Ознаки, симптоми і клінічний перебіг вітряної віспи

 

Класифікація клінічних проявів вітряної віспи

Коли говорять про класифікацію клініки вітряної віспи, то, насамперед, виділяють локалізовані та генералізовані форми захворювання.

При локалізованій формі ураження обмежуються зовнішньою поверхнею тіла, коли на шкірі і слизових оболонках виникають специфічні патологічні елементи. Генералізовані форми зустрічаються в ослаблених хворих і характеризуються ураженням не тільки зовнішніх покривів, але і внутрішніх органів.

Крім того, розрізняють три ступені тяжкості перебігу захворювання – легку, середню і важку. Тяжкість клінічного перебігу визначається характером патологічних елементів, площею ураженої поверхні, вираженістю інтоксикації і поширеністю процесу.

Встановлюючи діагноз, лікар вказує тяжкість перебігу, поширеність процесу і наявність ускладнень. Наприклад: «Вітряна віспа, генералізована форма, важкий перебіг. Ускладнення: двостороння вогнищева пневмонія ».

У перебігу вітряної віспи, як і будь-якого іншого інфекційного захворювання, розрізняють чотири періоди:

 • інкубаційний (період прихованого протікання інфекції);
 • продромальний (період загального нездужання, коли специфічні симптоми інфекції ще не проявилися досить яскраво);
 • період розгорнутих клінічних симптомів;
 • відновлювальний період.

Третій період перебігу вітряної віспи прийнято називати періодом висипань, оскільки вони є найбільш характерною ознакою захворювання.

симптоми вітряної віспи

Інкубаційний і продромальний період при вітряній віспі

Інкубаційний період при вітряній віспі становить від 10 до 21 дня, в цей час ніяких видимих ознак хвороби не спостерігається.

Потрапили у верхні дихальні шляхи вірусні тіла проникають у клітини епітелію слизових оболонок і починають там інтенсивно розмножуватися. Весь інкубаційний період відбувається накопичення вірусних тіл. Досягнувши значної концентрації, інфекція прориває місцеві захисні бар’єри і масово надходить у кров, викликаючи вірусемію.

Клінічно вірусемія проявляється симптомами продромального періоду, такими як нездужання, головний біль, втрата апетиту, ломота в м’язах. Однак для вітряної віспи характерно швидкий і гострий початок, продромальний період, як правило, складає всього кілька годин, так що пацієнти нерідко просто його не помічають.
Інфекція з кров’ю по кровоносному руслу і з током міжтканинної рідини по лімфатичних судинах поширюється по організму і фіксується в основному в клітинах епітелію шкіри і слизових оболонок верхніх дихальних шляхів. Також можливе ураження нервової тканини – клітин міжхребетних нервових вузлів, кори головного мозку і підкіркових структур.

У тих рідкісних випадках, коли захворювання протікає в генералізованій формі, уражаються клітини печінки, легенів, шлунково-кишкового тракту.

Інтенсивне розмноження вірусу викликає характерні для періоду висипань симптоми: висип, лихоманку і ознаки загального отруєння організму.

 

Період висипань при вітряній віспі

 

 

Висип при вітряній віспі пов’язаний з розмноженням вірусу в клітинах шкіри і слизових оболонок. Спочатку внаслідок місцевого розширення дрібних судин виникає почервоніння, потім розвивається серозний набряк і утворюється папула – виступаючий запалений горбик.

Надалі відбувається відшарування верхніх шарів шкіри, внаслідок чого утворюється пухирець, наповнений прозорою рідиною – везикула. Іноді везикули гнояться, перетворюючись на пустули.

Наповнені серозною рідиною або гноєм бульбашки можуть розкриватися, в таких випадках під ними відкривається мокнуча поверхня. Однак частіше вони підсихають, утворюючи скоринки.

Спочатку висип з’являється на шкірі тулуба і кінцівок, а потім на обличчі і волосистій частини голови. Рідше висип з’являється на долонях, підошвах, на слизових оболонках рота, носоглотки, зовнішніх статевих органів, на кон’юнктиві очей. Як правило, такі висипання свідчать про важку форму захворювання. У таких випадках на слизових оболонках висип з’являється раніше, ніж на поверхні шкіри.

Для вітряної віспи характерна поява нових елементів висипу – так звані «підсипання». У результаті на 3-4 день з моменту появи висипу на одній ділянці шкіри можуть перебувати різні елементи – плями, папули, везикули і скоринки

 

Елементи вітряної віспи

Бульбашки при вітрянці, як правило, однокамерні і при сприятливому перебігу захворювання швидко підсихають, перетворюючись в скоринки. При цьому кількість елементів висипу може бути різною – від одиничних бульбашок, які можна легко підрахувати, до рясних висипань, суцільним шаром покривають шкіру та слизові оболонки.

Висипання на поверхні шкіри супроводжуються сильним свербінням. Ураження слизових оболонок рота, які зустрічаються приблизно в 20-25% випадків, супроводжуються рясною слинотечею. У порожнині рота бульбашки швидко розкриваються і оголюють ерозовану поверхню, що призводить до вираженого больового синдрому і утрудненням при прийомі їжі.

Лихоманка і ознаки загального отруєння організму найбільш виражені в період масового надходження вірусу в кров. Тому температура різко піднімається в період появи висипу. Кожне повторне висипання супроводжується підйомом температури і погіршенням стану пацієнта.
Загальне отруєння організму проявляється слабкістю, зниженням апетиту, головниЯк може протікати вітряна віспам болем, ломотою в м’язах, порушенням сну. Нерідко виникає нудота і блювота. Спостерігається схильність до зниження артеріального тиску.

При поширених формах захворювання характерні для вітрянки елементи утворюються на слизових оболонках травного тракту, а також у бронхах. При цьому на місці бульбашок швидко виникають ерозії, що загрожує розвитком внутрішніх кровотеч. У важких випадках вірус розмножується в клітинах печінки, викликаючи вогнища некрозу.

Збудник вітрянки часто вражає нервову тканину, при цьому зміни можуть мати різний характер від незначних оборотних відхилень до грубих органічних дефектів.

Серед поширених форм захворювання найбільш часто зустрічається ветряночна пневмонія. У таких випадках інтоксикаційний синдром наростає, лихоманка досягає 39-40 градусів і вище. З’являються блідість і синюшність шкіри, сухий болючий кашель, задишка.

Також досить часто розвиваються ураження нервової системи, такі як менінгіти (запалення мозкових оболонок) та енцефаліти (запалення головного мозку). У таких випадках нерідко спостерігаються різного роду порушення свідомості аж до розвитку коматозного стану. Особливо важко протікає ветряночний енцефаліт – смертність сягає 20%.

Ураження серця (міокардити, ендокардити), печінки (гепатити), нирок (нефрити) та інших внутрішніх органів зустрічаються відносно рідко.

 

Відновлювальний період при вітряній віспі

 

 

Під час перебування вірусу в організмі активізуються всі ланки імунітету, що призводить до звільнення від збудника захворювання і уражених інфекцією клітин. Однак природний бар’єр не дозволяє лімфоцитам і антитілам, вбивцям вірусів, проникати в нервові ганглії, тому збудник вітрянки може там збережуться протягом усього життя пацієнта.

Оскільки при вітряній віспи уражаються лише поверхневі шари шкіри, висип, як правило, зникає безслідно. Деякий час на місці відпалих кірочок залишається так звана пігментація – зміна кольору шкіри. З часом цей симптом повністю зникає.

Клінічна симптоматика періодів вітряної віспи залежить від тяжкості перебігу захворювання.

 

Як може протікати вітряна віспа

 

 

Для легкого перебігу вітряної віспи характерна нормальна або субфебрильна температура тіла (до 38 градусів за Цельсієм), одиничні елементи висипу на поверхні шкіри, відносно задовільний загальний стан пацієнта.

При захворюванні середньої тяжкості лихоманка піднімається до 38-39 градусів і тримається близько тижня. Висипання розташовані переважно на шкірі. Прогноз при такому перебігу вітряної віспи сприятливий – ускладнення, як правило, не розвиваються, і захворювання проходить безслідно.

При важкому перебігу вітряної віспи розвивається вкрай висока лихоманка (40 градусів за Цельсієм і вище), виникає наростаюча слабкість, з’являються рясні висипання, що покривають поверхню шкіри і слизових оболонок. Про важкому перебігу говорять також у тих випадках, коли захворювання протікає в генералізованій формі. Крім того, важким перебігом характеризуються геморагічна, бульозна і гангренозно-некротична форми захворювання.

Геморагічна форма вітряної віспи протікає на тлі підвищеної проникності судин і характеризується появою наповнених кров’ю бульбашок, множинними крововиливами на шкірі і слизових оболонках. Нерідко виникають ускладнення у вигляді носових, маткових і шлунково-кишкових кровотеч.

Рідше спостерігається бульозна форма захворювання, коли на шкірі з’являються великі мляві бульбашки наповнені гноєм. Переважна більшість пацієнтів з бульозню формою – маленькі діти з різко ослабленим імунітетом.

Вкрай рідко зустрічається гнійно-некротична форма вітряної віспи, яка являє собою поєднання бульозної і геморагічної форм. У таких випадках на місці виявило бульбашок утворюються глибокі некрози, і розвивається зараження крові.

Важкий перебіг вітряної віспи, як правило, свідчить про недостатність захисних сил організму (СНІД, лейкоз, дистрофія, злоякісні пухлини, туберкульоз, сепсис (зараження крові)).

 

 

 

 

Особливості протікання вітряної віспи у дорослихОсобливості протікання вітряної віспи у дорослих

Як і переважна більшість «дитячих» інфекцій, вітряна віспа у дорослих протікає важче:

 • вище і триваліша лихоманка;
 • висип з’являється пізніше (краще виражений продромальний період), проте вона більш багата і скоринки утворюються значно пізніше;
 • набагато частіше уражаються слизові оболонки (в 40-60% випадків).

 

Вплив вітряної віспи на плід

Вірус вітряної віспи легко проникає через плаценту і вкрай несприятливо впливає на розвиток Вплив вітряної віспи на плідплоду. Так, якщо мати перехворіла вітрянкою або перенесла оперізуючий лишай в перші три-чотири місяц
і вагітності, досить висока ймовірність народження дитини з так званим ветряночнимі синдромом (дистрофія, недорозвиненість кінцівок, вади розвитку очей, рубцеві зміни шкіри, у подальшому виражене відставання в психомоторному розвитку) .

На більш пізніх термінах вагітності внутрішньоутробне інфікування плода не настільк
и небезпечно. Однак у тих випадках, коли зараження відбулося напередодні або під час пологів, розвивається вроджена вітрянка. Це захворювання завжди протікає досить важко (летальність досягає 20%).

30.01.2016
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(2 оцінки, в середньому: 5 з 5)