Міалгія. Причини, симптоми, лікування

 

Міалгія, це недуга м’язової тканини, яка супроводжується гострими чи тупими болями як в напруженому, так і в розслабленому стані. Ці больові відчуття виникають в результаті гіпертонусу (спазму) м’язових клітин. Найчастіше спазм є одним із проявів різних захворювань нервової системи. Біль може бути різної інтенсивності та етіології (походження). У наш час найбільш частою недугою є біль в м’язах, яку відчувають люди не тільки похилого віку, а й діти. Якщо людина періодично стикається з сильним болем у м’язах, яка, то посилюється, то спадає, можливо, у нього таке захворювання як міалгія.

Якщо вчасно не звернутися до фахівця і не почати грамотну медикаментозну терапію, міалгія може з гострої форми перейти в хронічну (постійну).


[tip]

Зміст:

-Медикаментозне лікування міалгії
-Фізіопроцедури при міалгії
-Самомасаж при міалгії
-Лікувальна гімнастика при міалгії

[/tip]


 

 

Основні причини міалгії

 

Міалгія – це хвороба, яка, в основному, виникає внаслідок запалення м’язових волокон.
Запалення – це захисна реакція організму. Імунітет таким чином натякає людині про неполадки або збої м’язової системи. Тривалі болі в м’язах, які супроводжуються їх спазмом і зі змінами загального стану хворого, є вже патологічними. В даному випадку, мова вже йде не про захисні реакції, а про виснаження і шкоду організму.

Запалення може виникнути в результаті вторгнення будь-якого агента (сторонні фактори), силу і вплив якого орган або тканина не може сам подолати.

Існують наступні два види агентів:

 • Екзогенні (зовнішні). Сильний тиск на тканину, висока або низька температура, ультрафіолетове випромінювання, чужорідні тіла, бактерії, віруси, комахи, грибки, вплив кислот, солей важких металів.
 • Ендогенні (внутрішні). Агенти, які виникають всередині організму. Причиною цього є які-небудь захворювання.

Загальними причинами розвитку міалгії вважаються:

 • надмірні фізичні навантаження;
 • постійна втома;
 • розлади сну;
 • тривалі переохолодження;
 • емоційні перенапруги;
 • постійні стреси;
 • різке скидання ваги;
 • неактивний спосіб життя;
 • носка ременів, корсетів, важкого одягу, які здавлюють м’язи;
 • удари і розтягнення.

Спровокувати виникнення даної патології можуть такі проблеми зі здоров’ям як:

 • ГРВІ (гостра респіраторна вірусна інфекція);
 • грип;
 • порушення роботи щитовидної залози;
 • плоскостопість;
 • сколіоз (викривлення хребта);
 • проблеми внутрішніх органів;
 • недостатня кількість в організмі фолієвої кислоти, вітамінів групи B і C;
 • неврологічні захворювання (судомні стани);
 • алергічні реакції негайного типу (які виникають через 2 – 3 хвилини);
 • ревматоїдні захворювання (ураження суглобів);
 • аутоімунні захворювання (хвороби пов’язані зі зниженим імунітетом).

 

Види міалгії

 

Існують різні види міалгії, кожен з яких має свої особливості і ознаки прояву, які необхідно правильно лікувати, щоб уникнути наслідків. На щастя, вони всі відомі і легко піддаються діагностиці і терапії.

Міалгію класифікують на наступні три види:

 • Фіброміалгія. Мабуть, найбільш часто зустрічається. Для цього виду міалгії характерно відчувати симетричну біль різної інтенсивності в м’язах, зв’язках і сухожиллях, яка проявляється при найменшому русі або тиску на них. Виникнення болю в суглобах не має запального характеру, але при цьому рухи скуті. Найчастіше страждають плечові суглоби, поперек, шия, потилична область. Основними причинами цього виду міалгії прийнято вважати перевтоми, порушення сну, стресові ситуації і перенапруги.
 • Міозит. Запалення, в основному, скелетних м’язів, причиною яких є різні інфекції (стафілококи, стрептококи, кишкова паличка). У більшості випадків виникає після грипу, простудних захворювань, які не лікували належним чином, а «переносили на ногах», тому в цей період рекомендується лежати в спокійному стані, щоб уникнути ускладнень. Найчастіше вражаються м’язи шиї, грудної клітки, попереку. Бувають різні стадії розвитку міозиту. Початковий етап проявляється больовими відчуттями тільки в процесі руху. Якщо не починати лікування, починається друга стадія – гостра, яка характеризується різким болем і нездужанням. Третя стадія виникає на тлі гострого міозиту, який не лікували або лікували неправильно. Як наслідок, формуються тверді вузлові з’єднання всередині м’язів, які порушують кровообіг. Волокна пошкоджуються і не можуть нормально скорочуватися. В результаті такого замкнутого кола кровообіг м’язу погіршується, і больовий синдром прогресує (посилюється). Хвороба переходить в хронічну (постійну) форму, яка потребує постійної медикаментозної терапії. Загострення спостерігаються у весняно-осінній період. Найчастіше страждають м’язи шиї, спини, кінцівок і грудної відділ.
 • Поліміозит. Захворювання м’язової тканини, яке проявляється гострим болем, набряком, атрофією м’язів (втрата життєздатності органа), загальною слабкістю і нездужанням. Часто уражаються м’язи кінцівок, гортані, стравоходу, також серцевий м’яз, легені і суглоби. До групи ризику, в основному, потрапляють жінки, а також люди похилого віку (після 55) і діти (до 15 років). Причина виникнення цієї недуги точно невідома. Лікарі вважають, що поліміозит можуть викликати віруси. Найпоширеніший з них цитомегаловірус (вірус сімейства герпес-вірусів, що передається статевим шляхом, повітряно-крапельним шляхом, при контакті з кров’ю, через молоко при грудному вигодовуванні, при переливанні крові). Також поліміозит можуть спровокувати і інші чинники, серед яких переохолодження, травми, алергії.

 

 

Лікування міалгії

 

Лікуванням міалгії займаються такі фахівці як невролог і ревматолог.
Поки проходить процес діагностики і встановлення лікарем точного захворювання, рекомендується хворому постільний режим, повний спокій і симптоматичне лікування, тобто зняття болю за допомогою препаратів (диклофенак, індометацин, мелоксикам).

У разі якщо підтвердився діагноз міалгія, тоді лікар повинен призначити комплексне лікування, при цьому враховувати всі індивідуальні особливості організму і перебіг хвороби в цілому.
Існують різні варіанти терапії. Вони залежать від стадії, складності і типу захворювання.

 

Медикаментозне лікування міалгії

Міалгія – це досить серйозне захворювання, тому лікування повинно бути не тільки своєчасним, а й коректним (правильним). Потрібно з відповідальністю виконувати всі рекомендації і поради лікаря. Не варто забувати про те, що лікування міалгії має бути комплексним, і тільки в такому випадку ефект буде 100%. Крім призначених лікарських препаратів необхідно обов’язково поміняти стиль життя, займатися фізкультурою, ходити на масаж і фізіотерапію.

При медикаментозній терапії міалгії застосовуються:

 • Нестероїдні протизапальні лікарські засоби. Призначаються для зняття больових відчуттів і запалення. Серед них препарати диклофенак, мелоксикам, індометацин, ібупрофен, кетопрофен, німесулід, дексалгін і інші. Можна застосовувати в формі таблеток, а також у вигляді ін’єкцій. Ефект знеболення при прийомі таблеток настає через 20 – 30 хвилин, після ін’єкцій – через 3 – 5 хвилин. Якщо пацієнт має проблеми з шлунково-кишковим трактом (виразки, гастрит), рекомендують лікування у вигляді внутрішньом’язових ін’єкцій. Вони не збільшують і не провокують загострення цих захворювань.
 • Місцева терапія. Для досягнення швидкого знеболюючого ефекту крім таблеток рекомендують застосовувати локально лікувальні мазі і креми. Більш ефективними вважаються Фіналгон, Фастум гель, Меновазан, Диклоран, Віпросал В, Капсикам, Олфен, Дип хіт, Еспол і інші. Перераховані вище препарати мають різний склад, але ефект у них один – знеболювання і зняття запалення. Наприклад, в Капсикам входить камфора, яка має зігріваючу дію, а також Димексид, який проявляє сильний антимікробний і місцевоанестезуючий ефекти. Мазь добре всмоктується, тому швидко всмоктується крізь епідерміс і через лічені хвилини викликає відчуття теплоти і м’язове розслаблення. Має судинорозширювальний ефект, знеболює, знімає набряк і запалення. Необхідно наносити тільки на неушкоджені поверхні шкіри. Випросал В – це мазь, до складу якої входить отрута гадюки звичайної, камфора та інші компоненти. Отрута гадюки володіє сильним знеболюючим ефектом за рахунок збільшення проникності капілярів.
 • Прийом седативних препаратів. Частою причиною виникнення міалгії є стрес, депресія і емоційне виснаження. В якості додаткової терапії лікарі призначають прийом заспокійливих лікарських засобів. Наприклад, Ново-пасит. До складу входять рослини, такі як валеріана лікарська, трава меліси, звіробою, пасифлори, квітки і листя глоду. Сприятливо впливає на нервову систему людини, заспокоює її, усуває тривогу, роздратування і страх.
 • Приєднання патогенних мікроорганізмів (лікування гнійного інфекційного миозита). Якщо вчасно не почати лікування міалгії, в більшості випадків приєднуються бактерії, які ще більше посилюють проблему. У такій ситуації необхідно застосовувати антибіотики різної інтенсивності (пеніцилін, тетрациклін, цефазолін і інші). Лікар підбирає препарат індивідуально кожному хворому. Комусь підійде у вигляді таблеток, а комусь без ін’єкцій не обійтися. Важливо застосовувати повний курс антибіотиків. Якщо лікар призначив 14 днів, значить 14 днів необхідно застосовувати, не дивлячись навіть на поліпшення стану. Оскільки ця група препаратів дуже агресивна, якщо не дотримуватися рекомендацій, можливо недолікування недуги, і хвороба через деякий час повертається, але вже з більшою силою ураження.
 • Застосування міорелаксантів. Міорелаксанти – група лікарських засобів, які провокують зниження тонусу скелетної мускулатури з вираженим зменшенням рухової активності. Використовуються для лікування болю в хребті, спинномозкових захворювань, при яскраво виражених міалгіях. Зазвичай, лікарі призначають такі препарати як Мидокалм, Сибазон і інші. Мидокалм – це препарат центральної дії, який добре знімає спазм м’язового волокна, ригідність (твердість і некерованість м’язів у зв’язку з сильним тонусом), покращує рухову функцію і знімає больові відчуття. Безпечний у використанні, не впливає на роботу нирок і нервову систему людини, не проявляє заспокійливого ефекту. Сибазон – препарат сильніший, ніж мидокалм, оскільки діюча речовина володіє помірно-седативною дією. При тривалому використанні викликає ейфорію і синдром відміни (реакція організму при припиненні прийому лікарського засобу, що супроводжується погіршенням стану; необхідно, так би мовити, «сходити» з нього поступово, зменшуючи дози препарату з кожним прийомом). Спеціаліст повинен попередити про можливі наслідки і дати рекомендації для їх ліквідації.

 

Фізіопроцедури при міалгії

Фізіотерапія – це метод лікування захворювання без лікарських засобів, за допомогою природних фізичних факторів – тепла, світла, лазера, магнітних і електричних полів. Це, мабуть, єдиний безпечний метод лікування, який покращує стан пацієнта в тому випадку, якщо медикаменти безсилі.

Фізіопроцедури при міалгії

 • ультразвук
 • магнітотерапія
 • динамічні струми

 

Самомасаж при міалгії

Для швидкого зняття болю при міалгії допоможе масаж. Якщо немає можливості звернутися до фахівця (масажиста), людина сама жет зняти біль і спазм в ураженій ділянці. Але відвідування та консультація лікаря необхідні для усунення основної причини недуги.

Масаж при міалгії починають з легкого погладжування. Після цього переходять до більш активних дій – розминка м’язового волокна. Плавними рухами і без сильного тиску на уражене місце розтирають і масажують зону. Через кожні 2 хвилини масажу погладжують, як би, заспокоюють м’яз. Далі подушечками пальців роблять прямолінійні і кругові рухи. В області локації масажу може з’явитися почервоніння. Це нормальне явище, адже кров стала краще постачати уражену ділянку. Для більш ефективного масажу рекомендують втирати протизапальні мазі. Це допоможе засобу швидше проникнути вглиб м’язового волокна і знеболити його. Потім накладають суху пов’язку або компрес з метою збереження температури в ураженому місці.

Масаж допомагає в домашніх умовах знизити больові відчуття і поліпшити загальний стан організму. Тривалість самомасажу не повинна перевищувати 10 хвилин. Частота застосування – максимум 2 рази на день.

 

 

Лікувальна гімнастика при міалгії

Найчастіше міалгії виникають при хворобах хребта, тому необхідно тренувати і зміцнювати м’язи спини.

Вправа 1. Потрібно лягти на живіт, пальці рук з’єднати за спиною, лікті випрямити. На вдиху необхідно напружити сідничні м’язи, на видиху підняти верхню частину тулуба, витягаючи руки назад. Тягнути потрібно їх до стелі, намагаючись притискати лопатки одна до одної. Голову необхідно тримати на одній лінії з хребтом, не опускаючи її і не піднімаючи підборіддя. Затримаються в такому положенні на 3 вдиху і 3 видиху. Після видиху потрібно підняти обидві ноги від підлоги. У такому положенні затримаються на 3 вдиху і 3 видиху. Потім розслабиться, опустити руки і ноги на підлогу. Повторити вправу 10 разів.

Вправа 2. Потрібно лягти на живіт, руки розвести в сторони на одній лінії з плечима. На вдиху напружити сідничні м’язи, видихаючи підняти одночасно руки і ноги. Голова повинна перебувати на одній лінії з хребтом. Затримаються в цьому положенні на 6 вдихів і 6 видихів. На видиху опустити руки і ноги на підлогу. Вправу потрібно повторити 10 разів.

Вправа 3. Необхідно стати обличчям до столу, обома руками міцно взятися за нього, поставити ноги на ширину плечей і відступити назад так, щоб хребет опинився паралельно підлозі, а ноги – перпендикулярно. Потрібно відсунуться трохи вперед і потягнутися назад від столу, згинаючись в тазостегнових суглобах. Намагатися тримати шию на одній лінії з хребтом, не піднімаючи підборіддя. Дихання довільне. У такому положенні потрібно затриматися 30 секунд. Потім перемістити п’яти туди, де були пальці ніг, і зігнути коліна так, щоб утворився прямий кут. Стегна паралельні підлозі, коліна над п’ятами. Необхідно продовжувати тягнутися назад, розтягуючи середню частину спини. У такому положенні затримаються на 30 секунд. Переступити вперед ще трохи, стежачи за тим, щоб п’яти залишалися на підлозі. Дихання довільне. Затриматися в цьому положенні 30 секунд. Зробити вдих і повільно випрямити ноги, розтягуючись назад і тримаючи руки прямими. Повторити вправу 10 разів.

Вправа 4. Зайняти положення лежачи. Раніше потрібно згорнути ковдру валиком і покласти її поперек тіла. Лягти плечима на валик необхідно так, щоб голова знаходилася над верхнім краєм згорнутої ковдри, а пахви опинилися на одній лінії з нижнім краєм ковдри. Лопатки повинні рівно лежати на ковдрі, голова і верхні частини плечей відведені до підлоги так, що голова майже торкається підлоги. Повільно опустити голову вниз. Витягнути руки над головою. Дихати розмірено. Залишитися в такому положенні 2 хвилини. Цю ж вправу можна виконувати лежачи на краю ліжка, опустивши голову і руки вниз. Повторити вправу 10 разів.

Вправа 5. Потрібно лягти на живіт. Ноги разом, руки зігнути в ліктях, долоні знаходяться на рівні плечей, дихання довільне. Вдихаючи, плавно розвести руки, підняти голову, груди і одночасно згинаючи ноги в колінах необхідно тягнутися ступнями до голови. Потрібно зафіксувати позу на 30 секунд і на видиху повернутися у вихідне положення. Увага важливо концентрувати на м’язах спини. Необхідно повторити таку вправу 10 разів.

Вправа 6. Потрібно лягти на спину, ноги зігнути в колінах так, щоб п’яти торкалися сідниць. Долоні розмістити на підлозі біля плечей, руки зігнути в ліктях. З вдихом випрямити руки і ноги і підняти тіло вгору, спираючись на ступні і долоні. Затриматися в такій позиції 30 секунд, на видиху поверніться в початкове положення. Повторити вправу 10 разів.

Вправа 7. Необхідно стати на коліна, руки закинути за голову, дихати розмірено. Повільно нахилиться назад, поки голова не торкнеться підлоги, потім повернутися у вихідне положення. Повторити цю вправу 10 разів.


 

Профілактика міалгії

Профілактика міалгії, в основному, зводиться до ведення здорового способу життя. Важливо відмовитися від надмірного і неконтрольованого прийому алкоголю, від куріння, вживання наркотичних речовин.

Також, важливо прислухатися до свого організму, регулярно здавати аналізи (загальний аналіз крові, сечі і калу) з метою профілактики, відвідувати лікарів, робити УЗД (ультразвукове дослідження), рентген, вакцинуватися і дотримуватися елементарних правил гігієни (щодня приймати водні процедури, стежити за чистотою рук і нігтів, кожен день мити ноги з милом).

Для запобігання міалгії необхідно уникати переохолодження, важких фізичних і емоційних навантажень, контролювати час перебування на сонці.

Для профілактики міалгії необхідно звернути увагу на кілька обов’язкових правил:

 • Регулярні фізичні навантаження. Важливо вести активний спосіб життя. Займатися спортом, щоб запобігти застійним процесам в м’язах, суглобах, які мало задіяні в повсякденному житті. Достатньо бігати в день по 15 – 20 хвилин, щоб відчувати себе бадьорим і здоровим.
 • Тренування і зміцнення м’язів. М’язи, що не напружуються або мало напружуються, з часом втрачають свою пружність і еластичність, а від них залежить робота всіх внутрішніх органів. Щоб м’язи працювали в повну силу і не хворіли, їх необхідно тренувати.
 • Сон. Дорослій людині для нормальної життєдіяльності необхідно спати 7 – 9 годин. За цей час організм відновлюється, переробляє інформацію, отриману за день, набирається сил, для того щоб запустити роботу всіх органів і систем органів, думати, рухатися, працювати. Для того щоб сон приносив максимум користі, треба лягати спати і вставати в один і той же час.
 • Відпочинок. Організму властиво втомлюватися, тому необхідно присвячувати достатньо часу відпочинку. Важливо переключити увагу на щось інше крім роботи і проблем у повсякденному житті. Потрібно підживлювати мозок позитивними моментами, хорошими емоціями, наприклад, зайнятися улюбленою справою, яка приносить задоволення, або подивитися цікавий фільм.
 • «Спокій і тільки спокій». Кажуть, що від нервів виникають всі проблеми. У цьому є частка правди. Важливо навчиться контролювати свої емоції, старатися менше нервувати, адже нерви не вирішують проблеми, а, навпаки, посилюють їх і ведуть до виникнення нових. На щастя, можна купити в будь-якій аптеці препарати із заспокійливим ефектом, які не заподіють шкоди організму.
 • Правильне харчування. Для нормального функціонування організму необхідно харчуватися збалансовано, в раціон вживати різноманітні продукти, багаті вітамінами, мікроелементами і мінералами. Важливо відмовитися від їжі швидкого приготування (фаст-фудів). Бажано, менше вживати солі, перцю, цукру і кофеїновмісних напоїв.

 

 

 

16.06.2017
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(0 оцінок, в середньому: 0 з 5)