Симптоми екземи залежно від клінічної форми

Симптоми екземи можуть дещо відрізнятися в залежності від клінічної форми захворювання. Варто відзначити, що кожна клінічна форма екземи викликається поєднанням певних внутрішніх і зовнішніх факторів.

Виділяють наступні клінічні форми екземи:

 • істинна екзема;
 • мікробна екзема;
 • дисгідротична екзема;
 • себорейна екзема;
 • професійна екзема;
 • дитяча екзема.

[tip]

Зміст:

[/tip]


Симптоми істинної екземи

Істинна (ідіопатична) форма екземи проявляється у вигляді набряку і сильного почервоніння шкіри (еритема). Надалі шкіра покривається дрібними папуловезікулами (бульбашки і вузлики). Папуловезікули швидко розкриваються і на їх місці з’являються точкові ерозії. Дані точкові ерозії прийнято називати «серозними колодязями», так як з глибини даних ерозій виділяється серозний ексудат (запальна рідина). Через деякий час серозний ексудат, який вилився на поверхню шкіри, підсихає, що призводить до утворення жовто-сіруватою скоринки, під якою починається процес епітелізації (формування епітелію на місці пошкодження). Варто відзначити, що стадії розвитку запального процесу мають хвилеподібний характер, що проявляється у вигляді симптомів істинного поліморфізму. Істинний поліморфізм характеризується одночасною появою на шкірі різних елементів висипки (еритема, бульбашки, вузлики, ерозії, лусочки, скоринки).

Гострий початок запального процесу з часом переходить в хронічний перебіг і екзематозне ураження шкіри може тривати роками. Хронічний перебіг даного захворювання призводить до ущільнення уражених сегментів шкіри, посиленню шкірного малюнка, а також до виникнення посиленої інфільтрації (утворення під шкірою ущільнень внаслідок запального процесу). Крім цього хворих турбує свербіж і сильне лущення. Варто відзначити, що для хронічного перебігу екземи також характерний істинний поліморфізм.
істинна екзема фото
Екзематозне ураження шкіри, як правило, починається з області стоп, кистей і обличчя. Вогнища ураження не мають відокремлених та чітких меж. Найчастіше процес переходить на шкіру тулуба, а також верхніх і нижніх кінцівок. Шкірний висип найчастіше має симетричний характер. Нерідко свербіж різної інтенсивності призводить до розвитку невротичних порушень, що нерідко проявляється у вигляді порушення сну. Поступово запальний процес йде на спад. Мокнучі ділянки шкіри покриваються корочками, лусочками, що супроводжується лущенням. До симптомів істинної екземи також характерна поява гіперпігментованих плям (плями світлого і темного кольору). У деяких випадках в роговому шарі епітелію можуть утворюватися тріщини, а на долонях і підошвах стоп можуть з’являтися мозолясті утворення, в яких теж нерідко утворюються тріщини. Екзематозне ураження шкіри може ускладнюватися приєднанням стафілококової або стрептококової інфекції (стафилодермия і стрептодермія).


 

Симптоми мікробної екземи

Мікробна екзема виникає при сенсибілізації (чутливості) організму до бактеріальних і грибкових антигенів. Мікробна екзема може розвиватися в місцях з хронічними вогнищами гнійного ураження шкіри, а також у разі мікротравматизму шкіри (інфіковані рани, трофічні виразки, свищі, подряпини, порізи, садна). Зони уражень, як правило, розташовані асиметрично. Шкірний висип може розташовуватися на будь-яких ділянках, але в більшості випадку мікробна екзема уражає шкіру нижніх кінцівок.

Мікробна екзема проявляється еритемою, вузликами, бульбашками і ерозіями. Вогнища ураження добре відмежовані від здорової шкіри. Також запальні вогнища можуть відрізнятися за розмірами. Елементи мікробної екземи розташовуються вкрай близько один від одного, що зумовлює відсутність здорової шкіри на місці ураження. Кожен осередок зверху утворений масивними нашаруваннями гнійних кірочок. Запальний процес супроводжується свербінням різної інтенсивності.

Виділяють такі різновиди мікробної екземи:
Монетоподібна (нуммулярна, бляшечна) екзема призводить до утворення сферичних осередків ураження, розмір яких не перевищує 1 – 2 см. Монетовидні вогнища мають чіткі межі. Для симптомів даного різновиду мікробної екземи характерна наявність еритеми, невираженого набряку, а також поява у великій кількості серозних і гнійних кірочок на поверхні ураженої шкіри. У більшості випадків бляшечна екзема вражає шкіру верхніх кінцівок, але часом запальний процес може мати і генералізований характер. Дуже часто монетоподібна екзема виникає на тлі хронічної інфекції або паразитарної хвороби. При прогресуючому перебігу монетоподібна екзема здатна трансформуватися в істинну. Варто відзначити, що монетоподібна екзема схильна до виникнення рецидивів, а також є резистентною у ставленні до терапії.

Паратравматична або навколоранева екзема локалізується в області післяопераційних шрамів. Найчастіше паратравматична екзема з’являється після операцій з приводу переломів кісток, остеосинтезу (з’єднання кісткових уламків за допомогою фіксуючих пристосувань), а також при неправильному накладенні гіпсової пов’язки. Цей різновид екземи проявляється у вигляді гострозапаленої еритеми, вузликів і гнійників. Також на поверхні вогнищ ураження утворюються тонкі кірки. У деяких випадках ділянки шкіри піддаються склерозуванню (заміщення функціональних клітин епідермісу на сполучну тканину).

Варикозна екзема виникає на тлі варикозного розширення вен нижніх кінцівок (варикозна хвороба). Супутніми факторами можуть служити різні травми, мацерація шкірного покриву при накладенні перев’язочної пов’язки (просякання тканини і її набрякання), некоректна обробка варикозних виразок гомілки, підвищена чутливість до деяких лікарських препаратів. Вогнища ураження мають чіткі межі. Локалізується варикозна екзема в нижній третині гомілки, поряд з варикозними виразками і ділянками склерозованої шкіри.

Мікробна екзема фото

Сікозіформна екзема є наслідком сикоза (хронічне запалення волосяних фолікул). Вогнища ураження локалізуються не тільки на волосистій частині, але й можуть виходити за її межі. Найчастіше сікозіформна екзема вражає шкіру верхньої губи, бороди, пахв і пахову зону. Сікозіформна екзема проявляється сверблячкою, утворенням серозних колодязів, потовщенням шкіри.

Екзема сосків в більшості випадків виникає у годуючих жінок. Причиною може стати мікротравми сосків при вигодовуванні дитини. Також в деяких випадках екзема сосків може виникати внаслідок ускладнення корости. В області ураження з’являється невиражена еритема, серозні і геморагічні кірки, лущення, а іноді тріщини і гнійники. Як правило, уражаються обидва соска. Лікування даної форми екземи проводиться глюкокортикоїдами.


 

Симптоми дисгідротичної екземи

Дисгідротична екзема локалізується на шкірі долонь і підошвах стоп. Симптоми дисгідротичної екземи арактеризуються слабкою еритемою, появою в осередках ураження бульбашок, які або еродують або, підсихая, утворюють серозні та гнійні скоринки. У деяких випадках відбувається злиття бульбашок у великі бульбашки. З плином часу дисгідротична екзема може вражати шкіру кистей рук, гомілки і стегон. У цьому випадку дисгідротична екзема трансформується в справжню форму екземи. Варто відзначити, що дана форма екземи дуже часто призводить до трофічних змін нігтів.


 

Симптоми себорейної екземи

Себорейна екзема розвивається на тлі себореї (ураження шкіри внаслідок підвищеного вироблення шкірного сала). Себорейна екзема вражає себорейні місця – волосяну частину голови, міжлопаточну область, груди, носогубні складки, вушні раковини. Себорейна екзема призводить до утворення в осередках ураження плям і дрібних гнійників жовто-сірого кольору. Дані висипання, в кінцевому рахунку, зливаються і формують кільцеподібні утворення. Хворі часто скаржаться на свербіж, який у деяких випадках є першим симптомом захворювання. Хронічний запальний процес в області волосистої частини голови найчастіше призводить до дифузної алопеції (інтенсивне випадання волосся голови).


 

Симптоми професійної екземи

Професійна екзема виникає внаслідок сенсибілізації організму різними виробничими факторами. Професійна екзема характеризується появою еритеми, набряку тканин, вузликових висипань, які в подальшому можуть піддаватися ерозії або висихати з утворенням серозних кірочок. Для професійної екземи характерна наявність вираженого свербіння. Варто відзначити, що після припинення контактування з хімічними речовинами, симптоми цього виду екземи можуть зникнути самостійно.


 

Симптоми дитячої екземи

Дитяча екзема на відміну від істинної екземи характеризується вираженим ексудативним процесом (накопичення в місцях ураження великої кількості запального випоту). Дитяча екзема до 3 років є однією з найбільш зустріваних форм дерматозів (збірна назва хвороб шкіри та її придатків). Факторами може бути складний перебіг вагітності, наявність у матері різних захворювань ендокринної системи, а також хронічних вогнищ інфекції. Симптоми дитячої екземи найчастіше виявляються у дітей, яких з раннього віку перевели на штучне харчування.
дитяча екзема фото
Дитяча екзема характеризується виразністю алергічних реакцій, що призводить до рясних висипань, і схильністю до злиття бульбашок у великі бульбашки. Найчастішими клінічними формами у дітей є ідіопатична, мікробна і себорейна екзема. Іноді дитяча екзема може призводити до імпетиго (гнійничкові захворювання викликані стафілококом або стрептококом). Варто відзначити, що в разі приєднання вірусної інфекції може відбутися раптова «екземна» смерть.

23.01.2016
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(1 оцінка, в середньому: 5 з 5)