Білий наліт на язиці

Ротова порожнина людини населена різними постійними і непостійними мікроорганізмами. Їх кількісний склад не фіксований, має тенденцію до регулярної зміни, дуже взаємопов’язаний з гігієною, способом життя, наявністю шкідливих звичок, хронічних захворювань.

Групу постійної мікрофлори представляють переважно анаеробні бактерії і грибки. Вони виступають своєрідним біологічним бар’єром – стимулюють локальний імунітет, а також перешкоджають розмноженню патогенних мікробів. Крім цього, завдяки власній мікрофлорі і діяльності слинних залоз ротова порожнина здатна до самочищення.

 

Чому язик стає білим

Чому утворюється білий наліт на язиці? Язик у дорослих може ставати білим тільки з двох причин, які умовно поділяються на:

 • провокуючі фактори, в числі яких нехтування правилами елементарного догляду за порожниною рота, через що створюється ідеальне середовище для розмноження патогенної флори. Також сюди відносять шкідливі звички, їжу і питво;
 • причини, пов’язані з патологічними змінами в організмі – наявність гострих і хронічних уражень пародонта, інфекційні осередки в організмі, захворювання внутрішніх органів, онкологічні утворення.

Очевидно, що друга група причин набагато серйозніша і різноманітніша. Якщо від білого нальоту на язиці не вдається позбутися навіть при правильному харчуванні і ретельній гігієні, слід негайно пройти обстеження в медичній установі і зрозуміти, чому він зміг утворитися.

 

Ознаки норми і відхилень

У нічний час процес салівації (слиновиділення) практично припиняється, але діяльність бактерій в роті триває. Тому у більшості людей до моменту пробудження відбувається формування білих бактеріальних скупчень на язиці, які стають винуватцем поганого запаху. При цьому мікроорганізми локалізуються переважно на корені, через що з’являється білий наліт на корені язика.

При нормальних обставинах білі відкладення повинні відшаровуватися без утруднення під час традиційних гігієнічних процедур і більше не з’являтися протягом дня.

При виявленні нальоту не завжди варто панікувати, підозрювати наявність патологій, і думати як позбутися від білого нальоту на язиці.

Зі здоров’ям все гаразд, якщо побілілий язик:

 • середнього розміру, збільшення не спостерігається;
 • блідо-рожевого кольору з помірними сосочками;
 • в міру вологий;
 • нормально функціонує, смакова і температурна чутливість не порушена;
 • допустима наявність ледь помітного білястого нальоту, через який проглядається рожевий колір;
 • відкладення легко видаляються щіткою;
 • гнильний або інший неприємний запах з рота відсутній.

Про відхилення від норми свідчать наступні ознаки:

 • зміна розмірів язика, його набряклість;
 • появі відбитків зубів на ньому;
 • зміна кольору відмінного від норми;
 • відчуття сухості, здається, що язик «прилипає до піднебіння», або навпаки, присутнє підвищене слиновиділення;
 • порушення чутливості, наявність хворобливості, печіння;
 • збільшення сосочків, особливо в зоні кореня;
 • щільний білий наліт на поверхні язика, який складно видалити щіткою;
 • протягом дня кількість відкладень збільшується;
 • присутність постійного неприємного запаху з ротової порожнини.

Якщо виявлені перераховані ознаки, слід уважніше придивитися до свого язика і поспостерігати за його зовнішнім виглядом кілька днів. Первинну самодіагностику потрібно проводити до гігієнічних процедур, при достатньому освітленні. Якщо описані вище відхилення не зникають, що робити скаже вже лікар.

 

Симптоми патологічного нальоту

При проведенні аналізу язика слід звертати увагу на фізіологічні властивості нальоту. Сукупність цих характеристик дозволить попередньо оцінити наскільки біологічні процеси органів і систем функціонують з патологічними відхиленнями.

Патологічний наліт на язику дорослих характеризується наступними критеріями:

 • товщина відкладів прямо пропорційна ступеню занедбаності патології. Нормою вважається напівпрозора плівка нальоту. Якщо шар тонкий це свідоцтво початковій стадії хвороби, що протікає у внутрішніх органах або ознака простудного захворювання (ГРВІ, грип). Скупчення товстого нальоту, що не дозволяє побачити поверхню язика, говорить про перебіг хронічного захворювання або серйозний інфекційний процес;
 • колір і відтінок нальоту представляє особливу діагностичну цінність. Чим світліше відкладення, тим краще. Якщо язик покритий білястим, жовтуватим, сіруватим або зеленуватим нальотом найчастіше це означає, що є неполадки в роботі органів травлення, жовчного міхура, печінки. Не варто забувати про вплив зовнішніх факторів на відтінок. У курців, а також любителів безмірного вживання кави, чорного чаю, забарвлення язика може бути закономірним, тому ці звички потрібно виключити для точної оцінки стану. Темні кольори, аж до чорного нальоту сигналізують про серйозні проблеми зі здоров’ям – потрібно негайно з’ясовувати причину у лікаря;
 • за структурою патологічні відкладення бувають в’язкої, сухої, жирної, вологої, творожистої текстури;
 • розподіл по слизовій поверхні. Вона може бути обкладена повністю або наліт групується локально окремими плямами. Давно встановлено, що кожна ділянка язика відповідає внутрішньому розташуванню органів, тому за зовнішнім виглядом конкретної зони можна зробити попередні висновки про існуючі порушення;
 • наскільки легко наліт відокремлюється від поверхні слизової. Варіантом норми може бути білий наліт, який добре зчищається при ранковій гігієні. Щільні відкладення з неприємним запахом, які складно видалити є приводом для візиту до лікаря і з’ясування причини.

 

Як позбутися від білого нальоту на язиці

У здорової людини, яка дотримується гігієнічних норм, формування патологічного нальоту виключено, тому варто шукати причини, які призвели до такого стану на зовнішньому рівні. Це говорить про те, що сам наліт є наслідком якого-небудь порушення. Вилікувати потрібно не відкладення, а провокуюче джерело.

Якщо язик став білим через незадовільну гігієну або інші фактори, що не мають відношення до патологій, то необхідно всього лише усунути ці фактори і язик придбає здоровий зовнішній вигляд, стане чистим.

У зворотному випадку слід звернутися до стоматолога, який огляне порожнину рота на предмет стоматологічних відхилень, адже каріозні вогнища, стоматити і запальні процеси пародонту також сприяють виникненню білих відкладень. У даній ситуації лікування нальоту на язиці проводить стоматолог, яке полягає в санації ротової порожнини.

Якщо такі заходи ніяк не вплинули і язик все одно залишається білим, значить, справжня причина нальоту криється в розвитку патологічних процесів у внутрішніх органах. Це говорить про необхідність повного обстеження зі складанням додаткових аналізів у гастроентеролога, інфекціоніста, ендокринолога та інших лікарів. Після постановки точного діагнозу, лікар призначить відповідне лікування.

Як свідчить практичний досвід, найчастіше язик стає білим саме в результаті неправильної гігієни, пристрасті до шкідливих звичок, порушень в роботі шлунково-кишкового тракту.

Загальні рекомендації для підтримки ротової порожнини в належному вигляді:

 • регулярна гігієна двічі в день (вранці, перед сном);
 • ретельне очищення зубів, ясен, язика;
 • для очищення язика можна купити спеціальну щітку або звичайну для зубів, якщо на ній є спеціальні гумові горбки для цих цілей. Очищення виконується від кореня до самого кінчика;
 • обполіскувати рот після прийому їжі. Можна звичайною водою, але бажано ополіскувачами або відварами на основі ромашки, шавлії, м’яти, евкаліпта. Крім того, що така проста процедура перешкоджає скупченню нальоту, вона ще забезпечує свіжий подих;
 • корекція щоденного раціону: виключити солодощі, велику кількість копченої, жирної їжі;
 • відмовитись від шкідливих звичок.


При відсутності серйозних патологій, протягом декількох днів язик стане чистим, людині залишиться тільки підтримувати досягнутий результат. У всіх інших ситуаціях слід прислухатися до рекомендацій лікаря і лікувати першопричину.

22.02.2018
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(2 оцінки, в середньому: 5 з 5)