Лікування оніхомікозу. Традиційні та народні методи

Існує безліч різних схем лікування оніхомікозу. Їх основним завданням є швидке і ефективне знищення грибкової інфекції. Визначити метод лікування, вибір препарату і його дозування допоможе лікар-дерматолог. Нерідко лікуванням оніхомікозів займаються і косметологічні кабінети.

Госпіталізація при даному захворюванні не потрібно. Хворий може періодично відвідувати спеціаліста і самостійно виконувати всі його розпорядження на дому. Паралельно з лікуванням оніхомікозу важливо дотримуватися принципу профілактики рецидивів.

тривалість курсу лікування оніхомікозу
Загальна тривалість курсу лікування оніхомікозу багато в чому залежить від форми ураження нігтя і виду збудника. При відсутності посилюючих факторів уповільнення процесу і позитивна динаміка можуть спостерігатися вже через кілька тижнів після початку лікування. Для припинення курсу бажано пройти додаткові обстеження, щоб знизити до мінімуму ймовірність рецидивів хвороби.

У лікуванні оніхомікозу застосовуються такі методи:

 • локальне медикаментозне лікування;
 • системне медикаментозне лікування;
 • видалення нігтя;
 • фізіотерапевтичні процедури;
 • лікування народними засобами;
 • лікування супутніх патологій.

Локальне медикаментозне лікування оніхомікозу

Локальне медикаментозне лікування здійснюється в основному за допомогою різних кремів і мазей, що містять протигрибкові препарати. Їх призначення може являти собою самостійний курс лікування або бути комбінованим (паралельно з прийомом таблеток). Основною перевагою локальної терапії є пряма доставка ліків до місця грибкового ураження. Це дає більш виражений і швидкий ефект. У той же час креми та мазі не проникають глибоко в товщу нігтя, тому після такого курсу лікування підвищений ризик рецидивів хвороби.
медикаментозне лікування оніхомікозу
Показаннями до призначення тільки локального лікування є:

 • процес зачіпає менш ніж половину одного нігтя;
 • точкові ураження на декількох нігтях;
 • дистально-латеральна форма ураження нігтя;
 • відсутність виражених змін форми нігтя;
 • наявність протипоказань до системного прийому препаратів.

Локальне лікування, у свою чергу, майже не має протипоказань, тому що активні компоненти препаратів не потрапляють в кровотік. Це знижує до мінімуму частоту побічних реакцій і ускладнень і дає можливість подовжити курс лікування в міру необхідності.

Системне медикаментозне лікування оніхомікозу

Системне медикаментозне лікування передбачає прийом препаратів у вигляді таблеток та капсул. При цьому лікувальна речовина всмоктується в кишечник і потрапляє в кров. Більшість сучасних препаратів, що застосовуються в лікуванні оніхомікозу, мають властивість накопичуватися в нігтях. Це дає більш виражений і тривалий терапевтичний ефект. Тим не менш, видимі поліпшення наступають пізніше, ніж у випадку застосування мазей і кремів. Ймовірність рецидиву при повністю завершеному курсі лікування відносно мала.
Системне медикаментозне лікування оніхомікозу
Однозначними показаннями до призначення системного або комбінованого лікування є наступні показники:

 • виражене ураження всієї нігтьової пластинки;
 • втягнення кореня нігтя в патологічний процес;
 • руйнування нігтя;
 • поєднання декількох типів грибків;
 • паралельне ураження шкіри або інших областей тіла;
 • відсутність ефекту після курсу місцевої терапії.

Більшість протигрибкових препаратів володіє вираженими побічними ефектами, які особливо сильні в разі тривалого застосування. У зв’язку з цим підбір ліків і режим прийому призначає тільки лікар після проведення ретельного обстеження пацієнта. На його рішення буде впливати не тільки чутливість самих грибків до препарату, але і те, як пацієнт переносить лікування.

Видалення нігтя при оніхомікозі

В даний час хірургічне видалення нігтів, уражених грибком, майже не практикується. Основним показанням для цього є приєднання бактеріальної інфекції або повна відсутність ефекту від медикаментозного лікування (стійкі форми грибків). Приєднання вторинної інфекції відбувається досить часто при запущеному оніхомікозі, сильному руйнуванні нігтьової пластини і недотриманні особистої гігієни. Якщо грибкова інфекція обмежується зазвичай нігтями і поверхнею шкіри, то бактерії здатні вражати і сусідні тканини. Це веде до утворення гною, його скупченню і розвитку серйозного запального процесу. У таких випадках ніготь рекомендується видаляти для більш ретельного лікування бактеріальної інфекції. Слід розуміти, що навіть видалення нігтя не є радикальним рішенням проблеми оніхомікозів. Незалежно від цього прийом протигрибкових препаратів потрібно продовжувати, так як інфекція все ще присутня в організмі і існує ризик ураження інших нігтів.
Видалення нігтя при оніхомікозі
Альтернативою хірургічному втручанню є штучне «розчинення» ураженого нігтя (авульсія). Існує ряд препаратів (ногтівіт і його аналоги), які сприяють швидкому ороговінню нігтів і їх пошаровому відмиранню. Цей метод в даний час широко практикується через безболісність і можливість виконання в домашніх умовах. Тим не менш, вдаватися до нього слід тільки після консультації у лікаря дерматолога.

Фізіотерапевтичні методи лікування оніхомікозу

В даний час доведено високу ефективність лазерного лікування оніхомікозу. Уражений ніготь опромінюється лазером з регульованою інтенсивністю випромінювання. Він проникає в товщу тканин і викликає локальне знищення грибка. По суті, лазерне лікування є альтернативою місцевим медикаментозному лікуванню, оскільки робить той же ефект. Воно може бути призначено при непереносимості протигрибкових мазей або кремів.
Лазерне лікування оніхомікозу
Лазерне лікування оніхомікозу відрізняє безболісність і відсутність побічних ефектів. Тим не менше, воно не робить всеосяжної дії і знижує ризик рецидивів хвороби. У зв’язку з цим рекомендується комбінувати лікування лазером з системними протигрибковими препаратами.


Лікування оніхомікозу народними засобами

Як вже говорилося вище, повне лікування оніхомікозу можливо тільки за допомогою лікарських засобів з сильним протигрибковим ефектом. Однак деякі рецепти народної медицини можуть допомогти загальмувати руйнування нігтьової пластинки або навіть зупинити процес на якийсь час. Багато лікарів навіть схвалюють використання цих засобів після курсу лікування з метою профілактики рецидивів.
Лікування оніхомікозу народними засобами
Для профілактики рецидивів оніхомікозу рекомендується використовувати наступні народні методи лікування:

Спиртовий настій часнику. Перетерті головки часнику заливаються медичним спиртом в пропорції 1 до 10. Настоювання триває не менше 2 – 3 доби в місці, захищеному від прямих сонячних променів. Отриманим настоєм змащують уражені нігті 1 – 2 рази на день. Бажано уникати попадання засобу на шкірний валик.

Часниковий компрес. Перетерті головки часнику змішуються з кип’яченою водою в пропорції 1 до 2. Отриману суміш добре збовтують і фільтрують. В отриманій рідини вимочують ватку або бинт, і прив’язують їх до ураженого нігтя на 20 – 30 хвилин. Процедуру слід повторювати щодня.

Перцева м’ята з сіллю. Подрібнене листя перцевої м’яти змішують з водою в пропорції 1 до 1. В отриману суміш додають кухонну сіль (одну чайну ложку на склянку рідини). Цим засобом можна обробляти не тільки уражені оніхомікозом нігтьові пластинки, але і шкіру пальців, якщо на ній теж є ознаки грибкової інфекції.

Спиртовий настій бузку. На 10 г свіжих квіток бузку беруть півсклянки медичного спирту. Настоювання триває 6 – 8 діб. Отриманим засобом обробляють зростаючі здорові нігті після курсу лікування оніхомікозу протигрибковими препаратами.

Настій чистотілу. На 200 г сухих листків чистотілу потрібно 1 – 2 л окропу. Суміш настоюється у міру охолодження. При цьому її можна повільно помішувати. При досягненні кімнатної температури в отриманої рідини роблять ванночки для рук і ніг. Тривалість процедури становить 5 – 10 хвилин.

Ванночки з чередою. На півлітра кип’яченої води буде потрібно 30 – 40 г трави. Суміш доводять до кипіння і кип’ятять на повільному вогні протягом 20 хвилин. В отриманому відварі роблять ванночки для рук і ніг протягом 15 – 20 хвилин.


Фізіотерапевтичні методи лікування оніхомікозу
Лікування супутніх патологій

Як вже зазначалося вище, грибкові інфекції нігтів особливо інтенсивно розвиваються при серйозних супутніх патологіях. На тлі цих захворювань лікування протигрибковими препаратами може не дати бажаного ефекту. У зв’язку із цим окрему увагу слід приділити лікуванню супутніх патологій.

Основними заходами при супутніх захворюваннях є:
Вітамінотерапія при хронічних захворюваннях органів ШКТ (шлунково-кишкового тракту). Якщо організм погано засвоює поживні речовини, можна періодично вводити їх у вигляді уколів в обхід травної системи.
Підтримка високого рівня лейкоцитів при ВІЛ-інфекції. Це можливо шляхом регулярного прийому антиретровірусних препаратів. Інтенсивне лікування затримає невиліковне захворювання на 1 – 2 стадії і дозволить вилікувати грибок.
Підтримання нормального тиску при хворобах серцево-судинної системи. Це забезпечить нормальний кровообіг в кінчиках пальців і допоможе боротися з грибком.
Підтримання нормального рівня глюкози при цукровому діабеті. Тривалий і високий рівень цукру в крові веде до незворотних змін в нервових закінченнях і судинах стоп. Дотримання всіх рекомендацій для діабетиків і необхідний курс лікування допоможуть зупинити дистрофічні процеси і підвищать ефективність курсу протигрибкових препаратів.
При синдромі Рейно слід уникати переохолодження, яке найчастіше веде до спазму дрібних судин. Це забезпечить нормальний кровотік в пальцях і поліпшить обмінні процеси в нігтях.

Після закінчення курсу лікування необхідно знову відвідати дерматолога. Тільки фахівець зможе оцінити, наскільки успішним було лікування оніхомікозу і чи слід його припиняти. Єдиних критеріїв, за якими пацієнт міг би орієнтуватися самостійно, для цього не існує. Лікар візьме зішкріб або мазок з нігтя і проведе відповідний аналіз. Негативний результат служить достатнім підтвердженням для припинення лікування. При цьому сам ніготь може бути ще зруйнований. Косметичний дефект зникне у міру відростання нігтьової пластинки приблизно через кілька місяців, якщо не була пошкоджена зона росту.

31.01.2016
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(0 оцінок, в середньому: 0 з 5)