Чому тріскається шкіра на п’ятах?

 

Зміни клітин шкіри на п’ятах під час ходьби
Під час ходьби стопа, а разом з нею і шкіра, бере на себе все навантаження тіла. Шкіра під час ходьби піддається тиску і тертю. При цьому клітини шкіри постійно змінюють свою форму – вони розтягуються і стискуються. Найбільшій зміни схильні клітини по краях стопи. При постановці стопи на землю вони розтягуються, а при її піднятті стискаються.
У той же час, щоб збільшити площу стопи і рівномірно розподілити навантаження по її краях, клітини поверхневого рогового шару починають інтенсивно рости. Це явище називається гіперкератозом і часто лежить в основі утворення тріщин. Оскільки, чим товще роговий шар, тим він менш еластичний, а значить, при ходьбі ті клітини стопи, які постійно розтягуються, будуть травмуватися і руйнуватися.

У нормі процес утворення нових клітин і видалення старих знаходиться в рівновазі і контролюється організмом. Однак при наявності певних причин клітини епідермісу можуть бути більш уразливі і швидше пошкоджуватися.

Існують наступні причини утворення тріщин на п’ятах:

Цукровий діабет
Цукровий діабет є однією з основних патологій, що супроводжуються тріщинами на п’ятах. Відмінністю тріщин на стопах при діабеті є те, що вони не супроводжуються відчуттям болю чи дискомфорту.

Причиною розвитку тріщин є діабетична ангіопатія (пошкодження судин). При цьому у людини порушується кровообіг у судинах і, в першу чергу, страждають судини ніг. Кров, як відомо, є джерелом не тільки кисню, але і поживних елементів для тканин. Тому в тканинах, де порушена циркуляція крові, відбуваються трофічні зміни. Втрачається еластичність, а найголовніше, шкіра стоп (і всього тіла) стає збезводненою. Відсутність вологи в роговому шарі є причиною порушення цілісності його структури, тобто утворення тріщин.

При цукровому діабеті ускладнюючим фактором є діабетична полінейропатія (ураження периферичних нервів). Вона є причиною відсутності болів. Цей, здавалося б, що полегшуючий фактор провокує поглиблення тріщин і їх розширення. Так як людина не відчуває болю, тріщини збільшуються і до них приєднується інфекція.

Залізодефіцитна анемія
Причиною тріщин на п’ятах є сідеропенічний синдром при залізодефіцитній анемії. Цей синдром обумовлений дефіцитом заліза в тканинах і, як наслідок, дистрофічними змінами шкіри. Оскільки залізо в тканинах використовується для синтезу різних білків і ферментів, то його дефіцит або відсутність призводить до порушення структури і ділення клітин.
Найгостріше дефіцит заліза відчувається в епітеліальних клітинах і клітинах епідермісу, тому що ці тканини організму швидше за всіх оновлюються.
причини утворення тріщин на п'ятах
Дефіцит заліза в епідермісі проявляється наступними ознаками:

  • сухістю шкірних покривів;
  • лущенням шкіри;
  • утворенням тріщин.

Гіповітаміноз
Недолік в організмі вітамінів А і Е призводить до різних дистрофічних і запальних змін шкіри. Вітамін Е ще називають протектором шкіри, оскільки він захищає мембрани клітин від пошкоджень. Навіть незначне його зниження призводить до зневоднення клітин шкіри. Разом з водою втрачається і еластичність шкіри. Суха і нееластична шкіра стоп не витримує того навантаження, яке на неї покладається. Під вантажем ваги шкіра лопається і в ній утворюються тріщини.

Вітамін А, у свою чергу, бере участь у процесах відновлення шкіри. Він синтезує ферменти, які попереджають передчасну кератинізацію епідермісу. Однак при гіповітамінозі А процес зроговіння перестає бути під контролем, і спостерігається підвищене зроговіння шкіри, тобто гіперкератоз. Шкіра при цьому суха і груба. Нееластична шкіра стоп травмується, і в ній утворюються тріщини.

Грибкова інфекція
Тріщини на п’ятах можуть стати не тільки вхідними воротами для проникнення грибка, але і бути наслідком грибкової інфекції. Найчастіше джерелом тріщин на ногах бувають такі грибкові ураження як руброфітия і епідермофітия. Це найчастіші ураження шкірних покривів стоп. Грибок, розвиваючись на поверхні стопи, стимулює посилений процес кератинізації. Шкіра стане внаслідок цього потовщеною за рахунок множинних ороговілих шарів. Як вже відомо, чим товще роговий шар, тим він менш еластичний. Нееластичні клітини епідермісу швидше піддаються травматизації під час ходьби.

Грибкова інфекція порушує цілісність шарів епідермісу, в результаті чого поверхневий шар шкіри стає проникний для вологи і проникнення вторинної інфекції. Це ще більше ускладнює ситуацію з тріщинами.

Дерматит
Дерматит стоп також може бути причиною тріщин на п’ятах. Причиною тому є все та ж втрата еластичності і сухість шкіри. При дерматиті шкіра стає сухою, більш сприйнятливою до травматизації. Через присутність запального процесу шкіра стає дуже сприйнятливою до найменших травм. Незначна потертість або подряпина на стопі призводить до розвитку мікротріщин, а ті з часом переходять у тріщини. Тріщини при цьому постійно запалені, болючі і стають воротами для проникнення численних інфекцій.

Такі фактори як довге перебування на ногах, ожиріння, погана гігієна є факторами ризику розвитку тріщин на п’ятах. Найбільшому ризику піддаються люди з надмірною вагою, так як весь вантаж приймають на себе стопи, а разом з ними і шкіра. Якщо до цього додати тривале перебування на ногах, то тріщини на п’ятах не змусять себе чекати.
Нехтування правилами гігієни, тісне і незручне взуття – є факторами, які спільно з основними причинами сприяють утворенню тріщин на ногах.

24.01.2016
  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(0 оцінок, в середньому: 0 з 5)