Фурункульоз. Види, лікування, можливі ускладнення

Фурункульоз – захворювання, яке характеризується появою великої кількості фурункулів на різних ділянках тіла або на обмеженій області (найчастіше на сідницях, стегнах). Також фурункульозом називають постійний рецидив, коли після загоєння фурункулів постійно з’являються нові.


 

Зміст:

 


 

 

Види фурункульозу

Види фурункульозу, залежно від гостроти процесу:

 • гострий фурункульоз: на шкірі знаходиться одночасно багато фурункулів
 • хронічний фурункульоз: послідовна поява фурункулів, коли одні зникають, а інші з’являються – ця форма захворювання зазвичай протікає протягом дуже тривалого часу

Види фурункульозу в залежності від поширеності елементів:

 • дисемінований (поширений) фурункульоз: фурункули знаходяться по всьому тілу;
 • локалізований (обмежений) фурункульоз: всі фурункули зосереджені тільки на одній обмеженій області.

Фурункульоз практично завжди виникає на тлі зниження імунітету.

 


Симптоми фурункульозу

Фурункульоз супроводжується тими ж ознаками, що і одиничний фурункул. Кожен елемент послідовно проходить три стадії розвитку. Але при фурункульозі більш виражені ознаки порушення загального стану. Відзначається нездужання, підвищена температура тіла.

Ускладнення фурункульозу

Ускладнення при фурункульозі зустрічаються відносно часто.Види фурункульозу
Найбільш поширені ускладнення фурункульозу:

 • лімфаденіт – запалення лімфатичних вузлів;
 • лімфангіт – запалення лімфатичних судин;
 • сепсис, або, в народі – зараження крові – важкий генералізований інфекційний процес;
 • менінгіти і менінгоенцефаліти – запалення мозкових оболонок і речовини головного мозку при проникненні інфекції в порожнину черепа (при ураженні шкіри обличчя і голови);
 • артрити – запалення в суглобах (при ураженні шкіри в області суглобів);
 • гломерулонефрит – запальне захворювання нирок.

 

Лікування фурункульозу

Коли потрібно звернутися до лікаря, щоб розкрити фурункул?

У більшості випадків неускладнені фурункули не потребують хірургічного лікування. Застосовуються консервативні методики.

Методи лікування неускладненого фурункула на стадії інфільтрації

 • протирання шкіри в області гнійника розчином антисептика, найчастіше звичайним медичним спиртом
 • часте миття рук милом з антисептиками
 • припікання самого фурункула розчином йоду (5%)
 • прикладання до фурункули сухого тепла (у жодному разі не робити компреси на область фурункула: це сприяє розпушуванню гнійника і його поширенню на навколишні тканини)
 • УВЧ-терапія
 • лазеротерапія

 

Незважаючи на те, що фурункул цілком можна лікувати в домашніх умовах, все ж варто звернутися в поліклініку до хірурга або до дерматолога. Лікар огляне гнійник, дасть рекомендації щодо лікування. Якщо будуть виявлені відповідні свідчення, то доктор дасть направлення на лікування в стаціонарі. При необхідності він справить блокаду: введе в область фурункула суміш розчинів антибіотика і анестезуючого засобу (новокаїну).

 

Методи лікування неускладненого фурункула на стадії формування стрижня

Коли гнійник вже сформований, потрібно посприяти тому, щоб його розтин стався якомога швидше.

Про що важливо пам’ятати:

 • тільки лікар після огляду може точно сказати, на якій стадії знаходиться фурункул і чи готовий він прорватися;
 • ні в якому разі не варто намагатися видавити гнійник самостійно: будь-який тиск на фурункул може призвести до того, що він почне поширюватися на навколишні тканини.

 

Методи лікування фурункулів на стадії формування гнійно-некротичного стрижня

 • Лікар накладає на шкіру в області фурункула пов’язку з декількома кристалами саліцилової кислоти. Через деякий час вони роз’їдають покришку фурункула і сприяють виходу гнійно-некротичного стрижня.хірургічне лікування при фурункульозі
 • Лікар видаляє гнійно-некротичний стрижень за допомогою тонкого затиску. Це робиться дуже обережно, уникаючи натискання на фурункул.
 • Після того, як гнійник прорвався, лікар поміщає в нього невелику гумову смужку, відрізану від рукавички. По ній відбуватиметься відтік гною. Накладають пов’язку. Через 3 дні гумку видаляють, пов’язку знімають, фурункул обробляють зеленкою.

 

Лікування фурункула при цукровому діабеті

Лікування фурункула при цукровому діабеті проводиться з дотриманням ключових принципів: місцеве лікування, призначення імуностимуляторів, вітамінів та інших препаратів.

Однак при цукровому діабеті основний упор робиться на нормалізацію обміну речовин і вуглеводів: дієтотерапія і призначення лікарських засобів.

Цукровий діабет II типу (інсуліннезалежний)
Інсулін виробляється. Однак рецептори клітин (білки, з яким з’єднується речовина для проникнення всередину) в органах і тканинах або не реагують на нього, або їх чутливість знижена. Тому надходження глюкози в клітини порушено.

Призначаються дві групи лікарських засобів:

 • Препарати, які підвищують чутливість рецепторів клітин до інсуліну і знижують всмоктуваність глюкози з кишечнику: Глюкофаж, Метформін.
 • Препарати, що стимулюють клітини підшлункової залози синтезувати інсулін – наприклад Гліклазид, Діабефарм, Манініл та інші.

Цукровий діабет I типу (інсулінозалежний)
Підшлункова залоза або не синтезує інсулін, або виробляє його в недостатній кількості. У цьому випадку призначається замісна терапія з підбором індивідуальної дози.

Існують інсуліни, які мають різну дію за тривалістю: короткі, середні і тривалі.

В ідеалі хворий повинен отримувати тривалі та / або середні інсуліни протягом доби. Таким чином досягається дозоване надходження інсуліну в організм, яке імітує нормальну роботу підшлункової залози.

Тоді як короткі інсуліни зазвичай застосовуються тільки при необхідності: наприклад перед прийомом великої кількості їжі або невеликої дози алкоголю.

Однак, на жаль, таке лікування досить дороге. Тому нерідко хворі «сидять» на короткому інсуліні довгі роки, що ускладнює перебіг цукрового діабету і призводить до розвитку ускладнень.

 

Коли показано хірургічне лікування фурункулів?

Одне з ускладнень фурункула – підшкірний абсцес (гнійник). Він утворюється при поширенні гною в підшкірну жирову клітковину. Підшкірний абсцес обов’язково підлягає розтину. Такі пацієнти лікуються в умовах стаціонару.

 

Чи можна видавлювати фурункул?

Робити це категорично заборонено. Під час видавлювання гній поширюється в навколишні тканини, венозні і лімфатичні судини. Це може привести до важких ускладнень. Особливо небезпечно видавлювати фурункули, що знаходяться на обличчі.

28.01.2016
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(5 оцінок, в середньому: 5 з 5)