Лікування плоскоклітинного раку

Лікування плоскоклітинного раку призначається тільки лікарем-онкологом і тільки після повного і детального обстеження в залежності від стадії та форми захворювання. Самолікування неприпустимо і є небезпечним для життя.

В залежності від стадії раку розрізняють:

 • 0 стадія – маленька пухлина, розташована в епідермісі або в поверхневих відділах слизової оболонки. Метастазів немає.
 • I стадія – пухлина до 2 см у найбільшому вимірі, що не проростає в підлеглі структури. Метастазів немає.
 • II стадія – пухлина більше 2 см, але не проростає в підлеглі тканини. Метастазів немає.
 • III стадія – пухлина проростає в підлеглі тканини (в шкіру, м’язи, в стінки органів). Метастази в місцеві лімфатичні вузли.
 • IV стадія – є віддалені метастази в інші органи. Розміри пухлини не мають значення.

У лікуванні плоскоклітинного раку виділяють:

 • променева терапія;
 • хірургічне лікування;
 • медикаментозне лікування;
 • інші методи лікування;
 • симптоматичне лікування.

 

Променева терапія

Є методом вибору при лікуванні плоскоклітинного раку I – II стадії будь-якої локалізації. Суть методу полягає в високоточному впливі іонізуючим випромінюванням на вогнище пухлини, що призводить до порушення процесів ділення ракових клітин. Завдяки сучасним технологіям ступінь пошкодження радіацією здорових тканин мінімальна.

При пухлинах III – IV стадії променева терапія застосовується в передопераційному періоді з метою уповільнення зростання і зменшення розмірів пухлини, після чого проводиться її хірургічне видалення.

Тривалість променевої терапії залежить від гістологічного варіанту пухлини. Високодиференційований плоскоклітинний рак вимагає більш тривалого лікування і більш високих доз радіації, ніж недиференційований.

Якщо після радіотерапії відбувається рецидив (розвиток плоскоклітинного раку в тому ж місці), то повторне застосування даного методу неефективно.

 

Хірургічне лікування

Хірургічне видалення пухлини показано на III – IV стадіях плоскоклітинного раку в комбінації з променевою і хіміотерапією (медикаментозним лікуванням) або на I – II стадіях при неефективності променевої терапії.

Операція проводиться під місцевим або загальним знеболенням (залежно від розміру і розташування новоутворення). Пухлину видаляють, захоплюючи по 2 сантиметри здорових незмінених тканин від кожного її краю. Віддаляється як сама пухлина, так і підлягаючи структури, в які вона проростає (м’язи, кістки, аж до ампутації кінцівки або видалення ураженого органу). При наявності метастазів у місцевих лімфатичних вузлах вони також повністю видаляються.

Віддалений матеріал обов’язково відправляється на гістологічне дослідження.

гістологічне дослідження плоскоклітинного раку

Медикаментозне лікування

Швидше є альтернативним методом, так як ефективність медикаментозної терапії при плоскоклітинному раку непостійна. Зазвичай застосовується в передопераційному періоді з метою зменшення розмірів пухлини або в комбінації з променевою терапією для лікування неоперабельного раку і метастазів.

Хіміотерапія плоскоклітинного раку

Блеоміцин. Протипухлинний антибіотик. Руйнує молекулу ДНК на початку клітинного поділу, пригнічуючи також ріст клітин. Вводиться внутрішньовенно, розбавляючи в 20 мл 0,9% розчину хлориду натрію. Вводити повільно, протягом 5 хвилин.

Дозування:
до 60 років – 30 мг 2 рази на тиждень;
старше 60 років – 15 мг 2 рази на тиждень.
Тривалість лікування – 5 тижнів (не більше 300 мг блеоміцина за курс). Повторні курси призначаються не раніше ніж через півтора місяці.

Цисплатин. Протипухлинний засіб. Порушує процес синтезу ДНК, що призводить до загибелі пухлинної клітини. Вводиться внутрішньовенно, крапельно, повільно, розбавляючи в 0,9% розчині хлориду натрію. Рекомендована доза 2,5 мг на 1 кілограм маси тіла, раз в 4 тижні. Протягом лікування необхідно регулярно перевіряти клітинний склад крові.

5-фторурацил. Протипухлинний препарат з цитостатичною дією. Вибірково накопичуючись в ракових клітинах, порушує процес синтезу ДНК, що призводить до зупинки клітинного поділу. Розчин вводять внутрішньовенно, крапельно або струйно, в дозі 12 мг на кілограм маси тіла протягом 5 днів. Перерва між курсами 4 тижні.
Мазь для зовнішнього застосування, використовується при плоскоклітинному раку шкіри. Наноситься 1 раз на тиждень на поверхню пухлини тонким шаром, що не втирається. Курс лікування визначається індивідуально залежно від перебігу захворювання.

 

Інші методи лікування плоскоклітинного раку

Дані методи використовуються рідше, так як показання до них обмежені. У той же час при правильному виборі методу можливо повне лікування захворювання.

Альтернативними методами лікування є:

 • Електрокоагуляція. Застосовується для видалення невеликих (діаметром до 1 см), поверхнево розташованих пухлин в області обличчя, шиї, губи. Видаляються також здорові тканини в межах 5 – 6 мм від пухлини. Перевагою даного методу є мала травматичність, що добре в косметичному плані.
 • Кріогенне лікування. Застосовується, головним чином, при плоскоклітинному раку шкіри до 1 см в діаметрі, що не проростають в глибокі тканини. Суть методу полягає в заморожуванні пухлини і прилеглих тканин рідким азотом (температура якого становить -196 ºС). Перевагою кріотерапії є хороший косметичний ефект. Основний недолік – неможливість гістологічного дослідження видаленого матеріалу.
 • Фотодинамічна терапія. Суть методу полягає в наступному. На першому етапі поверхня пухлини обробляється спеціальною хімічною речовиною (наприклад, Гематопорфірин), яка має здатність вибірково накопичуватися в ракових клітинах. Другим етапом є лазерний вплив на зону пухлини, в результаті чого гематопорфірін активується і стимулює утворення високотоксичних сполук (вільних радикалів кисню), що призводить до руйнування пухлинних клітин. Здорові тканини при цьому не ушкоджуються.

 

Симптоматичне лікування

 

Проводиться при наявності ускладнень самої пухлини або при розвитку побічних ефектів променевої та медикаментозної терапії.

Основними напрямками симптоматичного лікування є:

Психологічна підтримка – виявляється членами сім’ї або психотерапевтом (при необхідності).
Усунення болів – застосовуються знеболюючі засоби різних груп, аж до наркотичних препаратів (морфін).
Лікування кровотеч – оперативне ушивання місця кровотечі, переливання препаратів крові.
Боротьба з інфекцією – дотримання особистої гігієни, застосування антибактеріальних і протипаразитарних препаратів.
Повноцінне харчування – аж до внутрішньовенного введення поживних речовин (білків, жирів, вуглеводів, вітамінів і мінералів).
Забезпечення нормального дихання – киснева маска, трахеостомія.
Лікування супутніх захворювань органів і систем.

15.01.2016
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(1 оцінка, в середньому: 5 з 5)