Аменорея

Аменорея є порушенням в менструальній функції, при якому менструація відсутня більше півроку. Аменорея не є самостійною хворобою, а служить лише симптомом деяких порушень в організмі. Даний стан може з’являтися внаслідок деяких нейроендокринних хвороб, при порушеннях в репродуктивній системі, а також в разі доброякісних або злоякісних онкологічних захворювань.

Згідно зі статистикою, в репродуктивному віці повна відсутність менструації протягом півроку і більше зустрічається в 2 – 3% випадків. Аменорея є частим проявом синдрому полікістозних яєчників (ендокринне захворювання, яке характеризується порушенням менструальної і дітородної функції). При цьому захворюванні аменорея зустрічається більш ніж в половині випадків. Нерідко аменорея може виникати через вплив стресової ситуації. Також причиною аменореї можуть стати вроджені вади розвитку внутрішніх статевих органів.


 

[tip]
Зміст:

[/tip]


 

 

Причини аменореї

Аменорея може з’являтися внаслідок різних патологій внутрішніх статевих органів. Нерідко тривала відсутність менструального циклу може бути викликана несприятливими соціальними умовами. Постійний вплив стресу, а також недостатнє або незбалансоване харчування і втрата ваги також можуть призводити до аменореї. Також до тривалої відсутності менструації можуть призводити порушення в органах ендокринної системи, онкологічні захворювання, вади розвитку внутрішніх статевих органів, а також клімакс (менопауза).
Виділяють наступні причини виникнення аменореї:

 • вроджені аномалії розвитку внутрішніх статевих органів;
 • гормональні порушення в фертильному віці;
 • пухлини гіпоталамо-гіпофізарної системи;
 • передчасний клімакс;
 • фізіологічний клімакс;
 • втрата ваги;
 • стрес;
 • травматичне пошкодження слизової матки;
 • синдром резистентних яєчників;
 • синдром виснаження яєчників;
 • синдром полікістозних яєчників.

 


 

 

 

Види аменореї

 


У разі якщо аменорея є наслідком якого-небудь захворювання, то її називають патологічною аменореєю. У деяких ситуаціях тривала відсутність менструації може виникати не тільки як наслідок патології, але також і при нормальних фізіологічних процесах організму (фізіологічна аменорея).

Виділяють наступні види аменореї:

 • первинна аменорея;
 • вторинна аменорея;
 • лактаційна аменорея;
 • маткова аменорея.

 

Первинна аменорея

Первинна аменорея виявляється у молодих дівчат і характеризується абсолютною відсутністю менструації, починаючи з підліткового періоду. Даний стан, як правило, пов’язаний з затримкою в статевому дозріванні. Під первинною аменореєю розуміють затримку в статевому розвитку, при якій спостерігається повна відсутність менструації у віці до 14 років. Також первинна аменорея може спостерігатися при відсутності менструації до 16 років, але лише коли присутній хоча б одна вторинна статева ознака. Щоб якомога раніше виявити первинну аменорею, гінекологічне обстеження необхідно проводити в двох випадках. У першому випадку гінекологічний огляд проводиться у разі відсутності першої менструації у віці 16 років і старше. У другому випадку – при відсутності вторинних статевих ознак у віці 14 років (затримка або повна відсутність розвитку молочних залоз, а також зростання волосся лобкової зони). Також необхідно проконсультуватися з лікарем у разі невідповідності комплексних росто-вагових показників з паспортним віком.

Виділяють наступні причини виникнення первинної аменореї:

 • Аномалія розвитку яєчників є найбільш частою причиною первинної аменореї. Згідно зі статистикою, аномалії в розвитку яєчників зустрічаються в 40% випадків при первинній аменореї. Дисгенезії гонад (аномалія розвитку яєчників) є вродженою патологією і призводить до хромосомальних порушень. Дана аномалія характеризується тим, що в яєчниках відсутні клітини, відповідальні за вироблення гормонів (естрогенів). Естроген грає значну роль в статевому дозріванні. При їх недостатній кількості або повній відсутності не відбувається своєчасний статевий розвиток.
 • Порушення функціонування гіпоталамо-гіпофізарної системи. При даних порушеннях відбувається затримка в статевому розвитку. До даного стану можуть приводити такі причини як незбалансоване харчування, хронічні захворювання, патології печінки, нирок і анемічний синдром (зниження еритроцитів і / або гемоглобіну в крові). Згідно зі статистикою в 10% випадків до даних порушень може призводити спадковий фактор. Для даної форми характерно більш пізнє статеве дозрівання. Оволосіння лобкової зони, перша менструація, а також процес розвитку молочних залоз відбувається у віці старше 16 – 17 років. Варто зазначити, що даний відстрочений період статевого дозрівання не є будь-якою патологією для деяких народів, що проживають в субарктичному поясі, для якого характерний більш холодний клімат. При порушенні в функціонуванні гіпоталамо-гіпофізарній системі, також як і при аномаліях розвитку яєчників, виявляють такі ознаки як матка маленьких розмірів і недорозвинення вторинних статевих ознак. У деяких випадках ця симптоматика виникає в разі онкологічного захворювання гіпофіза.
 • Пороки розвитку внутрішніх статевих органів. У деяких випадках первинна аменорея може виникати через часткову або повну непрохідність статевого каналу в області піхви (гінатрезія) або в разі відсутності матки як такої при аплазії. Науково доведено, що при вадах розвитку внутрішніх статевих органів найчастіше не відбувається порушення в статевому дозріванні, і гормональний фон не змінюється, так як яєчники повноцінно виконують свою функцію і виробляють необхідні для організму гормони. Для гінатрезіі характерна поява больового синдрому внизу живота під час менструації. При відсутності матки ніяких симптомів не виявляється, і єдина скарга – це повна відсутність менструальних кровотеч.

 

Вторинна аменорея

Вторинна аменорея характеризується повною відсутністю менструації у жінок, яка триває більше півроку. Головною особливістю вторинної аменореї є той факт, що на певному періоді спостерігався нормальний менструальний цикл, який в подальшому був порушений внаслідок різних причин.

Згідно зі статистикою вторинна аменорея зустрічається в 70 – 80% випадків серед усіх видів аменореї.

До найчастіших патологій, що викликають вторинну аменорею відносяться:

 • Порушення в гіпоталамо-гіпофізарній системі при схудненні. Значне зниження маси тіла є причиною понад 20% усіх випадків вторинної аменореї. Найчастіше тривала дієта не викликає ніяких змін в загальному стані здоров’я, але це відчуття оманливе. На рівні нейроендокринної системи відбуваються суттєві зрушення, які призводять до порушення функціонування яєчників і збою в репродуктивній і менструальній функції.
 • Психогенна аменорея. Дистрес і його вплив згубно позначаються не тільки на роботі імунітету, але також і на роботі гіпоталамо-гіпофізарній системі. Патологічні механізми психогенної або нервової аменореї вкрай схожі з механізмами аменореї при значному схудненні. Вторинна аменорея, яка спостерігається при впливі стресу, зустрічається приблизно в 5% випадків. Варто відзначити, що різні несприятливі явища і феномени можуть значно підвищувати ризик виникнення психогенної аменореї. До таких феноменів можна віднести репресію, війну, голод, епідемії, катаклізми.
 • Гіперпролактинемія є найчастішою причиною, яка призводить до вторинної аменореї. Частота гіперпролактинемії становить 25%. Гіперпролактинемія – це патологічний стан, який характеризується підвищеним рівнем пролактину в крові. Пролактин, впливаючи на гіпофіз, призводить до зниження вироблення гонадотропінів і, в кінцевому підсумку, до вторинної аменореї. Варто зазначити, що нерідко гіперпролактинемія може призводити до утворення мікро- або макроаденоми гіпофіза (пухлина з доброякісним перебігом). Також до гіперпролактинемії може призводити тривалий прийом нейролептиків, дистрес, гінекологічні інструментальні маніпуляції.
 • Патології яєчників. Різні вроджені та набуті патології яєчників здатні приводити до вторинної аменореї. У більшості випадків яєчникові захворювання є спадково зумовленими. Найчастішою патологією є хвороба Штейна-Левенталя, яка в більшості випадків веде до тривалої відсутності менструації, а також до безпліддя.

 

 

 

Лактаційна аменорея

Лактаційна або післяпологова аменорея є одним із прикладів фізіологічної (нормальної) аменореї. Даний вид аменореї виникає лише при повному годуванні грудьми дитини (харчування дитини відбувається тільки за допомогою материнського молока). В ході лактації відбувається підвищення рівня пролактину, який відповідає за вироблення нової порції молока. У разі якщо рівень пролактину постійно тримається на високих значеннях, то це призводить до припинення менструальної функції за рахунок придушення гонадотропних гормонів гіпофіза. Також доведено, що лактаційна аменорея в 98% випадків забезпечує натуральну контрацепцію, тривалість якої варіюється від 6 до 7 місяців.

 

 

Маткова аменорея

Маткова аменорея є наслідком різних травматичних гінекологічних процедур. Маткова аменорея може бути викликана такими процедурами як вишкрібання слизової оболонки матки, використання методу коагуляції (припікання тканини) для зупинки маткових кровотеч, ендометритами (запалення внутрішньої слизової оболонки матки) або внаслідок післяпологових або післяопераційних ускладнень. Як правило, на місці травматизації утворюється спайковий процес (внутрішньоматкові синехії або хвороба Ашермана). Численні спайки можуть призводити до часткової або повної непрохідності матки. У більшості випадків дані патологічні порушення не тільки призводять до маткової аменореї, але також і є причиною безпліддя.


 

 

 

Наслідки аменореї

Слід розуміти, що сама аменорея не може призводити до різних серйозних порушень в організмі, вона лише служить наслідком патології. Причина, яка призводить до тривалої відсутності менструації, також може порушувати репродуктивну функцію, приводити до остеопорозу при вторинній аменореї або до затримки статевого дозрівання у випадку з порушенням вироблення гонадотропних гормонів або при аномаліях розвитку яєчників.

До найчастіших наслідків, які виникають при аменореї, відносять:

 • безпліддя;
 • остеопороз;
 • атеросклероз;
 • гірсутизм;
 • ожиріння;
 • вегетативні порушення.
28.12.2016
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(4 оцінки, в середньому: 4.8 з 5)