Болі в молочних залозах перед місячними

 
Болі в молочних залозах, що передують місячним, зустрічаються практично у кожної другої жінки. Однак інтенсивність больового синдрому зазвичай не настільки велика, щоб звертатися за медичною допомогою. Проте, іноді болі стають перешкодою для нормального способу життя. Дана проблема стає особливо значущою, якщо сильні болі повторюються щомісяця.

Причини болю в молочних залозах перед місячними

Хворобливість молочних залоз за 5 – 8 днів до початку місячних є нормальним фізіологічним процесом. Однак існують деякі захворювання, що призводять до посилення даних болів. Одним з них є фіброзно-кістозна мастопатія – стан, що характеризується гормональним дисбалансом, внаслідок якого відбуваються структурні зміни в молочних залозах.

Існує дві форми фіброзно-кістозної мастопатії – дифузна і вузлова. Як правило, спочатку проявляється дифузна форма, коли в тканинах молочних залоз з’являються дрібні, розміром з просяне зерно, хворобливі ущільнення. Причиною виникнення даних ущільнень є порушення рівноваги між статевими гормонами. У більшості випадків відбувається переважання естрогенів на фоні недостатньої секреції прогестерону у другу фазу овуляторного-менструального циклу. При цьому відбувається розростання епітелію ацинусів, проток і сполучної тканини молочних залоз. Через те, що сполучнотканинний каркас і шкіра над молочною залозою зберігають свої розміри, розростання тканин залози призводить до збільшення напруги в ній. Збільшення напруги тягне за собою роздратування нервових закінчень, що виявляється сильними болями у грудях.

Вузлова форма фіброзно-кістозної мастопатії розвивається на тлі дифузної форми, коли дрібні ущільнення збільшуються, формуючи більші вузли. Дані вузли можуть досягати розмірів до декількох сантиметрів у діаметрі. Областю переважної їх локалізації є верхньо-зовнішній квадрант молочної залози.

Механізм виникнення болю в молочних залозах перед місячними

 
Болі при фіброзно-кістозній мастопатії викликані набуханням залозистої і сполучнотканинної частини молочної залози, в той час як навколишні її клітковина і шкіра істотно не збільшується. В результаті залоза стає напруженою на дотик. Нервові закінчення, розташовані в її товщі, стискаються, викликаючи больові відчуття. Дотик до молочних залоз призводить додаткового збільшення тиску в них і до різкого посилення болів.

Безпосередньою причиною збільшення обсягу залози є надмірна дія естрогенів. Як правило, збільшення впливу естрогенів є відносним, тобто розвиваються на фоні зниженої продукції прогестерону. Зниження вироблення прогестерону може спостерігатися при деяких захворюваннях гіпоталамуса і гіпофіза, при захворюваннях нирок, печінки, після прийому деяких медикаментів (похідні фенотіазину, раувольфии, мепробамат, комбінованих оральних контрацептивів та ін.). Також вважається, що зниження функції жовтого тіла, що виробляє прогестерон, відзначається при тривалій відсутності вагітностей, великій кількості абортів, зловживанні алкогольними напоями і куріння. Сила вищеописаних болів трохи вище у людей з парасимпатичним типом вегетативної нервової системи. Саме такі пацієнти можуть відчувати посилення болю при негативних емоціях і навіть при змінах погоди.

Чи необхідно лікувати болі в молочних залозах перед місячними?

Як правило, звичайні болі перед місячними не обмежують повсякденну діяльність жінок і не потребують лікування. Однак якщо болі є нестерпними і тривають більше 6 – 8 днів на місяць, то слід звернутися до гінеколога або мамолога для дослідження гормонального фону і структури молочних залоз. Залежно від діагностованої причини підбирається і лікування.

Якщо причиною є пухлинне утворення гіпофіза або гіпоталамуса, то показано нейрохірургічне втручання. Якщо причиною є побічна дія певних медикаментів, то їх прийом слід припинити. Якщо причина залишається невстановленою, то вдаються до корекції гормонального фону шляхом придушення естрогенів і стимуляції прогестеронових рецепторів певними медикаментами. У деяких випадках досить буває зміни способу життя, спрямованого на виключення факторів, що провокують зміну гормонального фону. У число даних коректив входить уникнення сонячної засмаги, виняток фізіопроцедур (особливо електричних), виключення перепадів температур (сауни), відмова від куріння і прийому алкогольних напоїв, правильне харчування, дотримання режиму сну і неспання, мінімізація стресів і ін.

У зв’язку з тим, що деякі форми фіброзно-кістозної мастопатії збільшують ймовірність раку молочних залоз, рекомендується ретельне спостереження за їх станом. Таким чином, кожна пацієнтка повинна вміти самостійно пальпувати свої груди на предмет ущільнень, при виявленні яких їй слід звернутися за медичною допомогою. Про те, як правильно здійснювати самоконтроль молочних залоз, можна дізнатися в будь-якій жіночій консультації.

Крім самостійного контролю молочних залоз кожній жінці у віці старше 35 років рекомендується один раз в 2 роки проходити мамографію – рентгенологічне дослідження системи проток молочних залоз. Після 50 років дане дослідження слід проходити щорічно.

 

 

23.04.2017
  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(2 оцінки, в середньому: 5 з 5)