Причини гідраденіта

Гідраденіт – гнійне запалення апокрінових потових залоз. Хвороба розвивається поступово. Перші кілька днів запалена залоза являє собою щільний болючий вузлик розміром з горошину. Через 5-7 днів він збільшується в розмірах до 2-3 сантиметрів і набуває грушоподібної форми.
Переважно уражаються пахвові западини. Рідше страждає пахова область: великі статеві губи у жінок і мошонка у чоловіків, а також ділянка навколо ануса. Зустрічаються випадки запалення потових залоз навколо сосків і волосистої частини голови.

Захворювання найчастіше викликається золотистим стафілококом. Але в деяких випадках винуватцями запалення можуть стати стрептокок або кишкова паличка. Бактерії потрапляють до потових залоз через протоку з поверхні шкіри. Але іноді збудник заноситься з потоком лімфи з іншого вогнища запалення при хронічному тонзиліті, отиті, гінекологічних захворюваннях.

Гідраденітом хворіють люди всіх національностей. Але у людей негроїдної раси симптоми більш виражені.
Переважно страждають від гідраденіта жінки. У них хвороба локалізується в пахвових западинах. Це пов’язано з тим, що вони більше уваги приділяють естетичній стороні шкіри і травмують її при голінні і епіляції. У чоловіків же частіше страждає пахова зона.
У дітей до підліткового віку гідраденіта не буває, так як апокринні потові залози починають працювати тільки в період статевого дозрівання. У більшості випадків хвороба вражає підлітків та людей до 35 років. З віком функція потових залоз поступово згасає, тому випадки гідраденіта у людей старше 50 років вкрай рідкісні.
Бувають випадки, коли в родині схильність до гідраденіту передається у спадок. Це пов’язано з особливістю будови потових залоз: їх протоки виявляються короткими і широкими. У людей зі спадковим гідраденітом часто виявляють епітеліальний куприковий хід і абсцедуючі вугри.

 


Причини гідраденіта

Гідраденіт починається, коли одночасно виконується три умови:

 • на шкірі є збудник хвороби;
 • знижені захисні властивості шкіри;
 • ослаблений загальний імунітет.

Зупинимося докладніше на кожному з пунктів.

 

Стафілокок

Стафілокок дуже поширена бактерія, яка має кілька різновидів. Одні з них досить нешкідливі, а інші викликають смертельно-небезпечні захворювання.
Епідермальний стафілокок населяє шкіру і слизові оболонки людини, не викликаючи захворювань. Він вважається умовно-патогенної бактерією, і нормальний імунітет легко справляється з ним. У ослаблених людей викликають гнійничкові захворювання шкіри.Причини гідраденіта
Стафілокок сапрофітний є постійним мешканцем шкіри. Але у жінок з ослабленим імунітетом може стати причиною уретриту і циститу.
Золотистий стафілокок дуже небезпечна бактерія, яка провокує серйозні захворювання: ангіну, пневмонію, сепсис. Однак 20% людей можуть співіснувати і з нею. Цей стафілокок живе у них в порожнині рота і носа, не викликаючи хвороб.
Переважна частина населення чутлива до стафілококу. Попадання бактерії на шкіру викликає гнійні запалення: фурункул, гідраденіт, флегмону. Проникнення у внутрішні органи провокує ентероколіт, перикардит, сепсис.
Найнебезпечніша властивість стафілококів – здатність виділяти токсини. Ці речовини викликають загибель людських клітин, руйнування еритроцитів і лейкоцитів, розщеплення сполучної тканини.

 

Властивості шкіри

Лужна реакція шкіри.
Для шкіри здорової людини характерна слабокисла реакція рН 4,0-5,6. Шкіру підкисляє піт, вміщуючи молочну, уроканінову, пірролідонкарбонову кислоти. Завдяки цим речовинам навколо тіла створюється так звана «кислотна мантія». Доведено, що таке середовище підтримує нормальну мікрофлору шкіри. Бактерії, співдружні людині, живуть на шкірі, не даючи розмножуватися хвороботворним мікроорганізмам. Якщо кислотність знижується, то відбувається активне зростання шкідливих мікроорганізмів – потенційних збудників гідраденіта.
Кислотність шкіри не стабільна, вона може знижуватися під впливом різних факторів:

 • лужне мило і косметика для тіла;
 • ліки: натрію гідрокарбонат;
 • застосування харчової соди в косметичних цілях і для схуднення.

Для підтримки нормальної кислотності шкіри і профілактики гнійних запалень краще використовувати засоби гігієни з низьким рівнем рН, що містять молочну кислоту.

Активність потових залоз.
Помірне потовиділення – основа здоров’я шкіри. З потом виводяться токсини, солі і шкіра очищається. Але надмірна активність апокрінних потових залоз проводить до здавлення протока розширеною секреторною частиною залози. Пот не виводиться назовні і накопичується всередині клубочка залози. У цих умовах добре розмножуються бактерії.
Посилену роботу апокрінних залоз викликають:

 • підвищення температури навколишнього повітря;
 • гарячковий стан;
 • нервове напруження;
 • гормональні сплески;
 • гормональні зміни.

Шкіра відображає всі зміни, які відбуваються в організмі. Тому підвищення рівня стероїдних гормонів, особливо підвищений тестостерон у жінок та в підлітковому віці, викликає посилене виділення шкірного сала і збільшення пітливості.
Одночасно в крові підвищується рівень глюкози і знижується вироблення клітин імунної системи – лімфоцитів. Місцевий імунітет шкіри знижується і може виникнути гнійне запалення потових залоз.
Гормональні сплески пов’язані з такими станами:

 • полікістоз яєчників або запальні захворювання статевих органів;
 • підлітковий вік;
 • вагітність;
 • клімакс.

Оскільки до порушень гормонального балансу схильні жінки 30-40 років, то саме вони найчастіше звертаються до лікарів з гідраденітом.

Період статевого дозрівання.
У дітей апокринні потові залози не функціонують. У підлітковому віці вони починають працювати на повну потужність. З цієї причини в пахвовій і паховій зоні реакція шкіри з кислою змінюється на слаболужну, що сприяє заселенню шкіри бактеріями. Угри, які є частою проблемою у підлітків, можуть викликати попадання бактерій в потову залозу.

Алергічні реакції шкіри.
Коли алергени впливають на поверхню шкіри, то у відповідь на це з особливих огрядних клітин вивільняється гістамін. Він викликає атаку імунних клітин на шкіру. В результаті підвищується її температура, виникає набряк (іноді бульбашками), почервоніння, свербіж. В результаті порушуються функції шкіри, а в розчухи проникають хвороботворні організми. Тому алергія часто ускладнюється гнійничковими захворюваннями, в тому числі і гідраденітом.
Алергію можуть викликати:

 • мило і косметика,
 • медикаменти та вітамінні препарати;
 • продукти харчування, особливо горіхи, мед, цитрусові.

Попрілості шкіри.
У шкірних складках відбувається посилене потовиділення. У цих місцях немає доступу повітря, піт не випаровується, шкіра стає вологою, розм’якшується. Тертя шкіри о іншу поверхню призводить до появи дрібних пошкоджень, які заселяються вірусами, грибками і бактеріями. Найчастіше попрілості з’являються у людей із зайвою вагою в пахвових, пахових, міжсідничних складках і під грудьми у жінок. На цих ділянках підвищений ризик зараження апокрінних потових залоз стрепто- і стафілококами.

Терморегуляція. Шкіра захищає організм від перепадів температури. Коли організму необхідно охолонути, потові залози виробляють більше поту, до 3-5 літрів на добу. Він випаровується з поверхні шкіри, охолоджуючи її. Але при цьому на шкірі скупчуються солі, токсини і це сприяє розмноженню бактерій. Вони легко проникають в розширені гирла потових і сальних залоз, викликаючи запалення.

Недотримання правил гігієни призводить до того, що гирло протоки закупорюється сальною пробкою і частинками епітелію. Всередині залози бактерії активно розвиваються, викликаючи запалення. Для боротьби з ними навколо збираються імунні клітини лейкоцити. Вони знищують бактерії, але при цьому гинуть самі. Усередині потових залоз утворюється маса з лейкоцитів, живих і мертвих бактерій – це гній.

Травмування шкіри при голінні і епіляції. Під час цих процедур травмується верхній шар епідермісу. Незначні пошкодження стають вхідними воротами для інфекції.

Надмірна пристрасть до чистоти. Експерти ВООЗ визначили, що оптимально приймати душ 1 раз в день. Часте миття, особливо з використанням мочалки, змиває верхній захисний шар, що складається з жирів і частинок рогового епітелію. Захисна функція шкіри порушується, і бактерії легко потрапляють в гирла потових залоз.

Садна, які з’являються в результаті носіння тісного або синтетичного одягу. В цьому випадку знижується місцевий імунітет шкіри, і вона заселяється бактеріями, нехарактерними для нормальної мікрофлори.

Закупорка проток потових залоз антиперспірантами і іншими косметичними засобами. Антиперспіранти викликають різке скорочення потових залоз. Вихід із залози закупорюється пробкою зі складових косметичних засобів: солей цинку і алюмінію. Пот, який продовжує виділятися, накопичується в залозі, створюючи сприятливе середовище для розмноження бактерій.

Угри кулястої форми. Важка форма вугрової висипки, при якій навколо запаленої сальної залози утворюється кіста, і гній довго не виходить назовні. В таких умовах запалення поширюється і на потові залози, що робить перебіг хвороби значно важче.

Порушення формування апокрінових протоків в ембріональний період. Аномальна будова потових залоз: їх проток занадто вузький або звивистий. Він часто забивається шкірним салом і ороговілими лусочками шкіри, що призводить до повторних запалень залози.

 

 

Стан імунітету

Зниження захисних функцій організму може статися в таких випадках:
Виснаження організму, що є наслідком:

 • надмірних фізичних і психічних навантажень;
 • гострих інфекційних захворювань і отруєнь;
 • безсоння;
 • травм і операцій;
 • опіків;
 • крововтрати;
 • хронічного стресу.Причини появи гідраденіту

Резерви міцності організму вичерпуються і порушуються всі функції. У тому числі недостатній кількості виробляються імунні клітини, які призначені для боротьби з бактеріями – лейкоцити і лімфоцити.

Хронічні захворювання:

 • туберкульоз;
 • герпес;
 • СНІД;
 • вірусні гепатити;
 • токсоплазмоз;
 • гельмінтози.

Збудники хвороби виснажують імунну систему, порушуючи розподіл її клітин. Токсини мікроорганізмів викликають отруєння організму і послаблюючи його.

Прийом лікарських препаратів:

 • цитостатичні препарати;
 • антибіотики;
 • глюкокортикоїдні гормони.

Прийом цих препаратів викликає зниження вироблення лейкоцитів і Т-лімфоцитів.

Вроджені захворювання імунного апарату:

 • спадкові нейтропенії;
 • важка комбінована імунна недостатність;
 • Х-зчеплення агаммаглобулінемії.

Дані патології – це генетичні дефекти. Вони утворюються в період внутрішньоутробного розвитку і викликають порушення роботи імунітету. Лімфоцити і лейкоцити виробляються в недостатній кількості або не виконують свої функції.

Аутоімунні захворювання:

Під час цих захворювань імунні клітини атакують не бактерії, а клітини власного тіла. До того ж лікування цих патологій направлено на зниження активності імунітету.

Порушення харчування.
Погіршити стан імунітету може пристрасть до дієт, а особливо недостатнє споживання білкових продуктів (м’яса, риби, сиру) і дефіцит вітамінів, що містяться в овочах і фруктах.
Захворювання, що супроводжуються порушенням обміну речовин:

 • гіпотиреоз;
 • цукровий діабет;
 • ожиріння.

Зниження вироблення енергії при цих захворюваннях призводить до уповільнення ділення клітин імунної системи.
Зниження імунітету в певні періоди життя:

 • дитячий вік – імунна система працює не в повну силу;
 • старечий вік – уповільнений процес утворення імунних клітин у зв’язку з віковими змінами;
 • вагітність – активність імунітету знижується, щоб не атакувати плід усередині матки.

Переохолодження викликає спазм судин і зниження активності лейкоцитів. Після переохолодження знижується місцевий захист шкіри, і сповільнюються обмінні процеси в клітинах, що робить її вразливою хвороботворним бактеріям, які в звичайних умовах не приносять шкоди.
Анемія. Зниження в крові рівня еритроцитів і гемоглобіну, призводить до кисневого голодування клітин. Його нестача негативно позначається на роботі клітин імунної системи.

 

Механізм розвитку гідраденіта

 • в протоці потових залоз формується рогова пробка з клітин епітелію і секрету залоз;
 • проток і залоза розширюються під тиском поту;
 • в залозі розмножуються бактерії (що потрапили з поверхні шкіри або занесені зі струмом лімфи) і починається запалення;
 • залоза розривається і відбувається поширення інфекції на навколишні тканини;
 • навколо вогнища формується стінка з сполучної тканини, яка обмежує порожнину, наповнену гноєм;
 • після розтину порожнини і виходу гною на її стінках відкладається фібрин і утворюються свищеви ходи.
04.02.2016
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(3 оцінки, в середньому: 5 з 5)