Алергічний дерматит

Алергічним дерматитом називається патологія алергічної природи, яка виникає як реакція імунної системи на подразник (алерген). Найчастіше захворювання розвивається у людей, що мають схильність до появи алергічних реакцій, що відбувається через збої в імунній системі.

Алергічний дерматит може локалізуватися на різних ділянках шкірних покривів. Почервоніння, пухирі та червоні лущення можуть з’явитися на шиї, обличчі, руках, ногах, спині, волосистій частині голови і так далі.

В основі хвороби лежить алергічна реакція уповільненої дії, тому вона може розвиватися як за кілька годин, так і на протязі двох-трьох тижнів. Найчастіше захворювання викликають хімічні речовини, медикаменти, рослинний пилок, сік або інші речовини.

 

Симптоми алергічного дерматиту

 

Коли у людини розвивається алергічний дерматит, симптоми захворювання можуть бути різними, починаючи від почервоніння і закінчуючи появою пухирців, наповнених прозорою рідиною. Прояви хвороби приносять людині багато незручностей, оскільки від неї страждають не тільки шкірні покриви, а й весь організм в цілому.

Серед головних симптомів алергічного дерматиту у дорослих варто відзначити:

 • почервоніння;
 • набряклість;
 • поява бульбашок;
 • свербіж;
 • печіння;
 • поява сухих лусочок на місці пухирів і так далі.

Алергічний дерматит, симптоми якого у дорослих часто схожі з гострою формою екземи, ускладнює життя людини. Нерідко у пацієнта порушується сон, він стає неспокійним, з’являється головний біль, слабкість і навіть температура.

При першій появі хвороби, симптоми з’являються в місці контакту шкіри з алергеном. При повторному контакті з подразником, почервоніння шкірних покривів, набряклість і пухирі можуть з’явитися і на інших ділянках тіла.

 

 

Алергічний дерматит: симптоми у дорослих

Алергічний дерматит – реакція організму уповільненої дії, тому перші симптоми хвороби з’являються після тривалого контакту шкіри з алергеном. У людини, що володіє підвищеною чутливістю до подразника, ознаки алергічного дерматиту виявляються в кілька етапів. Спочатку на шкірі з’являється почервоніння. Нерідко спостерігається набряклість вогнища захворювання, а також свербіж або печіння.
Згодом на місці почервоніння утворюються пухирці, наповнені прозорою рідиною. Вони можуть незабаром лопатися. У цьому випадку на їх місці утворюються ерозії. Лікування в цьому випадку не можна відкладати, оскільки зростає ризик приєднання інфекції.
При відсутності правильного лікування почервоніння і пухирі поширюються на інші ділянки тіла. Відбувається інтоксикація організму, що проявляється підвищенням температури, слабкістю, нудотою, головним болем і іншими симптомами.
Залежно від розташування осередків ураження і виду хвороби, алергічний дерматит (симптоми і лікування у дорослих і дітей можуть відрізнятися) може по-різному протікати.

 

Алергічний дерматит на руках

На руках найчастіше проявляється контактний алергічний дерматит, ознаки якого відрізняються від інших форм хвороби. Найчастіше алергеном в цьому випадку виступає хімічна речовина, включаючи побутову хімію, миючі засоби, а також солі металів.

При розвитку алергічного дерматиту на руках спостерігаються такі симптоми:

 • почервоніння шкірних покривів;
 • потовщення епідермісу;
 • розтріскування шкіри.

Практично завжди руки при алергічному дерматиті сильно сверблять. У більшості випадків шкіра стає сухою і починає лущитися. Іноді на руках з’являються дрібні папули, що через деякий час зливаються в великі пухирі. Вони, як бульбашки на інших ділянках, лопаються.

 

Алергічний дерматит на обличчі

На обличчі алергічний дерматит, свербіж при якому порушує сон і нормальну життєдіяльність людини, протікає в залежності від ступеня ураження шкірних покривів. У більшості випадків пацієнта турбують:

Хвороба також може проявлятися ураженням слизової, тому дерматит на обличчі часто супроводжує сльозоточивість, почервоніння очей і нежить. Небезпека захворювання криється в тому, що на місці пухирів можуть залишитися шрами.

 

Алергічний дерматит на очах

Виникає алергічний дерматит у дорослих на очах внаслідок алергічної реакції на туш, тіні або іншу косметику. Першими симптомами захворювання є почервоніння і набряклість вік, а також близько розташованих шкірних покривів. Через сильне свербіння і печіння людина не може нормально спати, стає неспокійною і дратівливою.

 

Симптоми токсідерміі

Найбільш небезпечним видом алергічного дерматиту вважається токсидермія. При виникненні алергії на медикаменти на шкірі з’являється везикульозна або папульозна висипка. Крім цього, може спостерігатися:

 • ураження слизової (найчастіше рота, рідше – статевих органів);
 • утворення великих ериматозних плям;
 • поява гнійних бляшок на шкірних покривах;
 • збільшення везикул і папул.

Температура при алергічному дерматиті найчастіше виникає при розвитку ускладнення – синдромі Лайєлла. При цьому стан пацієнта сильно погіршується. Його мучать головні болі, озноб, слабкість і блювота. У процесі розвитку хвороби може відшаруватися від 10 до 90% епідермісу, що небезпечно летальним результатом.

 

Алергічний дерматит: симптоми у дітей

У дитини симптоми алергічного дерматиту залежать від його віку. У малюків до 1,5 років перші ознаки хвороби зазвичай проявляються незначним почервонінням на щічках і в області сідниць. Після цього шкіра на потилиці починає лущитися.

Висип з червоних дрібних прищів у маленьких дітей може поширюватися по всьому тілу, але найчастіше локалізується:

 • на спині;
 • на волосистій частині голови;
 • на руках;
 • на щічках.

Якщо хворобу не лікувати, висип почне перетворюватися в везикули, що будуть лопатися. Епідерміс в осередках захворювання буде ставати грубим. Оскільки алергічний дерматит свербить, він доставляє маляті сильні страждання.

Висип при алергічному дерматиті у дітей від 2 до 12 років може поширюватися по всьому тілу. Нерідко невеликі осередки хвороби, що локалізуються під колінними і ліктьовими суглобами, на шиї або верхній частині грудей, швидко збільшуються в розмірах і зливаються між собою. Діти в такому віці завжди чешуть прояви дерматиту, в результаті чого з’являється лущення.

Симптоми і лікування алергічного дерматиту у дітей підліткового віку не відрізняється від проявів хвороби у дорослих пацієнтів.

При появі перших симптомів у дорослого або дитини необхідно звернутися до дерматолога. Після проходження медичного обстеження і спеціальних тестів лікар призначить лікування.

 

Лікування алергічного дерматиту

 

 

Лікування алергічного дерматиту на обличчі, спині, руках складається з декількох важливих етапів:

 • усунення контакту з алергеном;
 • застосування препаратів місцевої дії для відновлення шкірних покривів;
 • прийом антигістамінних ліків.

Особливості лікування алергічного дерматиту залежать від особливостей протікання, тяжкості та інших індивідуальних чинників. У більшості випадків призначають гормональні препарати – мазі з кортикостероїдами.

Але перед початком лікування потрібно припинити контакт з алергеном. В іншому випадку прийом лікарських препаратів не принесе бажаного результату. У більшості випадків лікувати недугу можна в домашніх умовах. Госпіталізація потрібна лише при розвитку важкого ускладнення токсідерміі – синдрому Лайєлла.

Призначити ефективне лікування може тільки лікар, тому при появі симптомів алергічного дерматиту необхідно відвідати дерматолога і пройти обстеження.

 

Лікування алергічного дерматиту у дорослих

Алергічний дерматит, симптоми і лікування якого залежать від виду хвороби, може протікати в гострій формі або хронічній. Незалежно від цього, в першу чергу, необхідно видалити контакт з алергеном. Подразник зі шкіри змивають водою або протирають вологою серветкою. Також лікар призначає всередину антигістамінні препарати (супрастин), які допомагають зняти неприємні симптоми, включаючи почервоніння, набряклість і свербіж.

 

Місцеве лікування

Лікування алергічного дерматиту у дорослих, як і дітей, має бути комплексним. Найбільш ефективним вважається застосування місцевих ліків, що випускаються у вигляді:

 • гелів;
 • мазей;
 • кремів;
 • аерозолів.

Якщо діагностовано алергічний дерматит, лікування маззю або іншим препаратом місцевої дії найбільш ефективно. Найчастіше застосовуються мазі з кортикостероїдами. До їх складу входить борна кислота, тому вони надають пом’якшувальну дію на шкірні покриви. Мазі і креми відмінно знімають набряклість, усувають почервоніння і позбавляють від нестерпного свербіння. У випадках, коли прийом подібних медикаментів протипоказаний, підбирають сучасні негормональні ліки.

Якщо алергічний дерматит супроводжується появою везикул і мокнучими ерозіями, застосовують антисептичні засоби. Також використовують вологі компреси. Місця ураження шкіри можна змащувати зеленкою, а ось йод використовувати не можна. Якщо уражена шкіра залишається сухою, можна застосовувати нейтральні пасти, тальки і спеціальні присипки. У будь-якому випадку вогнища хвороби не можна мити з милом або іншими миючими засобами.

 

Особливості лікування алергічного дерматиту у дорослих

Лікування алергічного дерматиту у дорослих залежить від виду хвороби. Важливо повністю виключити контакт з подразником:

 • При харчовій алергії відмовитися від вживання заборонених продуктів.
 • Якщо подразник хімічна речовина, використовувати засоби захисту (рукавиці, респіратори).
 • Якщо алергію викликає побутова хімія, засоби особистої гігієни або косметика, варто вибирати гіпоалергенні засоби.
 • Виключити контакт з рослинами-алергенами при виникненні фітодерміі.
 • Припинити прийом лікарських препаратів, якщо розвинувся токсико-алергічний дерматит.

Для зняття запалення призначають протизапальні препарати, частіше за все – нестероїдні. Якщо приєдналася інфекція, то лікування алергічного дерматиту на руках, обличчі, спині або шиї має включати прийом антибіотиків. Перед призначенням будь-якого антибактеріального засобу, проводять тест на алергію, щоб виключити погіршення стану здоров’я.

Якщо алергічний дерматит викликаний нервовими розладами або стресами, лікування включає прийом заспокійливих препаратів. У разі, коли дерматит на обличчі має ускладнення у вигляді кон’юнктивіту, призначаються очні краплі або очна мазь з гідрокортизоном.

 

Лікування токсідерміі

Головна особливість лікування токсико-алергічного дерматиту полягає в тому, що спочатку зупиняють дії препарату, що викликав алергію, потім виводять його залишки з організму. В іншому лікування не відрізняється.

При розвитку синдрому Лайєлла лікування включає наступні дії:

 • Пацієнта поміщають в реанімаційне відділення.
 • Призначають високі дози глюкокортикоїдних препаратів.
 • Проводять курс лікування антигістамінними ліками.
 • Проводять очищення організму за допомогою внутрішньовенних крапельниць.

 

Правильне харчування

Харчування при алергічному дерматиті має бути ретельно продуманим. З раціону необхідно виключити продукти, що володіють підвищеною алергенністю. До таких продуктів відносять:

 • шоколад;
 • яйця;
 • риба та морепродукти;
 • горіхи;
 • кава і какао;
 • цитрусові;
 • червоні ягоди і фрукти.

Також слід обмежити вживання здобної випічки, цільного молока, прянощів і різноманітних соусів. Дієта при алергічному дерматиті у дорослих забороняє вживання смаженого, копченого і гострого.

Щоб прискорити процес одужання, меню при алергічному дерматиті має включати такі продукти і страви:

 • нежирні молочні продукти;
 • зелені овочі;
 • гречку;
 • вівсянку;
 • легкі супи;
 • зелений чай.

 

Лікування алергічного дерматиту при вагітності

Якщо розвинувся алергічний дерматит при вагітності, лікування повинно проводиться під наглядом лікаря. Принцип лікування не відрізняється від лікування дерматиту у дорослих, тобто обов’язково призначаються мазі або креми для місцевого застосування, а також антигістамінні препарати. Але будь-які медикаменти повинен підбирати лікар, оскільки прийом деяких препаратів може мати негативний вплив на розвиток плода і вагітності в цілому.

 

 

Лікування алергічного дерматиту у дітей

Алергічний дерматит, лікування у дітей якого має схожі принципи з лікуванням цієї недуги у дорослих, викликає у малюків занепокоєння через сильне свербіння. Після усунення контакту шкіри з алергеном уражені місця шкірних покривів необхідно протерти ватним тампоном, змоченим в спирті.

Лікування алергічного дерматиту у дітей проводиться в більшості випадків за допомогою місцевих препаратів. Це можуть бути мазі з кортикостероїдами, що надає антигістамінну дію на організм. Креми і мазі з борною кислотою допомагають швидко зняти симптоми, хоча лікування цієї хвороби у дітей зазвичай затягується на тривалий період. Якщо дитину мучить сильний свербіж, лікар може призначити таблетки глюконату кальцію. Щоб пошкоджена шкіра швидше відновилася, застосовують зволожуючі мазі.

Харчування дитини при алергічному дерматиті також має виключати прийом високоаллергенних продуктів. Якщо малюк ще на грудному вигодовуванні, то за харчуванням необхідно стежити мамі. Народні засоби для лікування алергічного дерматиту у дітей краще не застосовувати зовсім, або тільки після консультації лікаря.

 

Як виглядає алергічний дерматит?

Фото проявів алергічного дерматиту на різних часинах тіла.

 

09.07.2017
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(3 оцінки, в середньому: 5 з 5)