Манія величі

 

Манія величі, правильніше марення величі – психічний розлад, при якому людина приписує собі популярність, багатство, владу, геніальність.

Ідеї ​​величі відіграють вирішальну роль у самосвідомості людини, накладають відбиток на поведінку і стиль спілкування з іншими людьми. Всі вчинки і висловлювання спрямовані на демонстрацію своєї унікальності оточуючим. Манією величі можуть страждати дійсно видатні люди, і хтось скаже про «зіркову хворобу». Однак в більшості випадків хворі не мають здібностей і досягнень, в які вони вірять. Цим манія величі відрізняється від хвастощів і завищеної самооцінки.

Манія величі зустрічається набагато частіше у чоловіків і виявляється яскравіше і агресивніше. У жінок манія величі проявляється прагненням «бути кращою у всьому», одночасно досягти успіху у всіх аспектах життя.
Манія величі (марення величі) – може бути окремим захворюванням або входити в число симптомів інших психіатричних або неврологічних хвороб.

 

 

Причини манії величі

Причини манії величі до кінця не встановлені, але є версія, що розлад викликається поєднанням декількох факторів:

 • Завищена самооцінка, викликана особливостями виховання, коли батьки зловживали похвалою.
 • Токсичне пошкодження мозку (алкоголем, наркотиками, лікарськими препаратами).
 • Інфекційне ураження мозку (сифіліс, туберкульозний менінгіт).
 • Патології судин, що живлять мозок (атеросклероз судин головного мозку, розсіяний склероз).
 • Травми головного мозку, що призвели до порушення його функціонування.
 • Стресові ситуації і психологічні травми, особливо перенесені в дитячому віці.
 • Спадкова схильність. У значної частини хворих батьки страждали від психічних розладів. Особливості функціонування мозку закладені в генах і передаються у спадок.
 • Психічні захворювання (параноя, маніакально-депресивний синдром, шизофренія, біполярно-афективний розлад, афективний психоз).

Думки про велич і винятковості є результатом появи вогнищ збудження в різних ділянках кори головного мозку. Чим інтенсивніше циркулюючі електричні потенціали, тим частіше і наполегливіше проявляються нав’язливі ідеї і тим сильніше вони змінюють поведінку людини.

 

Симптоми манії величі

Основною ознакою манії величі є впевненість хворого в своїй винятковості і величі. Він категорично заперечує всі заперечення, і не погоджується з тим, що його поведінка виходить за межі норми.

Симптоми манії величі:

 • Думки про власну унікальність і велич.
 • Постійне захоплення своїми якостями і достоїнствами.
 • Піднесений настрій, підвищена активність, які чергуються з періодами пригніченості і пасивності. При прогресуванні манії зміни настрою відбуваються все частіше.
 • Підвищена мовна і рухова активність, яка ще більше посилюється при обговоренні теми манії.
 • Потреба у визнанні. Хворий при будь-якому випадку демонструє власну унікальність і вимагає визнання і захоплення. Якщо не отримує належної уваги, то робиться похмурим або агресивним.
 • Різко негативне ставлення до критики. Зауваження та спростування, які стосуються предмета манії, ігноруються, повністю заперечуються або зустрічаються приступом гніву.
 • Втрата віри у власну унікальність призводить до депресії і може стати причиною спроби суїциду.
 • Посилення апетиту, підвищення лібідо і безсоння – результат порушення нервової системи.

 

Діагностика манії величі

 

 

1. Бесіда з хворим. Вона особливо ефективна, якщо людина визнає наявність розладу, що рідко буває у хворих на манію. Людина описує своє бачення ситуації, думки, які стали його турбувати, скарги.
2. Бесіда з близькими людьми, які можуть описати особливості поведінки хворого, що виходять за рамки загальноприйнятих норм, коли з’явилися симптоми розладу і що їх спровокувало.
3. Експериментально-психологічне обстеження або психологічне тестування, яке включає в себе:

 • Дослідження пам’яті, мислення і уваги;
 • Дослідження емоційної сфери;
 • Дослідження структури особистості.

Дослідження проходять у вигляді тестів і дозволяють досліджувати динаміку психічних процесів, яка при манії активізуються. Про це свідчить підвищене відволікання, неуважність, велика кількість поверхневих асоціацій, відсутність самокритичності.
Епізод манії величі діагностують, якщо симптоми розладу присутні більше 7-ми днів.

Інструментальні дослідження, необхідні для виявлення органічних уражень мозку:

Електроенцефалограма дослідження електричної активності мозку, яке допомагає визначити, наскільки виражені процеси збудження в корі головного мозку, що викликають манію.
КТ або МРТ для встановлення порушення мозкового кровообігу, черепно-мозкових травм і органічних уражень мозку.

 

До якого лікаря звертатися

Лікуванням манії величі займається психіатр, оскільки тільки він має право призначати нейролептики, необхідні для лікування даного розладу.

 

Лікування манії величі

Основою лікування манії величі є прийом нейролептиків. Психотерапія відіграє допоміжну роль і, як самостійний метод, може бути використана тільки при легкій формі манії.
Якщо манія величі є симптомом іншого психічного захворювання, то лікування основної хвороби (психозу, шизофренії) усуває прояви манії.

Психотерапія манії величі

 

 

Манія величі погано піддається лікуванню психотерапевтичними методами, тому вони є лише другорядними.
Поведінковий підхід спільно з прийомом лікарських препаратів дозволяє звести прояви хвороби до мінімуму.
На початковому етапі людину вчать розпізнавати і приймати свій розлад. Потім переходять до виділення патологічних думок і їх корекції. Наприклад, формулювання «Я великий математик», замінюють на «Мені подобається математика і працюю над …»
Людині прищеплюють загальноприйняті моделі поведінки, які дозволяють йому повернутися до звичайного життя: не реагувати агресією на критику, не розповідати незнайомим людям про свої успіхи і досягнення.
Курс лікування включає від 10-ти і більше щотижневих занять.

 

Сімейна терапія

Робота з хворим і членами його сім’ї, яка дозволяє їм ефективно спілкуватися. Завдяки цим заняттям поліпшуються взаємини з близькими, що позитивно впливає на результат лікування.
Для досягнення результату необхідно від 5-ти занять.

 

Медикаментозне лікування манії величі

 • Нейролептики пролонгованої дії: Паліперидон, Кветиапин, Оланзапін, Флуфеназин, Рисперидон, Галоперидол-Деканоат

Знижують рівень процесів збудження в мозку, мають заспокійливу дію. Допомагають усунути марення величі.

 

 • Антипсихотики: Хлорпротиксен, Тіоридазин

Викликають процеси гальмування в нервовій системі, заспокоюють, підсилюють дію нейролептиків.

 

 • Протисудомні лікарські засоби: Топірамат

Пригнічує збудження в нейронах головного мозку, підвищуючи ефективність нейролептиків.

 

 • Літійові препарати: Літосан, Літобід

Усувають марення і мають заспокійливу дію.

 

 

Для лікування манії величі рекомендується один з нейролептиків і додатково один з препаратів інших груп, представлених вище. Дозу препаратів і тривалість прийому психіатр визначає індивідуально.
Лікування в психоневрологічному стаціонарі необхідно в тому випадку, якщо людина не розуміє тяжкість свого стану і відмовляється приймати препарати і відвідувати психіатра.

03.08.2017
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(4 оцінки, в середньому: 5 з 5)