Тріщини на зубах

Зуб – це повноцінний орган ротової порожнини з розвиненою кровоносною і нервовою системою. За природою він має кісткову міцну структуру, а основним його завданням є жувальна функція – механічна переробка їжі. В результаті регулярного впливу, нерідко з’являються тріщини на зубах, які спочатку можуть не завдавати людині дискомфортних відчуттів, крім появи косметичного дефекту.

Щоб не допустити розвитку серйозних наслідків, в тому числі і для зони посмішки, необхідно своєчасно звертатися до стоматолога, поки тріщини на емалі не стали глибокими.

Зубні тріщини (неповний перелом) – це стан, при якому тріснула емаль. Вони не впливають на цілісність зуба, він зберігає нерухомість, не розхитується. Включитися до патологічного процесу може дентин, але це відбувається не завжди.

Дефекти не завжди помітні візуально, дуже часто утворюються мікротріщини, які може виявити стоматолог при дослідженні порожнини рота. Зате наявність глибоких тріщин складно не помітити, найчастіше вони пігментуються і набувають забарвлення від чаю, кави, їжі, що робить їх очевидними для пацієнта і оточуючих.

Як правило, великі дефекти з’являються тільки в результаті серйозних ушкоджень. Традиційно ж розкол емалі бере початок саме з дуже маленьких мікротріщин, яким мало хто надає значення, оскільки вони не викликають больових відчуттів. Згодом стан погіршується, адже щоденне навантаження на зуби провокує збільшення розмірів тріщини. Ось на цій стадії людина найчастіше починає надавати значення дефекту. Глибокий розкол проявляє себе підвищеною чутливістю зуба на зміну температурного режиму.

Основні симптоми довготривалих тріщин:

 • больовий синдром, який може посилюватися або притуплятися при попаданні подразника;
 • дискомфорт під час прийому їжі (боляче жувати);
 • поява високої чутливості на холодне / гаряче.

Поява таких ознак свідчить про прогресуючий перебіг хвороби. Це говорить про те, що емаль і дентин вже втратили свою цілісність і при черговому механічному навантаженні їх структурні залишки впливають на пульпу, що провокує гострі болі.

При ігноруванні зазначених симптомів больовий синдром поступово переходить в хронічну форму. У свою чергу, наслідком пошкодженої пульпи можуть стати стоматити, запальні процеси ясен, пародонтальні кишені, поява неприємного присмаку і запаху з ротової порожнини, придбання емаллю темного відтінку.

Крім цього, наявність глибоких розколів сприяє проникненню залишків їжі в зуб, а такі обставини є сприятливими умовами для розмноження патогенної флори.

Якщо тріщина досягла шару дентину, то закономірно буде розвиватися запальний процес в пульпі, надалі видалення зуба уникнути не вдасться.

Різновиди зубних тріщин

Місцями їх локалізації можуть бути абсолютно будь-які ділянки зубної тканини, вони бувають поверхневими і глибинними. Дефект може з’явитися на коронці або корені, а в деяких випадках на двох частинах відразу. Якщо розкол не викликаний сильним ударом, то в основному розвиток тріщини починається з формування мікротріщин, що утворюють своєрідну сітку розколів. Поступово це пошкодження збільшується в розмірах і поглиблюється.

Розкол може з’явитися на передньому зубі, на внутрішній поверхні, утворитися в міжзубному просторі і вразити корінь. Тріщина в корені зуба найбільш небезпечна, оскільки навіть стоматолог не завжди може її помітити.

Розколи класифікуються на такі види:

 • під нахилом – характеризується відносно діагональним розташуванням. При відсутності лікування призводить до відколу зуба;
 • горизонтальне пошкодження навіть незначних розмірів призводить до відколів. Якщо виявлена ​​тріщина кореня зуба, то це призводить до втрати всієї коронкової складової і відкриття пульпи;
 • вертикальна тріщина на емалі – проходить через всю поверхню зуба і розділяє відстань між коренем і коронкою на дві ділянки. У запущених випадках розкол досягає внутрішньої порожнини м’яких тканин, вражаючи кореневу систему. При таких обставинах зуб доводиться видаляти;
 • внутрішні розколи – візуально непомітні. Такі дефекти найнебезпечніші, найчастіше їх виникнення пов’язане з серйозними ускладненнями.

У зоні ризику знаходяться ослаблені зуби і перш за все ті, на яких встановлена ​​пломба або відсутня пульпа.

 

Лікування зубних тріщин

Варто відразу сказати, що самостійно позбавитися від недуги неможливо. Тому при виявленні проблеми слід відправитися до стоматолога для її усунення.

Перед тим як лікувати тріснутий зуб, лікар вивчає глибину, розмір, причини, ступінь і характер ураження. Сукупність усіх факторів дозволяє зрозуміти що робити, і підібрати оптимальний план лікування.

Ефективні методики лікування тріщин:

 • Процедура ремінералізації – допомагає тимчасово відновити емаль, підходить для усунення незначних пошкоджень. Для лікування даним способом розроблені спеціальні гелі, які містять в собі фосфор, кальцій, фтор. Цей склад наноситься на зуби, що сприяє їх зміцненню. Далі стоматолог використовує спеціальний композит, яким заповнює розкол. Під впливом лампи відбувається затвердіння матеріалу. Приблизно через 6 місяців подібну процедуру потрібно повторити.
 • Облицювання передніх зубів з тріщинами вінірами. Найтонші накладки відмінно маскують дефекти такого плану. Цей метод буде ефективним при відсутності патологій. В іншому випадку встановлювати вініри не можна.
 • Якщо пульпа не пошкоджена розколом, то проводять часткове видалення зубної тканини і подальше відновлення коронкою. При пошкодженні пульпи необхідно встановлювати протез зверху, після того, як будуть видалені нерви і запломбовані канали коренів.
 • При запущеній формі, розвитку патологічного процесу, пошкодженій пульпі, великому поширенні запалення на м’які тканини вихід один – видалення.


Для попередження утворення тріщин, в якості профілактичних заходів, варто звернути увагу на причини появи розколів. Переважна більшість з них повністю залежить від поганих звичок людини, тому від них слід назавжди позбутися.

22.02.2018
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(2 оцінки, в середньому: 5 з 5)