Білий наліт на губах у дорослих

Білий наліт на губах часто має різні причини у дорослих і дітей. Вони можуть бути абсолютно незрозумілі. Варто пам’ятати, що не завжди його поява є свідченням патологічного процесу в організмі. Наприклад, невеликий білий наліт на язиці і губах після сну вважається абсолютно нормальним явищем.

Непатологічні причини утворення нальоту:

 • найчастіше білий наліт на губах у дорослих з’являється через неправильну гігієну порожнини рота. У складі зубної пасти може бути присутня речовина, що подразнює слизову оболонку рота і викликає такий ефект;
 • може з’являтися від носіння зубних протезів;
 • поверхня губ покривається білою плівкою при тривалому палінні. Тютюнові смоли дратують слизову оболонку і висушують шкіру. В цьому випадку нальотом частіше покривається нижня губа;
 • іноді він виникає через зневоднення організму і при значних фізичних навантаженнях. Через сухість у роті шкіра на губах покривається мікротріщинами і білими виділеннями;
 • пересихання шкіри з наступним утворенням світлої плівки може з’явитися після нанесення неякісної губної помади або блиску. Стійкі помади містять хімічні речовини, які сушать шкірний покрив, викликають лущення і відшарування шкіри;
 • після перенесеного стресу або від хронічної втоми;
 • може бути наслідком обробки порожнини рота, ясен або зубів лікарськими препаратами;
 • при закладеності носа людина дихає ротом, поверхня губ при цьому пересихає і з’являється світлий наліт.

 

Кандидоз
Нерідко білий наліт є симптомом інфекції бактеріальної природи. Найпоширенішим захворюванням з подібним симптомом є кандидоз. Збудник інфекційної патології – дріжджоподібний грибок, в невеликому обсязі може бути присутнім в організмі будь-якої людини. При сприятливих для грибка умовах патогенний агент розмножується, що призводить до розвитку молочниці на губах. Захворюванню передує переохолодження, збій гормональної системи, цукровий діабет, зміна кліматичних умов, депресія. Зона ураження може охоплювати всю порожнину рота. Без своєчасного лікування молочниця здатна перейти в хронічну стадію.

Дисбактеріоз
Порушення балансу шлунково-кишкового тракту формуються після харчового отруєння, лікування антибіотиками, шлунково-кишкового захворювання. Змінений склад мікрофлори порушує роботу кишечника, знижує апетит, на губах утворюється світлий наліт, в роті відчувається неприємний присмак, хворого нудить і рве.

Авітаміноз
Це тривала нестача вітамінів і мінералів в організмі. Незважаючи на те що органічні речовини необхідні для людини в невеликих обсягах, їх недолік порушує діяльність всього організму. Дефіцит вітамінів в першу чергу позначається на стані шкірних покривів. Зневоднена шкіра сохне, покривається висипом, поверхня губ тріскається, утворюється світлий наліт. При авітамінозі стоншуються і розшаровуються нігті, тьмяніє і випадає волосся. Крім того, нестача вітамінів послаблює захисні сили організму, що призводить до зараження вірусами і бактеріями.

Стоматит
Це запалення слизового шару в порожнині рота. Збудниками захворювання найчастіше є віруси і бактерії. Стоматит може бути спровокований системною склеродермією, стрептодермією. Також роздратування відбувається після термічного або хімічного опіку, стоматологічного втручання, носіння зубних протезів. Нерідко захворювання розвивається через гормональний дисбалансу. Стоматит діагностується у людей з нервовими порушеннями, захворюваннями серця і шлунка. Існує алергічний стоматит, що розвивається при попаданні алергену на слизову оболонку порожнини рота.

Цукровий діабет
Це патологія, при якій виходить з ладу підшлункова залоза, що відповідає за вироблення інсуліну. Без інсуліну цукор не переробляється в глюкозу і накопичується в крові. При цукровому діабеті відбувається порушення водного обміну, вода не утримується в тканинах і виводиться з організму. У зв’язку з цим хворі на цукровий діабет постійно відчувають спрагу. Зневоднення погано позначається на стані шкіри. Суха шкіра, свербіж, білий наліт на губах, погане загоєння ран – все це відноситься до симптомів цукрового діабету.

Хейліт
Запальний процес, що вражає слизову оболонку, і виявляється в куточках губ. Захворювання може розвинутися самостійно або проявитися як симптом іншої проблеми. Як правило, хейліт розвивається через дерматоз, який супроводжує шкірні патології. Захворювання може мати алергічне походження. При грибковому хейліті запалення провокується прийомом антибіотиків на тлі ослаблення імунітету. Факторами є недотримання гігієни рота і переважання в харчуванні багатих вуглеводами продуктів. У хворого спочатку з’являються сухі заїди в куточках рота, потім губи покриваються білуватою плівкою.

Герпес
Найпершим проявом захворювання є пощипування на губах, утворення тонкої білої плівки, з’являються бульбашки. Через певний час бульбашка лопається, утворюючи ранку. Пошкоджена шкіра покривається скоринкою і поступово заживає. Герпес на губах викликає вірус папіломи людини і передається при контактах повітряно-крапельним шляхом, при поцілунках і побутовим шляхом через предмети особистого користування. Вірус потрапляє в організм через мікротріщини на шкірі і слизовій оболонці рота.

Найчастіше у віл-інфікованих хворих відзначається сухість шкірних покривів, заїди в куточках губ і наліт.

Як показує практика, білий наліт на губах може бути свідченням безлічі захворювань, і, перед тим як приступати до лікування, потрібно виявити причину цього явища. Причому народні рецепти без точного діагнозу можуть тільки погіршити ситуацію. Тут не варто тягнути – потрібно виявити патологію на початкових стадіях і приступити до лікування, для чого необхідна допомога лікаря.

Для діагностики захворювання фахівець бере на аналіз зразок слизової оболонки рота. Також він опитує хворого, з’ясовуючи подробиці способу життя і шкідливі звички хворого. При необхідності проводиться загальний аналіз крові, гастроскопяя і рентген органів, які потрапили під підозру.

24.02.2018
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(3 оцінки, в середньому: 5 з 5)