Вагітність – як змінюється стан жінки

Тривалість вагітності кожної жінки визначається індивідуальними особливостями її організму. При цьому нормою в усьому світі вважається виношування дитини протягом приблизно 9 місяців.

Нормальна вагітність триває 38 або 40 тижнів, в залежності від того, що вважати її початком – день зачаття дитини або перший день останньої менструації. Термін, що розраховується від дня зачаття, називається «ембріональним». Однак більшість лікарів у всьому світі розраховує термін вагітності від першого дня останньої менструації (його набагато простіше визначити, чим день зачаття). Термін вагітності, що розраховується від першого дня останньої менструації, називається «акушерським», і саме акушерські тижні будуть розглянуті в даній статті.

Вважається, що нормальна тривалість вагітності становить 40 тижнів, або 280 днів. При цьому слід пам’ятати, що в світі немає двох однакових жінок, а тому нормальна тривалість вагітності – лише умовність, яка допомагає лікарям і жінкам орієнтуватися. Тому не варто турбуватися, якщо ваша вагітність триватиме на 1-2 тижні менше або більше стандартних 40 акушерських тижнів.

Якщо ви заглянете в медичну енциклопедію, то знайдете там визначення слова «триместр» – це період з 3 місяців, рівний третій частині вагітності жінки.

Саме час задатися питанням: чому ж вагітність прийнято ділити саме на три частини, а не, скажімо, на 4? Хіба тільки данина традиції?

Ні в якому разі. Така медична традиція виникла не на порожньому місці. Дійсно, вагітність умовно можна розділити на три періоди, в кожному з яких жінка буде відчувати себе по-різному.

Зокрема, на першому триместрі жінку чекає стрімка зміна гормонального фону. Для багатьох мам це обертається токсикозом, іноді досить важким. До неприємних фізичних симптомів може приєднатися психологічна неготовність, особливо якщо вагітність незапланована. Стрес може доходити до депресії і нервових зривів. Тому багато жінок вважають найважчим саме перший триместр.

Другий триместр переважна більшість мам вважають найбільш легким періодом вагітності – важкі симптоми першого триместру проходять, а матка ще не досягла великих розмірів. Як правило, на другому триместрі жінка відчуває себе добре.

Третій триместр багато жінок вважають найважчим. Зростаюча матка починає тиснути на внутрішні органи, викликаючи цілий ряд неприємних симптомів. Пересуватися стає важко. До цього додається страх перед пологами, який нерідко відчувають молоді мами.

Кожен триместр і кожен тиждень вагітності має свої особливості, про які корисно знати не тільки майбутній мамі, але і її рідним і близьким. Давайте розглянемо докладніше відчуття мами і особливості розвитку дитини на різних термінах.

 

I триместр

Перший триместр для майбутньої мами, безумовно, найскладніший. У першому триместрі вагітності відбувається, власне, зачаття дитини. Та й після запліднення яйцеклітини деякий час жінка не знає про своє становище. Підозри про вагітність з’являються, коли не настає чергова менструація, або коли з’являється характерна нудота і блювота. Зазвичай ці ознаки спостерігаються через 2 тижні після зачаття.

Основні зміни в організмі і можливі неприємні симптоми на першому триместрі є результатом стрімкої зміни гормонального фону жінки і, як наслідок, перебудови метаболізму.

Найбільш неприємний симптом першого триместру – це ранній токсикоз. Зазвичай вже на 2-3 тижні після зачаття майбутню маму починає нудити вранці, часто до блювоти. У деяких мам відзначається підвищене слиновиділення.

Варто зазначити, що прояв і вираженість раннього токсикозу строго індивідуально. А багато жінок зовсім з ним не стикаються.

Симптоми раннього токсикозу, як правило, зникають одночасно із завершенням закладки основних органів і систем ембріона. Це відбувається до кінця першого триместру.

Іншим наслідком гормональної перебудови організму є хворобливість молочних залоз, що виникає на перших тижнях вагітності. Під впливом гормонів груди готуються до виробництва молока вже на такому ранньому терміні.

Такі ускладнення, як викидень і завмерла вагітність, найбільш вірогідні саме на першому триместрі. Тому на майбутній мамі лежить величезна відповідальність вже з найперших днів після зачаття. Доведеться негайно відмовитися від шкідливих звичок і скорегувати раціон харчування, адже ембріон зараз украй уразливий.

Вагітність, особливо перша – це великий стрес не тільки для організму жінки, а й для її психологічного стану. Жінці належить усвідомити себе мамою, прийняти весь тягар відповідальності і, можливо, переглянути плани на все життя. А враховуючи, що гормональна перебудова не кращим чином відбивається на нервовій системі жінки, вона цілком може впасти в депресію, стати пригніченою і нервовою. У цей період вкрай важлива підтримка рідних і близьких, які повинні розуміти вразливість майбутньої мами і надавати їй всіляку підтримку.

1-2 тиждень

На перших двох тижнях вагітність ще не настала. Справа в тому, що практикуючі акушери-гінекологи ведуть відлік вагітності, починаючи не з моменту зачаття, а з першого дня останньої менструації. Така особливість підрахунку терміну вагітності обумовлена ​​тим, що момент зачаття не завжди можливо визначити, тоді як день менструації можна встановити безпомилково. А оскільки овуляція, під час якої і відбувається зачаття дитини, у більшості жінок настає через два тижні після початку менструації, то перші два тижні акушерського терміну вагітність відсутня.

3 тиждень

Зазвичай зачаття дитини відбувається в кінці 2-й або на 3-му тижні акушерського терміну вагітності. Ніяких ознак вагітності на цьому терміні бути не може – жінка відчуває себе як зазвичай, а тест на вагітність показує негативний результат.

4 тиждень
Зазвичай на цьому терміні ембріон досягає порожнини матки і прикріплюється до її стінки. Це відбувається приблизно через 6-7 діб після зачаття. У день імплантації ембріона в порожнині матки майбутня мама може помітити незначне виділення крові. Також можуть з’явитися неприємні відчуття в нижній частині живота.

5 тиждень

На 5 тижні акушерського терміну зазвичай майбутня мама зауважує відсутність менструації. До того ж на цьому терміні можуть виникати прояви раннього токсикозу – нудота і блювота. Однак тест на вагітність все ще показує неправильний результат.

Але відсутність менструації і токсикоз – не єдині ознаки вагітності. Багато жінок на цьому терміні стають емоційно лабільними, особливо після того, як дізнаються про своє становище. Також посилюється втома і сонливість, можуть з’явитися болі в животі, а також часте сечовипускання, запори і здуття живота. Молочні залози стають чутливими.

На 5-му тижні плодове яйце вже остаточно приліпилося до стінки матки, а сам плід в розмірах досягає яблучного насіння.

6 тиждень

Симптоми токсикозу наростають – нудота може відчуватися не тільки вранці, але і в будь-який час доби. З’являється підвищене слиновиділення, загострюється нюх. Починають збільшуватися груди, що може супроводжуватися неприємними відчуттями в молочних залозах. Зберігається підвищена стомлюваність і емоційна лабільність. Можливі головні болі і навіть непритомність.

Починаючи з 6 тижня лікар вже може прослухати серцебиття ембріона. Зараз він досягає в довжину не більше 4 мм. Щосили формуються основні органи і системи життєдіяльності – нервова система, очі, серце і судини, мозок, дихальна система, кишечник, печінка, нирки і т.д.

6 тиждень – найкращий час для першого відвідування гінеколога і проведення перших аналізів і досліджень.

7 тиждень

З 7 по 14 тиждень існує підвищений ризик таких патологій, як завмерла вагітність і підвищений тонус матки. Саме тому 7 тиждень – це рекомендований термін для постановки на облік у гінеколога. Лікар заведе обмінну карту і випише направлення на здачу всіх необхідних аналізів і досліджень.

Ембріон на 7 тижні розміром з невелику фасолінку. Намічаються риси обличчя, виділяються плечики. Починають формуватися статеві залози. Закінчується формування пуповини, через яку малюк буде отримувати харчування.

Зовні вагітність на 7-му тижні майже не проявляється – животик поки не видно, але груди можуть збільшитися на 1-2 розміри.

8 тиждень

Хоча оточуючі поки не можуть визначити вагітність у жінки, сама вона до 8-ми тижнів, скоріше за все, вже відчуває цілий набір ознак, що підтверджують її цікаве положення. Зміни смакових відчуттів бувають абсолютно радикальними – жінка із задоволенням їсть те, чого раніше терпіти не могла – і навпаки, може не переносити улюблені страви. Ночами майбутній мамі сняться яскраві і незабутні сни, повні емоційних переживань. Часті сечовипускання, постійна втома і щоденна блювота накладаються на емоційні переживання і занепокоєння, тому багато мам вважають найбільш складним саме цей період вагітності. Якраз в цей час зазвичай відбувається внутрішнє прийняття свого становища і повне усвідомлення себе як майбутньої матері.

Ембріон на 8-му тижні досягає близько 2 см в довжину (розмір ягоди черешні). Його риси обличчя стають більш вираженими – чітко проглядається ніс, очі, щелепи. Швидко зростають ручки і ніжки, малюк вже може їх згинати в ліктях і колінах. В цілому, плід поводиться дуже активно, однак з огляду на його малі розміри майбутня мама цього не відчуває.

9 тиждень

На цьому терміні концентрація ХГЧ в крові стає максимальною, тому, якщо жінку мучить токсикоз і інші неприємні симптоми, доведеться потерпіти. Якщо вагітність протікає легко, то маса тіла повільно збільшується через збільшення жирових запасів і обсягу крові. Однак при важкому токсикозі, навпаки, жінка може втрачати у вазі.

Минуло менше двох місяців з моменту зачаття, але від майбутньої мами вже потрібна величезна відповідальність. Зокрема, жінка повинна виключити всі шкідливі звички, здатні нашкодити малюкові, а при посиленні проявів токсикозу або інших тривожних симптомах – негайно звертатися до лікаря. Адже зараз відбувається формування основних органів і систем його організму, і якщо до вагітності келих вина або викурену сигарету жінка могла собі пробачити, зараз таке послаблення може мати серйозні наслідки для дитини.

На 9 тижні у ембріона активно формуються статеві залози: у дівчаток утворюються яєчники, в них – перші яйцеклітини, а у хлопчиків – яєчка.

10 тиждень

Жінка, як і раніше може відчувати запаморочення і брак сил. Це пояснюється тим, що організм спрямовує велику кількість ресурсів на забезпечення матки і ембріона, внаслідок чого інші органи можуть недоотримувати кисень і поживні речовини.

Також через гормональну перебудову і хвилювання може початися безсоння. Для вирішення цієї проблеми перед сном слід постаратися заспокоїти думки і налаштуватися на позитив. Крім того, важливо вибрати правильну позу для сну – на боці.

На цьому терміні матка вже досягла таких розмірів, що майбутня мама починає відчувати деяку тяжкість в паховій області. При цьому позиви на сечовипускання стають все більш частими. Зв’язки, що утримують матку, натягуються, а саму матку можна навіть намацати руками.

Довжина ембріона на 10 тижні становить 3-4 см а маса – всього 4 г. При таких крихітних розмірах його мозок уже розділяється на півкулі, виділяється мозочок і довгастий мозок. Голова ембріона на цій стадії розвитку здається дуже великою в порівнянні з тілом. Хрящі малюка, з яких складається його скелет, поступово починають перетворюватися в кістки, тому він зараз особливо потребує кальцію – майбутня мама повинна пам’ятати про це, плануючи свій раціон.

11 тиждень

Наближається кінець першого триместру. Починаючи з цього тижня у багатьох мам симптоми токсикозу сходять нанівець – нудота виникає набагато рідше, з’являється апетит. При цьому млявість і сонливість зберігаються через тривалу гормональну перебудову організму, і навіть з-за швидкого розвитку плода, забезпечує за рахунок ресурсів організму матери.

Виділення з піхви посилюються. У нормі вони повинні бути прозорими і без запаху, а по консистенції нагадувати яєчний білок.

Зараз закінчується зародковий, і починається плодовий період вагітності. Іншими словами, з цього тижня малюка прийнято називати не ембріоном, а плодом. Основні органи і системи майбутньої дитини вже сформовані, тому загроза викидня і інших патологій вагітності знижується.

З 11 по 13 тиждень необхідно пройти скринінг першого триместру. У перелік стандартних досліджень входить трансвагинальне УЗД і біохімічний аналіз крові (рівень ХГЧ, PPAP-A та ін.).

12 тиждень

До цього часу збільшення живота у майбутньої мами вже стає очевидним для оточуючих. Якщо до цих пір ви приховували вагітність, саме час поділитися своїм щастям з рідними і друзями.

Якщо токсикоз до 12-му тижні пішов на спад, то запаморочення можуть почастішати. Це пояснюється тим, що під дією прогестерону судини розширюються, а кров’яний тиск при цьому падає. У деяких жінок можуть з’явитися головні болі.

Під дією гормонів також відбувається розслаблення НСС, через що може з’явитися такий неприємний симптом, як печія. Втім, якщо жінка буде стежити за своїм раціоном і не переїдати, це може істотно знизити вираженість печії.

До 12-го тижня внаслідок гіперпігментації помітно темніють соски і ареоли, стає видно вертикальну темну смужку на животі, що тягнеться від пупка до лобка.

На 12-му тижні плід активно і багато рухається, тренуючи свою м’язову систему. Його тіло швидко росте, надаючи йому все більше пропорційний вид. На УЗД можна чітко розгледіти його вуха, губи і ніс. Риси обличчя стають дедалі чіткішими, розвивається міміка. Пальчики на ручках і ніжках відокремлюються одна від одної, і на них вже утворюються крихітні нігтики.

13 тиждень

Підвищене кровопостачання матки приводить до підвищеного навантаження на кровоносну систему нижньої частини тіла, внаслідок чого на ногах може з’явитися варикоз – судинні сіточки або сильно розширені великі вени.

У деяких жінок на цьому терміні можуть посилитися виділення з піхви. Це пояснюється збільшенням обсягу матки і підвищеним кровопостачанням органів малого таза, а також підвищенням в організмі рівня естрогенів, які стимулюють вагінальні залози.

На 13-му тижні плацента вже практично сформована. Тепер вона являє собою своєрідного посередника між організмом матері і плодом: через неї малюк отримує поживні речовини і кисень, а шкідливі і токсичні сполуки вона «відфільтровує».

Сам плід може досягати 8 см в довжину, а його вага становить 20-25 г. У нього вже закладені всі молочні зуби, які почнуть прорізуватися не раніше, ніж через 6 місяців після народження. Підшлункова малюка починає секретувати інсулін. У кишечнику утворюються ворсинки, через які в майбутньому будуть всмоктуватися живильні речовини.

 

II триместр

Другий триместр – це найспокійніший період вагітності. Його ще називають «золотою серединою вагітності». Саме на другому триместрі живіт у жінки збільшується до таких розмірів, коли приховати своє становище вже неможливо. Токсикоз, що мучив жінку в першому триместрі, зазвичай проходить до 11-14 тижня. Матка до початку другого триместру піднімається в черевну порожнину, тому позиви до сечовипускання вже не такі часті. Постійна втома і млявість, характерні для першого триместру, до початку другого змінюються на бадьорість та енергійність.

На другому триместрі мама починає відчутно додавати у вазі. Зокрема, це відбувається за рахунок збільшення об’єму циркулюючої крові, внаслідок чого у жінки можуть виникати набряки на руках, ногах і навіть на обличчі. В цьому періоді багато жінок побоюються такого симптому, як «тонус матки», однак періодичне напруження м’язового шару матки – це нормальне явище. Побоювання повинні викликати занадто часті скорочення органу, що супроводжуються больовим синдромом.

І все ж кожна жінка індивідуальна, тому не у всіх мам другий триместр проходить легко і гладко. Ускладнення, характерні для першого триместру, можуть підстерігати маму і на другому. Іншими словами, ризик вагітності, що завмерла і викидня залишається. Також можливий пізній токсикоз (прееклампсія). Для мінімізації ризику даних ускладнень слід регулярно відвідувати лікаря і проходити всі обстеження.

Жінці слід знати, що захворювання, які до вагітності не викликали б у неї тривоги, зокрема, герпес і ангіна, на другому триместрі становлять небезпеку для плода. Тому при перших симптомах даних патологій слід звертатися до лікаря, і ні в якому разі не займатися самолікуванням.

В середині другого триместру відбувається хвилюючий момент – мама починає відчувати ворушіння і поштовхи дитини. Таке невербальне спілкування з малюком не тільки приносить щастя мамі, але і дозволяє в подальшому дізнаватися про його настрій і самопочуття.

За другий триместр плід здійснює гігантський стрибок у зростанні і розвитку. Якщо на початку другого триместру довжина плода становить 9 см при вазі 45 г., то до кінця він досягає 36 см при вазі 800-900 р Він знаходить здатність сприймати світло і звуки, починає відчувати смак навколоплідних вод. Головний мозок малюка багаторазово збільшується, покривається звивинами і борознами – він починає здійснювати цілеспрямовані рухи і реагувати на сигнали, одержувані від зовнішнього світу. Дозрівають і починають функціонувати всі системи його організму: травна, нервова, ендокринна, кровоносна і дихальна. Звичайно, до кінця другого триместру плід ще не завершив свій розвиток зміцнів для появи на світло. Однак, завдяки сучасним акушерським технологіям, діти, народжені в кінці другого триместру, виживають в 80% випадків.

14 тиждень

Це перший тиждень другого триместру, який ще називають «золотою серединою вагітності». Зазвичай до 14-му тижні ранній токсикоз повністю проходить, нудота і блювота жінку більше не турбують. Одночасно посилюється апетит, що загрожує переїданням, тому вагітна повинна тримати себе в руках і контролювати кількість з’їденого.

Прозорих виділень на 14 тижні стає ще більше.

Довжина тіла плоду від верхівки до п’ят становить всього 8,5-9 см. При цьому за останній тиждень він помітно поважчав – його маса досягає 40-45 м У малюка вже з’явилися бровки і вії, намітилися перші волоссячко на голові. Нирки плода активно працюють, він уже виділяє сечу в навколоплідні води.

15 тиждень

В цілому, на 15-му тижні майбутня мама відчуває себе добре. Відвідування туалету вже не такі часті – матка піднялася в черевну порожнину, завдяки чому знизився тиск на сечовий міхур. Однак орган продовжує тиснути на кишечник, тому можливі запори. Боротися з цим симптомом можна, включаючи в раціон продукти, багаті клітковиною. Крім того, матка тисне і на органи, розташовані вище за неї, зокрема, на легені. Тому на 15-му тижні у жінки може з’явитися задишка.

На жаль, зміни гормонального фону призводять до зниження припливу крові до шкіри і слизових оболонок. Наслідки, в більшості випадків, починають проявлятися на 15-му тижні: шкіра стає сухою, нігті – ламкими, частіше випадає волосся, і навіть можуть запалитися ясна (розвивається «гінгівіт вагітних»).

А малюк продовжує рости і розвиватися. Довжина плоду на 15-му тижні в середньому становить 10 см, а маса – близько 70 г. Але при таких малих розмірах крихітка вже дуже схожа на новонародженого – тіло все більше набуває правильні пропорції. Його шкіра стає червоною, хоча все ще зберігає прозорість – крізь неї добре видно судини. Мозок плоду продовжує збільшуватися, з’являються звивини. У кишечнику вже утворюється меконій. Кістковий мозок починає активно виробляти еритроцити.

16 тиждень

Другий триместр радує хорошим самопочуттям. Токсикоз вже позаду, часті позиви до сечовипускання не турбують, болі внизу живота залишилися в минулому. Емоційна лабільність пройшла, майбутня мама нарешті відчуває спокій і позитивний настрій.

Зараз у вагітної хороший апетит, завдяки чому її вага швидко збільшується. І щоб не набрати зайвої, важливо не переїдати і стежити за раціоном. Побільше продуктів, багатих харчовими волокнами – вони допоможуть впоратися з запорами і не набрати зайву вагу.

Важливо! Будь-які серйозні нездужання або сильні болі в животі на цьому терміні повинні насторожити маму – в таких випадках слід негайно звертатися до лікаря.

Розмір плоду можна порівняти з авокадо середніх розмірів. Він важить 100-120 г при довжині тіла 11-12 см. Його ніжки ростуть з великою швидкістю, надаючи тілу велику пропорційність. Рухів стало більше, а завдяки зміцнілим м’язам шиї він тепер може повертати голівку. Слуховий аналізатор вже досить розвинений, малюк чує маму. Крім того, він відчуває смак навколоплідних вод. Тому, якщо мама з’їсть що-небудь солодке, що неодмінно позначиться на складі навколоплідних вод, дитина відреагує на це. Нарешті, на 16-му тижні його повіки розмикаються, і тепер малюк може відкрити очі.

17 тиждень

На цьому терміні маму можуть турбувати болі в спині і попереку. Дитина росте, і навантаження на опорно-руховий апарат весь час підвищується, в той час як гормональний фон обумовлює розслаблення зв’язок і м’язів. Животик продовжує збільшуватися, і жінка вже відчуває, як на ньому розтягується шкіра. Саме час почати профілактику – для цього можна наносити на шкіру живота спеціальні косметичні засоби або використовувати натуральне оливкове масло. На ареолах сосків помітні пухирці – це збільшені сальні залози.

Скелет плода активно розвивається і зміцнюється. Тому зараз мамі особливо важливо включити в раціон продукти, багаті кальцієм. В цілому харчуватися слід часто, але невеликими порціями, адже підросла матка тисне на кишечник і органи травлення, а переїдання загрожує печією і запорами.

За розміром плід можна порівняти з цибулиною середніх розмірів. Він важить 120-160 г при довжині тіла 11-13 см. На 17-му тижні у плода починає функціонувати імунна система, у нього виробляються антитіла і інтерферони. Тепер, якщо мама захворіє, дитина зможе себе захистити. Під шкірою у малюка починає утворюватися жировий прошарок, який буде захищати його від переохолодження. А розвиток головного мозку і органів чуття дозволяють дитині реагувати на звуки і світло. Тепер різкий звук може навіть злякати його, а голос мами, навпаки, заспокоїти. Коли світло просвічує крізь живіт, дитина повертається до нього обличчям.

Саме час дізнатися стать вашої дитини – вже зараз УЗД дозволяє лікарю визначити його з ймовірністю в 95%.

18 тиждень

На цьому терміні можуть почати з’являтися набряки. Це помітно по слідах, що залишаються після зняття одягу. Найпростіше, що можна зробити для боротьби з набряками – це знизити кількість споживаної солі. Але в будь-якому випадку слід проконсультуватися з акушером-гінекологом.

На 18-му тижні у багатьох жінок трапляються перепади тиску і, як наслідок, виникають сонливість, занепад сил, головні болі і запаморочення. Можливі навіть кровотечі з носа.

Зростаюча матка тисне на діафрагму, через що уві сні жінка може хропіти. Для позбавлення від цього неприємного симптому можна полоскати горло дозволеними при вагітності ефірними маслами, або використовувати спеціальну капу для боротьби з хропінням.

На 18-му тижні розмір плода можна порівняти з великою картоплиною. При довжині тіла 13-15 см його вага становить 150-200 г. Його активність зростає, а рухи стають все більш скоординованими, він перекидається, штовхається, стискає і розтискає ручки, смокче великий палець руки. У нервовій системі розвивається мієлін – захисна оболонка нервових волокон, а між нейронами створюються нові зв’язки. Активно розвиваються статеві органи: у дівчаток зараз формується матка і фаллопієві труби, а у хлопчиків майже сформувалися яєчка, правда, вони поки знаходяться в черевній порожнині. Також на даному терміні починає функціонувати вилочкова залоза і наднирники.

Жінки, раніше вже народжували, на 18-му тижні починають відчувати перші ворушіння плода.

З 18 по 22 тиждень обов’язково слід пройти УЗД. Це необхідно для діагностики вад розвитку та оцінки ризиків хромосомних аномалій.

19 тиждень

Зазвичай в цей час з’являється «біль круглої зв’язки матки». Це короткочасний, але гострий біль внизу живота (зазвичай справа) або на рівні верхньої частини стегна, іноді віддає в таз або в пах. Він обумовлений ​​тим, що з плином часу зв’язки, що підтримують матку, розтягуються, і деякі рухи жінки можуть призводити до їх різкої напруги, що і провокує біль.

Також збільшення матки давить на судини і артерії, мама відчуває сонливість і запаморочення, а деякі жінки періодично відчувають біль в стегнах. Втім, запаморочення можуть також бути симптомом залізодефіцитної анемії, яка часто розвивається у вагітних на другому триместрі.

Груди до 19-му тижні помітно збільшилися, у деяких жінок вже почало виділятися молозиво.

Малюк зараз нагадує новонародженого – ніжки, які раніше були коротше ручок, нарешті, виросли, і тіло прийняло правильні пропорції. Органи шлунково-кишкового тракту плода скорочуються, готуючись до перетравлювання їжі. Дитина вже досить велика і сильна, тому на 19-му тижні багато мам вперше відчувають його ворушіння.

20 тиждень

У деяких жінок в другому триместрі починаються судоми в ногах, особливо в нічний час. Точні причини цього явища досі не встановлені.

Більшість жінок на 20-му тижні відчувають підвищене сексуальне бажання. Втім, підвищення і пониження лібідо передбачити неможливо, оскільки це залежить не тільки від гормонального фону, але і від загального самопочуття і емоційного настрою жінки.

Якщо жінка вагітна вперше, то перші ворушіння плода відбудуться саме на 20-му тижні. Тепер вони будуть відчуватися аж до самих пологів, причому з часом рухи малюка будуть відчуватися все виразніше. Багато жінок описують ці відчуття, як «метеликів в животі».

На 20-му тижні при масі 290 г плід досягає 24 см в довжину.

На 20-24 тижні жінці необхідно пройти другий пренатальний скринінг.

21 тиждень

Живіт вже виріс настільки, що створює відчутну тяжкість при ходьбі. Тому лікар може порекомендувати носити бандаж для підтримки живота – підтримуючи черевну стінку, він ніяк не зашкодить плоду, і при цьому знизить навантаження на хребет жінки.

Ворушіння плода відчуваються сильніше. А деякі жінки відчувають биття серця малюка, відчуваючи биття в животі.

У деяких мам приблизно на цьому терміні з’являються акне. Це пояснюється зміною гормонального фону, внаслідок чого сальні залози починають активно виділяти жирової секрет. Жінці слід бути готовою до того, що прищі на обличчі будуть з’являтися до самих пологів, а можливо і в період годування грудьми.

На 21 тижні акушерського терміну плід важить 320-370 г, досягаючи в довжину 27 см, що становить близько половини росту новонародженого. Приблизно на цьому терміні у плода починає активно функціонувати ендокринна система: гіпофіз, шишкоподібне тіло, підшлункова і щитовидна залози, надниркові залози. Завдяки цьому зростання малюка і дозрівання його органів прискорюється. Активно розвивається травна система: плід заковтує до півлітра амніотичної рідини в добу, яка переробляється його нирками і виводиться у вигляді сечі. Селезінка активно виробляє червоні і білі кров’яні клітини. Вже зараз лікарі можуть встановити групу крові і резус-фактор плоду.

22 тиждень

У деяких мам вже на цьому терміні з’являються так звані перейми Брекстон-Хікса. У нижній частині живота виникають тягнучі відчуття, що тривають не більше хвилини. Це тренувальні перейми, які готують матку до пологів. Жінки, вагітні в перший раз, часто плутають їх зі справжніми родовими переймами.

Подальше збільшення матка починає тиснути на сечовий міхур, тому часті позиви до сечовипускання поновлюються, і це триватиме до самих пологів.

Майбутні мами на другому триместрі (а деякі – вже на першому) стають неуважними, забудькуватими, можливі навіть короткочасні провали в пам’яті. Дивуватися тут нічому, адже вагітність – це найсильніший фізичний і емоційний стрес. Такі симптоми, в тій чи іншій мірі, проявляються у всіх вагітних, але переживати не варто – незабаром після пологів до жінки повернеться ясність думок.

До 22 тижня плід виростає до розміру кокоса. При довжині тіла 28 см його вага становить близько 430 г. На цьому терміні малюк дуже активний – він робить до 200 рухів на добу. При цьому слід знати, що часті ворушіння, всупереч поширеній думці, не є ознакою гіпоксії. Якраз навпаки, гіпоксія підозрюється при занадто рідкісних ворушіння – в цьому випадку вагітної слід негайно звертатися до лікаря.

23 тиждень

В середині другого триместру самопочуття майбутньої мами набагато краще в порівнянні з бурхливим першим триместром. Багато жінок відзначають гарний настрій, приплив сил, і навіть поліпшення стану волосся і шкіри. І все ж мама, щоб добре себе почувати, повинна стежити за своїм харчуванням і вести певний спосіб життя. Зокрема, вагітній не слід вживати їжу, що викликає печію і запори. Також слід носити вільне взуття і не перевтомлювати ноги, які зараз відчувають підвищене навантаження. А якщо жінка не хоче після пологів виявити на животі розтяжки, про це необхідно подбати вже зараз – на шкіру живота слід наносити спеціальні косметичні засоби. Не можна забувати і про емоційне здоров’я – необхідно уникати стресів і нервових напружень, оскільки зараз від цього може страждати не тільки мама, але і дитина – адже вона вже тонко відчуває настрій мами і реагує на нього.

Зараз у плода активно розвивається головний мозок. Якщо на 23 тижні плід важить близько 500 г, то його мозок важить 100 г. Дитина на цьому терміні вже бачить сни. Крім того, гостро реагує на гучні звуки, а голос мами заспокоює його. Малюк на 23 тижні вже не такий худенький, як раніше – під його шкірою активно накопичується жирова клітковина.

24 тиждень

Набряки – природний наслідок вагітності. Зі збільшенням об’єму циркулюючої крові і навколоплідних вод вони неминучі. До того ж прогестерон перешкоджає виведенню натрію, який, в свою чергу, затримує рідину в організмі. На 24 тижні у жінки можуть з’являтися набряки на ногах, щиколотках і стопах, а також на руках і кистях. У деяких жінок набрякає обличчя. Для зниження вираженості набряків слід знизити кількість споживаної солі. При сильних набряках слід не зволікати з візитом до лікаря. Втім, найбільш небезпечними є так звані «внутрішні набряки», що відображають проблеми з серцем. При цьому зовні вони можуть залишитися непоміченими, а безпомилково діагностувати їх може тільки лікар.

На 24 тижні живіт вже досить великий, і внаслідок зсуву центру тяжіння у мами можуть виникати болі в попереку і спині. Якщо жінка до вагітності займалася спортом, ці симптоми не будуть приносити серйозний дискомфорт. Якщо ж болі виражені і приносять відчутний дискомфорт, варто задуматися про те, щоб записатися на фітнес для вагітних – спортивні вправи зміцнять м’язи і зв’язки, і в цілому благотворно позначаться на самопочутті майбутньої мами.

На 24 тижні плід за розміром можна порівняти з невеликою динею. Його зріст становить більше 30 см при вазі до 600 г. Його дихальна система активно розвивається, в легенях почав вироблятися сурфактант – речовина, що вистилає легеневі пухирці зсередини, яке після народження буде необхідно для здійснення функції дихання. Нервова і скелетно-м’язова система плоду продовжує вдосконалюватися – малюк дуже активний, він штовхається ніжками, хапає руками пуповину і перекидається. У нього вже розділився час сну і неспання, причому спить малюк до 19 годин на добу.

25 тиждень

До цього терміну дно матки вже піднялося на 23-27 см, а майбутня мама продовжує набирати вагу. Природно, найбільше навантаження припадає на ноги. Якщо врахувати при цьому підвищений кровотік в області таза, не дивно, що у багатьох жінок розвивається варикозне розширення вен на ногах. Щоб запобігти цій неприємності, рекомендується носити компресійні панчохи, а також завести звичку – по кілька разів на день лежати з піднятими догори ногами (вправа «берізка»).

Плід зараз швидше набирає вагу, ніж зростає в довжину. Всі органи і системи удосконалюються, відбувається затвердіння кісток, нарощування м’язів, а накопичення підшкірної жирової клітковини робить малюка все більш схожим на пухленького новонародженого. При цьому його шкіра набуває рожевого кольору, оскільки в ній розвивається капілярна мережа.

26 тиждень

Наближається кінець другого триместру, і живіт майбутньої мами помітно виріс. Саме час записатися на курси підготовки до пологів, вони допоможуть легко і без зайвих хвилювань народити здорову дитину.

Що ж стосується самопочуття жінки, то воно мало чим відрізняється від попередніх тижнів – все ті ж набряки, здуття живота, болі в зв’язках матки, а також періодичні помилкові перейми. Однак зміни все ж є – в порівнянні з попередніми тижнями дещо підвищиться артеріальний тиск. Якщо він не буде перевищувати 140/90, для занепокоєння немає причин. В іншому випадку, особливо якщо підвищення тиску супроводжується прискореним пульсом, слід звернутися до лікаря, тому що це може бути симптомом прееклампсії.

Плід продовжує набирати у вазі, продовжують удосконалюватися всі органи і системи плоду. Риси обличчя дитини вже повністю оформилися, і, можливо, на УЗД ви навіть зможете зрозуміти, на кого він схожий. А головний мозок досяг тієї стадії розвитку, коли малюк вже може чітко аналізувати звуки, виділяти серед них людські голоси і навіть запам’ятовувати їх. І, звичайно, найбільш сприйнятливий він до голосу мами.

27 тиждень

Ось і настав останній тиждень другого триместру. «Золота середина вагітності» завершується, попереду третій триместр, який зажадає від мами терпіння і мужності. А тим часом симптоми третього триместру вже з’являються. Зростаюча матка чинить все більший вплив на опорно-руховий апарат жінки, викликаючи болі в спині і попереку. Також вона все сильніше тисне на внутрішні органи, викликаючи запори, здуття живота і печію. Тренувальні перейми Брекстон-Хікса частішають.

Плід на 27 тижні важить близько 800-900 г, а його розмір можна порівняти з великим баклажаном. Багатьох мам на цьому терміні починає турбувати питання розташування плоду, адже пологи вже не за горами, і добре б подбати про це заздалегідь. Але не варто переживати, якщо малюк зараз знаходиться в положенні головою вгору – це положення не остаточне, і воно може неодноразово змінюватися – адже у дитини ще досить багато вільного місця в матці. А щоб посприяти прийняттю плодом оптимального положення для пологів, лікар може порекомендувати жінці спеціальні вправи.

 

III триместр

Якщо головна проблема першого триместру – це зміна гормонального фону, то симптоми третього триместру багато в чому обумовлені зростаючою маткою, яка починає тиснути на внутрішні органи.

Часті позиви до сечовипускання, що на деякий час припинилися в другому триместрі, поновлюються, іноді буквально доходячи до нетримання сечі. Постійний тиск матки на шлунок викликає печію, а тиск на кишечник може призводити до запорів. Тому вагітній необхідно ретельно підходити до свого раціону, харчуватися часто, але потроху. Зростаюча матка також тисне на діафрагму, через що виникає задишка і неможливість зробити глибокий вдих – дихання стає поверхневим.

Підвищене кровопостачання області таза призводить до того, що вени нижніх кінцівок можуть не справлятися з навантаженням, тому варикоз на третьому триместрі – не рідкість.

Протягом третього триместру тренувальні перейми частішають, а на останніх тижнях стають особливо вираженими.

На третьому триместрі багато жінок, особливо вагітні в перший раз, відчувають тривогу і страх перед майбутніми пологами. Щоб впоратися з нервовим напруженням, вагітна повинна психологічно підготуватися до пологів. Для цього багато жінок записуються на курси для вагітних, де отримують всі необхідні знання і всіляко підтримують один одного. Чимало залежить і від кваліфікованості лікаря.

Якщо на початку третього триместру плід важить не більше кілограма, то до кінця його вага досягає в середньому 3,5 кг, тоді як в довжину його тіло виростає приблизно з 36 до 54 см. Таким чином, малюк активно набирає вагу, особливо за рахунок накопичення жирової клітковини. ЦНС плода робить великий стрибок у розвитку – він починає чути і запам’ятовувати звуки, дізнаватися голос мами, розвивається міміка і координація рухів. Всі органи і системи готуються до появи на світ – починає функціонувати власний імунітет, кишечник активно перетравлює навколоплідні води, розгалужується бронхіальне дерево, а альвеоли легких покриваються сурфактантом, який допоможе йому зробити перший вдих.

28 тиждень

Починаючи з цього терміну у жінки можуть початися проблеми зі сном. Самі сни стають дуже яскравими, а найчастіше трапляються нічні кошмари. Але найнеприємніше – це безсоння. Багато жінок описують її як несподіване пробудження посеред ночі, після якого важко заснути. Зазвичай всьому виною підсвідомі тривоги через майбутні пологи.

На 28-му тижні плід важить близько 1 кг, досягаючи в довжину 36-38 см. На цьому терміні малюк вже навчився спілкуватися з мамою. Наприклад, якщо його не влаштовує стан її тіла, він негайно сигналізує про це – жінка відчує поштовхи. Мама також вчиться розпізнавати характер рухів – які з них означають спокій, а які – невдоволення малюка.

Варто зазначити, що режими сну і неспання мами і дитини часто розходяться – під час неспання (коли жінка рухається, ходить) дитина спить, а варто мамі підготуватися до сну і лягти в ліжко – як він тут же прокидається і починає активно рухатися і штовхати. Це можна пояснити тим, що під час неспання мами дитина гойдається, наче в колисці, і тому засинає.

Цікавий факт! Режим сну-неспання, усталений у плода внутрішньоутробно, буде зберігатися ще деякий час після народження.

29 тиждень

Для жінок, які виходять в декрет, цей тиждень – останній перед відпусткою. Це довгоочікуваний час, коли мама може повністю сконцентруватися на фінальній стадії вагітності.

29 тиждень – це час, коли мама швидко набирає вагу. І контроль збільшення маси тіла повинен бути строгим, оскільки зайва вага не принесе жінці нічого, крім додаткових незручностей. Слід зазначити, що чим більше жінка важила до вагітності – тим менше вона повинна додавати протягом всього її терміну. І навпаки: чим менше жінка важила до вагітності – тим більше вона повинна додати за всі 40 тижнів виношування дитини.

Малюк важить 1100 – 1200 г, досягаючи в довжину 38-39 см. Зараз у нього інтенсивно накопичується підшкірний жировий прошарок, міцніють кістки і зростає голова, оскільки мозок безперервно збільшується і вдосконалюється. Приємна новина для тих, кому не терпиться дізнатися стать майбутньої дитини: вже на цьому тижні лікар зможе абсолютно точно і безпомилково визначити, хто народиться – хлопчик чи дівчинка.

Попереду у плода ще цілих 11 тижнів внутрішньоутробного розвитку. Однак багато дітей народжуються в 29 тижнів в разі передчасних пологів. За статистикою, дитина, що народилася в 29 тижнів, виживе з ймовірністю в 90%. Правда в цьому випадку не обійтися без спеціального медобладнання, яке буде підтримувати його життя протягом деякого часу після народження.

30 тиждень

Виходячи в декретну відпустку, жінка має можливість повністю присвятити себе дитині, який хоче з’явитися на світло. Якщо ви ще не записалися на курси для вагітних – саме час це зробити.

Багато проблем, характерні для другого триместру, в третьому тільки посилюються. Наприклад, якщо раніше жінці доводилося часто ходити в туалет, то зараз сечовипускання стали ще більш частими – матка все сильніше тисне на сечовий міхур. Однак мама не повинна обмежувати себе в споживанні рідини – рясне пиття необхідно для здоров’я малюка. Тому доведеться потерпіти.

Печія, яка була присутня у багатьох мам протягом всього другого триместру, зараз може стати ще сильніше. Зростаюча матка чинить все більший тиск на шлунок, а гормональний фон вагітної сприяє розслабленню НСС. Щоб уникнути цього неприємного симптому, необхідно виключити з раціону продукти, що провокують печію, і постаратися не лягати і навіть не нахилятися після їжі.

На 30-му тижні малюк важить 1300-1400 г. Це ще навіть не половина середньостатистичної ваги новонародженого. Протягом наступних 10 тижнів він буде стрімко розвиватися і швидко рости, додаючи в тиждень приблизно по 200 – 250г.

31 тиждень

Декретна відпустка починається з 30-го тижня не просто так. Вже на 31-му тижні зростаючий живіт, задишка і болі в попереку позначаються на емоційній сфері, особливо вагітних в перший раз. Жінка боїться невідомості, її можуть лякати майбутні пологи. У цей час особливо важлива підтримка рідних і близьких і, звичайно, велике значення має досвідченість і професіоналізм лікаря.

На 31 тижні малюк важить вже 1,5 – 1,6 кг, досягаючи в довжину 40-42 см, його можна порівняти з середнім плодом помело. Органи почуттів плода прекрасно розвинені – він добре чує, а коли крізь мамин живіт пробивається світло – повертається до його джерела.  Нервова система в цілому розвивається ударними темпами – тепер нервові клітини покриті електроізолюючими оболонками (мієліном), завдяки чому передача нервових імпульсів стала більш ефективною. Отримуючи інформацію через органи чуття, дитина вчиться ще в утробі матері – вона корчить гримаси, повертає голову, запам’ятовує звуки і голоси і реагує на них, відчуває погладжування живота.

32 тиждень

Основне джерело незручностей на третьому триместрі вагітності – це зростаюча матка, що давить на внутрішні органи. І якщо на другому триместрі у мами був відмінний апетит, то починаючи з 32-го тижня він буде знижуватися – матка тисне на шлунок, через що він зменшується в об’ємі. Тому зараз жінці слід харчуватися часто, але маленькими порціями, особливо ретельно підходячи до свого раціону.

А малюк продовжує зростати. При цьому у нього залишається все менше вільного місця в матці. Зараз мамі слід подбати про те, щоб він зайняв найбільш зручне положення для пологів – головкою вниз. Якщо на 32-му тижні він ще не зайняв таке положення, лікар порекомендує спеціальні вправи, які цьому посприяють.

33 тиждень

На 33-му тижні тренувальні переймистають сильнішими, і навіть можуть завдавати болю. Важливо навчитися відрізняти їх від справжніх родових  – тренувальні тривають не більше хвилини, і проходять при зміні положення тіла. Слід зазначити, що перейми Брекстон-Хікса частіше бувають у повторно вагітних жінок.

Зараз жінці слід дотримуватися обережності при ходьбі, центр ваги змістився, а хода стала незграбною. Тому ніяких високих каблуків – взуття і одяг повинні бути зручними і не утрудняти рухів.

На 33-му тижні плід, досягаючи в довжину 42-44 см, важить 1800 – 1900 г. Його нервова система вдосконалюється. Тепер у малюка вже є повноцінний сон, що складається з повільної і швидкої фази. Дозріває кровоносна система – стінки судин товщають і зміцнюються. Зростають і зміцнюються м’язи і зв’язки – під час неспання малюк рухається, смокче великий палець руки, хоча в міру зростання вільного простору у нього стає все менше.

34 тиждень

На цьому терміні майбутня мама відчуває двояке почуття: з одного боку, хочеться скоріше народити, а з іншого – жінка, особливо якщо вона вагітна первістком, боїться майбутніх пологів.

Бажання скоріше народити можна пояснити – повернулося постійне відчуття втоми, характерне для першого триместру, набрякають ноги, руки і навіть обличчя, мучать болі в спині і попереку, дихати стає все важче – матка тисне знизу на діафрагму. А щоб впоратися зі страхом перед пологами, мамі слід отримувати всю повноту інформації про своє становище, і в точності знати, що вона повинна робити в будь-якій ситуації – це багато в чому залежить від кваліфікованості лікаря, а також від ініціативності самої жінки.

Вага малюка перевищила позначку 2 кг, тепер він важить приблизно 2100 – 2200 г, досягаючи в довжину 45 см від голови до п’ят. Він швидко набирає вагу, особливо за рахунок накопичення підшкірного жиру, росту м’язів і зміцнення кісток. Слід зазначити, що якщо пологи відбудуться на 34-му тижні, то дитина вже не буде вважатися недоношеною – його зареєструють, як достроково народженого. Прогноз при пологах на 34-му тижні сприятливий.

35 тиждень

На цьому терміні у багатьох жінок виникає неприємний симптом – з’являються червоні висипання на животі, які ще і сверблять. Згідно зі спостереженнями лікарів, даний симптом частіше буває у вагітних хлопчиком, а також при надмірному наборі ваги. Для зняття свербіння використовуються спеціальні косметологічні засоби, але їх вибір слід надати лікарю.

Ще один неприємний симптом третього триместру – геморой. Він виникає з тих же причин, що і варикозне розширення вен – підвищене кровопостачання малого таза призводить до того, що вени не справляються з навантаженням. Для профілактики геморою майбутній мамі слід не забувати про фізичну активність, а також збагатити раціон продуктами, що містять харчові волокна.

Багато жінок на 3-му триместрі побоюються статевої близькості. Це питання строго індивідуальне, і останнє слово залишається за лікарем. Якщо секс на цьому терміні можливий, то рухи чоловіка і жінки повинні бути плавними, а обрана поза повинна виключати тиск на живіт.

Плід на 35-му тижні важить 2400 – 2500 г, досягаючи в довжину 46-47 см. Скоро прийде час, коли він опуститься в область тазу, і перестане тиснути на діафрагму – мамі стане легше дихати. На цьому терміні жінка повинна бути добре поінформована і готова до будь-якої ситуації. При ній завжди повинна бути обмінна карта, а вдома зібрана і стояти на видному місці сумка з усіма необхідними речами на випадок дострокових пологів.

36 тиждень

Найпоширеніший симптом на цьому терміні – головні болі. Організм вагітної вразливий до зовнішніх і внутрішніх факторів, тому їх причини можуть бути самими різними:

  • перебування в задушливому приміщенні;
  • стрес;
  • дефіцит заліза;
  • зневоднення.

Також слід пам’ятати, що головні болі можуть супроводжувати набряки, а також служити ознакою прееклампсії. Тому слід уважно поставитися до того, за яких обставин вони частіше виникають, і проінформувати про це лікаря.

На цьому терміні у майбутньої мами з’являється прагнення облаштувати будинок, зробити його зручним і затишним для малюка, який скоро з’явиться на світ. Таку поведінку називають «синдромом гніздування». Не варто цьому опиратися – облаштування будинку відверне від тривог і переживань. Єдина рекомендація – не перенапружуватися, не переносити тяжкості і просити допомоги у близьких.

За тиждень плід поважчав приблизно на 200 г і виріс на 1 см. Завдяки потовщення шару підшкірного жиру і поступової втрати сировидним мастила його шкіра, раніше зморшкувата, розгладжується. Всі його органи вже сформовані, і продовжують удосконалюватися. Зокрема, імунна система малюка вже сама виявляє і знищує хвороботворні мікроорганізми, а легені, в разі дострокових пологів, забезпечать йому повноцінне дихання.

37 тиждень

На цьому тижні дискомфортні симптоми третього триместру посилюються. Майбутня мама може страждати від сильних набряків, безсоння, занепаду сил, а помилкові перейми стають болючими. Крім того, болі в нижній частині живота стають сильнішими – до 37-му тижні матка вже опускається в порожнину таза, чинячи тиск на нерви в цій області. Однак це приносить деяке полегшення – матка більше не тисне на діафрагму, і мама, нарешті, може робити глибокі вдихи.

Жінки, які ведуть активне статеве життя на третьому триместрі, повинні пам’ятати, що секс з 37 по 40 тиждень може викликати передчасні пологи. У цьому питанні слід строго дотримуватися рекомендацій лікаря.

На цьому тижні плід вже остаточно зайняв розташування, в якому він з’явиться на світ. Поміняти його він вже не зможе, оскільки вільного простору в матці залишилося зовсім мало. Малюк рухається вже набагато менше, і в основному спить, готуючись до майбутньої появи на світ. Він важить майже 3 кг при зрості 48-49 см, будучи розміром з великий кабачок.

38 тиждень

На 38-му тижні жінки відзначають поліпшення самопочуття. Це обумовлено тим, що матка опустилася в область тазу, переставши тиснути на діафрагму, шлунок, печінку та інші органи. При цьому пропадає печія, і вагітній стає легше дихати. Однак матка продовжує чинити тиск на кишечник, через що нерідко виникає нудота і навіть блювота. Для мінімізації цих симптомів харчуватися слід часто, але маленькими порціями. Перейми Брекстона-Хікса стають частішими і болючими. Важливо не плутати їх з істинними переймами, і пам’ятати: головна ознака пологів – зменшення часового проміжку між переймами.

Плід, досягаючи в довжину приблизно 50 см, важить більше 3 кг. Він уже готовий до появи на світ. В його організмі секретується гормон гідрокортизон, який необхідний для розкриття легень після народження. Травна система активно працює, засвоюючи навколоплідні води і переробляючи їх в сечу і меконій. І хоча у малюка залишилося мало місця для здійснення рухів, зате завдяки розвитку головного мозку вони стали організованими і злагодженими. Його кістки вже досить зміцніли, однак кістки черепа залишаються м’якими і гнучкими, що необхідно для проходження по родових шляхах.

39-40 тиждень

Вагітність не обов’язково триватиме рівно 40 тижнів – це лише середньостатистичний термін. Тому ймовірність пологів на 39-й тижні не менше, ніж на 40-й. Народжений малюк буде вважатися доношеним, а пологи – терміновими. На цьому терміні як мама, так і плід готові до пологів. На 39-40 тижні його вага становить 3 – 3,5 кг, а зріст 50 – 54 см.

Щоб не пропустити початок пологів, вагітна повинна пам’ятати: їх головні ознаки – це дедалі частіші перейми, причому кожна наступна більш болюча. Якщо переймоподібні болі в матці відбуваються кожні 5-7 хвилин – можете не сумніватися в тому, що пологи почалися. Одночасно з цим може відійти слизова пробка і води. Води у всіх відходять по-різному: у одних жінок вони випливають поступово, у інших – одномоментно і в великому обсязі.

Відповідальна мама повинна бути готова до початку пологів. Обмінну карту слід завжди тримати при собі, а всі необхідні речі повинні бути заздалегідь зібрані.

Перед пологами обов’язково проводиться третє планове УЗД.

41-42 тиждень

Не варто турбуватися, якщо пологи не відбулися на 40-му тижні. Якщо вагітність триватиме 41 або 42 тижні, це не вийде за рамки норми. Втім, остаточне рішення залишається за лікарем, зазвичай лікарі не допускають продовження вагітності довше 42 тижнів – пологи викликаються штучно.

11.07.2019
  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(2 оцінки, в середньому: 5 з 5)