Карієс

 

Карієс – це патологічний, деструктивний процес, що характеризується руйнуванням поверхневого шару емалі зубів, з прогресуванням вглиб, зачіпаючи тверді тканини. У медицині подібне явище носить назву каріозна хвороба.

Протягом дня людина вживає їжу і напої. Після прийому їжі в ротовій порожнині залишаються її частинки. При недотриманні правил гігієни, таке середовище сприяє розмноженню патогенних мікроорганізмів. Їх агресивність полягає в порушенні товщини емалевого шару шляхом виведення з її складу мінералів. Тобто, відбувається демінералізація зубів.

Коли верхній шар порушений, бактеріям відкривається доступ до глибоких шарів і твердих тканин. При відсутності лікування, карієс буде постійно прогресувати. Далі мікроорганізми почнуть вражати корінь зуба, що призведе до необхідності його видалення.

 

 

Класифікація карієсу

У стоматології прийнято виділяти кілька типів хвороби:

 • ерозія емалі;
 • ураження дентину;
 • початковий карієс кореня (ураження цементу);
 • захворювання в призупиненої стадії;
 • розсмоктування коренів молочних зубів (у дітей).

Є ще міжнародна класифікація (карієс МКБ К02). Кожен, зазначений вище тип, має своє маркування від К02.0 до К02.3 (сюди не входить ураження молочних зубів).

 

Стадії карієсу

Каріозне ураження – це досить тривалий процес. Тому прийнято виділяти чотири основних стадії захворювання:

 • Початкова;
 • Поверхнева;
 • Середня;
 • Глибока.

Розглянемо детально кожну з них.
Перший, або початковий карієс, стоматологи позначили як стадію плями. Характерною особливістю є виникнення на поверхні зубної емалі невеликої плямочки, сірого, білого або темного кольору. Перша, і помилкова думка, при побаченому симптомі – зубний наліт. У цей період не виникає болю або дискомфорту, тому пацієнт не звертається за лікарською допомогою. Примітно те, що лікування такого ураження, найчастіше консервативне, і складається лише з відновлювальної терапії. Найчастіше зустрічається такий карієс у дітей. Це обумовлено вживанням великої кількості солодощів. Процес не встигає розвинутися остаточно, адже молочні зуби випадають в ранньому віці.

Другою стадією захворювання виступає поверхневе ураження. У цей період пляма перестає бути схожою на наліт, що обумовлено початковим етапом деструкції емалі. Характерною особливістю стадії є підвищена чутливість зубів на термічні подразники.

При відсутності лікування захворювання переходить на середню стадію. Тут уже в процес втягується дентин (сполучна тканина зуба). До підвищеної чутливості додається утворення невеликого отвору в порожнині зуба.

Завершальна стадія патології – глибокий карієс. В цей час зуб практично повністю вражений, і лікар може діагностувати пульпіт. Для стадії характерно потемніння зубної поверхні, поява порожнини великого розміру і присутність сильних болів.

 

 

Карієс: ускладнення і наслідки

Якщо у людини діагностовано карієс, чим небезпечний цей процес відомо кожному дорослому. При відсутності лікування патологія беззастережно призведе до втрати зуба, його доведеться видаляти. Менш страшними ускладненнями виступають пульпіт і періодонтит.

У першому випадку стоматологи відзначають виразний запальний процес нерва зуба, хворобливість при натисненні, підвищену чутливість. При переході в періодонтит, будуть вражені не тільки нерви, а й зв’язки, які з’єднують зуби.
При всій небезпеки захворювання, якщо вчасно відвідувати стоматолога і лікувати карієс, прогноз на одужання буде сприятливим.

17.06.2017
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(7 оцінок, в середньому: 5 з 5)