Діарея після антибіотиків

Антибіотики зазвичай призначаються, щоб лікувати від бактеріальних інфекцій. Але через 4-5 днів вживання ліків ви можете зіткнутися з розладом кишечника, який є побічним ефектом. Антибіотики знищують хвороботворні бактерії, але також вбивають і корисні мікроорганізми вашого кишечника. Це порушує баланс його мікрофлори і призводить до збільшення кількості “поганих” бактерій.

Лікування діареї після антибіотиків проводиться комплексно і направлено на відновлення функцій кишечника. Також метою лікувальних заходів є усунення симптомів і наслідків даного розладу.

Як лікувати діарею після антибіотиків?

До методів лікування діареї після антибіотиків відносяться:

 • дотримання дієтичного харчування;
 • прийом медикаментів, що коригують склад мікрофлори кишечника;
 • профілактика дегідратації та інтоксикації організму.

Дотримання дієтичного харчування
Метою дієти при діареї є зниження навантаження на систему травлення та забезпечення організму необхідними речовинами для швидкого відновлення. При сильній діареї необхідно вживати ті продукти, які не чинять подразнення на слизову кишечника і мають закріплюючу дію.

Рекомендованими стравами є:

 • зварені круто яйця;
 • парові омлети;
 • слизові каші з манки, гречки, рису;
 • рисовий відвар;
 • ягідні і фруктові киселі;
 • печені яблука;
 • сухарі з білого хліба.

При приготуванні каш, крупи необхідно сильно розварювати і використовувати достатню кількість води, щоб їх консистенція була в’язкою. Для киселів слід використовувати некислі ягоди і фрукти, при необхідності розбавляючи сік водою.
Через 2 – 3 дні в меню можна включати страви, приготовані з нежирних сортів м’яса і риби. Це можуть бути парові котлети, відварні тефтелі, суфле, запіканки. Через кілька днів рекомендується урізноманітнити раціон харчування овочевими стравами. Для приготування супів, пюре і рагу можна використовувати моркву, картоплю, цвітну капусту. Небажано вживати в їжу при проносі білокачанну капусту, солодкий перець, бобові, гриби. Стимулюють перистальтику кишечника також чорний хліб, газовані напої, кава, спеції. Тому вводити в раціон такі продукти можна через 10 днів після настання повного одужання. Крім того, на даний період необхідно відмовитися від жирної, солоної, маринованої їжі. Поступово і обережно слід включати в раціон молочні продукти.

Відновити склад мікрофлори кишечника після діареї допоможуть кисломолочні продукти, збагачені живими бактеріями. Мікроорганізми містяться в спеціальному кефірі, йогуртах, заквасках. Факт присутності бактерій виробник вказує на упаковці продукту. Віддавати перевагу слід тим маркам, які мають невеликий термін придатності. Вживати в їжу таку продукцію можна після повної нормалізації стільця.

Прийом медикаментів для корекції мікрофлори кишечника
Для нормалізації складу і властивостей мікрофлори кишечника пацієнтам призначаються спеціальні препарати. Залежно від складу і ефекту такі ліки діляться на кілька категорій.

Видами препаратів є:

 • пробіотики – включають в себе культури живих мікроорганізмів;
 • пребіотики – містять речовини, що стимулюють діяльність корисної мікрофлори;
 • синбіотики – комбіновані препарати, що складаються з пробіотиків і пребіотиків.

Лікувальна дія цих ліків полягає в формуванні сприятливих умов для зростання корисної мікрофлори кишечника і гноблення життєдіяльності патогенних мікроорганізмів. Активні компоненти даних препаратів беруть участь у виробленні вітамінів і створюють середовище для їх ефективного засвоєння. Також прийом таких ліків сприяє кращому розщепленню їжі і виведення з організму токсичних речовин.

Пробіотики
Потрапляючи в кишечник, мікроорганізми, що входять до складу цієї групи препаратів, розмножуються, що сприяє відновленню всіх функцій мікрофлори. По складу і механізму дії розрізняють 4 категорії пробіотиків.

Групами пробіотиків є:

 • Препарати першого покоління (монобіотики) – містять один вид корисних бактерій, які входять до складу нормальної мікрофлори. Найбільш поширеними живими компонентами для виробництва цих ліків є колібактерії, біфідобактерії, лактобактерії.
 • Препарати другого покоління (антагоністи) – виготовляються на основі бацил і дріжджових грибків, які пригнічують діяльність шкідливих мікроорганізмів. Не будучи частиною мікрофлори, компоненти таких препаратів не приживаються в кишечнику і виводяться природним шляхом.
 • Препарати третього покоління (полікомпонентні) – включають в свій склад кілька видів корисних бактерій, які починають рости і розмножуватися в кишечнику.
 • Препарати четвертого покоління – складаються з представників нормальної мікрофлори, які закріплені на спеціальних носіях (сорбенті). Використання сорбенту значно збільшує ефективність препарату.

Пребіотики
Пребіотики виготовляються з речовин, які служать харчуванням для корисних мікроорганізмів. Як компоненти використовуються клітковина, пектин, сорбіт, ксиліт і інші вуглеводи. Призначаються пребіотики в сукупності з пробіотиками.

Синбіотики
Ця категорія препаратів містить як живі мікроорганізми (пробіотики), так і інгредієнти для їх сприятливого розмноження (пребіотики). На сьогоднішній день синбіотики вважаються найбільш ефективними для лікування діареї після антибіотиків.

Профілактика дегідратації та інтоксикації організму

З метою запобігання отруєння і зневоднення організму пацієнту з діареєю необхідно вживати достатню кількість рідини. Пити можна зелений і чорний чай слабкої заварки, трав’яні відвари, розбавлені водою соки. Доданий в напій сік лимона в невеликій кількості завдяки антисептичній дії поліпшить стан пацієнта. Корисні при діареї компоти з айви, груші, чорниці, черемхи.

 

15.09.2018
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(2 оцінки, в середньому: 5 з 5)