Причини утворення трофічної виразки

Трофічна виразка являє собою поверхневий дефект покривних тканин, який з часом поширюється на більш глибокі тканини і не має тенденцій до загоєння. У більшості випадків трофічні виразки утворюються в результаті порушення харчування певної ділянки шкіри або слизової оболонки, нестачі кровопостачання або ж через порушення іннервації даній області.

Трофічні виразки не виникають спонтанно. На початкових стадіях розвитку патологічного процесу на покривних тканинах ураженої області виникає синюшна пляма, яка супроводжується свербінням, печінням і набряклістю і з часом переходить в поверхневу рану, що має властивість розростатися в глибину і в ширину замість загоєння. Трофічною виразкою прийнято називати будь-який дефект покривних тканин, що не загоюються довше восьми тижнів. Такі виразки небезпечні своїми ускладненнями, оскільки можуть привести до сепсису або навіть ампутації кінцівки. Лікувати їх слід своєчасно і під ретельним контролем лікаря.

Найбільш часто зустрічаються трофічні виразки стоп і гомілок. Приблизно в 70% випадків такі виразки викликані різними патологіями венозного русла кровообігу, такими як варикозне розширення вен. На другому місці за поширеністю серед причин трофічних виразок – облітеруючий атеросклероз (приблизно 8% випадків). Ще одним важливим фактором є наявність у хворого цукрового діабету, що приводить до виникнення різних дефектів покривних тканин приблизно в 3% випадків. Іншими причинами можуть стати тромбози, травми, порушення іннервації та ін. Важкими ускладненнями трофічні виразки супроводжуються приблизно в 3,5% випадків.


 

Причини утворення трофічної виразки

Утворення трофічної виразки є хронічним процесом. Слово «трофіка» означає харчування, тобто сама назва хвороби вказує на її походження. Незалежно від механізму розвитку, головною ланкою у виникненні трофічної виразки є локальне порушення клітинного і тканинного харчування. Це може бути викликано різними судинними, метаболічними, кров’яними або неврологічними розладами.

 

Варикозне розширення вен

трофічна виразка
Варикозне розширення вен посідає перше місце серед патологій, що призводять до утворення виразки. При розширенні вен значно порушується відтік венозної крові, що призводить до її застою в місці розширення. Ця кров заважає притоку свіжої артеріальної крові, багатої живильними речовинами, необхідними шкірі. Венозна кров не здатна живити клітини і тканини, тому при її застоюваннi шкіра не отримує потрібних їй елементів і, перебуваючи довгий час в умовах «голодування» починає поступово руйнуватися, утворюючи спочатку поверхневі рани, що поступово переходять у виразки.

 

Тромбоз вен
Тромбоз вен – ще одна поширена причина утворення трофічних виразок. Її механізм схожий з таким при варикозному розширенні вен. При утворенні тромбів просвіт судин значно звужується, що заважає нормальному відтоку крові. Застій крові, у свою чергу, перешкоджає надходженню поживних речовин до прилеглих тканин. Тривала відсутність харчування призводить до утворення трофічної виразки на даних ділянках шкіри.

 

Атеросклероз артерій
Атеросклероз являє собою утворення жирових бляшок на стінках артерій. Розростаючись протягом тривалого часу ці бляшки можуть повністю закрити просвіт кровоносної судини. Це серйозно погіршує приплив артеріальної крові до всіх тканин, які одержують кров з закупореної судини. У цих тканинах починають розвиватися різні патологічні процеси, такі як ішемія і гіпоксія. З часом шкіра на даних ділянках стає сухою, тонкою, і поступово покривається трофічними виразками.

 

Діабетична нейроангіопатія
Цукровий діабет є ендокринним захворюванням, пов’язаним з порушенням метаболізму глюкози в організмі. Він небезпечний безліччю ускладнень, одним з яких є порушення іннервації і структури судин. За даної хвороби стінки судин стають ригідними, їх будова змінюється, що приводить до порушення кровообігу в уражених ділянках кровоносного русла. При нестачі припливу артеріальної крові на шкірі виникають трофічні виразки. Також цукровий діабет небезпечний тим, що хворий часто не відчуває болю в області утворення виразки і не помічає її, що призводить до значного розростання розмірів і глибини виразки.

Інфекційні ураження шкіри
Різні шкірні інфекції, у поєднанні з локальним зниженням імунітету і порушенням харчування шкіри, можуть привести в утворенню трофічної виразки. Це пов’язано з тим, що деякі бактерії здатні руйнувати клітини шкіри і порушувати її структуру. А процеси відновлення не можуть компенсувати даний процес через порушення кровообігу і нестачі поживних речовин.

26.12.2015
  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(3 оцінки, в середньому: 5 з 5)