Як розпізнати і лікувати псоріаз у дітей?

Псоріаз у дітей зустрічається досить часто. У дитячому віці це захворювання займає друге місце за поширеністю після атопічного дерматиту.

Причина розвитку псоріазу у дітей – порушення роботи імунної системи, пов’язане зі зміною одного з генів, який може передаватися у спадок. У результаті цього відхилення, агенти імунітету атакують клітини шкіри на окремих ділянках. Під їх впливом клітини шкіри починають інтенсивно ділитися і не встигають диференціюватися (приймати характерний для них вид і починати виконувати функції).

Псоріаз у дітей може спровокувати:

 • Інфекційні хвороби (48%) – грип, кір, пневмонія, ангіна, вітряна віспа.
 • Психо-емоційні стреси (25%) – переляк, смерть близького, неприємності в школі.
 • Фізичні стреси (20%) – сонячний опік, переохолодження, перевтома, травми.
 • Харчові алергени (5-7%) – цитрусові, шоколад, харчові добавки.

Перші симптоми псоріазу у дітей

Папули рожево-червоного кольору c чіткими краями. Переважно вони мають форму крапель – каплевидний постінфекційний псоріаз.
Червоні вогнища з гладкою, блискучою поверхнею. Плями оточені обідком відшарованого рогового епітелію. Переважно розташовуються в шкірних складках.
Пухкі сріблясто-білі лусочки на поверхні папул і бляшок.

 

Перші симптоми псоріазу у дітей

Особливості протікання псоріазу у дітей

Ураження волосистої частини голови – у 70% хворих дітей.
Ураження шкіри обличчя – у 50%.
Шкіра на статевих органах і в складках шкіри – пахових, пахвових, що не зустрічається у дорослих хворих.
Практично не буває висипань на підошвах і долонях.
Сверблячка на уражених ділянках у 20%.
Виділення ексудату – рідини, яка просочує лусочки, роблячи їх схожими на віск.
Сезонні загострення. У деяких дітей – в осінньо-зимовий період, в інших нові висипання з’являються влітку.

Лікування псоріазу у дітей може проводитися в домашніх умовах або в стаціонарі. Показання до госпіталізації в дерматологічне або терапевтичне відділення:

 • прогресуюча стадія (загострення) псоріазу;
 • пустула і ерітродермічний псоріаз;
 • псоріатичний артрит в стадії загострення.

 

 

Загальне лікування псоріазу у дітей

Антибіотики застосовують для лікування постинфекционной форми. Еритроміцин всередину або Пеніцилін внутрішньом’язово в дозуванні, відповідної віку дитини.

Антигістамінні засоби призначаються в гострому періоді захворювання для зменшення свербежу. Застосовуються блокатори Н1-гістамінових рецепторів, які блокують зв’язок гістаміну (речовини, що обумовлює розвиток алергії) з відповідними рецепторами клітин. Завдяки таким властивостям дані препарати зменшують свербіж, почервоніння, виділення рідини на поверхні бляшок і попереджають появу нових псоріатичних висипань. Застосовують Телфаст і Дезлоратадин в необхідному дозуванні строком 7-10 днів.

Ентеросорбенти – речовини, що сприяють очищенню кишечника від токсинів і покращують обмінні процеси. Ентеродез 2 рази на добу по 2,5 г між прийомами їжі, 10-14 днів.

Гепатопротектори необхідні для відновлення порушеного метаболізму і поліпшення роботи печінки. Карсил або Ессенціале протягом 21-30 днів.

Травні ферменти сприяють поліпшенню процесу травлення, забезпечують засвоєння вітамінів. Фестал, Панкреатин або Мезим Форте приймають під час їжі, запиваючи нелужної рідиною (водою, соком). Дозування і тривалість прийому встановлюється індивідуально. Лікування може тривати від місяця до кількох років.

Вітаміни – покращують метаболічні процеси і нормалізують роботу імунітету. Дітям при псоріазі призначають вітаміни А, С, В1, В6, В12, РР і фолієву кислоту.

Гомеопатичні препарати – надають комплексну дію. Лікарі рекомендують приймати їх спільно з основним лікуванням. Дітям призначають Псорілом по 8 гранул 3 рази на добу за півгодини до їди або через годину після їжі.

 

 

Зовнішнє лікування псоріазу у дітей

Кортикостероїдні засоби у складі комбінованих препаратів. Надають різносторонню комплексну дію, знижують патологічне ділення клітин шкіри і зменшують запальні явища і свербіж. Для лікування дітей застосовують мометазон (Елоком), Афлодерм і Адвантан. Препарат наносять тонким шаром на уражені ділянки 2-3 рази на день при загостренні, і 1 раз на день при стиханні процесу. Тривалість лікування – до 3-х тижнів.

Кератолітичні та протизапальні засоби. На прогресуючій стадії захворювання застосовують 2-5лікування псоріазу у дітей% саліцилову мазь або ланоліновий крем. Мають протизапальну й антисептичну дію, прискорюють відлущування нальоту на бляшках. На стадії стихання процесу застосовують жирні мазі: 2-5% лінімент нафталанской нафти. Засоби наносять на уражену ділянку 2-3 рази на день.

Мазі, що містять вітаміни, нормалізують процеси регенерації і зроговіння клітин шкіри, а також пом’якшують і зволожують шкіру, перешкоджають розвитку алергічних реакцій. Мазь Радевіт наносять тонким шаром на висипання 2 рази на день 1-3 тижні.

Негормональні засоби застосовуються поза загостренням, в стабільній стадії і при згасанні процесу. Вони пом’якшують шкіру, надають антисептичний і протигрибковий ефект. Для дітей при псоріазі рекомендують Псорілом (спрей, крем, шампунь і гель для душу). Можна використовувати щодня тривало.

 

При лікуванні псоріазу у дітей вкрай важливі наступні моменти:

1. Слідкуйте за психоемоційним станом дитини. Бажано:

 • Обмежити нагляд телевізора: не більше однієї години на день;
 • Уникати конфліктів в сім’ї і в школі;
 • Не обмежувати спілкування з однолітками;
 • Командні види спорту, танці.

2. Суворе дотримання режиму дня:

 • Сон відповідно до віку, але не менше 8-9 годин;
 • Щоденні прогулянки 2-4 години;
 • 4-5-ти разове харчування за графіком.

3. Дитина повинна дотримуватися дієти. Необхідно враховувати, що через незрілість кишечника у дітей більш високий ризик розвитку харчової алергії. Тому з раціону дитини повністю виключають продукти, після яких у нього спостерігалася алергічна реакція. Також необхідно обмежити споживання потенційно небезпечних продуктів: сої, яєць, горіхів, риби, кондитерських виробів.

Дотримання цих трьох правил не менш важливо, ніж медикаментозне лікування. Вони повинні стати способом життя дитини. Це гарантує, що вам вдасться домогтися стійкої ремісії і хвороба не проявиться десятиліттями. Пам’ятайте, що чим раніше почати лікування – тим краще буде результат, особливо у дітей.

14.01.2016
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(2 оцінки, в середньому: 5 з 5)