Як позбутися страхів

 

Страх – негативна емоція, яка властива всім людям. Страх є захисним механізмом, який покликаний захистити людину від можливих небезпек. Наприклад, страх змій підказує не наближатися до небезпечних рептилій, а страх висоти допомагає не зірватися вниз.

Відчувати страх так само природно, як радіти чи сумувати. Однак вся справа в силі емоції. Страх, в ситуаціях небезпечних для фізичного або соціального благополуччя – це нормально. Він допомагає знайти в собі сили для вирішення проблеми, стати більш обачним і обережним. Інша справа, коли людина відчуває сильний страх без причини або страждає від негативних нав’язливих думок. Страх заважає нормальному соціальному житті і має ряд інших негативних наслідків:

 • Людина перебуває в постійному стресі, що виснажує його психічні сили і знижує опірність хворобам;
 • З’являється схильність до розвитку психічних захворювань – неврозу, психозу, розладів особистості;
 • Порушуються відносини зі значимими людьми, руйнуються сім’ї;
 • Порушується нормальний уклад життя – через побоювання людина може перестати виходити з дому.

Згідно зі статистикою, фобії і нав’язливі думки відносяться до найпоширеніших порушень. Від них страждає близько 20% населення. Причому більше схильні до розвитку нав’язливих страхів жінки.
Схильність до появи фобій і нав’язливих думок розвивається у людей особливого складу характеру. Їх відрізняє тривожність, недовірливість, вразливість, занижена самооцінка, схильність до творчого мислення. Відзначено, що підвищена тривожність, а з нею і схильність до появи страхів передається у спадок.

 

Як боротися з нав’язливими думками?

Нав’язливі думки або обсессії – це небажані мимовільні думки, образи чи наміри, що виникають час від часу і викликають негативні емоції. Сприйняття нав’язливих думок, як власних – ознака психічного здоров’я. Дуже важливо щоб людина розуміла, що це саме його думки, а не «голосу» або картини, нав’язані кимсь з боку. В іншому випадку можна підозрювати наявність психозу або шизофренії.
Нав’язливі думки виникають проти волі людини і викликають сильний стрес. Це можуть бути:

 • Лякаючі спогади;
 • Образи хвороб, думки про зараження небезпечними мікробами;
 • Картини нещасних випадків, які відбуваються з близькими;
 • Нав’язливі побоювання заподіяти шкоду іншим людям (випадково або навмисно);
 • Нав’язливі роздуми, коли людина змушена вести діалоги з собою.

Нав’язливі думки часто супроводжуються нав’язливими діями – компульсіями. Це своєрідні ритуали, які покликані захистити людину від негативних наслідків і позбавити від нав’язливих думок. Найбільш поширеними нав’язливими діями є миття рук, повторний огляд стану електричних приладів, виключення газової плити. Якщо у людини присутні і нав’язливі думки, і нав’язливі дії, то є підстави припускати наявність обсесивно-компульсивного розладу.

Причини появи нав’язливих думок
1. Перевтома – тривалі непосильні психічні та фізичні навантаження, відсутність відпочинку.
2. Пережитий стрес (напад собаки, звільнення з роботи), який тимчасово порушив протікання процесів в центральній нервовій системі.
3. Втрата сенсу життя, безцільне існування, занижена самооцінка супроводжуються негативними емоціями і схильністю до безплідних міркувань.
4. Особливості роботи головного мозку. Переважно вони проявляються порушенням обміну нейромедіаторів – серотоніну, дофаміну, норадреналіну.
5. Спадкові фактори – схильність до нав’язливих думок може передавться у спадок.
6. Акцентуації характеру. До появи нав’язливих думок схильні люди з сенситивним, педантичним, астено-невротичним типом особистості.
7. Особливості виховання – занадто суворе, релігійне виховання. В цьому випадку можуть виникнути нав’язливі думки і наміри, які в корені суперечать вихованню. За однією версією вони є підсвідомим протестом особистості, а по інший результатом надмірного гальмування в відповідних ділянках мозку.

Нав’язливі думки посилюються після важкої хвороби, ендокринних захворювань, в періоди гормональних змін (вагітність, годування грудьми, клімакс), в періоди внутрішньосімейних проблем.

 

 

Способи боротьби з нав’язливими думками

 • Усунути психотравмуючі ситуації. Необхідно дати відпочинок нервовій системі, по можливості усунути всі дратівливі чинники і уникати стресів. Найкращим рішенням буде взяти відпустку.
 • Перестаньте боротися з нав’язливими думками. Змиріться з тим фактом, що вони іноді приходять на розум. Чим сильніше ви намагаєтеся боротися з нав’язливими думками, тим частіше вони з’являються і більший стрес викликають. Подумки скажіть собі: «Я прощаю себе за ці думки».
 • Ставтеся до нав’язливих думок спокійно. Пам’ятайте, що такий стан періодично відчувають більшість людей. Не сприймайте думку, як застереження або знак згори. Вона всього лише результат появи збудження на окремій ділянці мозку. Проведені дослідження довели, що нав’язливі думки не мають нічого спільного з інтуїцією. З людьми, які бачили лякаючі картини прийдешніх нещасть, не траплялося нічого поганого. А ті, хто боявся своїх намірів завдати шкоди іншим, ніколи їх не здійснювали.
 • Замініть нав’язливі думки раціональними. Оцініть, наскільки мала ймовірність, що ваші побоювання здійсняться. Складіть план дій, які ви виконаєте, якщо неприємність все ж трапиться. У такому випадку, ви відчуєте, що готові до неприємної ситуації, що зменшить страх.
 • Проговорюйте, записуйте, розповідайте нав’язливі думки. Поки думка не була одягнена в слова, вона здається дуже переконливою і лякає. Коли ви її озвучите або запишете, то зрозумієте, наскільки вона непереконлива і абсурдна. Розповідайте про нав’язливі думки близьким, записуйте їх в щоденник.
 • Подивіться в обличчя своєму страху. Привчіть себе робити те, що викликає страх. Якщо вас переслідують нав’язливі думки про зараження, поступово привчіть себе бувати в громадських місцях. Якщо ви схильні аналізувати свої висловлювання і картати себе за них, більше спілкуйтеся з людьми.
 • Освойте методи релаксації. Йога, аутогенне тренування, медитація, м’язова релаксація допомагають збалансувати процеси гальмування і збудження в головному мозку. Це дозволяє знизити ризик появи вогнищ нейро-хімічної активності, що викликають нав’язливості.

 

Як позбутися страху смерті?

Страх смерті або танатофобія – один з найпоширеніших страхів у світі. Він носить нав’язливий характер, тому людині досить складно його контролювати. Страх смерті може виникнути в будь-якому віці, і не завжди пов’язаний з поганим станом здоров’я. Часто його відчувають підлітки і люди 35-50 років. При цьому в більшості випадків у них немає причини побоюватися за своє існування.

Особливість танатофобії в тому, що у людини немає можливості зустрітися зі своїм страхом лицем до лиця, звикнути до нього, як буває у випадках з острахом павуків, закритих просторів і інших фобіях. Крім того людина усвідомлює, що смерть – неминучий результат, що підсилює страх.

Причини появи страху смерті
1. Смерть близької людини одна з найпоширеніших причин. У цей період людині складно заперечувати неминучість смерті і це веде до розвитку страху.
2. Поганий стан здоров’я. Важка хвороба викликає обґрунтований страх смерті. У такій ситуації особливо важливо повернути людині віру в свої сили і одужання, тому необхідна допомога психолога або психотерапевта.
3. Значні успіхи, досягнення, матеріальний добробут, які людина боїться втратити.
4. «Гіпнотізаціі» смертю. Велика кількість інформації про смерть в ЗМІ, фільмах, комп’ютерних іграх наводить на думку, що смертельний результат щось буденне.
5. Схильність до філософствування. Коли людина постійно задається собі питанням: «Для чого я живу? Що буде після смерті? », то думки про смерть починають переважати в його свідомості.
6. Тривале перебування в стресовій обстановці, особливо в періоди, які вважаються кризовими: криза підліткового віку 12-15 років, криза середнього віку 35-50 років.
7. Педантична акцентуація характеру – люди з таким складом особистості дуже дисципліновані, відповідальні і намагаються тримати під контролем всі аспекти життя. Але вони розуміють, що смерть їм не підвладна. Це викликає у них патологічний страх.
8. Боязнь невідомості. Всім людям властиво боятися невідомого і того, що не піддається поясненню, чим і є смерть. Ця причина розвитку страху смерті у інтелектуальних і допитливих людей, які шукають всьому логічне пояснення.
9. Психічні розлади, що супроводжуються страхом смерті: обсесивно-компульсивний розлад, панічний страх перед невідомістю.

 

 

Як позбутися страху смерті

Страх смерті легше піддається лікуванню, якщо вдається виявити його причини. У цьому може допомогти психоаналіз. Наприклад, якщо страх смерті близької людини є проявом надмірної залежності від нього, то психолог допоможе стати більш самостійним. Якщо ж страх – виправдання, небажання робити що-небудь переїжджати на нове місце, влаштовуватися на роботу, то психокорекція буде спрямована на підвищення активності.

 • Ставтеся до смерті філософськи. Епікур сказав: «Поки є ми – немає смерті, коли є смерть – вже немає нас». Нікому не вдасться уникнути смерті, і ніхто не знає через що і коли це трапиться. Безглуздо намагатися убезпечити себе: не виходити на вулицю, не літати літаками, адже такий спосіб життя не вбереже від смерті. Поки людина жива, повинно концентруватися на життєвих проблемах, а не витрачати сили і час на страх.
 • Вірте в Бога. Це дає надію на вічне життя. Віруючі люди менше бояться смерті. Вони намагаються вести праведний спосіб життя і вірять, що потраплять в рай, що їх душа безсмертна.
 • Думайте про перспективу. Уявіть, що буде після того, як трапиться те, чого ви боїтеся. Цей прийом працює, якщо страх смерті пов’язаний із страхом втратити близьку людину. Уявіть, що найстрашніше сталося. Якийсь період після втрати негативні емоції будуть дуже сильні. Однак життя буде продовжуватися, хоча і зміниться. Згодом ви навчитеся жити по новому, будете відчувати радість. Така природа людини – не можна нескінченно довго випробовувати одні й ті ж емоції.
 • Живіть повним життям. Значення страху смерті – нагадати людині, що необхідно жити повним життям і отримувати від неї задоволення. Зосередьтеся на тому, що відбувається тут і зараз. Постарайтеся поліпшити своє життя, втілити дитячу мрію (побувати за кордоном, знайти високооплачувану роботу, стрибнути з парашутом). Розбийте шлях до мети на етапи і послідовно їх реалізуйте. Такий підхід допоможе радіти життю. Чим більше в житті успіхів, тим більше людина задоволена життям. Ці думки витіснять страх смерті.
 • Перестаньте боятися страху. Дозвольте собі періодично випробовувати його. Ви вже переживали страх смерті і зможете пережити його знову. Завдяки такому ставленню, ви скоро помітите, що почуття страху стало приходити значно рідше.
  При успішному лікуванні на зміну страху смерті, приходить її заперечення. З’являється внутрішня впевненість, що людина буде жити вічно. При цьому людина визнає теоретичну можливість смерті, але вона здається чимось далеким.

 

 

Як позбутися від панічного страху

Не намагайтеся уникнути панічних атак. Прийміть той факт, що вони можуть з’являтися і будьте до них готові. Усвідомте, що ваші відчуття – це результат надлишку адреналіну. Вони можуть бути вкрай неприємні, але не смертельні. До того ж напад довго не триватиме. З того моменту, як ви перестанете боятися повторення панічного страху, його напади відбуватимуться все рідше.

Дихальна гімнастика проти панічного страху

Швидко полегшити стан під час нападу можна за допомогою дихальних вправ.
1. повільний вдих – 4 секунди;
2. пауза – 4 секунди;
3. плавний видих – 4 секунди;
4. пауза- 4 секунди.
Дихальні вправи повторюють по 15 разів щодня і під час нападу паніки. Під час гімнастики потрібно прийняти зручне положення і свідомо розслабити всі м’язи, особливо обличчя і шиї. Така гімнастика діє відразу в декількох напрямках:

 • Збільшує рівень вуглекислого газу в крові, що «перезапускає» дихальний центр в головному мозку, уповільнює дихання і серцебиття;
 • Сприяє розслабленню м’язів;
 • Перемикає увагу людини, допомагає зосередитися на сьогоденні, а не на страхітливих образах.

Умовляння і переконання

Панічні розлади успішно лікуються шляхом переконань і умовлянь. Найкращим варіантом буде звернутися до психотерапевта, однак спілкування з близькою людиною на хвилюючу тему також досить ефективно. Потрібно переконати людину, що стан під час паніки не є небезпечним і пройде через кілька хвилин. Що хвилюючі його проблеми з часом вирішаться і все буде добре.

Лікуванням панічних страхів займаються лікарі-псіхотеравевти або психологи різних напрямків, практикуючі психоаналіз, когнітивну терапію, гіпнотерапію.

 

Як позбутися страху темряви?

Боязнь темряви або ніктофобія найпоширеніший страх на планеті. Їм страждає 10% дорослих і понад 80% дітей. При боязні темноти лякає не недолік освітлення, а ті небезпеки, які можуть таїтися в темряві. Це відбувається через те, що мозок отримує недостатньо інформації про навколишнє оточення, щоб аналізувати. При цьому активізується уява, яке «домальовує» різні небезпеки.
Людина, що страждає ніктофобією, може впасти в паніку при раптовому відключенні світла. Боязнь темряви може трансформуватися в страх темряви в приміщенні або в боязнь темряви на вулиці. Людина може раціоналізувати свої страхи, знаходячи різні причини і виправдання.

Страх темряви або страх ночі може супроводжуватися такими симптомами:

 • Прискорене серцебиття;
 • Підвищення тиску;
 • Пітливість;
 • Тремтіння в тілі.

При переході страху в психічний розлад хворий починає чітко «бачити» придумані образи, і вони переходять в категорію галюцинацій.

Причини страху темряви

1. Генетична схильність. У більшості людей страх темряви передається у спадок від предків. За статистикою, якщо батьки відчували страх темряви, то їхні діти також будуть схильні до ніктофобії.
2. Негативний досвід. Неприємна подія, яку людина перенесла в темряві, закріплюється в підсвідомості. Наприклад, дитину закривали в темній кімнаті. Згодом дефіцит освітлення асоціюється з пережитим переляком. Причому часто буває, що початкова загроза була вигадана і була плодом фантазії дитини.
3. Порушення нейро-хімічних процесів. Порушення обміну нейромедіаторів (дофаміну, серотоніну) і адреналіну може провокувати появу страхів. Який саме страх розвинеться у людини, залежить від індивідуальних особливостей нервової діяльності.
4. Постійні стреси. Тривале нервове перенапруження (конфлікти в сім’ї, труднощі на роботі, сесія) порушує нормальне функціонування нервової системи. При цьому страх темряви може з’явитися навіть у дорослих.
5. Голодування, суворі дієти. Існує версія, що дефіцит деяких хімічних елементів порушує роботу мозку, наслідком чого можуть стати необгрунтовані страхи.
6. Страх смерті. Ця фобія загострюється в нічні години і провокує появу страху темряви.

Як позбутися страху темряви

 • Знайдіть причину страху. Постарайтеся згадати ситуацію, яка викликала появу страху темряви. Її необхідно представити в деталях, відчути всі емоції, а потім придумати щасливий фінал (мене закрили в темній кімнаті, але потім прийшов батько і взяв мене на руки). Важливо змінити своє мислення на позитивне.
 • Приємні мрії. Якщо страх темряви заважає заснути, то необхідно розслабитися, уявити себе в спокійному місці, викликати в уяві інші приємні образи.
 • Поведінкова терапія. Успішним визнаний метод поступового звикання. Перш ніж включити світло в темній кімнаті, необхідно порахувати до 10. Щодня збільшуйте час перебування в темряві на 10-20 секунд.

Страхи і фобії піддаються лікуванню в будь-якому віці. Ви можете позбутися від них самостійно, або звернутися за допомогою до фахівця. Терпіння і робота над собою гарантовано дадуть позитивні результати.

05.12.2017
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(2 оцінки, в середньому: 5 з 5)