Невроз нав’язливих станів лікування

 

Лікуванням неврозу нав’язливих станів займаються лікарі неврологи, психіатри, психотерапевти, медичні психологи.
Лікування проводиться в індивідуальному порядку після визначення домінуючих симптомів і виявлення причини неврозу нав’язливих станів. Останні 20 років розроблені ефективні методики, які дозволяють позбавити неврозу за кілька тижнів.

Психотерапевтичні методи лікування неврозу нав’язливих станів

Психоаналіз
Мета. Виявити психотравматичну ситуацію або певні думки, що не відповідають уявленням людини про себе, які були витіснені в підсвідомість і забуті. Спогади про них заміщуються нав’язливими думками. Завдання психоаналітика – встановити в свідомості зв’язок між переживанням-причиною і обсессіями, завдяки чому симптоми неврозу нав’язливих станів зникнуть.

Методи. Метод вільних асоціацій. Пацієнт розповідає психоаналітику абсолютно всі свої думки, включаючи абсурдні і непристойні. Спеціаліст вловлює ознаки невдалого витіснення комплексів і психічних травм, після чого виводить їх в сферу свідомого. Метод інтерпретації – роз’яснення змісту, думок, образів, сновидінь, малюнків. Використовується для виявлення витіснених думок і травм, що провокують розвиток неврозу нав’язливості.
Ефективність – значна. Курс лікування 2-3 сеанси на тиждень протягом 6-12 місяців.
Когнітивно-поведінкова психотерапія
Мета. Навчитися спокійно ставитися до виникаючих нав’язливих думок, не реагуючи на них нав’язливими діями і ритуалами.

Методи. На стартовій бесіді складається список симптомів і страхів, які викликають розвиток неврозу нав’язливих станів. Потім хворий штучно піддається цим страхам, починаючи з самого слабкого. Людині дають «домашні завдання», в ході яких він зустрічається зі своїми страхами в ситуаціях, які не можна відтворити в кабінеті психотерапевта. Наприклад, навмисно доторкнутися до дверної ручки і не помити після цього руки. Чим більше кількість повторень, тим менший страх відчуває хворий. Нав’язливі думки виникають все рідше, вони вже не викликають стресу і зникає необхідність відповідати на них стереотипними рухами. Більш того, людина розуміє, що якщо він не виконує «ритуал», то нічого страшного не трапляється, тривога все одно зникає і не повертається тривалий час. Такий метод лікування обсесивно-компульсивних реакцій отримав назву «експозиція і запобігання реакцій».

Ефективність – значна. Заняття вимагають сили волі і самодисципліни. Ефект помітний через кілька тижнів.

 

Гіпносугестивна терапія – поєднання гіпнозу і навіювання
Мета. Вселити хворому правильні уявлення і моделі поведінки, відрегулювати роботу центральної нервової системи.

Методи: людину вводять в гіпнотичний транс, коли свідомість різко звужується і зосереджується на змісті того, що йому вселяють. У цьому стані в його свідомість закладають нові розумові шаблони і моделі поведінки – «ти не боїшся бактерій». Це дозволяє позбавити хворого від нав’язливих думок, занепокоєння, викликаного ними, і стереотипних дій.

Ефективність – надзвичайно висока, оскільки навіювання міцно закріплюються на свідомому і несвідомому рівні. Ефект досягається дуже швидко – через кілька занять.
Групова терапія
Мета. Надати підтримку, зменшити почуття ізоляції людей з обсесивно-компульсивним розладом.
Методи. У груповому форматі можуть проходити інформаційні заняття, тренінги з управління стресом, заняття для підняття мотивації. Також проводять групові тренінги по експозиції та запобіганні реакцій. Під час таких занять психотерапевт моделює ситуації, що викликають тривогу і пацієнтів. Після чого люди обіграють проблему, пропонуючи своє рішення.
Ефективність – висока. Тривалість лікування від 7-ми до 16 тижнів.

 

 

Медикаментозне лікування неврозу нав’язливих станів

Медикаментозне лікування неврозу нав’язливих станів, як правило, комбінується з психотерапевтичними методами. Лікування медикаментами дозволяє знизити фізіологічні симптоми захворювання – безсоння, головний біль, неприємні відчуття в області серця. Також медикаменти призначаються, якщо психотерапевтичні методи надали неповний ефект.

Препарати для лікування неврозу нав’язливих станів

 • Селективні інгібітори зворотного захоплення серотоніну -Циталопрам, Есциталопрам. Блокує зворотне захоплення серотоніну в синапсах нейронів. Усуває вогнища патологічного збудження в мозку. Ефект настає через 2-4 тижні лікування.
 • Трициклічні антидепресанти – Меліпрамін. Блокує захоплення норадреналіну і серотоніну, полегшуючи передачу нервового імпульсу від нейрона до нейрона.
 • Тетрациклічні антидепресанти – Міансерин. Стимулює вивільнення медіаторів, які покращують проведення імпульсів між нейронами.
 • Антиконвульсанти – Карбамазепін, Окскарбазепін. Ефект пов’язаний з інгібуючою (сповільнює процеси) дією препаратів на структури мозку. Антиконвульсанти збільшують рівень триптофану – амінокислоти, що підвищує витривалість і покращує роботу ЦНС.

Дозування і тривалість прийому всіх препаратів встановлюється індивідуально з урахуванням тяжкості неврозу і ризику розвитку побічних ефектів.

Лікарська терапія обсесивно-компульсивного розладу повинна призначатися виключно психіатром. Самостійне лікування неефективне, оскільки симптоми захворювання повертаються після відміни препаратів.

Допоміжні методи лікування неврозу нав’язливих станів

 • Фітотерапія – лікування неврозу нав’язливих станів рослинними препаратами на основі лікарських трав. У денні години призначають препарати звіробою звичайного. Звіробій надає м’який тонізуючий ефект на нервову систему, полегшує депресію. Увечері приймають препарати з вираженим седативно-снодійним ефектом – валеріана, півонія, пустирник, хміль, меліса у вигляді спиртових настоянок, седативних зборів або в таблетках.
 • Препарати омега-3-жирних кислот – Омакор, Теком. Покращують кровообіг головного мозку і зміцнюють оболонку нейронів.
 • Акупресура – точковий масаж. Для лікування неврозу нав’язливих станів і депресій масажують точки біля основи черепа і на його поверхні.

 

28.04.2017
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(4 оцінки, в середньому: 5 з 5)