Краснуха

 

Чому діти і дорослі хворіють на краснуху, незважаючи на масову вакцинацію?

 

Краснуху відносять до інфекцій дитячого віку. І раніше вважали, що дорослі цим захворюванням хворіють рідко. Дійсно, до введення масової вакцинації від краснухи (до 1969-1971 років), навіть за часів пандемій цієї інфекції, в основному хворіли діти і підлітки, а також вагітні жінки молодого віку. І це пов’язують з тим, що практично всі люди хворіють на краснуху ще в дитячому віці, просто не у всіх виявлялися симптоми цього захворювання, адже більше половини дітей мають безсимптомний перебіг цієї інфекції або вона протікає так легко, що й не доводиться звертатися до лікарів. А після перенесеної краснухи у 99% людей формується довічний імунітет, тобто, такі люди краснухою більше не хворіють ніколи. Тому і у дорослих краснуха зустрічалася рідко, а хворіли тільки ті, хто за своїми індивідуальними особливостями були не сприйнятливі до інфекції в дитячому віці або були «домашніми» дітьми (мало контактували з іншими дітками).

З введенням масової вакцинації від краснухи діти дійсно практично перестали хворіти краснухою, також перестали реєструватися пандемії краснухи (масове ураження інфекцією практично всього населення).

Від цієї масової вакцинації очікували повне припинення циркуляції вірусу в природі, адже він швидко руйнується в навколишньому середовищі.

Однак так не сталося, адже завжди є люди, у яких немає поствакцинального імунітету від краснухи, тому діти все одно продовжують хворіти краснухою, незважаючи на масову вакцинацію, з різних причин:

 • відмова від вакцинації, актуальна особливо в останні роки;
 • наявність протипоказань до щеплення (імунодефіцити, в тому числі і ВІЛ, онкологічні патології, непереносимість щеплень у вигляді анафілактичного шоку, набряку Квінке та інших реакцій, що загрожують життю);
 • індивідуальна несприйнятливість до вакцини – відсутність формування антитіл на вакцинні штами краснухи;
 • порушення техніки зберігання та введення вакцини, при цьому вакцинацію можна вважати недійсною;
 • відбувається формування імунітету до вакцинному штаму збудника (ослаблений вірус краснухи), але іноді його не вистачає при зустрічі з «диким» штамом (збудник захворювання), тому навіть щеплені люди в одиничних випадках можуть захворіти на краснуху, але при цьому інфекція протікає в легкій формі і без ускладнень, навіть у дорослих.

Але через багато років після початку масової вакцинації епідеміологи зіткнулися з іншою проблемою, імунітет після щеплення не є на 100% стійким, як після перенесеного захворювання, і рідко у кого зберігається довічно, він згасає через 5, 8, 10, 15, 20 і більше років (індивідуально). Так доросла людина до 20-30 років залишається без імунітету до краснухи, тому в наш час актуальні дитячі інфекції серед дорослого населення. Тобто краснуха «постаріла» і в якійсь мірі перестає бути суто дитячим захворюванням.

Медики намагаються вирішити і цю проблему, тому в 13-14 років підліткам рекомендується пройти обстеження на наявність антитіл до краснухи, і при їх відсутності додатково прищеплюють. Так зокрема дівчаток 14 років і молодих жінок, які планують родину, готують до майбутньої вагітності. Але, на жаль, цю вакцинацію проходить лише невелика частина підлягають, тому і в наш час спостерігаються грубі патології новонароджених внаслідок перенесеної краснухи під час вагітності, і частішають випадки захворювання серед дорослих.

Все ж без вакцинації ніяк, але проводити її треба правильно.


 

Чому дорослі краснуху переносять важко, на відміну від дітей?

 

Дорослі дійсно набагато важче переносять краснуху, ніж діти.

Визначимося, які ж особливості краснухи у дорослих:

1. Більш виражений інтоксикаційний синдром (висока температура тіла, нездужання, слабкість, головний біль і так далі).
2. Висипання мають велику інтенсивність і поширеність.
3. Часті ускладнення:

 • артрит (запалення в суглобах);
 • зниження рівня тромбоцитів;
 • ураження головного мозку (енцефаліт, менінгоенцефаліт).

Ускладнення у дорослих зустрічається набагато частіше, ніж у дітей. Всі ці стани, а також ураження плоду у вагітних, є проявами хронічної інфекції.
4. Половина дорослих, як і дітей, переносять краснуху безсимптомно або малосимптомно, що пояснює відсутність своєчасного діагнозу.

Те, що дорослі важко переносять дитячі інфекції, підтверджено спостереженнями багатьох десятків років, а чому так відбувається, вчені точно відповісти не можуть, так як патогенез (механізм розвитку) до кінця ще не вивчений.

Але виділяють ряд факторів, які, ймовірно, сприяють більш важкому перебігу у дорослих дитячих інфекцій:

 • наявність деяких хронічних захворювань з боку шлунково-кишкового тракту, серцево-судинної, дихальної систем і так далі;
 • наявність шкідливих звичок (куріння, зловживання алкоголем або наркотиками);
 • навантаження імунітету іншими хронічними інфекціями (герпес, цитомегаловірус, вірус Епштейн-Бара, хламідії, туберкульоз, сифіліс і так далі);
 • поширеність імунодефіцитних, онкологічскіх захворювань, ВІЛ та інших патологій імунітету.

 

Чи можуть стати причиною безпліддя у чоловіків і жінок краснуха та інші дитячі інфекції?

 

Дитячі інфекції і безпліддя у чоловіків

Багато хто, надивившись серіалів і наслухавшись життєвих історій, думають, що всі дитячі інфекції у чоловіків призводять до безпліддя. Але насправді до чоловічого безпліддя може привести тільки свинка або паротит. Краснуха і інші інфекції таких ускладнень не несуть, у всякому разі, таких фактів немає.

Та й свинка не у всіх хлопчиків призводить до безпліддя, є фактори ризику розвитку безпліддя після перенесеного паротиту:

 • свинка переноситься у віці статевого дозрівання хлопчика (10-17 років), рідше у дорослих чоловіків;
 • спостерігається ускладнений перебіг інфекції з ураженням яєчок (орхіт);
 • важко перенесене захворювання.

Як ми бачимо, не всі хлопчики зі свинкою потрапляють під ці ризики, тому можна розвіяти міф про те, що свинка у хлопчиків і чоловіків = безпліддя на все життя.

Та й безпліддя в результаті паротиту теж не вироком, є методи лікування, і у таких чоловіків також можуть бути рідні діти.

 

Дитячі інфекції і безпліддя у жінок

Краснуха і інші дитячі інфекції безпосередньо для репродуктивного здоров’я жінок загрози не несуть.

Краснуха небезпечна під час вагітності, може привести до викиднів, вимагає переривання вагітності, навіть на пізніх термінах, призводить до ускладнених пологів. Саме мимовільні і медичні аборти через краснуху можуть стати причиною вторинного безпліддя у жінок, а не сама інфекція.

27.09.2016
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(0 оцінок, в середньому: 0 з 5)