Краснуха у немовлят

 

У дітей до 1 року придбана краснуха (не рахуючи вродженої) зустрічається рідко. Це пов’язано з тим, що мати під час вагітності та годування груддю передає своєму малюкові антитіла проти цієї інфекції (у разі наявності у неї антитіл до краснухи внаслідок вакцинації або перенесеного захворювання). Так що поки малюк їсть мамине смачне молочко, ризик у нього захворіти невеликий. Також малюки до 1 року не так часто контактують з іншими людьми, і відповідно не часто стикаються з вірусом краснухи, хіба що хтось із домочадців принесе.

Але з іншого боку дитина до 1 року не щеплена проти краснухи, і якщо мати не годує грудьми або у неї немає антитіл до краснухи, то шанс захворіти у немовляти зростає. Так що не дарма так високо цінують грудне молоко, адже жодна суміш, навіть сама адаптована і дорога, не передасть дитині імуноглобуліни проти багатьох інфекцій.

Ну а якщо немовля все ж заразився краснухою, то захворювання може протікати важче, ніж у дітей старшого віку. Це пов’язано з недосконалим імунітетом у дітей до 2-х років. Особливо небезпечно захворювання для дітей віком до 3-х місяців і діток з ВІЛ або імунодефіцитами. У них вірус може проникнути в центральну нервову систему і викликати краснушний енцефаліт або привести в майбутньому до психоемоційних порушень, наприклад, до аутизму або відставання в розвитку.


 

Симптоми краснухи у дітей до 1 року

1. Виражений інтоксикаційний синдром:

 • підвищення температури до високих цифр протягом декількох днів;
 • слабкість;
 • відмова від їжі;
 • зниження активності дитини;
 • занепокоєння, плаксивість;
 • блювота, пронос та інше.

2. Найбільш поширений краснушний висип по всьому тілу, у дітей до року часто висип виявляється і на слизовій оболонці порожнини рота (енантема).
3. Продромальний період (нежить, кашель, почервоніння в горлі та інше) у немовлят часто відсутній.
4. Часто зустрічається варіант перебігу з наявністю поодиноких елементів висипу з вираженими симптомами інтоксикації, або навпаки, виражені висипання без підвищення температури тіла.
5. Без надання спеціалізованої допомоги є високий ризик ускладнень.
6. Що стосується інкубаційного періоду, періоду заразність, тривалості захворювання, то вони такі ж, як і у діток старшого віку.


Лікування краснухи у дітей до 1 року

 • лікування повинне проводитися тільки в умовах інфекційного відділення на весь період висипань, для постійного спостереження за дитиною медичним персоналом;Лікування краснухи у дітей до 1 року
 • в ряді випадків рекомендована дезінтоксикаційна терапія шляхом призначення крапельниць з різними інфузійними розчинами;
 • антигістамінні препарати призначаються в усіх випадках;
 • симптоматичні препарати (проти температури, блювоти, інші препарати при розвитку ознак ускладнень);
 • вітаміни, особливо С і А;
 • правильний режим харчування.

 

Ускладнення краснухи у дітей до 1 року

 • тромбоцитопенічна пурпура (зниження рівня тромбоцитів);
 • краснушний енцефаліт.

Придбану краснуху у немовлят обов’язково необхідно відрізняти від вродженої краснухи. Вроджена краснуха зустрічається у дітей, матері яких перехворіли цим вірусом в будь-який період вагітності (краснуха під час вагітності) і всі симптоми проявляються відразу після народження малюка.

Діти з вродженою краснухою заразні ще 1,5-2 роки, так як у них спостерігається хронічний перебіг захворювання і на слизових оболонках вірус зберігається так довго. Тому, якщо у відділенні для грудних дітей лежить така дитина з нерозпізнаним діагнозом вродженої краснухи, то серед інших діток буде спалах придбаної краснухи.


 

Чи можна робити щеплення дитині 1 року після перенесеної краснухи?

Можна, але не потрібно. Перехворіла дитина і так сформувала стійкий довічний імунітет проти краснухи, тому на вакцину проти цього вірусу вона ніяк не відреагує. Але в нашій країні для профілактики краснухи у віці 1 року використовують полівакцину від кору, краснухи та паротиту, тому деяких дітей, що перехворіли доводиться прищеплювати і від краснухи. Нічого страшного не станеться.

30.08.2016
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(0 оцінок, в середньому: 0 з 5)