Грип при вагітності

 

Під час вагітності у жінки фізіологічно знижується імунітет. В результаті імунна система «не бачить» плід, який є чужорідним тілом для організму матері. Така умова необхідна для збереження вагітності. Тому у майбутньої мами є високий ризик захворіти будь-якими інфекційними захворюваннями, в тому числі і на грип.

Причому грип під час вагітності проявляється звичайними симптомами. Однак під час «цікавого положення» ознаки захворювання розвиваються зазвичай набагато швидше, а сама хвороба нерідко протікає у важкій формі. Крім того, часто приєднується вторинна бактеріальна інфекція: розвивається вірусно-бактеріальна або бактеріальна пневмонія, запалення пазух носа (синусити) і інші.


 

 

Чим небезпечний грип при вагітності?

 

Багато що залежить від терміну вагітності, в якому майбутня мама захворіла на грип.
У першому триместрі вагітності – до 12 тижнів
Відбувається закладка всіх органів і систем у плода, тому вплив вірусу грипу нерідко згубно позначається на цих процесах. В результаті виникає високий ризик формування будь-яких вроджених вад розвитку – наприклад, вад серця, легенів або нирок.
Причому є достовірні відомості, що найбільш часто формуються вади розвитку центральної нервової системи: гідроцефалія (надмірне накопичення рідини в головному мозку), кісти головного мозку, spina bifida (порок розвитку хребта в поєднанні з дефектами спинного мозку) та інші.

Однак в першому триместрі діє також і закон природи під назвою «все або нічого» – коли вона позбавляється від свідомо нежиттєздатного плода. Тому нерідко при захворюванні на грип на такому терміні вагітності, це закінчується викиднем.

 

На більш пізніх термінах – від 12 до 38-39 тижнів
Несприятливий вплив вірусу грипу зменшується. Однак він здатний викликати формування фетоплацентарної недостатності, яка призводить до порушення розвитку плоду і перебігу вагітності.

Це відбувається через те, що віруси грипу мають здатність пошкоджувати плаценту. В результаті порушується забезпечення плода поживними речовинами і киснем, вироблення гормонів плацентою, виведення продуктів життєдіяльності плода, захист від проникнення вірусів, бактерій і токсинів від матері до плоду.

Причому якщо матково-плацентарна недостатність розвивається до 16 тижня вагітності, можливий викидень.

Коли вона формується пізніше 16 тижня, нерідко розвивається внутрішньоутробна затримка розвитку плода, тому у малюка при народженні невелика вага і / або зростання. Також іноді народжується недоношена дитина.

 

При внутрішньоутробному зараженні плоду вірусами грипу
Згідно з останніми дослідженнями, лише віруси грипу А здатні проникати через плаценту в тому випадку, якщо імунна система майбутньої матері дуже ослаблена. Тоді як відомості про проникнення вірусу грипу В і С через плаценту на сьогоднішній день залишаються спірними.

Діти, які внутрішньоутробно інфіковані, потрапляють в групу ризику, оскільки у них погіршується робота і без того незрілої імунної системи.

Новонароджені погано адаптуються до позаутробних умов життя – наприклад, довше триває фізіологічна жовтяниця. Також в перші роки життя вони частіше хворіють на вірусні та бактеріальні інфекції, переносячи їх важко і з частим формуванням ускладнень: пневмонії, ларинготрахеїти та інші.

Такі дітки більш схильні до розвитку алергічних реакцій і діатезів, також у них зазвичай пізніше прорізуються зуби.


 

 

Лікування грипу у вагітних

 

Лікування грипу у вагітних досить складне завдання, оскільки під час вагітності багато препаратів протипоказані для застосування. Крім того, багато що залежить від терміну вагітності, на якому майбутня мама захворіла на грип, а також тяжкості перебігу захворювання.

 

Лікування неважких форм грипу при вагітності

Проводиться в домашніх умовах препаратами, дозволеними для застосування під час вагітності.

З метою зменшення симптомів інтоксикації рекомендується рясне пиття: мінеральна вода без газу, теплий чай і інші.

Для зниження температури тіла (якщо вона вище 38 ° С) і зменшення больового синдрому призначається парацетамол – жарознижуючий і знеболюючий препарат, який дозволений для застосування у вагітних.

Для боротьби з кашлем при вагітності призначаються лікарські препарати з обережністю – коли передбачувана користь для матері вище, ніж ймовірний ризик для плоду.

При вологому кашлі можна використовувати Бромгексин, Амброксол або Амбробене, починаючи з другого триместру вагітності. Протягом всієї вагітності – Мукалтин.

При сухому кашлі використовується Декстрометорфан, який, на жаль, пригнічує збудливість кашльового центру. Тому застосовується, починаючи з другого триместру вагітності. У першому семестрі – тільки в разі гострої необхідності.

Також можна проводити інгаляції 3-4 рази на день за допомогою ультразвукового або компресорного інгалятора, використовуючи мінеральну воду або 0,9% фізіологічний розчин. Вони влаштують своєрідний «душ» в дихальних шляхах, зволожуючи і вимиваючи з них слиз. Тому не тільки зменшується кашель, але ще і поліпшується дихання.

Добре допомагають інгаляції з аптечними препаратами, з яких готуються розчини для інгаляцій. Наприклад, можна застосовувати Ротокан, який надає протизапальну дію і сприяє відновленню слизової дихальних шляхів.

Для полегшення носового дихання рекомендується промивання носових ходів за допомогою сольових розчинів: застосовується Салін, Аква Маріс і інші.

Дозволяється використовувати Піносол в краплях або спреї, що містять ефірні масла, які місцево зменшують набряк і запалення, а також сприяють відновленню слизової оболонки носа.

Не рекомендується застосування під час вагітності препарати, що містять судинозвужувальні засоби – наприклад, Називін. Оскільки доведено, що вони можуть викликати формування пороків розвитку у плода.

 

Лікування вірусу грипу при вагітності

 

Дозволяється для застосування Віферон: в свічках з 14-го тижня вагітності, а мазь – на будь-якому терміні. Також можна використовувати Гриппферон у вигляді крапель для носа протягом всієї вагітності.

Таміфлю призначається на будь-якому терміні вагітності, але тільки в тому випадку, якщо користь для майбутньої мами вище можливого ризику для плода.
Профілактика розвитку фетоплацентарної недостатності

Застосовуються препарати в невеликих дозах для запобігання згортання крові (Фрагмін) і склеювання тромбоцитів (Курантил, Діпіпірідамол). Також призначаються засоби для поліпшення обміну речовин і постачання киснем тканин (Актовегін)

При приєднанні бактеріальної інфекції призначаються антибіотики, дозволені для застосування під час вагітності в залежності від терміну: пеніциліни (Ампіцилін, Амоксиклав), цефалоспорини (Цефазолін, Цефтріаксон), макроліди (Еритроміцин, Вільпрафен).

 

Лікування важких форм грипу при вагітності

 

Лікування важких форм грипу при вагітності здійснюється тільки в умовах стаціонару: проводиться боротьба з симптомами інтоксикації (внутрішньовенно вводяться розчини), призначаються глюкокортикоїди при набряку легенів або мозку та інші препарати.


 

 

Народні засоби при грипі у вагітних

 

Інжир допомагає зменшити сухий кашель і «дряпаючі» болі за грудиною.

Спосіб приготування і застосування

100 грам сухих плодів залийте 400 мілілітрах гарячого молока або води. Потім сировину варіть на слабкому вогні протягом 15-20 хвилин, далі зніміть з вогню і настоюйте дві-три години. Приймайте по 100 мілілітрів 2-3 рази на день.

 

Сік ріпи використовується для розрідження і полегшення відходу мокроти при вологому кашлі.

Спосіб приготування і застосування

Натріть ріпу на дрібній тертці і відіжміть сік. Потім перемішайте сік з медом у співвідношенні: 3 частини соку ріпи і 1 частина меду. Далі отриману сировину помістіть на вогонь і доведіть до кипіння, потім зніміть з вогню і остудіть. Приймайте по одній столовій ложці три-чотири рази на день за 10-15 хвилин до їжі.

 

Однак, на жаль, деякі народні засоби замість користі можуть завдати шкоди майбутній мамі і плоду – наприклад, підвищити тонус матки або спровокувати розвиток маткової кровотечі.

Тому не рекомендується самостійно під час вагітності використовувати материнку, корінь солодки і оману, подорожник, мати-й-мачуху, чебрець, фіалку і шавлію. При необхідності деякими травами можна користуватися, але тільки після консультації з лікарем.

05.10.2016
  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(1 оцінка, в середньому: 5 з 5)