Причини виникнення акне (прищів)

Прищі – одне з найбільш поширених шкірних захворювань, з яким в різні періоди свого життя стикався практично кожен.

Прищ – це запальний елемент. Процес запалення пов’язаний з сальною залозою. Коли відтік шкірного сала з якихось причин порушується, протоки сальних залоз закупорюються, і в них починають розмножуватися пропіонбактерії акне. Ці мікроорганізми постійно мешкають в шкірі людини, але при закупорюванні протоків сальних залоз формується ідеальне середовище для їх розмноження, так як бактерії, що викликають акне, – анаероби, тобто не потребують кисню повітря для синтезу енергії.

На сьогодні вивчені кілька факторів, що провокують порушення відтоку себума і запалення сальних залоз.

Причини виникнення прищів

Порушення в роботі гормональної системи

Гормони регулюють діяльність всього організму, в тому числі і шкіри. На появу вугрів впливають:

Тестостерон – відноситься до чоловічих статевих гормонів андрогенів, які синтезуються в статевих залозах і чоловіків, і жінок. Підвищене вироблення тестостерону робить роботу сальних залоз більш інтенсивною. Шкірне сало накопичується в залозах. Це створює сприятливі умови для розвитку бактерій.  Підвищений тестостерон у жінок може викликати надмірне оволосіння, часто виникаючі вугри, шкіра стає товстою і грубою. Бувають випадки, коли вміст андрогенів не перевищує норму, а зміни в організмі викликані підвищеною чутливістю до тестостерону. Переважання тестостерону у жінок може бути пов’язано з дисфункцією яєчників, полікістозом яєчників.

Прогестерон – відноситься до жіночих статевих гормонів гестагенам. Виробляється у обох статей яєчниками, яєчками і залозами. Він починає діяти на жіночий організм в другій половині менструального циклу. Саме з ним пов’язано погіршення стану шкіри перед початком менструації. Цей гормон робить її легко розтяжною, набряклою, підсилює вироблення шкірного сала, сприяє затримці жирів в шкірі та стає причиною виникнення прищів.

У підлітковому віці (10-18 років) відбувається становлення ендокринної системи і статеве дозрівання. Гормони гіпофіза впливають на функцію статевих залоз і синтез статевих гормонів. Часто цей процес проходить не рівномірно. У підлітковому організмі в цей період переважає тестостерон. Він і викликає часту появу прищів у підлітків.


чому виникають прищі

Дисбаланс вегетативної нервової системи

У нормі у людини симпатичний і парасимпатичний відділи вегетативної нервової системи перебувають у рівновазі. Вони регулюють роботу всіх органів тіла людини. Один з них тимчасово переважає над іншим в залежності від ситуації і умов зовнішнього середовища. Порушення цього балансу і інтенсивна робота одного з відділів, веде за собою підвищення тонусу вагусної іннервації сальних залоз, а також гіперпродукцію шкірного сала. Причиною порушення функціонування нервової системи можуть стати: стреси, недосипання, втома, підвищені фізичні навантаження, ендокринна перебудова організму (наприклад, після пологів).


 

Гіперактивність сальних залоз

 

 

У нормі секрет сальних залоз (себум) має бактерицидні властивості. Він захищає шкіру від пересихання, передчасного старіння, УФ-випромінювання, обмороження і є антиоксидантом. Однак якщо сальні залози працюють надмірно активно, то шкірне сало не встигає розподілятися по поверхні шкіри, а накопичується в сальній залозі. У цьому випадку умови для розмноження бактерій стають сприятливими. У результаті ті мікроорганізми, які жили на шкірі і не завдавали їй шкоди, починають активно розмножуватися. Їх діяльність викликає появу вугрового висипу.


 

 

Зміна складу шкірного сала

При підвищеному виробленні шкірного сала змінюється його склад. Зменшується концентрація лінолевої кислоти. Це призводить до того, що рівень рН порушується і реакція шкіри стає більш лужною. У результаті цього збільшується проникність води в гирла фолікулів. Завдяки цьому створюються умови для росту мікроорганізмів. Крім того, шкірне сало стає густішим. Це перешкоджає його виведенню на поверхню. У результаті чого утворюються прищі.


 

 

Стреси і психічні навантаження

Вони значно підривають захисні сили організму. Сильні нервові потрясіння здатні підірвати імунітет і гормональну рівновагу, викликати дисбаланс НС, а в результаті цих порушень з’являються вугрі.


 

Що може викликати появу акне

Падіння місцевого імунітету та активація умовно патогенних мікроорганізмів

Місцевий імунітет шкіри забезпечує система імунних клітин. Найважливіші з них клітини лангерганса. Вони активують реакцію місцевого імунітету і управляють діяльністю специфічних клітин (епідермальних макрофагів, епітеліоцитів). На захисні сили шкіри погано впливають:

 • безконтрольне застосування косметики
 • надмірне УФ-опромінення
 • стреси
 • шкідливі звички
 • неправильне харчування

Якщо природний захист порушено, то виникнення прищів викликають такі бактерії: Propionibacterium acnes, Propionibacterium granulosum, Staphylococcus epidermidis, а також грибки і підшкірний кліщ.


 

 

Спадкова схильність

Якщо у батьків були акне, то велика ймовірність, що їхні діти теж будуть страждати від цієї проблеми. Тип шкіри закладений у людини генетично. У спадщину від батьків передаються такі ознаки:

 • підвищений рівень тестостерону
 • особливості місцевого імунітету шкіри
 • рівень чутливості сальних залоз до впливу статевих гормонів
 • порушення функціонування верхніх шарів епітелію (не видаляється вчасно, потовщується)
 • схильність до утворення дефектних сальних залоз
 • вироблення шкірного сала зі зміненими властивостями (подразнююче шкіру, занадто густе)

Виникнення кулястих або конглобатних вугрів у чоловіків також передається у спадок і пов’язано з Y-хромосомою.


 

Що може викликати появу вугрів

Порушення раціону

Борошняні та кондитерські вироби містять багато простих вуглеводів. Їх надходження в організм призводить до вироблення великої кількості інсуліну та інсуліноподібного фактора росту. У зв’язку з цим підвищується рівень чоловічого статевого гормону, який викликає посилене вироблення шкірного сала. У результаті створюються сприятливі умови для життя бактерій.

Достаток жирів у раціоні призводить до того, що вони у великій кількості потрапляють в кров і згодом виводяться через шкіру. Сальні залози не справляються з виведенням себума. Він накопичується і заселяється бактеріями.


 

 

Хвороби шлунково-кишкового тракту, ендокринних залоз, статевих органів

 

 

Часто прищі є симптомом внутрішніх хвороб. Так, наприклад, захворювання системи травлення призводять до того, що їжа засвоюється не повністю і застоюється. При цьому в шлунково-кишковому тракті утворюється велика кількість токсинів. Вони всмоктуються в кров. А оскільки шкіра виконує ще й функцію виділення, то токсини, виділяючись через шкірний покрив, викликають появу прищів.

Вугровий висип може бути симптомом таких станів і хвороб:

Також акне виникає, якщо нирки не справляються з виведенням токсинів. Причиною можуть стати такі захворювання: ниркова недостатність, камені в нирках, пієлонефрит.

Захворювання статевих органів тісно пов’язані з виникненням прищів. Їх може викликати: полікістоз яєчників, склерокистоз яєчників, перенесені інфекції і гінекологічні операції, аборт. При цьому порушується вироблення жіночих статевих гормонів і, як наслідок, висипання на обличчі.

Хвороби ендокринних залоз, які відповідають за гормональний баланс, також можуть стати причиною прищів. Це можуть бути: захворювання гіпофіза (гіпопитуітаризм, пролактинома), наднирників (пухлина Андостерома, що викликає надмірну секрецію чоловічих статевих гормонів).

Наявність вогнища хронічної інфекції в організмі, такого як каріозні зуби, гайморит, також погіршує стан шкіри. Мікроорганізми розносяться з потоком крові і проникають в різні органи і тканини, викликаючи ділянки запалення. Також при цих захворюваннях падає загальний і місцевий імунітет.


 

Що може викликати появу прищів

Прийом деяких лікарських препаратів

Прищі часто з’являються під час або після лікування різними лікарськими препаратами. Такі акне називаються медикаментозними:

 • Гормональні контрацептиви: Оврал, Норлестрін, Лестрін, Норініл – можуть порушувати природне вироблення жіночих гормонів естрогенів.
 • Протиепілептичні засоби: Фенітоїн, Триметадион – викликають роздратування шкіри при виведенні їх через шкіру.
 • Протитуберкульозні засоби: Ізоніазид, Рифампіцин, Етамбутол – порушують обмін вітамінів і роботу печінки.
 • Антидепресанти: Амінептін, Метогексітал, Сурітал, Пентотал – здатні викликати гормональний дисбаланс і алергію.
 • Стероїдні гормони: місцеві кортикостероїди, системні кортикостероїди, анаболічні стероїди, гестагени – впливають на вироблення інсуліну і тестостерону, в результаті цього в сальних залозах накопичується велика кількість гліцерину і жирних кислот.
 • Антибіотики: Юнідокс, Солютаб, Тетрациклін, Доксициклін – можуть викликати алергічну реакцію і дисбактеріоз.
 • Вітаміни В1, B2, В6, В12, D2 – висип може бути проявом гіпервітамінозу та алергії.

 

 

Використання невідповідних косметичних засобів

Крем, пудра, лосьйон, рум’яна і тіні – ці види косметики можуть погіршувати стан шкіри. Тому маскування акне викликає збільшення кількості висипань. Особливо небезпечними вважаються в’язкі засоби, які містять у своєму складі масла і гліцерин. Комедогенною називається косметика, яка забиває пори, провокує появу комедонів, створює на поверхні шкіри мікроплівку, що перешкоджає диханню. Будь-який з компонентів може викликати акне, якщо він не сприймається організмом і подразнює шкіру. Тому комедогенним може бути навіть засіб на водній основі.

Неправильний косметичний догляд

Як недотримання правил особистої гігієни, так і очищення надміру можуть викликати появу прищів. Це пов’язано з тим, що порушуються природний захист і кислотно-лужний баланс шкіри.


 

Брак вітамінів А і Е

Брак вітаміну А (ретинолу) призводить до гіперкератозу (збільшенню і ущільнення верхнього шару епідермісу). Також його недолік проявляється в лущенні шкіри, її передчасному старінні, перебої в роботі сальних залоз, появі вугрів, розтяжок і шрамів після прищів. Ретинол забезпечує нормальне функціонування шкіри та імунної системи, підвищує опірність до мікроорганізмів і прискорює відновлення клітин епітелію. Крім того цей вітамін бере участь у виробленні жіночих статевих гормонів, які відповідають за чистоту шкіри.
Ефективний захист шкіри забезпечується взаємодією вітамінів А і Е (токоферол). Останній відновлює пошкоджені клітинні мембрани, нейтралізує вільні радикали, що руйнують клітини і призводять до старіння. Також вітамін Е сприятливо впливає на роботу статевих органів і вироблення ними гормонів.


 

 

Причини виникнення акне

Дрібні травми шкіри

Якщо шкіра схильна до появи вугрів, то навіть мікротравми можуть погіршити її стан. Тому не рекомендується зайвий раз чіпати обличчя руками, потрібно уникати тертя шкіри об одяг або телефонну трубку. Спроба самостійно видавити прищ також призводить до того, що інфекція поширюється в прилеглі ділянки шкіри. Найчастіше цей процес йде у напрямку від носа до вуха. Особливо не рекомендується видавлювати прищі в області носогубного трикутника. Це може призвести до потрапляння бактерій в кров.

 

30.01.2016
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(2 оцінки, в середньому: 5 з 5)