Перша допомога при опіку

 

У житті трапляються різні непередбачувані ситуації, які тягнуть за собою досить неприємні наслідки. Так, наприклад, кожна господиня, щодня при приготуванні їжі ризикує отримати опік окропом, а скільки дітей, вже обпеклися без нагляду батьків. Виходить, що навіть в домашніх умовах, немає гарантії від подібних неприємностей. Що ж робити в таких випадках, як надати першу допомогу при опіку собі або дитині і як його потім лікувати? На ці та інші питання, нам і належить відповісти.


 

Первинні дії при опіку

Перше, що варто зробити при опіку, це обпалену область піднести під струмінь охолодженої води. Якщо це рука або нога, то ніяких складнощів з цим не буде. Головне, щоб вода не була надмірно холодною. Витрачати час на наповнення якоїсь ємності, безглуздо, в такій ситуації кожна хвилина дорога, і чим швидше область опіку буде в воді, тим краще. Опустивши в прохолодну воду постраждалу ділянку шкіри, відразу отримується необхідне в таких випадках охолодження. Тримати опік під водою можна протягом 15- 20 хвилин. Це дозволить і шкіру охолодити і дати час домочадцям приготувати все необхідне для лікування опіку або ж зателефонувати в «швидку».

При цьому, потрібно знати як глибоко окріп проник в тканини шкіри, і який ступінь опіку тим самим доставив.


 

Ступені опіків

Ступені опіків

Всього налічується чотири ступені опіків. Перша і друга, відносяться до поверхневих опіків, і не є небезпечними.
При них, спостерігається: почервоніння, бульбашки шкіри, може сформуватися тонкий струп при 2-му ступені.

А ось 3-тя і 4-я ступінь, більш серйозні і вимагають серйозного підходу. Для 3-го ступеня характерні: глибоке ураження, часом доходить до тканин м’язів, міхур в таких випадках вже лопнув і є струп. Для 4-го ступеня характерні уражені ділянки шкіри дуже глибоко, аж до кістки, причому верхні шари шкіри відразу відмирають, стають чорними.


 

Коли потрібна допомога лікаря?

До опіків потрібно ставитися ретельно, і знати в яких випадках, можна впоратися без доктора, а в яких без лікарської допомоги ніяк не обійтися. Отже, якщо опік отриманий в області обличчя, стоп, статевих органів, грудей, то при будь-якому ступені варто звернутися негайно до лікаря, оскільки перераховані області особливо чутливі і можуть бути серйозні наслідки.

При опіках рук і ніг першого та другого ступеня, можна обійтися і своїми силами без лікаря, якщо опік за розміром не більше розміру долоні. Якщо ж область опіку більше, то потрібен лікар. Третій і четвертий ступені, вважаються вже небезпечними для життя людини, тому жартувати з цим не варто і негайно потрібно дзвонити в швидку. Якщо при 3, 4-му ступені опіку, постраждало понад 5% шкіри, то може наступити шок, який зупиняє практично всі функції в організмі.

 


Важливо! Якщо ви не знаєте, як вчинити, не можете визначити ступінь опіку, розгубилися, постраждала дитина – негайно набирайте номер швидкої допомоги!


 

Перша допомога при опіку

Поки допомога не прибула, варто подбати про те, щоб отримана рана від опіку не була інфікована. В цьому і полягає перша долікарська допомогти потерпілому.перша поміч при опіку

Для цього потрібно:

 • дуже ніжно і акуратно за допомогою бинта з милом, промити рану;
 • наложіть на уражену поверхню стерильну серветку, попередньо змочену в холодній воді;
 • дати потерпілому анальгетик, антигістамин, щоб набряк не поширювався далі;
 • давати хворому якомога більше пити, щоб заповнити в організмі втрату рідини.

 

Лікування опіків

При лікуванні опіків, допустимі два методи, один з яких відкритий, другий закритий. При першому, рана залишається відкритою і швидше заживає. Однак існує загроза потрапляння інфекції в рану. Другий, має на увазі накладення пов’язки. Вибір лікувальної дії, залишається за лікарем.

Варто також знати, що при отриманні опіку, перші дві, три години, рекомендована все-таки пов’язка. Причому саму рану, зазвичай обробляють фурациліном, після чого накладають пов’язку. Ці дії, допомагають частково знеболити рану, дати поштовх відновним процесам в тканинах, знизити намокання рани.

Після того, як рана, перестане бути «мокрою», призначаються мазі. Це може бути «Солкосерил», «Пантенон» та інші.

Неприпустимі дії при опіках

Отримавши опік, не можна:

 • обробляти рану рослинними або іншими жирами, це затримує температуру в рані і забезпечує мікросередовище для розвитку інфекції;
 • змащувати рану такими препаратами як: марганець, йод, зеленка, спирт – це викликає ще більший опік і перешкоджає загоєнню;
 • не прикладати до рани лід і заморожені предмети, це викличе обмороження запалених тканин;
  самостійно проколювати пухирі при опіку, це природний захист від проникнення інфекції.

Яким би не був опік, його варто негайно показати лікарю, якщо він не страшний – добре, а якщо серйозний, можливо, це дозволить врятувати життя!

24.08.2016
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(3 оцінки, в середньому: 5 з 5)