Причини виникнення фурункулів у дітей

У силу особливостей організму захворювання у дітей зустрічається дещо частіше, ніж у дорослих.

Основним «винуватцем» фурункула є золотистий стафілокок. Однак у нормі його розмноження стримується імунною системою. Тоді як при спільному впливі певних місцевих і загальних факторів розвивається захворювання.

 

Місцеві фактори виникнення фурункулів у дітей

Постійне тертя одягу або невеликі травми шкіри (садна, потертості, расчеси), що не є рідкістю у дітей.
Алергічні захворювання – наприклад атопічний дерматит. Мається сухість шкірних покривів, з’являються ерозії на шкірі і лущення, дитина розчісує шкіру через свербіння, порушена робота імунної системи.
Тісний контакт з забрудненими предметами – наприклад під час гри на вулиці або в пісочниці.
Особливості будови шкіри: у дітей тонкий верхній (роговий) шар шкіри, в ній добре розвинена мережа капілярів і кровопостачання. Тому будь-які мікроби потрапляють в шкіру легко, а потім швидко поширюються з потоком крові або лімфи на інші ділянки.
Недотримання особистої гігієни призводить до того, що дітки немитими долоньками заносять бактерії в рану або садно.

 

Загальні фактори виникнення фурункулів у дітей

Наявність в організмі вогнищ хронічної інфекції, в яких живуть колонії стафілококів (ізольоване скупчення). З них з потоком крові і / або лімфи бактерії розносяться по всіх органах і тканинах, у тому числі і в шкіру. Лідирують захворювання з боку ЛОР-органів: хронічний тонзиліт, синусити (гайморит, фронтит).

Недосконала імунна система, яка дозріває в процесі дорослішання. Тому мікроби легко проникають в організм, не зустрічаючи на своєму шляху перешкод.

Ендокринні порушення

У дітей і підлітків, як правило, велику роль у виникненні фурункулів грає гормональна нестабільність організму.
Під впливом статевих гормонів порушується робота сальних залоз. Починається посилене вироблення шкірного сала, що веде до закупорки виходу (гирла) з сальних залоз волосяного фолікула (мішечка). У таких умовах легше приєднується інфекція. До того ж шкірне сало є прекрасним живильним середовищем для стафілококів.
Однак нерідко розвитку фурункульозу у підлітків і дітей сприяють і інші ендокринні захворювання – наприклад цукровий діабет або порушення функції щитовидної залози.

Захворювання ШКТ: гастрит, коліт, виразка та інші. Порушується переварювання їжі, а також надходження в організм мікроелементів і вітамінів. Крім того, золотистий стафілокок може бути присутнім і в кишечнику.

Анемія, нестача вітамінів і поживних речовин, або емоційне перенапруження, анорексія у підлітків (зниження апетиту, навмисна відмова від їжі) ведуть до порушення роботи імунної системи.

Інтенсивна робота потових і сальних залоз обумовлена незрілістю процесів терморегуляції у дітей до семи років. У результаті на поверхні шкіри швидко накопичується піт і шкірне сало. Згідно з дослідженнями, в таких умовах знижується місцевий імунітет, а захисна функція шкіри зменшується в 17 разів.

Гельмінтози знижують активність імунної системи, що зустрічається досить часто у дітей.

28.01.2016
  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(1 оцінка, в середньому: 5 з 5)