Застосування п’явок в косметології

 

Гірудотерапія – це галузь нетрадиційної медицини, в якій основною лікувальною дією є укус п’явки. Після укусу п’явка висмоктує з організму пацієнта певну кількість крові, а також вводить в організм специфічні біологічно активні речовини, що надає певний лікувальний вплив. Важливу роль також відіграє місце прикріплення п’явок. Справа в тому, що для лікування різних захворювань і патологій п’явок слід прикладати в строго певні точки на людському тілі. Знання цих точок також є обов’язковою умовою в практиці косметолога.

Застосування п’явок в косметології

На сьогоднішній день гірудотерапія знайшла широке застосування і в багатьох областях косметології. Це обумовлено позитивними ефектами, які п’явки надають на шкіру. Ось чому багато косметологів вивчають і широко застосовують на практиці гірудотерапію.

У косметології гірудотерапія може допомогти при:

 • боротьбі зі зморшками;
 • лікуванні вугрової висипки;
 • облисінні (алопеції);
 • целюліті;
 • омолодження шкіри;
 • боротьбі з шкірними рубцями і так далі.

Позитивні ефекти гірудотерапії в косметології обумовлені:

 • Поліпшенням мікроциркуляції. Після укусу п’явки відбувається розширення дрібних кровоносних судин шкіри, а також розрідження крові гірудином. Поліпшення доставки поживних речовин сприяє підвищенню пружності та еластичності шкірних покривів, що супроводжується частковим розгладженням зморшок і омолодженням шкіри.
 • Поліпшенням лімфодренажної функції. Біологічно активні речовини що входять до складу слини п’явки, покращують відтік лімфи від шкірних покривів. Це також сприяє поліпшенню мікроциркуляції, видалення побічних продуктів обміну речовин з тканин, розгладження зморшок.
 • Знезаражувальною дією. Біологічно активні речовини пригнічують розвиток багатьох бактерій. Цей ефект використовується при лікуванні і профілактиці вугрової висипки.
 • Протизапальною дією. Зниження вираженості запальних реакцій також обумовлено дією біологічно-активних речовин, що входять до складу слини п’явок. Протизапальна дія знижує ризик розвитку ускладнень при вугровій хворобі та інших інфекційно-запальних процесах в області обличчя і шиї.

Як відбувається процедура гірудотерапії?

Процедура проводиться в спеціально обладнаному кабінеті лікаря. Якоїсь особливої ​​підготовки перед сеансом гірудотерапії не потрібно. У той же час, варто відзначити, що напередодні перед виконанням процедури під час купання слід утриматися від застосування ароматичних масел, захисних кремів або гігієнічних засобів які мають сильний запах, так як це може негативно вплинути на процес присмоктування п’явки. Якщо п’явок планується прикладати в область обличчя або шиї, пацієнтам рекомендується утриматися від застосування будь-якої косметики, а також духів і інших подібних засобів.

Під час виконання процедури пацієнт лежить на кушетці в зручній позі. Область тіла, на яку будуть прикладатися п’явки, повинна бути звернена вгору. Спочатку лікар протирає шкіру в місці передбачуваного прикладання п’явок спиртовим розчином. Це дозволяє знезаразити шкірні покриви і запобігти попаданню патогенних бактерій в рану під час укусу п’явки. Потім косметолог ретельно протирає шкіру теплою водою кілька разів, щоб повністю видалити залишки спирту (і його запах). Всі перераховані маніпуляції лікар виконує в стерильних одноразових рукавичках.

Знезаразивши шкіру, фахівець дістає зі спеціальної банки з водою п’явку і поміщає її в невелику пробірку. Потім дана пробірка прикладається до шкіри, де п’явка повинна присмоктатися. Цей процес може займати кілька хвилин, протягом яких п’явка буде прокушувати шкіру. При цьому пацієнт може відчувати легке печіння або поколювання, проте сильних або навіть помірних болів ніколи не буває. Коли перша п’явка присмокчеться, лікар повторює процедуру ще кілька разів. Всього за один сеанс може бути використано від 3 до 8 і більше п’явок.

Один сеанс гірудотерапії в косметології триває від 20 до 90 хвилин. Протягом перших 5 – 7 хвилин п’явка буде прокушувати шкіру і вводити слину в тканини. Після цього вона почне висмоктувати кров, в результаті чого її розміри почнуть збільшуватися, що буде видно неозброєним оком. Коли п’явка насититься (зазвичай це займає близько 60 – 90 хвилин, протягом яких розміри п’явки можуть збільшуватися в кілька разів), вона відпаде самостійно. У той же час, варто відзначити, що в залежності від цілей лікування п’явки можуть бути відокремлені і раніше (але не раніше, ніж через 10 – 20 хвилин після присмоктування). Для цього лікар підносить до головного кінця п’явки змочений в спирті тампон, після чого вона відразу відділяється від шкіри пацієнта.

 

Як доглядати за місцем укусу після сеансу гірудотерапії?

Після процедури в місцях укусів на шкірі пацієнта залишається зона запалення, що характеризується набряком і гіперемією (почервонінням) тканин. Протягом 4 – 6 годин після видалення п’явки з місця укусу може виділятися кров’яниста рідина (лімфа, змішана з невеликою кількістю крові), що також є нормою. Намагатися зупинити таку «кровотечу» не слід, так як ніякої шкоди організму пацієнта це не завдає, а лише є ознакою ефективності лікування.

Догляд за місцем укусу після гірудотерапії включає:

 • Накладання стерильної пов’язки. Місце укусу слід покрити ватним тампоном і заклеїти зверху пластиром або обмотати бинтом (не туго). Коли ватний тампон просочиться кров’яними виділеннями, поверх нього можна накласти ще один.
 • Утримання від водних процедур. Гірудотерапевти не рекомендують мочити місце укусу протягом мінімум 12 годин після закінчення процедури, так як це може сприяти проникненню інфекції в ранку. У той же час, варто відзначити, що під час укусу зі слиною п’явка виділяє в рану безліч біологічно-активних речовин, які володіють і знезаражувальними властивостями. Це забезпечує надійний антибактеріальний захист протягом тривалого часу після від’єднання п’явки.
 • Утримання від використання гігієнічних і косметичних засобів. Не слід обробляти місце укусу будь-якими кремами або мазями.

Запальні явища в області укусу проходять, в середньому, через кілька днів. У той же час, варто відзначити, що досить часто після сеансів гірудотерапії на шкірі пацієнтів залишаються сліди від укусів, які не зникають протягом декількох місяців.

 

Протипоказання до гірудотерапії

Протипоказаннями до гірудотерапії можуть бути:

 • Порушення згортання крові.
 • Анемія (недокрів’я).
 • Виражене виснаження організму.

Перед початком лікування фахівець зобов’язаний виключити наявність даних патологій у пацієнта, так як в противному випадку застосування п’явок може становити небезпеку для здоров’я і життя хворого.

26.06.2018
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(3 оцінки, в середньому: 5 з 5)