Пронос з кров’ю

Пронос з кров’ю є ознакою запальних процесів та інших патологічних станів шлунково-кишкового тракту. Колір, консистенція, запах та інші характеристики домішок крові в рідкому калі визначаються причинами її виникнення. Чим ближче джерело кровотечі до ануса, тим світліше є відтінок крові.

Причинами рідкого стільця з кров’ю можуть бути:

 • геморой (розширення і запалення вен нижнього сегмента прямої кишки);
 • тріщини заднього проходу;
 • поліпи кишечника (доброякісні утворення);
 • запалення дивертикулів (мешковидних випинань стінок прямої або товстої кишки);
 • хронічні запальні захворювання;
 • інфекційні кишкові хвороби;
 • кровотечі верхніх відділів травної системи;
 • дисбактеріоз;
 • злоякісні утворення товстої кишки.

Геморой
Причиною виникнення проносу з кров’ю може бути пошкодження гемороїдальних шишок під час численних актів дефекації. При цьому кровотеча проявляється краплями крові яскраво-червоного кольору, які можуть бути в калі, на білизні, на туалетному папері. Яскраво-червоний відтінок пояснюється тим фактом, що пошкодження перебуває близько і кров не встигає згорнутися або вступити в реакцію з травними ферментами. При розриві вузла виділяється рясна кількість крові, яка може залити унітаз. У більшості випадків, пацієнтів не турбують будь-які хворобливі відчуття.

Тріщини заднього проходу
Рідкий стілець з кров’ю при тріщинах нижньої частини прямої кишки супроводжується сильним болем в задньому проході. Кров в невеликому обсязі червоного кольору виділяється в момент випорожнення або відразу після нього. При цьому кров не формує прожилок або згустків і не змішується з каловими масами. Також при даній патології в калі виявляється незначна кількість слизу або повна її відсутність.

Поліпи кишечника
Присутність крові в рідких фекаліях може бути причиною поліпів у кишечнику. Кровотеча виникає при пошкодженні пухлин або приєднання запального процесу. Кров при даному захворюванні перемішана з фекаліями, в яких також виявляються домішки слизу.

Запалення дивертикулів
Дивертикуліт (запалення дивертикулів) і супроводжуючий його пронос з кров’ю найчастіше розвивається у пацієнтів, вік яких становить від 50 до 60 років. Якщо дивертикули розташовуються в сигмовидній кишці, вкраплення крові мають яскраво-червоний відтінок. При ураженнях дивертикулів, які перебувають в правих сегментах товстого кишечника, кров може бути темного, іноді чорного кольору.

Хронічні запальні захворювання
Симптомом такого хронічного захворювання як хвороба Крона (запальні процеси різних відділів травного тракту) нерідко виступає пронос з кров’ю. Часто ця ознака свідчить про інше хронічне захворювання – виразковий коліт. Відмітною ознакою цих захворювань є хронічний пронос, який супроводжується вираженими болями в животі і збільшенням температури тіла. Акт дефекації супроводжується рясною кровотечею яскраво-червоного кольору.

Кровотечі верхніх відділів травної системи
Пронос і кров в його складі може говорити про пошкодження шлунка, стравоходу, дванадцятипалої кишки. При цьому кров чорного кольору і погано пахне. Кал з домішками чорної смердючої крові називається мелена. Колір і запах кров набуває через тривале перебування в системі травлення, за час якого вона піддається впливу бактерій.

Хворобами, які провокують пронос з чорною кров’ю, є:

 • ракові пухлини в шлунку або дванадцятипалій кишці;
 • дефекти слизової (виразки) шлунка або дванадцятипалої кишки;
 • варикозне розширення вен стравоходу;
 • патологічні зміни структури тканин печінки (цироз).

Інфекційні кишкові хвороби
Часто порушення у вигляді проносу з кров’ю є проявом хвороб, причиною яких стає інфекція. При цьому пацієнтів турбують напади гострого болю в животі і висока температура тіла. Одним з поширених інфекційних захворювань є дизентерія. Збудниками хвороби є бактерії роду Shigella, які вражають нижній сегмент товстої кишки. При дизентерії хворий страждає від інтенсивного проносу з кров’ю, при якому частота позивів до дефекації може досягати 30 разів в день. Часто бажання випорожнитися є хибним і супроводжується сильним дискомфортом. Нерідко при дизентерії пронос набуває зеленого кольору. Крім крові, в калі можуть бути виявлені згустки гною і слизу.

Іншими причинами сильного проносу з кров’ю можуть бути:

 • амебіаз (паразитарна хвороба, що викликається амебою);
 • балантидіаз (виразки в товстому кишечнику, причиною яких є найпростіші балантидії);
 • сальмонельоз (гостра кишкова інфекція, збудниками якої є сальмонели).

Злоякісні утворення товстої кишки
Кров при дефекації є одним з найбільш частих і постійних симптомів злоякісних новоутворень товстої кишки, якими в більшості випадків виявляються ракові пухлини. Так, кровотеча або включення крові в калі зустрічаються у більш половини пацієнтів як на ранніх, так і на більш пізніх стадіях захворювання. Другою за частотою ознакою раку товстої кишки є порушення стільця, які нерідко виявляються поносом. Кровотечі відрізняються своєю непостійністю і незначним обсягом. На більш пізніх стадіях раку до крові можуть приєднуватися слиз і гній. Це пояснюється розвитком супутніх запальних захворювань. Нерідко пронос з кров’ю при раку супроводжується такими симптомами як помилкові позиви до випорожнення, субфебрильна температура (близько 37 градусів), здуття живота.

Іншими причинами проносу з кров’ю можуть бути:

 • проктит (запальне ураження слизової прямої кишки) – кров виявляється у вигляді згустків у всій масі калу;
 • криптит (запалення заглиблень в анальному каналі) – характеризується включеннями крові яскравого кольору;
 • ішемічний коліт (порушення кровопостачання кишкової стінки) – кров виділяється в незначних кількостях і може бути як темного, так і світлого відтінку.
14.09.2018
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(1 оцінка, в середньому: 5 з 5)