Чи потрібно видаляти суху мозоль?

Первинно розвинувшуся суху мозоль видаляти не треба. Якщо дотримуватися гігієни ніг і носити правильне взуття, то суха мозоль зникає сама. Однак існують ситуації, коли суху мозоль необхідно видалити.

Видаляти суху мозоль необхідно в наступних випадках:

 • якщо мозоль дуже болюча;
 • якщо мозоль інфікувалася;
 • при наявності стрижневої мозолі.

Хвороблива мозоль
Як правило, сухі мозолі безболісні і не заподіюють великих незручностей. Але тривало існуючі або, так звані, хронічні мозолі з часом стають дуже твердими. Вони приймають форму конуса, вістря якого направлено в сторону підошви. Це призводить до появи гострого болю, який виникає при кожному кроці. Розвиток больових відчуттів обумовлено подразненням чутливих нервових волокон. Така мозоль вимагає лікарського втручання і видалення. Видаляти мозолі можна кількома способами. Неускладнені мозолі видаляють за допомогою мозольного пластиру або за допомогою апарату для педикюру. У більш важких випадках вдаються до видалення мозолі за допомогою лазера.

 

 

Мозоль інфікувалася
Найчастіше інфікування мозолі відзначається у людей, страждаючих цукровим діабетом (або іншими захворюваннями, що супроводжуються ураженням судин). У цьому випадку будь тріщина на мозолі або її незначне пошкодження ускладнюється приєднанням інфекції. Це відбувається, тому що при цукровому діабеті має місце ураження дрібних судин, в першу чергу, нижніх кінцівок. У результаті цього порушується живлення тканин, і в них розвиваються трофічні зміни. Будь-які, навіть дрібні, подряпини призводять до утворення довго не заживаючих ран. Інфікована мозоль виглядає набряклою, синювато-червоного кольору.

Відмінною особливістю такої мозолі є те, що вона зовсім не болить. Відбувається це, тому що у людей, страждаючих цукровим діабетом, поряд з ангіопатією, розвивається і нейропатія, через яку пацієнти не відчувають болю. Це призводить до того, що пацієнти тривалий час не звертають уваги на інфіковану мозоль. Вона їх не турбує, і вони продовжують вести звичний спосіб життя. Однак дуже скоро інфекція може поширюватися на прилеглі тканини. Тому інфіковану мозоль або просто тріснуту мозоль необхідно терміново видаляти.

видалення сухої мозолі

Мозоль на ніжці
Мозолі на ніжці або стрижневі мозолі дуже важко піддаються лікуванню. Буває так, що стрижень такої мозолі йде дуже глибоко і видалити його може тільки фахівець. Також дуже часто стрижневі мозолі ростуть не тільки вглиб, але і в ширину. Відтак з часом видалити самостійно таку мозоль стає все важче. Однією з причин стрижневий мозолі, на сьогоднішній день, вважається вірус. Тому якщо не видалити стрижень повністю або і зовсім залишити його, мозоль буде з’являтися знову і знову. У деяких же випадках відзначається поява інших стрижневих мозолів.

Таким чином, при появі аналогічної стрижневий мозолі необхідно її відразу видалити. У першу чергу, для того щоб уникнути проростання стрижня вглиб, а в другу – щоб запобігти появі нових мозолів. Видалити таку мозоль за допомогою підручних засобів або пластиру не завжди вдається. Найчастіше видаляються такі мозолі лазером і радіохвильовими апаратами.

Існують наступні методи видалення сухих мозолів:

 • за допомогою лазера;
 • за допомогою рідкого азоту;
 • хірургічне видалення.

Видалення сухої мозолі лазером
Є одним з найбільш затребуваних методів видалення мозолів. Основними перевагами даного методу є мала травматичність і відсутність крові при проведенні процедури. Лазерний промінь, на відміну від інших інструментів, є дуже тонким і тому при його застосуванні здорові тканини не зачіпаються. Точкою докладання лазера є лише місце сухої мозолі. Також сам процес є абсолютно безболісним. Неускладнені сухі мозолі видаляються протягом одного сеансу. У крайніх випадках необхідно два сеанси лазерної терапії. Також істотним плюсом є те, що відновлювальний період після лазерної терапії короткий і не вимагає особливого догляду.

Переваги лазерного способу видалення мозолів полягають у наступному:

 • процедура займає кілька хвилин;
 • немає болю;
 • достатньо одного сеансу;
 • при проведенні процедури відсутня кров;
 • після проведення процедури відновний період мінімальний.

Механізм дії лазерного променя полягає в коагулюванні (згортанні) білків ураженої тканини, в результаті чого мозоль випаровується. Також лазер робить і дезинфікуючу дію, знищує мікроби, що зводить ризик рецидивів (повторних проявів патології) до мінімуму. Однак, як і у будь-якого медичного втручання, у цього методу є свої протипоказання.

Протипоказаннями до видалення мозолі лазерним методом є:

Видалення сухої мозолі рідким азотом
Видалення сухої мозолі рідким азотом ще називається кріотерапією або кріодеструкцією. Даний метод є більш травматичним і болючим, але не менш ефективним. Механізм дії полягає в спазмуванні (різкому звуженні) судин і порушенні кровообігу в ураженій зоні. Мозоль разом зі стрижнем кристалізується і відмирає. Це відбувається не за один день, а за кілька. Як правило, після нанесення рідкого азоту на ранову поверхню мозоль зникає на 10 – 15 день. Основна складність полягає в даному періоді. Протягом цих 10 – 15 днів необхідний ретельний догляд та відновлення в домашніх умовах.

 

 

Сама процедура триває всього кілька хвилин – час контакту мозолі і рідкого азоту становить 30 – 40 секунд. Вона також є безкровною і не вимагає анестезії. Ще одним плюсом є відсутність слідів і рубців після її проведення.

Мінусами видалення сухий мозолі рідким азотом є:

 • хворобливість процедури;
 • тривалий відновлювальний період;
 • тривале загоєння;
 • ризик рецидиву вище, ніж при лазерному методі.

Видалення сухої мозолі рідким азотом протипоказано при великих ураженнях або множинних мозолях.

Видалення сухої мозолі зі стрижнем
Суха мозоль зі стрижнем може віддалятися декількома способами. Вибір того чи іншого методу залежить від наявності протипоказання, від просторості мозолі і від глибини самого стрижня.

Існують наступні способи видалення стрижневий мозолі:

 • лазерний метод;
 • метод кріодеструкції;
 • видалення за допомогою мозольного пластиру;
 • видалення за допомогою чистотілу.

Лазерний метод
Цей метод практично не має обмежень, крім супутнього цукрового діабету. Проводиться дуже швидко і безболісно, тому його можна застосовувати, коли є кілька мозолів. Істотним його недоліком є собівартість.

Метод кріодеструкції
Цей метод передбачає використання рідкого азоту. Він також проводиться швидко, але набагато травматичніше. При цьому пацієнти відчувають пекучий і досить сильний біль. Відновлювальний період при цьому методі також затягується і становить близько двох тижнів.

Видалення за допомогою мозольного пластиру
До цього методу вдаються у тих випадках, коли сухі мозолі свіжі, неглибокі і не інфіковані. Якщо на шкірі є рани або садна, а сама поверхня мокнуча, то тоді користуватися пластиром забороняється.

Механізм дії пластиру полягає у впливі речовин, якими він просякнутий. Це може бути саліцилова або бензойна кислота, набагато рідше зустрічаються пластирі з «кисневими кислотами». Дані кислоти володіють кератолітичною дією, тобто розчиняють поверхневий роговий шар.

Пластир наклеюється виключно на мозоль, уникаючи при цьому здорових ділянок шкіри. Наклеївши пластир, його залишають на один, максимум два дні. Далі його знімають, а розм’якшений мозоль намагаються видалити механічним шляхом. Буває так, що капелюшок мозолі знімається, а ніжка залишається всередині. Тоді рекомендується вдатися до повторного застосування пластиру. Новий пластир наклеюється на виїмку, що утворилася на добу. Після цього пластир знімають, а місце стрижня обробляють розчином йоду.

Перед застосуванням пластиру, ступню, на якій знаходиться мозоль, рекомендується помістити в сольову ванночку. Після цього ногу добре насухо витирають рушником, а на мозоль акуратно, не зачіпаючи здорову шкіру, накладають пластир.

Видалення за допомогою чистотілу
Для видалення мозолів чистотіл найкраще купити в аптеці. Продається він в невеликих ємностях зі спеціальним аплікатором, що полегшує його застосування. Безпосередньо перед нанесенням необхідно зробити ванночку для ніг, щоб розм’якшити мозоль. Після цього на здорову шкіру навколо мозолі наносять дитячий (або будь-який інший, але жирний) крем. Потім безпосередньо на дефект наносять краплю чистотілу, уникаючи при цьому, щоб він потрапив на здорову тканину. Не допускається втирання чистотілу в мозоль. Процедуру повторюють кілька днів поспіль, протягом 5 – 7 днів.

25.01.2016
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(1 оцінка, в середньому: 5 з 5)