Діарея

Діарея (пронос) – є одним з симптомів багатьох захворювань. Причому діарея не самостійне захворювання, яке вимагає лікування – це всього лише симптом. Тому адекватне лікування самого захворювання призводить до зникнення діареї.

Основні причини діареї

Порушення перистальтики кишечника.

Інфекційний процес, при якому інфекційні агенти, виділяючи в просвіт кишечника безліч токсинів, сприяють прискоренню перистальтики:

 • холера;
 • сальмонельоз;
 • ентеровірусна інфекція;
 • харчова токсикоінфекція.

Нервово-психічні порушення, при яких, порушення роботи вегетативної нервової системи призводять до порушення регуляції травлення:

Дисбактеріоз – порушення мікрофлори кишечника.
При цьому стані змінюється кількісний і якісний склад мікрофлори. Як правило, дисбактеріоз кишечника розвивається на тлі:

 • застосування антибіотиків;
 • стан імунодефіциту;
 • на тлі застосування протипухлинних препаратів;
 • недолік ферментів (печінкова, підшлункова недостатність), ферментопатії.

Існує група спадкових захворюванні, при яких спостерігається непереносимість певних речовин і продуктів:

 • лактазна недостатність;
 • целіакія;
 • печінкова недостатність (гепатит, цироз печінки);
 • хронічний / гострий панкреатит.

Аутоімунні захворювання, при яких імунна система вражає тканини самого товстого кишечника:

 

Чим лікувати діарею


Для того, щоб уникнути зневоднення необхідно заповнення всіх виведених з організму речовин і води. Для цього краще використовувати воду з розчиненими в ній мінералами. Краще підійдуть для цих цілей розчини таких препаратів як: Регідрон, Рінгер Лок, Гідровіт, Орасан.

Ні в якому разі не можна використовувати при зневодненні газовану воду, солодку воду, соки.

Рекомендується заповнювати всі об’ємні витрати води при хворобі. Тому бажано після кожного походу в туалет випивати по 200-300 мл. сольового розчину. У тому випадку, якщо споживання сольового розчину призводить багаторазово до блювоти, то необхідно звернутися за допомогою до лікаря – необхідно виявити причину блювоти і профілактикою зневоднення будуть регулярні крапельниці з розчинами електролітів.

Природно при діареї необхідно споживати продукти, які кріплять. Хорошим ефектом володіють такі харчові продукти як: стиглі банани, сухарі, відварений рис. Спеції, смажене, солодке, молочні продукти на період лікування діареї необхідно виключити.

Медикаменти для лікування діареї

 • Антибіотики
  Антибіотики впливають на бактерії, що мешкають в кишечнику, приводячи до уповільнення розмноження бактерій або приводячи до загибелі. Препарати цієї групи застосовуються при кишкових інфекційних захворюваннях або при важких випадках дисбактеріозу кишечника. Застосування антибіотиків для лікування діареї можливе лише за призначенням лікаря терапевта або інфекціоніста.
 • Препарати, що уповільнюють перистальтику кишечника (лоперамід)
  Лоперамід активно змінює перистальтику кишечника – сповільнюючи просування вмісту кишечника. Препарат може призначатися при діареї неврогенної природи, при запальній неінфекційній патології кишечника. Препарат призначається тільки лікарем фахівцем і вимагає контролю за станом пацієнта, так як має ряд серйозних побічних ефектів.
 • Ентеросорбенти
  Дані речовини надають свою лікувальну дію в просвіті кишечника. Стриктура гранул ентеросорбентів така, що їх поверхня має можливість вбирати (абсорбувати) певні речовини з просвіту кишечника.
  Призначаються препарати при алергічному, токсико-інфекційному або токсичному ураженні кишечника. Препарат першої допомоги при цьому – Ентеросгель, сучасний ентеросорбент на основі біоорганічного кремнію, який ефективно вбирає і виводить тільки токсичні речовини і хвороботворних мікробів з шлунка і кишечника. Ентеросгель ніяк не взаємодіє зі слизовою шлунково-кишкового тракту, на відміну від інших сорбентів, які прилипають до запаленої слизової і додатково її травмують. Препарат не провокує запор, не викликає алергії, дозволений до прийому з перших днів життя.
 • Пробіотики (лінекс, хілак форте)
  Ці препарати містять живі культури лакто і ацидобактерій. Препарати з групи пробіотиків відновлюють нормальну мікрофлору кишечника.

 

В яких випадках потрібна допомога лікаря?

В наші дні порушення травлення можуть зустрічатися у кожної людини майже щодня, і не всі епізоди розладу стільця потребують медичної допомоги. Як же зрозуміти, що діарея є симптомом серйозного захворювання? У цьому допоможуть додаткові симптоми або властивості самої діареї:

 • Діарея + домішки крові в калі – може свідчити про онкологічне захворювання, тріщині анального проходу, ускладненні геморою, про неспецифічний виразковий коліт.
 • Діарея + чорний рідкий стілець – може свідчити про кишкову кровотечу при таких захворюваннях як: виразка шлунка або дванадцятипалої кишки, хвороба Крона.
 • Різка біль у верхній частині живота + здуття живота – може свідчити про ферментну недостатність підшлункової залози (загострення хронічного панкреатиту, хронічний панкреатит).
 • Діарея + рідкий, маслянистий світлий кал – цей симптом може свідчити про брак жовчі. Як правило, зниження кількості жовчі спостерігається при печінковій недостатності (гепатит, цироз печінки), при холециститі (гострий, хронічний, камені в жовчному міхурі).
 • Діарея + здуття живота при прийомі певних продуктів – може свідчити про харчову алергію або про ферментну недостатність (лактазна недостатність, целіакія).
 • Діарея + здуття живота не пов’язана з характером прийнятої їжі – частіше спостерігається при синдромі подразненого кишечника. При якому психічні фактори (перевтома, стреси) призводять до порушення роботи всієї нервової системи.
 • Діарея + блювота + болючість живота – часто зустрічається при харчових отруєннях, сальмонельозі, ентеровірусних інфекціях. В цьому випадку лише особиста консультація лікаря інфекціоніста може допомогти поставити діагноз.
 • Діарея + зневоднення організму – даний симптом може свідчити про небезпечне інфекційне захворювання. У таких випадках необхідна консультація лікаря хірурга і інфекціоніста. Лікування таких пацієнтів вдома неможливо – потрібна госпіталізація.

 

08.09.2018
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(1 оцінка, в середньому: 5 з 5)