Папіломи статевих органів (гострі кондиломи)


 

Зміст:

 


Причини появи папілом статевих органів (кондилом)

Папіломи статевих органів або загострені кондиломи – це конусоподібні нарости, які з’являються на внутрішніх і зовнішніх статевих органах. Вони є ознакою вірусної інфекції, яка передається в основному статевим шляхом.

Зараження відбувається під час статевого контакту з хворим, у якого є кондиломи на шкірі. Небезпечні і інтимні стосунки з носієм, у якого немає проявів хвороби, але він виділяє вірус. «Підхопити» загострені кондиломи можна, навіть якщо ви користувалися презервативом. Адже це засіб захисту покриває не всі ділянки.

Небезпечні всі види сексуальних контактів: вагінальний, оральний і анальний. Залежно від типу контакту, загострені кондиломи можуть з’явитися на статевих органах, в роті, навколо заднього проходу.

Збудник хвороби – вірус папіломи людини (ВПЛ). Він має близько 100 різновидів, які викликають різні ураження шкіри. Потрапляючи на шкіру здорової людини, віруси проникають в її базальний шар. Перед тим, як увійти в клітку, віруси знімають білкову оболонку. У середину клітини проникає тільки ДНК вірусу. Якщо вона не вбудовується в хромосому ядра, то хвороба ніяк себе не проявляє. Таке буває у людей з сильним імунітетом.

вірус папіломи людини

Але якщо захист організму слабшає, то вірусна ДНК вбудовується в ядро. Клітка починає змінюватися сама і поширювати вірус через оболонку. Поступово ця ділянка потовщується і розростається у вигляді сосочка над поверхнею шкіри. З цього наросту вірус поширюється назовні і може заразити інших людей або перенестися на здорові ділянки шкіри.

У кров вірус не проникає, тому часто кондиломи з’являються на окремих дільницях, а не по всьому тілу.

Вірус папіломи, який викликає гострі кондиломи.

Деякі різновиди папіломавірусу більш небезпечні, ніж інші. Їх називають онкогенними. Це означає, що зараження таким збудником підвищує шанс розвитку ракової пухлини.

Онкогенні віруси поділяють на дві підгрупи:

 • низького онкогенного ризику – сюди відносять генотипи ВПЛ 6, 11, 42, 43, 44;
 • високого онкогенного ризику ВПЛ – генотипи ВПЛ 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59 і 68.

Онкогенні віруси поводяться дуже активно. Вони гірше піддаються лікуванню, довше залишаються в організмі і рідко зникають самостійно. Якщо зараження відбулося – значить, через 1-6 місяців на шкірі виростуть характерні маленькі пухлини. Найчастіше вони мають вигляд конуса або ворсинок. Тому їх називають загострені кондиломи. Але найнебезпечніше те, що генотипи 6, 11, 16 і 18 викликають рак шийки матки.


 

 

Симптоми і вигляд папіломи на статевих органах

Як виглядають папіломи?

Папіломи статевих органів найчастіше викликаються 6 і 11 типом вірусу. Ці нарости ще називають загострені кондиломи.

Кондиломи анальної зони

Ці маленькі нарости можуть з’являтися навколо ануса. Вони мають ясно-рожеве або червонувато-коричневе забарвлення і невеликі розміри 1-3 мм. Розташовуються групами і можуть охоплювати великі площі, розростаючись у формі півнячого гребеня.

Кондиломи викликають свербіж, подразнення і кровоточити після травмування, наприклад, туалетним папером.

 

Кондиломи на статевому члені

У чоловіків гострокінцеві кондиломи розростаються на статевому члені і мошонці. Одним з найпоширеніших ділянок ураження кондиломами вважається вінцева борозна статевого члена і вуздечка, рідше головка. Появу гострих кондилом легко виявити при зовнішньому огляді. Якщо ви їх помітили краще негайно звернутися до лікаря уролога-андролога.

Основа кондилом більш широка, а верхівки загострені. Нарости безболісні і м’які на дотик. Однак вони можуть викликати неприємні відчуття під час інтимної близькості.

Спочатку з’являється один або кілька наростів крихітного розміру. Вони ростуть і навкологострі кондиломи них утворюються нові кондиломи. Якщо вчасно не почати лікування, то висип може поширитися не тільки на статевому органі, а й на пахових складках. Це захворювання може стати причиною раку статевого члена.

 

Кондиломи на статевих органах у жінок

Кондиломи у жінок можуть з’явитися на великих і малих статевих губах, біля входу в піхву, усередині її і на шийці матки. Часто вони виглядають як перлинно-білі широкі ворсинки із загостреним верхом. У їх основи виділяється прозора рідина з неприємним запахом. Після їх появи жінка відчуває свербіж і неприємні відчуття, особливо під час сексу. Після статевого акту може з’явитися невелике виділення крові з піхви. Це говорить про те, що кондиломи травмувалися.

Кондиломи на статевих органах у жінок

Якщо ви виявили ці невеликі вирости, необхідно обстежитися у гінеколога. У 2-5% випадків гострі кондиломи на шийці матки можуть стати причиною раку. Тому варто відвідати лікаря, навіть якщо вирости не викликають неприємних відчуттів.

 

Кондиломи на язику

Гострі кондиломи на язику теж можуть з’явитися після статевого контакту. Це невеликі поодинокі елементи або досить великі розростання. Людина відчуває наріст на язиці, але не звертає уваги, приймаючи його за смаковий сосочок.

Кондиломи на язику

Такі гострі кондиломи часто з’являються у жінок на слизовій язика, губ і на шкірі навколо рота. Це може значно зіпсувати зовнішність і викликати масу комплексів. Як і інші форми висипань, ця вимагає комплексного лікування.


 

 

Видалення папілом статевих органів

Підготовка до видалення
Перед тим, як вибрати метод видалення гострих кондилом, пацієнт повинен пройти ряд досліджень і здати деякі аналізи:

 • цитологічне дослідження;
 • мазок з сечівника або каналу шийки матки;
 • лабораторне дослідження на визначення антитіл до папіломавірусу;
 • дослідження на онкологічні захворювання;
 • аналізи на інфекційні захворювання, які передаються статевим шляхом.

За результатами аналізів і ступеня розвитку кондилом лікар визначає спосіб видалення новоутворень. Звичайно ж, враховуються індивідуальні побажання пацієнта.

Перед процедурою видалення шкіру і слизову статевих органів знеболюють 10% спреєм Лідокаїну або сучасним препаратом Убестезін.

 

При появі папілом на статевих органах (гострі кондиломи) практично всі фахівці рекомендують їх негайно видаляти. Існує 6 ефективних методів видалення гострих кондилом.

Хірургічне видалення кондилом

Видалення кондилом здійснюється за допомогою хірургічних інструментів під місцевим наркозом. Застосовується цей метод в крайніх випадках, якщо кондилома виросла до великих розмірів або якщо її необхідно зберегти для дослідження. Вимагає високої кваліфікації лікаря і попередньої підготовки пацієнта. Після видалення лікар накладає шов, шкіра заживає приблизно через місяць.

Припікання кондилом азотом або кріодеструкція

Вплив на кондиломи рідким азотом. Маленька крапля рідкого азоту при попаданні на кондилому руйнує її білкову структуру. Після чого кондилома відпадає. На її місці залишається ранка, яка через 1-2 тижні заживає. Процедура припікання азотом не займає багато часу і не вимагає особливої підготовки. Може проходити під місцевим наркозом або без нього. Без наркозу пацієнт відчуває біль порівнянну з тією, що присутня при епіляції глибокого бікіні. Метод вважається недорогим і ефективним. Рекомендується застосовувати при точкових (одиничних) проявах гострих кондилом. Якщо кондилом багато, то для видалення потрібно кілька сеансів. Метод доступний і широко поширений не тільки в приватних клініках, але і в багатьох поліклініках. Недолік – можливість повторної появи кондиломи, якщо лікар не повністю її припік.

Видалення кондилом лазером

Вплив на кондилому сфокусованим лазерним променем не більше 1 хв. При цьому відбувається висушування наростів. Процедура проходить безболісно, якщо попередньо знеболити шкіру. Пацієнт може відчувати пощипування і легкий дискомфорт. На місці кондиломи залишаються засохлі скоринки, які через кілька днів відпадають самі. Лазерну коагуляцію рекомендують використовувати при великій кількості кондилом. Цей метод є високоефективним, але відносно дорогим. До того ж є ймовірність появи шрамів.

Електрокоагуляція кондилом

Вплив на загострену кондилому електричним струмом. Лікар перепалює ніжку, після чого наріст відпадає. Завдяки застосуванню електричних розрядів судини запаюються, що перешкоджає виникненню кровотечі. Пацієнту бажано робити поверхневу анестезію. Больові відчуття наступають з припиненням дії наркозу. Процес відновлення займе близько 1-2 тижнів. Метод рекомендується застосовувати в складних випадках або при необхідності дослідження кондиломи.

Радіохірургія кондилом

Обробка кондиломи радіохвилями за допомогою спеціального апарату Сургитрон. Механізм дії схожий з лазером. Перед операцією лікар робить поверхневу анестезію спеціальним знеболюючим спреєм. Це найсучасніший метод, його перевагою вважається безболісність і швидке відновлення. Також він дає можливість за один сеанс видалити всі кондиломи навіть дуже великі. Рубців на шкірі не залишається. Але, на жаль, обладнання дуже дороге і є далеко не у всіх клініках.

Метод хімічної деструкції кондилом

Використовуються лікарські препарати, які містять органічні кислоти та інші хімічні речовини. Вони наносяться аплікатором тільки на поверхню кондилом і припікають їх, руйнуючи клітини наростів. Найбільш часто використовують: Конділін, Солкодерм, Солковагін. Перевагою методу вважається його доступність. Для лікування не потрібно ніякого устаткування.

При виборі методу все залежить від побажання пацієнта і його фінансової забезпеченості, а також можливостей клініки і кваліфікації лікаря.

У період відновлення після видалення необхідно підтримувати чистоту статевих органів. Уникати перегрівання, натирання і пітливості на цій ділянці. Перші два дні лікарі не рекомендують мочити ранки. 2 рази на день ділянку обробляють ватною паличкою, змоченою в Борному спирті або Гексиконі. Надалі необхідно обмивати статеві органи 2 рази на день і кожного разу після спорожнення кишечника. Обробку шкіри антисептиком продовжують ще кілька днів після відпадіння кірочок.

Варто пам’ятати, що для позбавлення від кондилом мало одного місцевого видалення – необхідно обов’язково пройти курс імунокорегуючої терапії.


 

 

Як краще видалити кондилому на статевих органах?

Видалення кондилом

Видалення папіломи на статевому члені

Практично у всіх випадках лікарі рекомендують видаляти кондиломи на статевому члені. Адже ці новоутворення приносять не тільки дискомфорт для хворого, але і можуть стати причиною виникнення раку статевого члена. При статевих контактах виникає висока ймовірність зараження ВПЛ сексуального партнера.

Багато фахівців вважає лазерне видалення кондилом найбільш ефективним методом.

Процедура видалення проходить без наркозу і не викликає особливих больових відчуттів. Потрібну область просто зрошують знеболюючим спреєм. Ділянки, з яких були видалені кондиломи, обробляти протизапальними засобами. Пацієнту не можна займатися сексом до повного відновлення і загоєння ранок.

Але лазер буде повністю ефективний, якщо папіломи не досягнули великих розмірів. Інакше є ризик рубцювання. Великі вирости рекомендують видаляти радіохвильові методом.

 

Видалення папіломи на статевих губах

Немає принципової різниці, яким методом проводиться видалення одиничних кондилом. Це можна зробити спеціальними хірургічними ножицями, а потім обробити шкіру антисептиком. Якщо лікар кваліфікований, то хороший результат гарантований. Численні висипання рекомендують видаляти лазером або рідким азотом використовують і електрокоагулятор.

 

Видалення папіломи у піхві

Видалення кондилом на внутрішніх органах вимагає особливої обережності. Використовують хірургічне висічення, припікання хімічними препаратами, або лазерну коагуляцію. Рідким азотом видалити кондиломи в піхві не вдасться, тому, що можна обпалити здорову слизову, і вона буде довго гоїтися.

 

Видалення папіломи шийки матки

Якщо кондиломи на шийці матки викликані ВПЛ 16,18, 31,33,35 і 39 типів, то можлива поява ракової пухлини протягом 5 років. Тому лікарі одноголосно наполягають на видаленні цих наростів. Процедуру видалення проводять лазером, апаратом для радіохвильової терапії Сургитрон або припікають препаратом Солковагін. Деякі лікарі не радять використовувати рідкий азот на цій ділянці. Кріодеструкція може призвести до того, що папілома зменшиться у висоту, але буде розростатися в ширину.

13.01.2016
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(13 оцінок, в середньому: 5 з 5)