Лікування базаліоми

У лікуванні базальноклітинного раку використовують медикаментозну і променеву терапію, а також хірургічне видалення пухлини. Кожен із зазначених методів має свої переваги і недоліки і застосовується виходячи з чітко визначених показань. Тим не менш, прогноз лікування залежить не тільки від обраного методу лікування, а й від особливостей і розмірів пухлини, її локалізації, супутніх захворювань та ін.

Наступні особливості зменшують імовірність успішного лікування базаліоми:

 • діаметр пухлини більш 20 мм;
 • локалізація пухлини поблизу очей, носа і губ;
 • нечіткі і нерівні межі пухлини;
 • низький рівень імунітету хворого;
 • хвороби, що її супруводжують;
 • інфільтративний, мікронодулярний і базосквамозний гістологічний тип пухлини;
 • ріст пухлини поблизу великих кровоносних судин і нервів.

 

Чи існує ефективне лікування базаліоми медикаментами?

Незважаючи на те, що кращим методом лікування базальноклітинного раку є радіотерапія і хірургічне видалення пухлини, медикаментозне лікування також дає позитивні результати. Загальна хіміотерапія цитостатиками і імунодепресантами не має сенсу, оскільки вона завдає більше шкоди організму за рахунок виражених побічних ефектів, ніж реальної користі. Місцеве використання хіміопрепаратів у вигляді мазей, гелів і кремів переноситься пацієнтом набагато краще, а їх ефект здійснюється безпосередньо на пухлину. Показаннями до такого лікування є пухлини розміром до 5 – 7 мм в діаметрі або її рецидиви. Найбільш часто вживаними хіміопрепаратами є омаін, проспидин і 5-фторурацил.

 

Ознаки злоякісного росту пухлини

Досить складно, використовуючи тільки клінічні орієнтири, встановити момент, в який передракові захворювання шкіри перероджується в базаліому. Найбільш чіткі критерії існують відносно переродження невусів (родимок). В англомовній медичній літературі існує легко запам’ятований комплекс розпізнавання родимок, що перероджуються. Назва даного комплексу ознак є абревіатурою від перших літер симптомів і звучить, як перші 5 букв англійського алфавіту – ABCDE.

А – несиметричність (asymmetry) – будь-яка родимка, що володіє доброякісним перебігом в 95% випадків завжди симетрична. Виняток становлять родимі плями, які можуть мати хитромудрі контури і при цьому залишатися нешкідливими.

B – кордон (border) – краї родимки, як правило, рівні і гладкі. Поява на них зазубрин, ранок або лусочок говорить про початок переродження.

C – колір (color) – доброякісна папілома завжди однакового відтінку по всій її поверхні. Поява на поверхні пухлини більш-менш пігментованих острівців говорить про злоякісну трансформацію.

D – діаметр (diameter) – даний параметр є найменш точним і швидше вводить багатьох в оману, проте вважається, що пухлина розміром до 6 мм, найімовірніше, доброякісна, а по перевищенню даного показника зростає можливість її переродження.

E – прогресія (evolution) – швидке зростання є характерною рисою злоякісних пухлин. Доброякісна ж пухлина в нормі може збільшитися на 1 – 2 мм на рік.

 

 

Коли потрібна операція з видалення пухлини?

 

Базаліома успішно піддається хірургічному лікуванню з досить низьким відсотком післяопераційних рецидивів. Тому саме даний тип лікування є кращим при будь-якій стадії базальноклітинного раку.

Тим не менш, невеликі пухлини (Т1 і Т2) можна лікувати, в тому числі і прицільною променевою терапією або місцевими хіміотерапевтичними препаратами. Такі пухлини можуть виліковуватися при застосуванні тільки одного з видів терапії. Розміри пухлини відповідні стадії Т3 і Т4 є показанням для спільного застосування променевого та хірургічного лікування. Метою оперативного лікування є висічення і повне видалення пухлини.

Виконання операції з видалення базаліоми повинно проводитися в операційній в асептичних умовах. Вид анестезії залежить від очікуваного обсягу операції, розташування пухлини і загального стану пацієнта. Локально-інфільтративна і провідникова анестезія проводиться пацієнтам в середньому до 55 – 60 років при розташуванні пухлини на тулубі та кінцівках. Розмір пухлини не повинен перевищувати 10 мм. При більш великих пухлинах проводиться спинномозкова анестезія. Локалізація пухлини на шиї і спині наказує проведення загальної анестезії незалежно від віку хворого.

В силу своєї специфіки ця пухлина не завжди має чіткі межі. Часто межі не визначаються з причини виразки країв пухлини з переходом на здорові тканини. У цьому випадку онкохірург перед операцією повинен уважно вивчити края пухлини за допомогою спеціального збільшувального приладу або простої лупи. Надалі, орієнтуючись на краї пухлини, виконується її клиноподібна резекція. Залежно від розмірів пухлини від неї відступають на певну відстань, для того щоб максимально зменшити ймовірність залишкового знаходження пухлинних клітин в рані і запобігти рецидиву.

Виходячи з вищесказаного, випливає, що збільшення відступу зменшує ймовірність рецидивів, однак залишає більш виражений післяопераційний дефект. Однак важливо відзначити, що навіть при максимальному відступі зберігається ймовірність рецидивування пухлини в межах 2 – 3%. Це пояснюється специфікою базальноклітинного раку шкіри, а саме його здатністю до зростання уздовж кровоносних судин і нервів на значні відстані.

 

 

Окремої уваги заслуговують такі хірургічні методи як лазеротерапія і кріотерапія. Вони використовуються переважно при невеликих розмірах пухлини. Їх перевагою є атравматичность і швидкі темпи загоєння. Однак і тут існує певна закономірність. Успішність даного методу в умілих руках досягає 97% при дрібних пухлинах, однак при збільшенні розмірів пухлини збільшується і шанс рецидиву.

Найбільш досконалим хірургічним методом видалення базаліом на сьогоднішній день вважається MOHS-хірургія. Даний метод був запропонований в 30-х роках минулого сторіччя і полягає в пошаровому видаленні пухлини та її паралельному гістологічному дослідженні. Більш докладно операція виконується наступним чином. Спочатку класично видаляється пухлина, дотримуючись необхідні відступи. Рана тим часом тампонується, але не вшивається, а пацієнт відправляється в спеціальну палату, де він може відпочити. Сама пухлина направляється в лабораторію, де лаборант за допомогою спеціальної апалазеротерапія і кріотерапіяратури поділяє її на безліч найтонших шарів, кожен з яких досліджується в мікроскопі після відповідного фарбування. Пухлина вважається повністю віддаленою, якщо у всіх зрізах патологічну тканину з усіх боків оточує здорова. Якщо на якому-небудь рівні виявляється зіткнення пухлинної тканини з краєм зрізу, то хворий викликається повторно, і на вказаній ділянці вилучають додаткову ділянку тканини, яка також відправляється в лабораторію. Таким чином, поетапно пухлина видаляється повністю разом з усіма відгалуженнями. Тривалість такої операції в середньому займає 8 годин, проте бували випадки, коли операція з усіма перервами тривала 2 – 3 доби. Тривалість методу виправдовується найбільш високими темпами вилікування і найбільш низьким відсотком рецидиву, який в деяких передових клініках досягає десятих часток відсотка.

 

Лікування базально клітинного раку залежно від стадії його розвитку

Базаліома першої стадії
При першій стадії базаліоми допустимо лікування усіма існуючими методами у вигляді монотерапії. Таким чином, пухлину можна лікувати хірургічно, за допомогою променевої або хіміотерапії. Великим успіхом користуються кріотерапія і лазерне випалювання пухлин. При невеликих розмірах ймовірність успішного лікування без рецидиву становитиме до 97%. Таким результатом може похвалитися лише MOHS-хірургія, описана раніше. Безопераційне лікування також часто буває успішним, проте в даному випадку необхідно врахувати гістологічний тип пухлини, для того щоб вибрати препарат, на який вона дасть найбільшу регресію.

Базаліома другої стадії
Застосовуються ті ж методи лікування, що і при першій стадії, однак у вигляді комплексної терапії. У більшості випадків лікування проводиться в 1 – 2 етапи. При одноетапному лікуванні проводиться курс лікування, як і при першій стадії, але з поправками на більший розмір пухлини. При двоетапному лікуванні виконується спочатку радикальне видалення пухлини, а потім контрольний курс променевої терапії. Зі збільшенням розміру пухлини зменшується ефективність кріотерапії і лазерного видалення, тому важливо правильно зважити всі аргументи «за» і «проти» перед вибором методу лікування. Хіміотерапевтичні препарати рідко використовуються, починаючи з другої стадії базальноклітинного раку і вище.

 

 

Базаліома третьої стадії
У даному випадку проводиться лікування в 2 – 3 етапи. Двоетапне лікування проводиться, як у другій стадії. Етапне лікування має на увазі додатковий курс лікування хіміопрепаратами або іонізуючим випромінюванням з метою зменшення розмірів пухлини перед її видаленням. Кріотерапія і лазерні техніки не використовуються при пухлинах таких розмірів.

Базаліома четвертої стадії
У випадку, коли видалення пухлини приносить більше користі, ніж відсутність лікування, операція виконується. Однак при поширенні пухлини на життєво важливі структури від операції доводиться утриматися. Променева терапія пухлин таких розмірів може призвести лише до незначного зменшення її розмірів і дуже вираженим побічним ефектам. Загальне хіміотерапевтичне лікування також може забезпечити рецидив захворювання на певний період часу, однак відбувається це досить рідко. За певних обставин має сенс виконання паліативної операції з метою зменшення здавлення навколишніх пухлині структур і поліпшення її санітарного стану.

14.01.2016
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(3 оцінки, в середньому: 5 з 5)