Метоклопрамід

Метоклопрамід – протиблювотний лікарський засіб, який пригнічує гикавку, нудоту і блювоту. Метоклопрамід здатний впливати на дофамінові і серотонінові рецептори, розташовані в блювотному центрі і тим самим пригнічувати блювотний рефлекс. Даний медикамент ефективний при блювоті різного походження – побічну дію різних ліків, на тлі порушення дієти, після черепно-мозкових травм і при порушенні нормального функціонування нирок і печінки. Необхідно також відзначити, що іноді метоклопрамід використовується для лікування мігрені (покращує всмоктування антімігренозних медикаментів при прийомі їх всередину).

Метоклопрамід є білою кристалічною речовиною, яке майже не розчиняється у воді і не має запаху. Цей лікарський засіб досить швидко всмоктується в травному тракті після прийому лікарського засобу всередину.

 

Механізм лікувальної дії метоклопрамід

Метоклопрамід має протиблювотну і прокинетичну дію (стимулює моторику травного тракту). Метоклопрамід є блокатором центральних і периферичних дофамінових рецепторів D-2, які здатні чинити значний вплив на центр блювоти. Метоклопрамід нормалізує, а також підсилює рухову активність стравоходу, шлунку і дванадцятипалої кишки. Дія метоклопраміда направлена на посилення тонусу і амплітуди скорочень шлунка, розслаблення кругового м’язу, що відокремлює шлунок від дванадцятипалої кишки, підвищення спорожнення шлунка і розслаблення дванадцятипалої кишки. У той же час відбувається нормалізація м’язових скорочень жовчного міхура, за рахунок чого нормалізується відтік жовчі (усувається дискінезія жовчних шляхів). Варто також відзначити, що великі дози цього протиблювотного медикаменту безпосередньо впливають на серотонінові рецептори, що також надає протиблювотну дію (пригнічується блювотний рефлекс).

Метоклопрамід призначається як протиблювотний засіб у наступних випадках:

 • побічні реакції деяких ліків, які можуть викликати блювоту (цитостатики, деякі антибіотики, морфін, а також протитуберкульозні препарати);
 • порушення дієти;
 • блювота під час вагітності;
 • радіотерапія при лікуванні злоякісних пухлин;
 • блювота при черепно-мозкових травмах;
 • блювота при захворюваннях нирок і хворобах печінки;
 • уремія (накопичення в крові сечовини на тлі хронічної ниркової недостатності).

Слід зазначити, що метоклопрамід не є ефективним при виникненні нудоти і блювоти при порушенні функції вестибулярного апарату.

Метоклопрамід може застосовуватися і в разі лікування мігрені (входить до складу комплексної терапії). Також метоклопрамід запобігає застою їжі в шлунку і тим самим стимулює всмоктування препаратів проти мігрені.

Метоклопрамід добре всмоктується через слизову травної системи і відносно швидко проникає в кровоносну систему. Метоклопрамід досить легко проходить через плацентарний бар’єр, гематоенцефалічний бар’єр (може проникати в нервові клітини), а також може потрапляти в грудне молоко. Початок дії метоклопраміду при внутрішньовенному застосуванні спостерігається вже через кілька хвилин, після внутрішньом’язових уколів – через 5 – 20 хвилин, а при прийомі таблеток – через 40 – 60 хвилин. Тривалість дії становить, як правило, 1 – 3 години. Необхідно відзначити, що метоклопрамід метаболізується в печінці, а виводиться нирками. При порушенні функції тканини нирок відбувається суттєва затримка виведення даного медикаменту з організму.

Під час прийому слід утриматися від вживання алкоголю через можливість виникнення різних побічних ефектів і ускладнень. Також під впливом даного медикаменту може знижуватися концентрація уваги, що може вплинути на роботу, що вимагає швидкої реакції (водіння машини, а також робота з потенційно небезпечним виробничим обладнанням).

 

Коли призначається метоклопрамід?

Метоклопрамід здатний ефективно купірувати нудоту і блювоту різного походження. Його також можна призначати при лікуванні мігрені для більш кращого всмоктування антімігренозних медикаментів.

Показання до застосування:

 • гикавка;
 • нудота;
 • блювота;
 • розлад травлення;
 • гастроезофагеальний рефлюкс;
 • атонія і гіпотонія шлунка і дванадцятипалої кишки;
 • метеоризм;
 • період загострення виразки шлунка та дванадцятипалої кишки.

Можна застосовувати як всередину (таблетки), так і внутрішньом’язово або внутрішньовенно (уколи). Таблетки приймаються за кілька хвилин до їди по 5 – 10 міліграм три рази в день. За один раз слід приймати не більше 20 мг, а за добу – не більше 60 мг.
Внутрішньовенно дорослим вводять по 10 мг до трьох разів за день.
Для дітей від шести років і старше разово необхідно приймати по 5 міліграм.
Дітям, які не досягли шести років, призначають по 0,5 – 1 міліграму.
Застосовувати препарат в дитячому віці слід від одного до трьох разів на день.

Як застосовувати метоклопрамід?

Метоклопрамід може призначатися як в вигляді внутрішньом’язових і внутрішньовенних уколів, так і у вигляді звичайних таблеток.
Таблетки метоклопраміда приймаються безпосередньо за кілька хвилин перед прийомом їжі.
Разово дорослим необхідно приймати три рази на день по 5 – 10 мг. Максимальна разова доза дорівнює 20 мг, а максимальна добова не повинна перевищувати 60 мг.
Дітям молодше шести років призначають метоклопрамід в разовому дозуванні 0,5 – 1 міліграм, а дітям старше шести років по 5 міліграм (застосовувати 1 – 3 рази на добу). Курс терапії підбирається індивідуально.

Початкова доза повинна бути зменшена в два рази для осіб з порушенням функції печінки.

Можливі побічні ефекти метоклопраміду

Іноді прийом метоклопраміду стає причиною виникнення серйозних порушень з боку різних тканин і органів. Як правило, побічні ефекти виникають при тривалому пероральному застосуванні цьго противорвотного медикаменту.

Наступні побічні реакції можуть виникати при прийомі метоклопраміду:

 • порушення з боку органів травлення (запор, діарея);
 • порушення з боку нервової системи (втома, головний біль, запаморочення, безсоння, депресія);
 • порушення з боку системи кровотворення;
 • лікарська алергія (кропив’янка);
 • порушення з боку органів ендокринної системи (галакторея, порушення менструального циклу, гінекомастія).

Метоклопрамід аналоги

 • Церукал
 • Метукал
 • Метоклопраміду гідрохлорид
26.02.2018
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(4 оцінки, в середньому: 5 з 5)