Коли ростуть зуби мудрості

 

Процес появи практично всіх зубів припадає на дитячий вік, крім третіх молярів. Тому багатьом стає цікаво, а коли зростає зуб мудрості в такому випадку? Справа в тому, що фізіологічне прорізування вісімок відбувається за особливими правилами – вони починають лізти набагато пізніше за інших, коли організм людини вже майже дозрів. Саме з цієї причини треті моляри ознаменовані «мудрими».

В якому віці приблизно очікувати прорізування і до чого готуватися? Незважаючи на схожість в анатомічній будові з іншими молярами, зуби мудрості по праву вважаються самими унікальними і непередбачуваними. Вони мають кілька ключових особливостей, можуть зовсім не вирости або вилізти частково, при цьому їх спроби пробитися крізь ясна і зайняти своє місце в зубному ряду для людини майже завжди проходять на тлі дискомфортних відчуттів.

 

Особливості росту зубів мудрості

 

 

У процесі еволюційного розвитку треті моляри втратили своє первинне функціональне призначення і на сьогоднішній день вважаються органами-рудиментами. Вони мало беруть участь в акті пережовування, але можуть стати опорою для мостових протезів в майбутньому, за умови їх правильного розвитку, що є крайньою рідкістю на практиці.

В самому кінці верхньої і нижньої щелепи симетрично закладено по два зачатка третіх молярів, а всього їх чотири. Зростання третіх молярів відбувається з зачатків, розвиток яких передбачено на період повної заміни постійних молярів, тобто у віці 13-15 років. Ріжуться зуби мудрості тільки після утворення коронкової частини, а цей момент припадає на підлітковий вік, при цьому зростання коренів триває ще протягом трьох років.

Що стосується анатомічної будови, то візуально вони нічим не відрізняються від інших багатокореневих зубів. Але якщо звернути увагу саме на корені, то у вісімок їх може бути до 5 штук, вони в основному ростуть криві, зі складними вигинами, схильні до зрощення, через що створюється ілюзія одного товстого кореня. Зрозуміло, що така особливість не є плюсом за всіма параметрами. Перш за все, такі кореневі канали не представляється можливим нормально вилікувати.

Крім цього, вісімки відрізняються і іншими патологічними відхиленнями. Дуже часто у зачатків порушуються терміни розвитку, вони можуть мати неправильну форму і розміри, займають неправильну позицію всередині кісткової тканини і розташовуються з аномальними відхиленнями.

У практичній діяльності стоматологи рідко зустрічають пацієнтів з фізіологічно правильним вертикальним зростанням, набагато частіше стикаються з такими явищами – вісімка лежить горизонтально, упираючись корінням в сьомий зуб, розташовується під сильним нахилом і чинить тиск на щоку або сусідні моляри, через нетиповий кут нахилу не може вилізти або пробивається через ясна частково.

Всі ці нестандартні якості зубів мудрості значно ускладнюють і затримують своєчасне прорізування, негативно відбиваються на стані зубного ряду, а також пояснюють хворобливий стан людини на етапі проростання. Причому дискомфорт виникає і у людей з правильним напрямком росту. Адже треті моляри лізуть крізь непідготовлені тканини пародонту, оскільки раніше там не росли молочні зуби. Зуб мудрості що нормально прорізався – це привід для радості.

 

Коли з’являються зуби мудрості

 

 

Коли ріжеться зуб мудрості? У всіх людей цей момент настає індивідуально. Але існують певні тимчасові рамки, протягом яких вісімки прорізуються. Як правило, терміни прорізування зубів мудрості варіюється в межах від 16-17 до 25 років.

Іноді трапляється, що вісімка остаточно виходить на поверхню набагато пізніше встановлених термінів до 30 і навіть 35 років, а у деяких може зовсім не з’явитися, залишившись всередині ясна.

Якщо вам цікаво до скількох років ростуть зуби мудрості, то відповідь проста – протягом усього життя до самої старості. Відомі випадки, коли вони починали прорізуватися в похилому віці.

Що стосується того, скільки зростає зуб мудрості, то можна зрозуміти, що прорізування не відбувається за один день – цей процес пролонгованого характеру і може займати кілька місяців, при цьому неприємні симптоми тимчасово затихають, а потім знову дають про себе знати з новою больовою хвилею.

 

Симптоми прорізування зубів мудрості

Коли лізе зуб мудрості, він долає кісткові тканини, тому його зростання завжди супроводжується сукупністю характерних ознак:

  • з’являється больовий синдром різного ступеня вираженості;
  • при сильному запальному процесі може підвищуватися температура до 38˚С;
  • ясна близько ріжучих зубців набрякають, стають опухлими, додатково іноді болить слизова оболонка, язик;
  • опухає щока біля місця, де прорізається;
  • ущільнюються регіонарні лімфатичні вузли.

 

Чим довший буде відбуватися процес зростання вісімки, тим більше будуть запалюватися тканини пародонту. На цьому тлі дуже часто ситуація ускладнюється. Як правило, через сильну хворобливість людина намагається зайвий раз не чіпати зуб, тому не чистить повноцінно зуби. Через це харчові залишки потрапляють під набряклі ясна, накопичується бактеріальний наліт у великій кількості, а все це є джерелом інфекції.

Наскільки довго затягнеться цей болісний процес? Практично все залежить від конкретної людини і його клінічної картини. Можна вчинити інакше. Не чекати остаточного проростання, а просто звернутися до стоматолога для прояснення ситуації. Лікар зробить рентгенографію, завдяки якій є можливість сформулювати адекватний прогноз, а також вжити необхідних заходів. Якщо виявиться їх аномальна будова, то швидше за все, лікар повідомить про необхідність видалення зуба мудрості.

 

 

На те, коли ріжеться зуб мудрості у конкретної людини, впливає також спадковий фактор. Тобто, якщо батьки не зіткнулися з подібним явищем, то з великою часткою ймовірності у дитини теж не виростуть треті моляри.

При проростанні нового зуба мудрості, іноді коронці вдається тільки трохи пробитися крізь альвеолярний відросток, а інша ділянка прикрита слизовою оболонкою. В результаті утворюється капюшон, під яким скупчуються харчові залишки і бактерії, що призводить до запального процесу. З таким явищем стикаються багато людей, а називається він перикоронарит. У пацієнта з’являються пульсуючі болі, утруднюється відкриття рота і акт жування, з рота чути неприємний запах, а біля капюшона не виключена поява гною.

 

При перикоронариті необхідно звертатися до стоматолога, інакше зуб буде з’являтися довго. Лікар усуне перешкоду для зростання вісімки шляхом висічення ясна. Але якщо буде встановлена ​​недостатність місця на щелепі, то зуб доцільніше видалити, щоб він не провокував скупченість інших зубів.

14.10.2017
  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(7 оцінок, в середньому: 5 з 5)