Санація порожнини рота

 

Санація порожнини рота – це комплекс оздоровчих заходів з метою профілактики та / або лікування різних захворювань ротової порожнини, які в майбутньому могли б привести до розвитку більш серйозних ускладнень. Своєчасна і адекватна санація дозволяє не тільки знизити ризик розвитку ускладнень, але також створює сприятливі умови для нормального розвитку зубів і інших тканин ротової порожнини. Також дана процедура є обов’язковим підготовчим етапом при плануванні різних хірургічних втручань.

Кому показана санація порожнини рота?

Санацію порожнини рота слід проводити всім людям, особливо тим, у яких є хронічні захворювання ротової порожнини або схильність до них.

Санацію порожнини рота слід проводити:

 • Перед хірургічними операціями. Виконання операцій в порожнині рота, зубах або дихальних шляхах вимагає попереднього лікування всіх захворювань ротової порожнини (особливо інфекційних). В іншому випадку під час хірургічного втручання інфекція може потрапити в операційну рану або в дихальні шляхи пацієнта, що може стати причиною розвитку ускладнень.
 • Дітям дошкільного і шкільного віку. Перед надходженням в дошкільний чи шкільний освітній заклад слід переконатися, що у дитини немає захворювань зубів та ротової порожнини.
 • Жінкам до і / або під час вагітності. Перед народженням дитини також рекомендується вилікувати всі захворювання зубів і ротової порожнини. В іншому випадку під час виношування плоду, при пологах або в період грудного вигодовування можуть розвинутися різні ускладнення, які можуть поставити під загрозу здоров’я матері і дитини (при прогресуванні інфекції ротової порожнини може статися зараження плода, при лікуванні інфекції антибіотиками може відбутися пошкодження внутрішніх органів плоду і так далі).
 • Пацієнтам з цукровим діабетом. При даній патології знижуються захисні сили організму, внаслідок чого підвищується ризик розвитку інфекційних захворювань, в тому числі порожнини рота. Вилікувати такі захворювання у діабетиків буває вкрай складно. Ось чому таким пацієнтам рекомендується регулярно виконувати санацію ротової порожнини з профілактичною метою.
 • При наявності хронічних захворювань ротової порожнини. Якщо у пацієнта є патологія, яку не вдається повністю вилікувати, йому також рекомендовані регулярні профілактичні обстеження у стоматолога з метою раннього виявлення та усунення ускладнень.
 • Людям, які працюють з шкідливими речовинами. Різні хімікати можуть пошкоджувати зуби людини, а також призводити до розвитку інших захворювань порожнини рота. Пацієнтам, які працюють з такими речовинами, рекомендується регулярно обстежуватися у стоматолога з метою раннього виявлення та своєчасного лікування захворювань ротової порожнини.

Санація порожнини рота перед імплантацією зубів

Імплантація зубів – це складна процедура, під час якої в щелепні кістки імплантується металевий імплантат, на який згодом нарощується коронка в формі зуба. Якщо перед імплантацією в ротовій порожнині пацієнта буде присутній будь-який інфекційний або інший патологічний процес, це може призвести до потрапляння інфекції в рану. Надалі це може привести до відторгнення імплантату і до розвитку інших ускладнень. Ось чому перед початком процедури слід провести ретельну санацію ротової порожнини пацієнта з усуненням всіх подібних патологій.

 

Як часто слід проводити санацію порожнини рота?

При відсутності будь-яких хронічних захворювань зубів лікарі рекомендують виконувати санацію порожнини рота з профілактичною метою мінімум 2 – 3 рази на рік. Це дозволить своєчасно виявляти можливі патології і займатися їх лікуванням на ранніх стадіях розвитку, що значно зменшить вартість лікувальних заходів і знизить ризик розвитку ускладнень в подальшому.

При наявності у пацієнта хронічних захворювань ротової порожнини санацію можна виконувати і частіше (частота відвідувань визначається лікарем в залежності від виду захворювання, ефективності лікування, супутніх патологій та інших факторів).

 

Що включає санація порожнини рота?

Як випливає з вищесказаного, під час санації порожнини рота лікар виявляє і усуває всі патології, які могли б привести до пошкодження зубів, щелепних кісток, ясен, слизової оболонки рота, а також могли б стати причиною розвитку ускладнень в майбутньому.

Санація порожнини рота включає:

 • Лікування та профілактику карієсу. Дана патологія характеризується початковим пошкодженням зубної емалі (що покриває зуб). Без своєчасного лікування карієс може руйнувати емаль і пошкоджувати глибші структури зуба, що в кінцевому підсумку може стати причиною його повного руйнування і розвитку інших ускладнень. Регулярна санація порожнини рота дозволяє виявити карієс на ранніх стадіях розвитку, коли усунути його дуже легко.
 • Лікування пульпіту. Пульпіт – це інфекційно-запальне ураження м’яких тканин зуба (кровоносних судин, нервових закінчень). Наявність пульпіту є протипоказанням до імплантації зубів, так як після виконання процедури патологічний процес може поширитися з ураженого зуба на сусідні тканини, в тому числі на кістку нижньої щелепи, в якій зафіксовано імплантат. Це може привести до відторгнення імплантату і розвитку інших інфекційних ускладнень.
 • Лікування періодонтиту. Дана патологія характеризується ураженням структур, які фіксують зуб в щелепній кістці, а також поширенням інфекційно-запального процесу на щелепні кістки і на сусідні зуби. Лікування періодонтиту і його ускладнень є обов’язковою умовою перед імплантацією зубів, так як в противному випадку висока ймовірність відторгнення імплантату після його установки.
 • Лікування ерозій зубів. Дана патологія характеризується руйнуванням зубної емалі. На початкових стадіях захворювання уражається поверхневий шар емалі зуба. Якщо патологія виявлена ​​на даному етапі, лікар може виконати так звану ремінералізацію (відновлення структури емалі), що дозволить запобігти подальшому прогресу захворювання. На більш пізніх стадіях розвитку уражаються більш глибокі структури зуба, внаслідок чого для лікування може знадобитися установка пломби або коронки.
 • Пломбування патологічних порожнин. При виявленні глибоких ерозій, а також при формуванні порожнин після лікування карієсу або інших патологій в зубній тканині лікар може встановити в утворену порожнину пломбу. Це дозволить відновити структуру зуба і запобігти подальшому його пошкодженню.
 • Протезування зубів. Суть методу полягає в тому, що замість відсутніх зубів встановлюються спеціальні протези, які зовні не відрізняються від своїх зубів. Це дозволяє усунути косметичні дефекти, а також позбавляє пацієнта від складнощів під час пережовування їжі, розмови і так далі.
 • Виправлення деформацій зубів. Вроджені або набуті (наприклад, після травми) деформації зубів можуть бути виправлені за допомогою пломбування, протезування, установки коронок і іншими методами.
 • Видалення зубних каменів. Зубний камінь може утворюватися в результаті неправильного догляду за зубами (при нерегулярному їх чищенні), при порушенні обміну речовин і так далі. Щоб видалити зубний камінь, лікар може застосовувати ультразвукові та інші техніки.
 • Видалення пошкоджених зубів. При пошкодженні зубів каріозним процесом, інфекцією або після травми може знадобитися їх видалення. Надалі на місце видалених зубів може бути встановлений штучний імплантат, однак перед його використанням слід усунути всі інфекційно-запальні та інші патології ротової порожнини.
 • Лікування інфекційно-запальних процесів ротової порожнини і щелепних кісток. При підготовці до імплантації зуба, а також перед будь-яким хірургічним втручанням на ротовій порожнині слід спочатку вилікувати стоматит (запалення слизової оболонки порожнини рота), гінгівіт (запалення ясен), альвеоліт (запалення альвеолярних відростків щелепних кісток, в яких кріпляться зуби) і так далі. В іншому випадку після імплантації можуть розвинутися ускладнення, які призведуть до пошкодження або навіть відторгнення імплантату.
 • Чистку ясенних кишень. Ясенні кишені – це патологічні поглиблення, що утворюються між зубом і яснами. У них може накопичуватися зубний наліт, зубні камені, патогенні мікроорганізми і так далі. Все це призводить до розвитку і прогресування інфекційно-запального процесу, який може поширюватися на ясна, на сусідні зуби. Під час чистки такої кишені проводиться видалення всіх патологічних відкладень.
 • Обробку зубів фторвмісними препаратами. Дана процедура проводиться після видалення зубних каменів, після чистки зубів. Фторвмісні препарати проникають всередину зубної емалі і зміцнюють її, що дозволяє знизити ризик її пошкодження в подальшому.
 • Відбілювання зубів. На сьогоднішній день існує безліч методик, що дозволяють надати зубам білизну. Дана процедура не є обов’язковою при санації порожнини рота, однак може бути виконана за бажанням пацієнта.

Варто зазначити, що під час кожного обстеження лікар-стоматолог ретельно оглядає ротову порожнину пацієнта, після чого видає йому ряд рекомендацій по догляду за зубами (регулярно чистити зуби, використовувати зубну нитку і так далі). Це також дозволяє знизити ризик розвитку захворювань ротової порожнини в подальшому.

 

Санація порожнини рота – це боляче?

На сьогоднішній день санація ротової порожнини (і взагалі будь-яка стоматологічна процедура) є абсолютно безболісною. Перед початком лікування лікар оглядає ротову порожнину і зуби пацієнта. Якщо потрібно виконати будь-які маніпуляції, які могли б доставити пацієнту біль, лікар попередньо застосовує місцеві знеболюючі препарати. В результаті цього пацієнт, залишаючись у свідомості, не відчуває абсолютно ніякого болю. Після закінчення процедури і припинення дії місцевого знеболювання можлива поява незначних або помірних болів в області пошкоджених тканин, проте дані болі короткочасні і легко усуваються знеболюючими препаратами.

05.07.2018
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(1 оцінка, в середньому: 5 з 5)