Чи можна завагітніти при ендометриті?

 

Завагітніти, виносити і народити дитину при ендометриті неможливо. Більш того, якщо дане захворювання вчасно не вилікувати, то ускладнення можуть стати причиною безпліддя на все життя.

На початку вагітності відбувається ряд ключових процесів, нормальний перебіг яких важливий для подальшого розвитку плода. Під час зачаття чоловічі статеві клітини (сперматозоїди) проникають в порожнину матки, а потім в маткові труби, де і відбувається злиття одного з них з жіночої статевої клітиною (яйцеклітиною). Новоутворена клітина (зигота) починає ділитися, при цьому поступово переходячи в порожнину матки. На 8 – 9 день після зачаття відбувається імплантація майбутнього ембріона (бластоцисти) в функціональний шар ендометрія (слизової оболонки, що вистилає внутрішню поверхню матки). На поверхні бластоцисти утворюються пальцевидні випинання, які проникають всередину ендометрія і виконують фіксаційну і поживну функції (залози ендометрія виробляють поживні речовини). Функціональний шар ендометрія потовщується під дією гормону прогестерону, поки повністю не оточить прикріпити бластоцисту.

При розвитку ендометриту відбувається порушення перерахованих вище процесів, в результаті чого розвиток плода стає неможливим. Механізми порушення вагітності розрізняються при різних формах захворювання.

З клінічної точки зору розрізняють:

 • гострий ендометрит;
 • хронічний ендометрит.

 
Гострий ендометрит
Являє собою запалення ендометрія інфекційної природи. Інфекція (бактеріальна, вірусна, грибкова або іншої природи) вражає як функціональний шар (зазвичай відокремлюється під час менструації), так і базальнийшар, відповідальний за регенерацію (відновлення) ендометрія.

Розвиток гострого ендометриту супроводжується набряком ендометрія і порушенням мікроциркуляції в ньому. Це проявляється розширенням кровоносних судин і підвищенням проникності їх стінки, що призводить до виходу рідкої частини крові з судинного русла і формування ексудату (запальної рідини, багатої білками), часто гнійного характеру. Відзначається виражена інфільтрація ендометрію лейкоцитами (нейтрофілами, лімфоцитами) – захисними клітинами імунної системи, які борються з чужорідними мікроорганізмами. У даних умовах процес запліднення неможливий, так як сперматозоїди руйнуються в порожнині матки, не досягаючи яйцеклітини. Якщо все-таки запліднення відбулося, то бластоциста не зможе прикріпитися до стінки матки через розвиток запального процесу, лейкоцитарної інфільтрації і постійного виділення ексудату.

 

Хронічний ендометрит
Зазвичай є результатом недолікованого гострого ендометриту і характеризується тривалим, уповільненим запальним процесом в слизовій оболонці матки. Клінічні прояви хронічного ендометриту можуть бути дуже мізерні, через що жінка тривалий час може намагатися завагітніти (безрезультатно), навіть не підозрюючи про наявність даного захворювання.

Хронічний ендометрит характеризується:

 • Фіброзом – розростанням сполучної (рубцевої) тканини в слизовій оболонці матки.
 • Лімфоїдної інфільтрацією – скупченням великої кількості лімфоцитів в базальному шарі ендометрія.
 • Атрофією залоз – зменшенням кількості і загибеллю залоз ендометрію, що проявляється в його витонченні.
 • Утворенням кіст – розростання слизової оболонки матки (яке може спостерігатися при хронічному ендометриті) призводить до здавлення вивідних проток залоз, в результаті чого формуються порожнини, заповнені секретом цих залоз.
 • Утворенням спайок (синехій) – сполучнотканинних перемичок між стінками матки і в маткових трубах, які формуються через хронічного запального процесу.
 • Порушенням чутливості до гормонів – відбувається через те, що в слизовій оболонці матки зменшується концентрація рецепторів до стероїдних статевих гормонів (в тому числі до прогестерону, «який готує» ендометрій до імплантації бластоцисти).
 • Частими кровотечами – розвиваються через порушення відновлювальних здібностей і слабкою скорочувальної активності матки.

Описані зміни при ендометриті унеможливлюють процес зачаття, прикріплення бластоцисти до стінки матки і подальшого розвитку плода.

21.11.2016
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(0 оцінок, в середньому: 0 з 5)