Болить щелепа

Не варто гадати, чому може боліти щелепа. Важливо знати що робити – звернутися з проблемою до лікаря. Це дозволить вжити відповідних заходів. Біль в щелепному суглобі може виникнути з різних причин, найбільш часто зустрічаються з них розглянуті нижче.

Коли болять суглоби в щелепі, людина відчуває сильний дискомфорт при вимові слів або жуванні. Причини захворювання можуть бути наступними:

 • Перелом
  Він виникає в нижньощелепному суглобі через механічний вплив (удар, пошкодження при падінні і інші травми). Симптоми перелому проявляються у вигляді сильного болю в місці перелому. Хворий не може говорити, ковтати або жувати, хворобливість різко посилюється при дотику до хворого місця, розмові, русі. Часто при переломах у пацієнтів западає язик. При відсутності своєчасної терапії відбувається зміщення зубних рядів, нижня щелепа зміщується вперед або назад по відношенню до верхньої, іноді фіксується зсув зверху вниз. Лікування перелому щелепи починається фіксуванням нижньощелепного суглоба щільною пов’язкою. Якщо є необхідність, то треба зафіксувати і язик хворого. Після обстеження пацієнта за допомогою рентгена лікар встановлює тип перелому (відкритий, закритий, осколковий або одиничний). Хворому забезпечують необхідний спокій, а потім проводиться хірургічна операція. Вона спрямована на видалення осколків, фіксування кісток в потрібному для нормального зрощення положенні. Якщо вчасно не надати кваліфіковану допомогу пацієнтові, то наслідком перелому стане повна деформація зубних рядів, розхитування, а потім і випадання зубів на місці перелому.
 • Остеомієліт
  Ситуація коли болить суглоб в щелепі зустрічається при гострому запальному процесі. Остеомієліт найчастіше викликають запущені хвороби зубів або інфекція, що потрапила в тканини . Симптоми остеомієліту проявляються в сильному больовому синдромі, людина скаржиться не тільки на біль, болить практично вся щелепа. Часто у таких пацієнтів температура піднімається до 38-39 ° С, а іноді і вище. Лікарі фіксують різке збільшення лімфатичних вузлів на шиї хворого. Запальний процес можна виявити і при аналізі крові. Якщо вчасно не почати лікувальний процес, то остеомієліт може привести до абсцесу або до розвитку сепсису. Лікування остеомієліту починають з видалення хворого зуба, після чого проводять повну санацію ротової порожнини для видалення інфекційного вогнища. Для цього застосовуються різні антибактеріальні медикаменти. Якщо почалося ускладнення, то роблять надріз у зоні нагноєння, а потім видаляють гнійні утворення. Після цього пацієнтові виписують антибактеріальні засоби або антибіотики для попередження рецидиву.
 • Синдром дисфункції
  Щелепний суглоб болить при жуванні якщо у людини розвинувся синдром дисфункції на скронево-щелепному суглобі. Це властиво людям, які перенапружують щелепи, наприклад, міцно стискають їх під час сну. Синдром може виникнути через стресову ситуацію або бруксизм. Симптоми дисфункції на скронево-щелепній області проявляються у вигляді сильного болю при жуванні, причому людина виразно чує різні звуки, наприклад, скрегіт або клацання при русі щелепами. Ці шуми свідчать про деяке зміщення кісток по відношенню до диска суглоба. Лікування починають зняттям тонусу м’язових структур. Для усунення спазмів на м’язах рекомендується забезпечити хворому повний спокій. Йому накладають холодні компреси і дають знеболюючі медикаменти.
 • Краниальна невралгія
  Розвивається при запаленні нервів черепа. Ознакою невралгії є сильний біль, що має “смикаючий” характер. Якщо хвороба торкнулася язикоглоткового нерву, то больовий синдром проявляється в області нижньої щелепи. Хворобливість зачіпає великі зони, може боліти повністю ліва або права частина голови, причому біль захоплює простір від підборіддя до скронь. При пальпації хворий скаржиться на різке посилення болю. При лікуванні невралгії призначають медикаменти відповідного профілю. При необхідності лікар може провести хворому місцеве знеболення.
 • Артрит щелепи
  Артрити різної етіології найчастіше вражають щелепні зони. Вони діляться на травматичні, ревматоїдні і гнійні ураження. Травматичний тип артриту розвивається при крововиливі під час механічного ураження щелепи, вивиху щелепного суглоба. Ревматоїдний тип з’являється при стафілококовій (стрептококовій) інфекції, що носить алергічний характер. Гнійний артрит найчастіше з’являється при інфікуванні ротової порожнини під час тонзиліту, грипу або переохолодження. Ознаками гнійного артриту є загальна слабкість хворого, підвищення у нього температури до 37-38 ° C. Суглоб червоніє, ущільнюється і набрякає в місці гнійного ураження. Може з’явитися шум у вигляді клацань, хрускоту, шарудіння. У деяких пацієнтів при гнійному артриті виникають проблеми з рухом щелепами вранці. У деяких випадках розвивається повна нерухомість цього органу. Лікування гнійних артритів починають з призначення антибактеріальних лікарських засобів. Хворому забезпечується спокій щелепних структур на час курсу терапії. При ускладненнях лікарі усувають нагноєння розкриттям гнійного вогнища, проводиться обробка нижньощелепного суглоба зсередини за допомогою антисептиків. Ревматоїдний артрит проявляється в хворобливості щелепи, що переходить на вухо, язик або скроню. Хворому з таким захворюванням важко рухати щелепою вранці, можуть порушитися жувальні функції. При ревматоїдному артриті лікувальний курс передбачає сеанси електрофорезу, гімнастику. Хворому пропонують обмеження на рух хворим органом на період реабілітаційних заходів. Лікування травматичного артриту аналогічно іншим видам цієї хвороби.
 • Остеоартроз
  Остеоартроз з’являється через зношеність щелепних суглобів. Найчастіше їм страждають люди старше 50 років. Але ця хвороба може проявитися і раніше внаслідок неякісного зубного протеза або артриту. Ознаки остеоартрозу виявляються поступово. Спочатку у хворого з’являються клацання або хрускіт при русі щелепою, ранкова скутість, зникаюча протягом дня. Потім до зазначених ознаках додається тупий біль, що загострюється в холодну погоду або в вечірній час. Така ж симптоматика розвивається і при перевантаженні щелепного суглоба. Через 4-6 місяців розвивається зниження слуху, оніміння, поколювання на шкірі обличчя, болі в оці і голові. У хворого відбувається обмеження амплітуди рухів нижньою щелепою. Вона починає рухатися туго, а при спробі відкрити рот щелепа зміщується в хвору сторону, починає проявлятися деяка асиметрія обличчя. Остеоартроз лікують зняттям зайвого напруження на щелепі, для цього використовуються спеціальні шини. Курс реабілітації передбачає методи консервативної фізіотерапії. При відсутності лікування на пізніх стадіях хвороби людина відчуває сильний, постійний біль у всій щелепі.
24.02.2018
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(1 оцінка, в середньому: 5 з 5)