Що таке кіста зуба

Кіста зуба формується в глибоких тканинах пародонта, переважно поблизу верхівки зубного кореня, нагадує кулясте утворення, покрите щільною епітеліальною капсулою. Внутрішній простір даного вистелений фіброзними тканинами і наповнений гнійним ексудатом, мертвими клітинами і бактеріями. В основному патологія вражає верхню щелепу з огляду на фізіологічну пористость кістки. Пузир постійно росте, його діаметр становить від 0,5 мм до 2-3 см.

 

Чому з’являється кіста

Кіста кореня зуба формується з однієї причини – це інфікування внутрішніх тканин пародонта із закритою обмеженою порожниною. А ось проникненню патогенних агентів могли передувати різні фактори, серед яких основними є незадовільна гігієна ротової порожнини, що призводить до стоматологічних захворювань і перенесені травматичні ушкодження щелепно-лицьового апарату. Таким чином, кіста є ускладненням, а не самостійною патологією.

Причини по яким може з’явитися кіста на корені зуба:

 • запущені форми карієсу і ускладненого пульпіту;
 • складне прорізування, особливо зубів мудрості. Явище провокує травмування, запалення. Такі умови сприяють розвитку гнійного процесу і утворення патологічної капсули при попаданні хвороботворних бактерій;
 • на тлі періодонтиту, періоститу, гінгівіту. Всі захворювання пов’язані з запальним процесом;
 • хронічні форми хвороб горла, носа, вух (тонзиліт, гайморит, запалення носоглотки);
 • якщо під встановленою коронкою запалився корінь. Тоді токсичні маси, що зібралися в каналах знаходяться в закритому просторі, а не виходять, в результаті розвивається кіста під зубом;
 • лікарська недбалість під час стоматологічних маніпуляцій;
 • механічне пошкодження лицьової і зубної ділянки, що стало причиною інфікування області біля кореня.

Зазначені фактори дуже часто стають провокаторами запального процесу на яснах. Патологічні осередки можуть безпосередньо проникнути до зубного кореня і вразити його відразу або локалізуватися на слизових ротової порожнини, поступово поширюючись в глибину тканин.

 

Симптоми кісти зуба

Процес утворення капсули з гноєм характеризується безсимптомним перебігом, оскільки відбувається поступово і займає досить тривалий період. Така особливість є обтяжуючою обставиною, що перешкоджає своєчасному виявленню патологічного формування і провокує запалення кісти зуба.

На початковій стадії мінімальний розмір утворення становить близько 0,5 мм, тому людина не відчуває хворобливості і візуально не помічає ніяких змін в роті, очевидні ознаки кісти відсутні. Виявити настільки маленьке утворення можна тільки за допомогою рентгенографії. Як правило, це трапляється в ході планового профілактичного огляду або лікування іншої стоматологічної проблеми.

Клінічні прояви набувають виражений характер у міру зростання міхура з гноєм. Людина може відчувати незначні болі під час пережовування, при натисканні на область ясен біля хворого зуба. Дуже важливо не ігнорувати подібні ознаки, оскільки при таких симптомах є шанси зберегти зуб, не вдаючись до його видалення.

Симптоми кісти зуба, що досягла значного діаметру, а стають очевидними, провокуючи біль різкого характеру:

 • ясна близько зуба викликає тупий ниючий біль. Її практично неможливо вгамувати анестетиками;
 • ясна набрякає, стає червоного кольору;
 • може опухати щока;
 • локалізація кісти на верхніх зубах, наближених до гайморових пазух, провокує головний біль і гнійний запах з носа;
 • при значному запаленні підвищується температура.

Логічним завершенням формування міхура біля кореня зуба є утворення свища – каналу, що з’єднує гнійну порожнину і ясна. Через нього буде виходити гнійний ексудат з розірваної кісти.

З огляду на особливості розвитку кісти, рекомендується проводити рентгенограму, особливо якщо в роті присутні каріозні вогнища або інші відхилення. Дослідження допоможе виявити проблему на будь-якій стадії патологічного процесу і відповідно, вжити своєчасних заходів.

 

Різновиди кістозних утворень

Класифікацію проводять за кількома різними критеріями.

Утворення запального характеру:

 • резедуальні утворення – в медичній практиці дуже поширені, формуються після екстракції зуба, на тлі хронічних хвороб пародонта запального характеру, після травм;
 • ретромолярна капсула – з’являється на тлі складного проростання третіх молярів. Ускладнене проростання може бути пов’язано з неправильним розташуванням;
 • радикулярная коренева кіста вражає зубний корінь безпосередньо або локалізується поблизу нього. Її розвитку передують травми, хронічні запальні процеси пародонту.

Патологічні капсули не запального характеру:

 • в період прорізування або зміни тимчасових зубів – утворення невеликих м’яких кіст припадає на дитячий вік;
 • фолікулярні кістозні капсули з зачатком корінного зуба – в основному з’являються, якщо був проведений недостатній або неякісний медичний догляд за молочним зубним рядом.

Що стосується місць локалізації, то вона може розташуватися в будь-якому місці зубного ряду. Наприклад, буває кіста переднього зуба, зубів мудрості, різців, іклів і інших молярів.

Появу кісти можна розцінювати як своєрідну захисну реакцію організму на інфекцію, так забезпечується збереження здорових тканин в цілісності. Але це не означає, що гнійна капсула не представляє небезпеки. Навпаки, необхідно усунути патологічне утворення якомога швидше, оскільки його розвиток викликає ряд додаткових наслідків.

Наслідки кісти на яснах зуба:

 • розвиток періодонтиту – захворювання не тільки передує утворенню міхура з гноєм, а й може виникнути на тлі запалення;
 • формування флюсу – присутній сильний біль і виражена набряклість в області запалення, зачіпаючи лицеву ділянку. В ураженій області накопичується гній у великих кількостях, провокуючи подальші ускладнення;
 • утворення флегмони з нагноєннями, яка вражає шию та обличчя;
 • кіста на яснах формує патологічний ланцюжок, який може супроводжуватися остеомієлітом щелепної кістки, випаданням зубів, сепсисом, мимовільними переломами щелепи, переродженням кісти в злоякісні або доброякісні утворення.

 

Методи лікування кісти зуба

Існує всього два методи лікування – це консервативна терапія і видалення кісти зуба хірургічним шляхом.

Показання до терапевтичних способів лікування:

 • відсутність пломбувального матеріалу в кореневих каналах, тобто раніше вони не піддавалися пломбування і до гнійної капсулі є вільний доступ;
 • в тих випадках, коли мова йде про неякісне пломбування каналу по робочій області (присутні порожнечі), на свій розсуд лікар може вдатися до консервативного лікування, оцінивши ситуацію, але доцільніше видалити кісту хірургічним шляхом;
 • кістозне утворення не перевищує 1 см в розмірах.


В ході консервативного методу лікування проводять антисептичну обробку, чистять повністю зуб і пломбують його. Альтернативною заміною медикаментозному лікуванню може стати мідно-кальцієва суспензія. Її вводять в зубні канали, а потім впливають на них електрострумом з маленькою потужністю.

Необхідно налаштуватися на те, що лікування кісти зуба консервативною терапією займає близько трьох місяців.

Консервативний спосіб не такий травматичний як оперативне видалення, але від повторних рецидивів пацієнт не застрахований.

На практиці переважно вдаються саме до оперативного втручання з огляду на досить пізню діагностику захворювання.

23.02.2018
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(2 оцінки, в середньому: 5 з 5)