Діагностика аденоміозу

Для встановлення правильного діагнозу, ступеня або стадії захворювання необхідно провести ретельне медичне обстеження.

Діагностика аденоміозу починається зі збору анамнезу (історії життя і захворювання). Лікарю необхідно детально вивчити дані пацієнта, спосіб життя, перенесені захворювання. Це допоможе виявити фактори, які призвели до патології, оцінити загальний стан здоров’я пацієнтки, визначити майбутній прогноз життя. Також фахівець призначить необхідні обстеження і підбере правильне лікування.
Анамнез допоможе лікарю підійти до лікування аденоміозу комплексно – усунути причинні фактори, підкоригувати гормональний фон, підтримувати супутні захворювання в стадії компенсації (стані, при якому організм пристосовується до супутньої патології з найменшими негативними наслідками).

 

Історія захворювання включає:

  • анамнез даного захворювання – скарги пацієнтки на даний момент (болі внизу живота, порушення менструації, болі при статевому контакті і інші), період їх виникнення, тривалість і вираженість симптомів;
  • анамнез життя – перенесені і супутні захворювання, перенесені хірургічні операції, наявність аденоміозу у найближчих родичок, спосіб життя, шкідливі звички та інші;
  • акушерсько-гінекологічний анамнез – час появи менструації, характеристика менструального циклу (тривалість, хворобливість), вагітність, пологи, аборти, гінекологічні операції та маніпуляції (вишкрібання матки, установка внутрішньоматкової спіралі), перенесені інфекції, що передаються статевим шляхом.

Після ретельного збору історії захворювання лікар перейде до гінекологічного огляду пацієнтки з бімануальним (двома руками) вагінальним дослідженням. Огляд проводиться в гінекологічному кріслі за допомогою дзеркала – спеціального інструменту, яке вводиться в піхву і дозволяє візуально оцінити слизову піхви і шийки матки. При бімануальному піхвовому дослідженні, пальцевому дослідженні прямої кишки (ректальному), лікар пальпаторно визначає розміри матки, яєчників, їх щільність, рухливість, болючість. Дані обстеження дозволяють визначити зміни матки, викликані аденоміозом.

Необхідно здати загальний аналіз крові, який може вказати на наявність запалення в організмі, інтоксикацію, зниження імунітету. Аналіз гормонів дозволяє виявити відхилення їх рівня від норми.

 

Інструментальна діагностика аденоміозу

 

Ультразвукове дослідження (УЗД) органів малого тазу – трансабдоминально (через передню черевну стінку) і трансвагинально (з введенням датчика в піхву).
УЗД дозволяє виявити збільшення матки в обсязі. Наявність структур овальної форми з рівними контурами підвищеної (вогнищева форма) або зниженою (кістозна форма) ехогенністю (відображенням ультразвукових хвиль від тканин). Наявність кістозних порожнин.

 

Гістеросальпінгографія (ГСГ)
Гістеросальпінгографія не є методом діагностики аденоміозу. Дане обстеження призначають для виявлення причини безпліддя. Аденоміоз може поєднуватися з ендометріозом труб і яєчників. Це призводить до звуження фаллопієвих труб і неможливості виходу яйцеклітини в порожнину матки і безпліддя. При стенозі (звуженні) маткової труби контрастна рідина не буде проходити в її порожнину. Також можлива різниця ширини труб, що говорить про односторонній стеноз.

Магнітно-резонансна томографія (МРТ)
МРТ дозволяє виміряти товщину стінок матки. Виявити осередки аденоміозу і оцінити їх розміри – глибину, площу ураження. Дозволяє точно визначити форму аденоміозу (вузлову, осередкову, дифузну), локалізацію вогнищ ураження. Також візуалізуються осередки крововиливів в сполучній зоні матки. Це досить точний метод дослідження аденоміозу з мінімальними побічними ефектами і протипоказаннями.

Гістероскопія
Візуальне дослідження матки дозволяє виявити наявність вогнищ аденоміозу, їх форму (вузлова, дифузна), локалізацію, ступінь поширеності. Ознакою аденоміоза є ендометріоїдні ходи на тлі блідо-рожевої внутрішньої оболонки матки – «бджолині стільники».

Лапароскопія
Лапароскопія дозволяє візуально оцінити стан внутрішнього слизового шару матки, виявити осередки аденоміозу, оцінити їх розмір, кількість, а також форму захворювання (дифузну, вузлову, осередкову).

Біопсія
Біопсія дозволяє вивчити структуру всіх шарів матки, оцінити глибину проростання ендометрію в м’язовий шар матки, визначити форму аденоміозу. Мінусом дослідження є оцінка змін в стінці матки тільки в досліджуваному шматочку тканини.

 

15.06.2017
  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(0 оцінок, в середньому: 0 з 5)