Механізм грибкового ураження нігтя

При попаданні грибків на здоровий ніготь хвороба розвивається дуже повільно. Без порушень харчування нігтьової пластини і при нормальному стані імунної системи більшість збудників не зможе почати колонізацію тканин. Однак якщо присутні фактори ризику, починається розвиток оніхомікозу. Грибкова інфекція фіксується на певній частині нігтьової пластини (зазвичай на вільному або бічному краю) і поступово руйнує ослаблений ніготь. Основним джерелом «харчування» при цьому служать загиблі кератиноцити.
У міру зростання деякі грибки створюють міцелій. Він допомагає їм кріпитися до нігтьової пластини. Паралельно відбувається створення повітряних порожнин в товщі нігтя. Через це тканина розшаровується або руйнується. За допомогою гіфів грибок добре прикріплюється до поверхні нігтя і починає вростати в нього. Дефект може з часом збільшуватися як в ширину, так і в глибину. Механічне очищення нігтя або зняття поверхневого шару на цьому етапі вже нічого не дає, так як уражаються і глибокі шари нігтьової пластини.

Якщо інфекція доходить до матриксу, можуть порушуватися процеси утворення нігтьової тканини. Онихобласти перестають синтезувати хімічні речовини, необхідні для нормального росту нігтів. У зв’язку з цим зростання може припинитися або новостворені ділянки будуть з дефектами. Все це тільки ускладнює перебіг хвороби, сприяючи розвитку грибків. Таким чином, лікування краще починати якомога раніше, поки зона росту ще не уражена інфекцією.

По механізму ураження нігтя розрізняють такі форми оніхомікозу:

  • дистально-латеральна піднігтьового форма;
  • поверхнева біла форма;
  • проксимальна піднігтьового форма;
  • тотальна дистрофія.

 

Дистально-латеральна піднігтьового форма

Дана форма захворювання зазвичай вказує на нещодавнє інфікування і визнається багатьма фахівцями початковою стадією процесу. У більшості пацієнтів без кваліфікованого лікування оніхомікоз переходить в інші форми. Спочатку ж спостерігається звичайне ураження вільного (дистального) краю нігтьової пластинки або її бічних країв.

Майже у 85% випадків цей тип оніхомікозу викликаний збудником Trichophyton rubrum, що потрапили під край нігтя з поверхні шкіри. Спочатку можуть спостерігатися вузькі жовто-сірі смужки по краю нігтьової пластинки. Після цього край стає більш ламким і з’являється чітка зона дистрофії. Вона відрізняється за кольором від інших ділянок нігтя і повільно просувається до матриксу. У міру просування може спостерігатися розшаровування пластини.

 

Поверхнева біла форма

Дана форма зустрічається частіше при ураженні нігтів пліснявими грибами або Trichophyton mentagrophytes. Зони поразки виникають у вигляді плям на поверхні нігтьової пластини. Через це найбільш добре помітна біла поверхнева форма на великих пальцях рук і ніг. Уражена область відрізняється за кольором від навколишнього нігтя (зазвичай світліше, нерідко – біла). При досягненні краю пластинки або матриксу подальшого поширення не відбувається. При класичному перебігу дефекти схильні заглиблюватися в товщу нігтьової пластини без ознак ураження навколишньої шкіри. Така мізерна симптоматика нерідко веде до того, що пацієнти не звертаються до лікаря довгий час.

Поверхнева біла форма часто зустрічається у людей, які багато працюють з водою або у вологому середовищі. Нігтьова пластина при цьому стає більш м’якою, що сприяє появі дефектів у вигляді плям. Іноді такий тип грибку нігтя спостерігається після закінчення курсу лікування оніхомікозу, коли збудник не був знищений повністю.

 

Проксимальная піднігтьового форма

Дана форма є найбільш рідкісною в лікарській практиці. При ній ураження відбувається з боку нігтьового валика над коренем нігтя. Збудником при проксимальному оніхомікозі є зазвичай грибки з сімейства Candida, які можуть потрапити в область матриксу з навколишньої шкіри.

Відмінною рисою даної форми є потовщення нігтя у його заснуванні і зміна кольору лунки, в той час як сама пластина (тіло) деякий час залишається незміненою. Через ураження кореня швидко порушується ріст нігтя. У міру прогресування хвороби починається поступове відшарування всієї пластини (навіть якщо на ній самій немає ознак інфекції).

Тотальна дистрофія нігтя

Тотальна дистрофія

Тотальна дистрофія є найбільш серйозною формою грибкового ураження нігтя. Вона може розвинутися з перелічених вище форм при відсутності кваліфікованого лікування. Типовим для неї є осередкове або повсюдне руйнування нігтя. Йому може передувати поступове витончення тіла або зміна його кольору. До цієї стадії хвороба зазвичай розвивається роками. Швидкий перехід від дистально-латерального подногтевого оніхомікозу до тотальної дистрофії зазвичай вказує на наявність системних захворювань, які посилюють перебіг хвороби. Частіше ця форма зустрічається у літніх людей. У дитячому віці подібні випадки реєструються вкрай рідко.

Незалежно від форми ураження нігтя і її інтенсивності необхідно звернутися до лікаря, тому що оніхомікози ніколи не проходять самостійно. Розмножилася і втілившись у нігтьову пластинку, грибкова інфекція стає дуже стійкою. Звичайне зміцнення імунітету вже не поверне нігтям колишній вигляд. Процес може зупинитися, сповільнитися або прогресувати, але не піде назад. Під дією правильного курсу лікування грибок загине, а механізми росту нігтів повернуться до нормальної роботи. У результаті цього ніготь отримає колишній вигляд тільки після відростання заново, коли повністю оновиться нігтьова пластина.

31.01.2016
  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(1 оцінка, в середньому: 5 з 5)