Чому може боліти низ живота під час вагітності?

 

Причинами болів внизу живота при вагітності можуть бути:


[tip]

Зміст:

[/tip]


 

Розтягнення зв’язок

Біль внизу живота на другому і третьому триместрі вагітності може свідчити про розтяжці тканин і зв’язок в результаті збільшення розмірів матки.

Підтримуючий апарат матки включає наступні зв’язки:
-круглі зв’язки (відходять від кутів матки);
-широкі зв’язки (відходять від ребер матки).
У період вагітності матка значно збільшується в розмірах. Зв’язки, які її утримують, паралельно розтягуються і стають довшими і натягнутими. У момент різкого руху (наприклад, при виконанні фізичної вправи, при зміні положення тіла) у жінки може виникнути різкий біль внизу живота. Хворобливі відчуття тривають недовго, до декількох хвилин.

Для того щоб послабити біль внизу живота при натягу зв’язки, жінці рекомендується здійснювати плавні рухи, а також необхідно прийняти сидяче або лежаче положення.

 

Порушення роботи кишечника

Під час вагітності у жінки можуть з’явитися такі проблеми кишечника як здуття живота, порушення травлення, коліки, запори.

Причинами порушення роботи кишечника під час вагітності є:

 • неправильне харчування вагітної (наприклад, переїдання, споживання жирної і смаженої їжі);
 • тиск збільшеної матки на кишечник;
 • наявні захворювання кишечника;
 • гормональні зміни (вплив прогестерону веде до зниження перистальтики кишечника).

Відрегулювати прояв болів внизу живота внаслідок порушення роботи кишечника можливо, необхідно відрегулювати харчування. Жінці рекомендується переглянути свій звичний раціон, виключити продукти, які викликають почуття дискомфорту.

Жінці під час вагітності рекомендується:

 • виключити переїдання і голодні дієти;
 • готувати їжу на пару;
 • знизити або виключити споживання жирної і смаженої їжі;
 • їсти часто, але потроху;
 • ретельно пережовувати їжу;
 • збільшити споживання овочів і фруктів;
 • споживати достатню кількість води (близько восьми склянок на день);
 • щодня гуляти на свіжому повітрі.

Також слід зауважити, що жінці слід більше споживати кисломолочні продукти, крупи, сухофрукти, морепродукти і нежирні сорти м’яса (наприклад, курка, баранина).

 

 

Гінекологічні захворювання

Болі внизу живота при вагітності можуть бути спровоковані загостренням хронічних гінекологічних захворювань.

Під час вагітності жінці важливо особливо ретельно стежити за особистою гігієною, так як в даний період спостерігається посилення потовиділення, збільшення інтенсивності виділень з піхви і частоти сечовипускань.

Жінці під час вагітності рекомендується:

 • підмиватися водою помірної температури, так як гаряча вода сприяє розширенню судин;
 • використовувати гіпоалергенні гігієнічні засоби;
 • помірно використовувати мило, так як воно може пересушувати шкіру і викликати алергію.

Під час вагітності інфекційно-запальні процеси можуть загрожувати стану плода та порушувати його розвиток. Тому при появі у жінки таких ознак як болі внизу живота, рясні виділення з піхви зі зміною кольору і запаху, свербіж, біль при сечовипусканні необхідно терміново звернутися до лікаря-гінеколога. На основі свідчень лікар призначить необхідні дослідження, а також вирішить питання чому болить живіт з правого боку, чи можна почати лікування захворювання до пологів або ж залишити на період після них.

 

Хірургічні захворювання

Під час вагітності можуть загостритися такі захворювання як, наприклад, гострий апендицит, жовчнокам’яна хвороба і сечокам’яна хвороба, кишкова непрохідність.

При даних захворюваннях біль носить виражений і постійний характер. Також у жінки можуть спостерігатися підвищення температури тіла, нудота і блювота, запаморочення, слабкість. Крім існуючої загрози для життя матері дані захворювання надають небезпеку і для плода. Вони здатні викликати передчасні пологи і навіть загибель плода.
Саме тому при прояві вищевказаних симптомів жінці необхідно якомога швидше звернутися за допомогою до лікаря.

 

 

Позаматкова вагітність

Є окремим випадком прояву болю на ранніх термінах вагітності. Характеризується тим, що запліднена яйцеклітина не спускається в матку, а продовжує зростання і розвиток в каналі маткової труболі в животі при вагітностіби.

Тест на вагітність в даному випадку дає позитивний результат. Спочатку жінка знаходитиме у себе всі ознаки нормальної вагітності, але якщо вона буде тягнути зі зверненням в жіночу консультацію, самостійно визначити те, що вагітність позаматкова, вона не зможе.

В цьому випадку болі з однієї зі сторін живота можуть говорити про те, що збільшилася в розмірах яйцеклітина вже не поміщається у вузькому просвіті труби. Подальше зволікання може призвести до розриву труби і тяжких наслідків.

Трубна вагітність, як правило, переривається в період від двох – трьох до десяти – дванадцяти тижнів вагітності.

 

Самовільний аборт

Самовільним абортом (або викиднем) називається спонтанне переривання вагітності до двадцяти двох тижнів. У разі якщо викидень повторюється два і більше разів, то мова вже йде про звичний викидень.

Всі ознаки самовільного аборту відбуваються внаслідок відторгнення плоду від стінки матки, розкриття шийки матки, а також кровотечі різного характеру (наприклад, що мажуть, середні, рясні).

Існують наступні стадії перебігу самовільного аборту:

 • Загрозливий аборт. Характеризується початком відшарування плодового яйця. У жінки при даній стадії спостерігаються болі, що тягнуть внизу живота. Кров’янисті виділення відсутні. При пальпації матка м’яка і безболісна.
 • Розпочатий аборт. Відшарування яйця прогресує. У вагітної спостерігаються переймоподібні болі внизу живота, кров’янисті виділення. Спостерігається підвищення тонусу матки. При пальпації болючі відчуття посилюються, канал шийки матки при огляді закритий. Якщо в даний період жінці надається своєчасна і відповідна медична допомога вагітність можливо зберегти.
 • Аборт в ходу. Спостерігається наростання відшарування плодового яйця, а також його зміщення. У жінки розвивається кровотеча, що супроводжується болями внизу живота. Зберегти вагітність на даній стадії неможливо. Однак своєчасне звернення за медичною допомогою допоможе уникнути великої крововтрати, а також знизить ризик розвитку інфекційного процесу (кров є сприятливим середовищем для розвитку інфекції).
 • Неповний аборт. Характеризується повним відшаруванням плодового яйця від стінок матки і порушенням цілісності навколоплідних оболонок. Канал шийки матки розкритий. У жінки спостерігається відходження навколоплідних вод, а також рясна кровотеча. В даний період необхідна термінова госпіталізація для видалення залишків плодового яйця.
 • Повний аборт. На даній стадії спостерігається повне звільнення порожнини матки від елементів плодового яйця.
  При підвищеному ризику мимовільного аборту жінці необхідно терміново звернутися до лікаря. Він визначить ступінь крововтрати, а також, чи є загроза переривання вагітності. Жінці може бути прописаний емоційний спокій, малорухливий спосіб життя або постільний режим. При необхідності лікар призначить використання препаратів, що знижують збудливість матки (наприклад, свічки з папаверином).

 

 

Передчасне відшарування плаценти

Характеризується передчасним (до народження дитини) відділенням плаценти від стінки матки.

Причинами передчасного відшарування плаценти можуть стати:

 • гестози (пізній токсикоз);
 • захворювання серцево-судинної системи (наприклад, гіпертонічна хвороба);
 • великий плід або двійня;
 • коротка пуповина.

Відшарування плаценти може відбуватися по центру (без кровотечі) або по краю (з кровотечею).

У жінки при передчасне відшарування плаценти спостерігаються такі симптоми:

 • болі в животі (в частині матки, де розташовується плацента);
 • почастішання або зменшення ворушінь плода;
 • кровотеча (може бути відсутня при відшаруванні плаценти по центру);
 • ущільнення і болючість матки при пальпації;
 • слабкість;
 • запаморочення;
 • блідість шкірних покривів;
 • почастішання пульсу і зниження цифр артеріального тиску.
09.06.2016
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(1 оцінка, в середньому: 5 з 5)