Краснуха під час вагітності

Краснуха протікає переважно легко, легше, ніж інші дитячі інфекції, але особливо вона небезпечна в період вагітності. Цей вірус діє на ембріональну тканину, викликаючи важку хронічну краснуху і вроджені патології малюка з боку нервової системи, органів дотику і слуху, серця.

Але крім шкоди малюкові, у матері також можливі ускладнення краснухи:

 • викидні, передчасні пологи;
 • мертвонародження, загибель плода;
 • енцефаліт, менінгоенцефаліт;
 • маткові кровотечі;
 • відшарування плаценти;
 • слабка пологова діяльність;
 • ДВС-синдром (дисеміноване внутрішньосудинне згортання, стан, що загрожує життю жінки і вимагає термінових реанімаційних заходів) та інші патології вагітності та пологів.

Актуальність проблеми зрозуміла, специфічного лікування краснухи під час вагітності, що усуває ризик розвитку патології плода немає. Тому всім дівчатам і жінкам, які планують родину необхідно попереджати краснуху.

Єдиним методом профілактики є вакцинація, але коли і як її проводити, я постараюся роз’яснити.
Які жінки належать до групи ризику до розвитку краснухи вагітних?

 • жінки, які не хворіли на краснуху раніше;
 • дівчата, які не отримали вакцину від краснухи у віці 1 року і 6 років, а також в 14 років, при відсутності протикраснушного імунітету (негативні імуноглобуліни G до краснухи);
 • при негативних результатах на імуноглобуліни G (Ig G) до краснухи або невеликий їх зміст в крові (менше 10 ОД / мл) *;
 • жінки з ВІЛ-інфекцією та іншими дефіцитними станами імунітету (включаючи деякі види наркоманії та алкоголізм), не залежно від вакцинації і перенесеної раніше краснухи;
  жінки, які за родом своєї діяльності щільно контактують з дитячими колективами (вчителі, вихователі, багатодітні матері, педіатри та інші).

Перед плануванням сім’ї будь-якій парі рекомендовано пройти детальне обстеження у гінеколога, уролога, терапевта, стоматолога та інших лікарів, але найбільш важливо пройти лабораторне обстеження на захворювання, що передаються статевим шляхом і TORCH-інфекції, до останніх відносять і краснуху.


 

Коли можна вагітніти після краснухи?

Після перенесеної краснухи вагітніти відразу не можна, зачаття дитини необхідно відкласти не раніше, ніж через 3 місяці, але краще через 6 місяців, коли організм повністю виведе інфекцію і виробить до неї стійкий імунітет. Вагітність в період до 3-х місяців після перенесеної краснухи може привести до хронічної краснухи у плода з усіма витікаючими наслідками. Тому рекомендовано оберігатися від незапланованої вагітності на цей період. Якщо вагітність настала під час захворювання або дещо пізніше, то рекомендації про збереження або переривання вагітності дають лікарі після проведеного ретельного обстеження, природно останнє слово за самою жінкою.


 

Щеплення від краснухи під час вагітності


Вагітність є абсолютним протипоказанням для вакцинації від краснухи.
Ще на початку використання такої вакцини було проведено багато досліджень з приводу впливу вакцинного штаму на плід. Також обстежують випадки випадкової вакцинації вагітних вже багато років. Було доведено, що ризик розвитку патології дитини набагато нижче, ніж при захворюванні вагітної жінки краснухою, але все ж він є. Тому вакцинацію в такому положенні робити не рекомендовано, адже на кону життя і здоров’я малюків.

За який період перед вагітністю можна робити щеплення від краснухи?

Щеплення від краснухи рекомендовано планувати за 3 місяці до зачаття дитини, цей період необхідно Щеплення від краснухи під час вагітностіоберігатися, інакше є ризик розвитку вроджених вад у дитини, викиднів і так далі. До планування сім’ї треба ставитися відповідально, ретельно і терпляче, адже ви готуєтеся дати життя людині, яка повина бути повноцінною і абсолютно здоровою.
Яку вакцину використовують для щеплення перед вагітністю, як вона переноситься?

Жінкам, які планують вагітність, зазвичай проводять вакцинацію моновакцинами (одне щеплення від однієї інфекції):

 • Рудивакс (виробництва Франції);
 • Ервівакс (виробництва Великобританії);
 • Вакцина від краснухи (виробництва Індії);
 • Вакцина від краснухи (виробництва Хорватії) та інші види вакцин.

Хоча жінкам, які ще не хворіли свинкою і кором, можна провести вакцинацію полівакциною Пріорікс (виробництва Бельгії) або MMR (виробництва США) від кору, краснухи та паротиту.

 


Щеплення від краснухи після пологів

Деякі матері, які під час вагітності дізналися, що у них немає імунітету проти краснухи, плануючи такі вагітності, замислюються про вакцинацію проти краснухи після пологів. Але багатьма дослідженнями доведено, що деякі діти, які перебували на грудному вигодовуванні під час вакцинації матері, в майбутньому мали психічні розлади у вигляді аутизму, а після вакцинації таких дітей у віці 12-18 місяців у них виникали симптоми краснухи.

Виходячи з цього, годуючим матерям вакцинація проти краснухи протипоказана.
Чи можуть діти після щеплення від краснухи заразити вагітну жінку?

Вважається, що вакцинний штам краснухи (аттенуірований вірус) потрапляючи в організм людини далі не передається, тобто, людина після вакцинації не заразна для інших. Хоча після щеплення протягом 3-4-х тижнів з носоглотки людини виділяють аттенуірований вірус, але він не є небезпечним для оточуючих. Описані лише поодинокі випадки передачі краснухи від прищепленої дитини вагітним жінкам, але немає доказів того, що жінка заразилася саме цим вірусом, а не диким штамом від іншої хворої особи.

Тому нема чого боятися вагітній матусі, треба прищеплювати своїх старшеньких діток, адже щеплені діти для неї ніяких загроз не несуть, а небезпечні не щеплені члени сім’ї, які можуть заразитися і привести в будинок справжню краснуху.

29.08.2016
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(0 оцінок, в середньому: 0 з 5)