Гіперплазія ендометрія

Гіпертрофія ендометрія в менопаузі

У жінок у віці 45-60 років настає менопауза або клімакс. Яєчники припиняють свою роботу, менструацій більше немає. Вважається, що у жінки почалася менопауза, якщо у неї вже рік не було місячних. Саме в цей період часто виникає гіпертрофія ендометрія. Це потовщення внутрішнього шару слизової оболонки матки. Якщо цей процес пов’язаний з активним поділом клітин ендометрія, то ставлять діагноз «гіперплазія ендометрію».

Такий стан відзначається майже у 70% жінок в цьому віці. Зміни виникають, тому що в менопаузі відбуваються гормональні перебудови і підвищується рівень естрогену. Крім того, після 40 років зростає ймовірність розвитку ракових пухлин. Тому жінці необхідно бути особливо уважною до свого здоров’я.

Підвищують ризик розвитку гіперплазії ендометрія такі чинники:

 • цукровий діабет
 • підвищений тиск
 • ранній початок менопаузи
 • зайва вага
 • хронічні хвороби печінки
 • міоми матки, кісти яєчників, мастопатія
 • спадкова схильність

Основними ознаками захворювання є кров’янисті виділення з піхви. Вони можуть бути незначними, що мажуть, або рясними і тривалими. У будь-якому випадку – це привід звернутися до лікаря.
Лікування гіперплазії ендометрія в менопаузі підбирається індивідуально, після ретельного обстеження.

Першим етапом є УЗД. Якщо товщина ендометрію 6-7 мм, то призначають повторне дослідження через 3-6 місяців. У тому випадку, якщо товщина більше 8 мм необхідно лікування, а якщо більше 10 мм, то роздільне вишкрібання.

 

Лікування гіперплазії ендометрія в менопаузі

Лікування гормонами. У багатьох жінок воно дає відмінні результати і дозволяє обійтися без операції. Препарати мегестрол ацетат, Медроксипрогестерон приймають тривало, 3-6 місяців. Періодично роблять УЗД, щоб визначити чи є поліпшення і при необхідності відкоригувати дозу ліків.

Хірургічне лікування:

 • Припікання лазером (аблація). Проводять, якщо ендометрій розростається вогнищами або у вигляді поліпів
 • Вишкрібання за допомогою хірургічної кюретки (кюретаж). Видаляється функціональний шар ендометрія.
 • Видалення матки (іноді з придатками). Призначають в тому випадку, якщо виявлена схильність до утворення ракової пухлини.
 • Комбіноване лікування. При менопаузі призначають спочатку гормональне лікування, при цьому ділянки гіпертрофії зменшуються. Це дозволяє зробити операцію менш травматичною.

Лікування гіперплазії ендометрія

Сучасні методи лікування в більшості випадків дозволяють вилікувати гіперплазію ендометрія без видалення матки, як це часто бувало в минулому. Якщо зміни в матці не дуже великі, то досить буде одних медикаментів. Якщо з залоз утворилися кісти або виникли поліпи, то необхідно поєднувати оперативне лікування і лікарські препарати. При виборі терапії лікар враховує тяжкість хвороби, вік жінки і стан її здоров’я.


Медикаментозне лікування гіперплазії ендометрія

Для лікування гіперплазії ендометрія застосовують кілька груп препаратів. Досвідчений лікар таким чином підбере дозу, щоб не виникло побічних ефектів. Тому не варто боятися збільшення ваги, вугрів або надмірного оволосіння.

Комбіновані оральні контрацептиви
Ці препарати допомагають відновити баланс гормонів в жіночому організмі: Регулон, Ярина, Жанін. Призначають їх молодим дівчатам і не родили жінкам з залозистої або залізисто-кістозної гіперплазією. Їм небажано проводити вишкрібання. Препарати потрібно приймати від 6 місяців і більше. Лікар індивідуально підбирає засіб, яке необхідно пити по контрацептивної схемою. В результаті вдається зробити місячні регулярними і менш рясними. За час, поки жінка буде приймати оральні контрацептиви, її організм навчиться самостійно виробляти прогестерон в необхідних кількостях.

Синтетичні аналоги прогестерону

Оскільки гіперплазія ендометрію виникає через брак прогестерону, то його застосування може позбавити жінку від цієї хвороби. Штучно створений статевий гормон діє також як і той, що виробляється в організмі. Він здатний нормалізувати менструальний цикл.

Застосування гестагенів допомагає жінкам будь-якого віку і з будь-якими формами гіперплазії ендометрія. Однак під час прийому можуть з’явитися кров’янисті виділення між менструаціями.

Лікування триває 3-6 місяців. Найкращі результати дають препарати Дюфастон і Норколут.

Ангоністи гонадотропін рилізинг-гормону (аГнРГ)

Ці сучасні препарати дозволяють зменшити вироблення жіночих статевих гормонів естрогенів, які викликають зростання ендометрія. Після застосування цих засобів сповільнюється ділення клітин, і товщина слизової зменшується. Цей процес називається атрофія ендометрію. Завдяки аГнРГ можна уникнути безпліддя та видалення матки.

Препарати легко дозуються і зручні в застосуванні. Їх можна вводити в уколі 1 раз на місяць (Госелерін, леупрореліна). Є аГнРГ і в формі спрею для носа (Буселерін або Нафарелін). Вони допомагають дуже багатьом жінкам.

Перші два тижні жінка може відчувати невелике погіршення стану. Це відбувається тому, що в цей період рівень естрогенів підвищується. Але потім їх вироблення зупиняється і настає поліпшення, менструальні кровотечі стають регулярними і безболісними. Тривалість лікування 4-10 тижнів.


Лікування гіперплазії ендометрія хірургічними методами

Вишкрібання порожнини матки – «чистка»

 

Це один з основних методів лікування і діагностики гіперплазії ендометрія. Процедура триває близько 20 Лікування хірургічними методамихвилин і проводиться під внутрішньовенним наркозом. Лікар за допомогою спеціального хірургічного інструменту – кюретки видаляє поверхневий функціональний шар ендометрія. По суті, лікар за 20 хвилин робить те, що відбувається під час менструації за 5 днів.

Кріодеструкція

Це «виморожування» гіперплазованих ділянок ендометрія за допомогою низьких температур. Холод викликає загибель клітин (некроз). Потім зруйнований холодом ділянку відторгається і виходить.

Лазерна абляція або припікання

Припікання лазером або електрохірургічним інструментом, нагрітим до високих температур. Ділянки гіперплазії руйнуються і потім самостійно виходять з матки. Після такої процедури слизова відновлюється природним чином, як після місячних.

Видалення матки або гістеректомія

Повне видалення матки проводять тільки при складних атипових формах. Часто його призначають жінкам у період менопаузи, коли зростає ризик розвитку раку. Якщо в яєчниках немає змін, то їх залишають на місці.
Повне видалення матки, маткових труб і яєчників проводять при аденоматозе, якщо у жінки закінчилася менопауза. А також в тому випадку, коли виявлені ракові клітини.

У більшості випадків після будь-якої операції призначають прийом гормональних препаратів. Вони дозволяють поліпшити стан жінки і не допустити повторного розростання ендометрія.

05.09.2016
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(2 оцінки, в середньому: 5 з 5)