Хронічна діарея

Хронічна діарея проявляється розладом стільця, який триває більше 3 тижнів. При цьому пацієнта турбують часті позиви до дефекації, при яких добова маса калу перевищує 300 грам.

Проявами хронічної діареї є:

 • патологічні зміни фекалій;
 • дискомфорт в області живота;
 • нудота, блювота;
 • порушення нервової системи;
 • погіршення стану нігтів, шкіри, волосся;
 • втрата ваги;
 • виснаження організму.

Характер і інтенсивність цих ознак залежать від причини, на тлі якої розвивається хронічна діарея.

Патологічні зміни фекалій
Колір і консистенція стільця, а також кількість позовів до дефекації при хронічній діареї можуть бути різними. При захворюваннях тонкого кишечника, пацієнта турбує рясний водянистий або жирний стілець. При патологіях товстого кишечника маса фекалій не так багата, і в них можуть бути присутніми слизові, кров’яні або гнійні вкраплення. У разі якщо причиною хронічної діареї є захворювання прямої кишки, хворі відчувають часті позиви до дефекації, при цьому маса випорожнень незначна.

Іншими змінами стільця є:

 • Водянисті випорожнення – можуть бути причиною вірусних інфекцій бактеріального або вірусного походження. Зовнішній вигляд стільця може нагадувати відвар рису.
 • Рідкий кал чорного кольору – причиною може бути кровотеча в шлунку, стравоході або кишечнику, викликане виразкою, пухлинним утворенням. Кров вступає в реакцію з травними ферментами, в результаті чого стілець забарвлюється в чорний колір.
 • Жовтий стілець – може розвиватися на тлі прийому ряду лікарських препаратів. Також дуже часто спостерігається у маленьких дітей через інфекції або хвороби органів травлення, в результаті яких їжа погано перетравлюється.
 • Білий кал – білі калові маси можуть бути проявом хронічної діареї, яка розвивається на тлі патологій жовчного міхура, жовтяниці. Причиною фарбування стільця в білий колір можуть стати деякі лікарські препарати.
 • Зелений стілець – кал такого кольору найчастіше є результатом посилення бродильних процесів в кишечнику через дисбактеріоз, дизентерії або інші кишкові інфекції.


Дискомфорт в області живота
Пацієнтів з хронічною діареєю турбують неприємні відчуття в області живота, які можуть відрізнятися за типом, тривалістю, інтенсивністю, локалізацією. При синдромі подразненого кишечника хворі скаржаться на гострі болі, які стають менше після дефекації. Хворобливі спазми в животі як до випорожнення, так і після нього, спостерігаються при кишковому запаленні. Болем внизу живота після прийому їжі проявляється діарея при виразкових хворобах. Больові відчуття, що виникають періодично з правого або лівого боку, характерні для хвороби Крона. Розлад шлунку при хронічному панкреатиті протікає спільно з болями, які локалізуються у верхній частині живота і носять оперізувальний характер. Коли хронічна діарея розвивається на тлі гнильних і бродильних процесів в кишечнику, вона супроводжується бурчанням і здуттям живота через інтенсивне утворення газів в кишечнику.

Нудота і блювання
Часто хронічна діарея, причиною якої є захворювання шлунково-кишкового тракту, супроводжується блювотою, яка не приносить пацієнтові полегшення. При проникненні інфекції до діареї приєднується нудота, а температура тіла піднімається до 38 градусів.

Порушення нервової системи
Часто цей розлад викликає проблеми зі сном і інші порушення нервової системи.

Проявами хронічної діареї є:

 • безсоння вночі;
 • сонливість вдень;
 • дратівливість;
 • часта зміна настрою;
 • підвищена стомлюваність;
 • необгрунтована тривожність;
 • млявість, апатія.

Погіршення стану волосся, шкіри, нігтів
Хронічна діарея нерідко виявляється погіршенням стану шкірних покривів, волосся, нігтів. Збільшення активності сальних залоз призводить до підвищення жирності волосся і шкіри, появі дрібних прищів. На тлі дефіциту вітамінів може почати випадати волосся, ламатися або розшаровуватися нігті.

Втрата ваги
У деяких випадках хронічна діарея супроводжується втратою ваги. Такий прояв характерний для пацієнтів, у яких синдром розвивається на тлі хронічного панкреатиту, хвороби Крона або деяких патологій підшлункової залози.

Виснаження організму
Хронічна діарея проявляється не тільки дисфункцією шлунково-кишкового тракту, а й порушеннями в роботі інших систем організму. Пацієнти скаржаться на загальний фізичний дискомфорт, який найбільш сильно проявляється вранці. Характерна для цього синдрому відсутність апетиту стає причиною зниження загального тонусу організму. При діареї час проходження їжі через кишечник зменшується, в результаті чого вітаміни і корисні речовини не встигають засвоюватися. Це, в поєднанні з недостатнім харчуванням, втратою рідини і іншими порушеннями може спровокувати сильне виснаження організму.

 

Лікування хронічної діареї

Лікування хронічної діареї може бути патогенетичним і симптоматичним. План патогенетичного лікування складають з урахуванням виявленої патології, можливе використання консервативних (медикаментозних і немедикаментозних) і оперативних методик. Пацієнтам з хронічною діареєю призначають спеціальну дієту, яка виключає вживання продуктів, що стимулюють моторику, процеси бродіння і газоутворення. Рекомендують протерті страви, приготовані на пару.

При необхідності здійснюють антибактеріальну терапію з використанням засобів, що не викликають розвиток дисбактеріозу (ніфуроксазид, тіліхінол). При хронічній діареї на тлі дисбактеріозу використовують пробіотики. Застосовують симптоматичні засоби адсорбуючої і в’яжучої дії. Для регуляції моторики призначають лоперамід, рідше – октреотид і антагоністи кальцію. Прогноз визначається причиною розвитку хронічної діареї.

10.09.2018
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(2 оцінки, в середньому: 5 з 5)