Псоріатичний артрит

Псоріатичний артрит або псоріатична артропатія – запальне ураження суглобів, яке виникає на тлі псоріазу шкіри. Ускладнення з боку суглобів розвиваються у 7% хворих на псоріаз. Псоріаз суглобів вражає людей у віці 30-50 років, але може розвиватися і у дітей, починаючи з 3-х річного віку. Іноді зміни в суглобах розвиваються швидко, протягом першого року хвороби, але частіше цей процес триває 3-10 років. При прогресуючому перебігу захворювання може призвести до інвалідності.

Причини розвитку псоріазу суглобів досі залишаються спірними. Серед них:

Генетичні – у 40% хворих є родичі з псоріатичним ураженням суглобів, що дає підстави вважати, що хвороба передається у спадок. Встановлено ген, відповідальний за розвиток цього порушення – ФНП-альфа.
Збій роботи імунітету після вірусних або бактеріальних інфекцій.
Несприятлива екологічна обстановка. Жителі екологічно неблагополучних регіонів більше схильні псоріатичному артриту.


 

 

Ознаки псоріатичного артриту

Початок звичайно гострий – вранці хворий зауважує, що суглоби хворобливі й погіршилася їх рухливість. У деяких випадках за кілька днів до цього розвивається загальна слабкість, розбитість. Також з’являються:

Різкі болі в суглобах. Біль посилюється в спокої і ночами. Днем суглоб «розігрівається» і біль зменшується. При промацуванні суглобів людина відчуває помірну болючість.
На першому етапі уражаються міжфалангові суглоби, далі запалення може поширитися на плюсне- і п’ястно-фалангові суглоби кисті, ліктьові, плечові, суглоби стопи і колінні. Рідше уражається хребет і крествово-клубові суглоби.
Помірна набряклість суглобів пов’язана зі скупченням рідини в синовіальній сумці і набряком навколишніх м’яких тканин.
Шкіра над суглобами червоніє, стає гарячою на дотик. У важких формах набуває синюшного відтінку.
М’язові болі в області уражених суглобів викликані запаленням фасцій (оболонок зі сполучної тканини, що покривають м’язи).

Ознаки псоріатичного артриту
Болі і припухлість в області сухожиль, які мають відношення до уражених суглобів, викликані аутоімунним запаленням. Поступово відбувається потовщення м’яких тканин по ходу сухожилля, набрякання пальців.
Псоріатичний артрит в 70% випадків розвивається на тлі уражень шкіри. Висипання зазвичай локалізуються в паховій області, в зоні пупка, в волосистій частини голови. Виявляються папули, покриті сріблясто-білими лусочками, які зливаються в бляшки.

Форми псоріазу суглобів

Залежно від симптомів, виділяють 5 форм перебігу псоріатичного артриту:

Олігоартрит з асиметричним залученням суглобів – найпоширеніша форма хвороби (70% випадків). На кистях і стопах не симетричні уражається не більше 4-х суглобів. Суглоби набряклі, з часом відбувається набрякання пальців.
Ревматоїдоподібний симетричний артрит (15%) – симетричне ураження пальців кисті на обох руках. Страждають п’ястно-фалангові і міжфалангові суглоби.
Спотворюючий (мутілюючий) артрит (5%) – важке ураження, коли в результаті остеолізису (руйнування кісткової тканини) відбувається необоротна деформація пальців кистей і стоп. Пальці коротшають і викривляються. Також може відбутися деформація кисті, яка набуває характерну форму «рука з лорнетом».
Псоріатичний спондиліт (5%) – ураження хребта, часто розвивається на тлі важких уражень шкіри. На початковому етапі виникають сильні болі в поперековому відділі. Далі запалення «піднімається» у грудний і шийний відділ. Уражаються суглоби, що знаходяться між хребцями і ребрами. Викривляється спина, у хворого формується характерна «поза прохача».
Артрит, що вражає дистальні міжфалангові суглоби (5%) – уражаються виключно суглоби пальців, розташовані біля нігтів.

Лабораторні ознаки

Підвищення в аналізі крові С-реактивного білка відбувається тільки при загостренні псоріатичного артриту.
Зміни на рентгені помітні лише через кілька років після початку захворювання. На знімках відзначаються несиметричність кінцівок, можливо викривлення пальців, руйнування або потовщення кістки у уражених суглобів. Звуження або розширення щілин між суглобовими поверхнями.


 

 

Лікування псоріатичного артриту

1. Нестероїдні протизапальні препарати відрізняються сильним знеболюючим ефектом, знімають біль і набряк в місці запалення. Метиндол (1 таблетка на добу) або Диклофенак приймають після їди 2-3 рази на день.
2. Глюкокортикостероїди вводять в порожнину запалених суглобів. Розчини Гідрокортизону, Кеналога або Метипреду лікар вводить за допомогою шприца всередину суглобової сумки.Лікування псоріатичного артриту
3. Базисні протизапальні препарати чинять імунодепресивну дію, знижують імунну атаку на суглоби. Їх призначають при відсутності ефекту від перших двох груп препаратів. Використовують Метотрексат, Лефлуномід, Циклоспорин-А. Дози підбираються індивідуально, щоб не викликати надмірне пригнічення імунітету.

При псоріатичному артриті антибіотики неефективні, тому вони не призначаються. Хворим рекомендується активний спосіб життя. У період стуханія симптомів показано санаторно-курортне лікування.

14.01.2016
  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(1 оцінка, в середньому: 5 з 5)