Чому болить зуб під пломбою

 

Процедура пломбування в стоматології необхідна для відновлення форми і функції зуба, який був зруйнований карієсом. Завдання стоматолога полягає у видаленні каріозного ураження, вичищення зараженої області, і заповненні чистої підготовленої порожнини пломбувальним матеріалом. Встановлена ​​пломба захищає чутливі тканини, перешкоджаючи проникненню і поширенню патогенної флори всередині порожнини.

Іноді пацієнти скаржаться, що у них сильно болить зуб під пломбою після лікування. Якщо маніпуляція була проведена з дотриманням протоколу, то після лікування у пацієнта не повинно виникати дискомфортних відчуттів зовсім. У особливо чутливих людей допустимо виникнення короткочасної незначної хворобливості відразу після пломбування – це нормальна реакція на травму.

 

Причини болю в запломбованому зубі

Чому болить зуб під пломбою? Хворобливість зуба після пломбування може бути викликана низкою чинників, серед яких має місце недостатня компетентність стоматолога. Вона полягає в невірно встановленому діагнозі або порушенні технології процедури пломбування. Але можуть бути інші причини, за якими може боліти зуб під пломбою, тому кожну з них необхідно розглянути докладніше.

Некоректний діагноз

Така ситуація можлива, якщо стоматолог проводив лікування карієсу грунтуючись тільки на візуальному огляді порожнини рота, без рентгена. Справа в тому, що зовнішні ознаки хронічного пульпіту і глибокого карієсу мають схожість, але достовірно визначити наявність пульпіту можна тільки по рентгенівському знімку.
При таких обставинах встановлена ​​пломба поверх запального процесу в нервово-судинному пучку неодмінно буде викликати зубний біль, який не можна терпіти ні в якому разі. Щоб усунути болючість, уражену пульпу потрібно видаляти в обов’язковому порядку, після чого ретельно пломбувати канали і тільки тоді ставити пломбу.

Щоб запобігти подібних казусів, пацієнт може не чекати, поки стоматолог призначить рентгенівське дослідження, а пройти його самостійно, прийшовши на прийом з готовим знімком. Крім пульпіту на ньому будуть видні і інші проблеми з зубами, які не можна визначити при візуальному огляді ротової порожнини. Такий підхід допоможе підібрати спочатку правильну тактику лікування.

 

 

Перегрів зуба

Ниючий зубний біль під пломбою може виникати через відсутнє або недостатнє повітряно-краплинне охолодження в ході препарування. В результаті зубні тканини піддаються агресивному термічного впливу і перегріваються, що призводить до опіку і некрозу пульпи. Запальний процес загрожує ускладненнями – пульпітом, періодонтитом.

Погано зачищений карієс

Перед тим як встановити пломбу, лікарю потрібно підготувати порожнину. Маніпуляція має на увазі повне видалення каріозних вогнищ, дезінфекцію і подальше пломбування.

Недостатня зачистка каріозних уражень є сприятливим грунтом для розвитку повторного карієсу, тому запломбований зуб болить. Вихід із ситуації тільки один – стоматологу потрібно переробляти свою роботу і запломбувати зуб знову.

Пломба не відповідає прикусу

Виникнення колючого болю під час прикусу свідчить про завищену пломбу по прикусу. Найчастіше таке відбувається при проведенні процедури з використанням анестетиків. Іноді важко підібрати правильну висоту через те, що людина не може точно висловити ступінь комфортності. Якщо по приходу додому виникає відчуття, що пломба заважає при змиканні щелеп, під час спілкування і прийняття їжі, потрібно відвідати стоматолога для корекції висоти встановленої пломби і зуб не турбуватиме більше.

Фактор полімеризаційного стресу або алергії

У сучасних композитів є особливість – поряд з численними перевагами вони мають тенденцію до усадки, провокуючи полімеризаційний стрес. Після впливу світлової лампи матеріал незначно зменшується в об’ємі, тим самим надаючи напругу на зубні стінки. Це не означає, що такий стрес завжди з’являється і супроводжується болем під пломбою. Робота зі світловими пломбами відрізняється технологією, якщо вона була порушена, то хворобливість після пломбування – закономірний результат, що має на увазі повторне відвідування стоматолога для усунення похибок.

Також зуб може нити через використання лікарем неякісних пломбувальних матеріалів, так проявляється алергічна реакція. У пацієнта спостерігається набряклість, болючість, гіперемія прилеглих тканин.

 

Чому болить запломбований зуб після депульпації

 

 

Наявність хронічного пульпіту, який виникає через запущений карієс пов’язаний з усуненням запаленого джерела – нервово-судинного пучка (пульпи). Технологічно маніпуляція полягає у видаленні зубного нерва, прочищення каналів і подальшому заповненні їх матеріалом, тільки після цього ставиться пломба. Оскільки зуб позбавлений нервових закінчень, він не повинен турбувати. Але якщо відчувається біль, пам’ятайте наступне:

Іноді деякий дискомфорт може бути присутнім 1-2 тижні після пломбування. Часовий проміжок залежить від чутливості людини, використовуваних пломбувальних матеріалів і, звичайно ж, якості проведеної стоматологічної роботи.
Варто відзначити, що на практиці біль в депульпованому зубі явище рідкісне, тому якщо інтенсивність хворобливості наростає, підвищується температура або присутні інші нехарактерні симптоми, значить, існує проблема, яку потрібно вирішувати в кріслі стоматолога повторно, а не придушувати за допомогою таблеток.

Перелік найбільш поширених помилок стоматолога при лікуванні каналів, які будуть провокувати біль під пломбою:

 • пломбувальний матеріал був виведений за кордон зубного кореня. Характер болю тривалий, безперервний, загострюється під час натискання;
 • канал не заповнений матеріалом по всій робочій довжині і в області верхівки залишився порожній простір, в якому накопичуються мікроби. Такий стан справ нічим хорошим не закінчується, розвивається запальний процес, з’являється ниючий біль;
 • погана або недостатня обробка каналів. Зубні коріння не можуть бути ідеально рівними, наявність невеликих викривлень, звивин це нормально. Звичайно, стоматологу про це відомо і він знає, наскільки важлива точність і професіоналізм при пломбуванні каналів і не тільки. Погана зачистка і обробка уражених областей в каналах часто закінчується інфікуванням і супутнім болем;
 • в запломбованому каналі залишився фрагмент використовуваних стоматологом інструментів. Цей випадок не потребує коментарів: чужорідне тіло є джерелом інфекції, і ніякий зуб не зможе адекватно реагувати на його присутність в порожнині.

Зазначені лікарські помилки вирішуються в стоматологічному кабінеті. Після з’ясування причини болю, необхідно переробляти весь процес пломбування каналів і установки пломби заново. Неякісно запломбовані канали чреваті нагнітанням флюсу, розвитком періодонтиту і іншими серйозними ускладненнями.

 

Болить зуб під пломбою: що робити

Як було зазначено вище, в більшості випадків якісно проведена процедура пломбування не провокує дискомфортних станів. Можлива лише незначна хворобливість, яка в нормі повинна повністю зникнути самостійно через 1-2 доби.

У разі коли болить запломбований зуб, що робити знають далеко не всі. Якщо він ниє, можна полегшити стан таким чином:

 • робити теплі полоскання відварами на основі ромашки, м’яти, шавлії, розчином соди з йодом;
 • добре знімає гострий біль місцевий компрес, просочений аптечною настоянкою валеріани;
 • можна скористатися ліками: Дентол, Холісал, Нурофен (ібупрофен), Дексалгін, спеціальними зубними краплями.

При виникненні хворобливості найкраще відразу піти до стоматолога. Для з’ясування причин лікарем буде проведений огляд, пальпація м’яких тканин, перкусія, електродіагностика пульпи і рентгенівське дослідження. Сукупність отриманих даних дозволить прийняти оптимальне рішення про подальші лікувальни заходи.

 

13.10.2017
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(4 оцінки, в середньому: 5 з 5)