Лікування порушень сну

 

Безсоння  – розлад сну, що характеризується його малою тривалістю і / або незадовільною якістю. Причиною безсоння можуть стати стреси, переживання, прийом лікарських препаратів або наркотиків, зміна часових поясів, несприятливе навколишнє оточення при засипанні, різні захворювання внутрішніх органів і нервової системи.

При перших ознаках порушення сну необхідно звернутися за допомогою до фахівця. Патології сну легше піддаються лікуванню на ранніх стадіях. Від своєчасного лікування залежить ефективність і тривалість терапії, а також попередження ускладнень. Часто за нешкідливими симптомами ховаються серйозні захворювання. Патології сну можуть бути ідіопатичним (неясного походження), первинними (власне порушення сну без супутніх патологій), вторинними (як наслідок будь-якого захворювання).

Симптоми порушення сну:

 • Безсоння. Безсоння викликане порушенням балансу і нормальної фізіологічної функції біологічно активних речовин (медіаторів), що надають стимулюючу або гальмівну дію на центри сну головного мозку, а також регулюють цикл «сон-неспання». Призвести до безсоння можуть біль, стрес, лікарські препарати (кофеїн), напої (кава, енергетики), які надають стимулюючу дію на нервову систему.
 • Зупинка дихання уві сні. Процес дихання регулюється дихальним центром головного мозку. При порушенні роботи дихального центру виникають циклічні епізоди апное. Обструктивне апное виникає в разі механічної перешкоди потоку повітря по дихальних шляхах.
 • Хропіння. Хропіння є результатом вібрації м’яких тканин глотки при прохідному потоці повітря. З віком або в результаті фізіологічних особливостей пацієнта тканини м’якого піднебіння провисають, перекриваючи просвіт дихальних шляхів.
 • Підвищена сонливість. Підвищена сонливість розвивається внаслідок хронічної гіпоксії (стану, що супроводжується нестачею кисню) при апное сну. Іншою причиною гіперсомнії можуть стати органічні ураження головного мозку внаслідок травми, пухлинного процесу. Порушення функціонування системи, що контролює цикли сну і неспання, також є причиною підвищеної сонливості.
 • Надмірна тривалість нічного сну. Тривалість сну регулюється різними відділами головного мозку (корою головного мозку, підкірковими структурами, ретикулярною формацією), а також медіаторами (хімічно активними речовинами), які надають активуючий вплив (неспання) або гальмівний вплив (сон) на центральну нервову систему. При порушенні роботи даної системи, у пацієнта порушується правильний цикл сну з надмірною тривалістю нічного сну.
 • Судоми нижніх кінцівок. До судом призводить зневоднення, зниження концентрації мінералів (калію, кальцію, магнію), захворювання судин, прийом лікарських препаратів (оральні контрацептиви, внутрішньовенні препарати заліза), неврологічні захворювання.
 • Нічні кошмари. Нічні кошмари відносяться до парасомнії і відрізняються від кошмарних сновидінь тим, що з’являються в фазу глибокого сну, коли людина не може прокинутися. Причиною можуть стати органічні ураження головного мозку, нервове перенапруження, емоційне потрясіння і інші.
 • Порушення часу засинання і пробудження. Порушення часу засинання і пробудження обумовлено збоєм внутрішнього біологічного годинника людини. При синдромі випереджаючої фази сну у пацієнта внутрішній біологічний годинник характеризуються короткою добою по відношенню до 24 годин і раннім піком вироблення гормону сну – мелатоніну. При синдромі затримки фази сну навпаки – більш тривала доба по відношенню до 24 годин і більш пізній пік вироблення мелатоніну.

 

Терапія порушень сну

Після ретельного обстеження і постановки діагнозу сомнолог підбирає лікування індивідуально для кожного пацієнта. Індивідуальний підхід до терапії порушень сну дуже важливий, так як навіть при наявності одного і того ж захворювання у двох різних пацієнтів, причини, симптоматика, психоемоційний стан і ефект від терапії можуть бути абсолютно різними.

Лікування порушень сну лікар завжди починає з більш сприятливих і простих методів (якщо дозволяє стан пацієнта), таких як гігієна сну, фізіотерапія, психотерапія. Дані методи відносяться до немедикаментозних методів терапії.

Гігієна сну є ефективним методом лікування порушень сну і включає:

 • дотримання режиму сну і неспання;
 • забезпечення сприятливих умов навколишнього оточення при засипанні (добре провітрене приміщення, відсутність шуму і яскравого світла, комфортна температура повітря в кімнаті);
 • уникнення переїдання на ніч;
 • уникнення використання гаджетів (комп’ютера, смартфонів і т. д.) перед сном;
 • прогулянка на свіжому повітрі перед сном;
 • прийом теплої ванни з відварами лікарських трав або ароматичних масел перед сном;
 • розслаблюючі процедури перед сном – легкий масаж, спокійна музика, медитація, читання книги, заспокійливий чай (ромашка, м’ята, меліса);
 • ведення щоденника сну, в якому пацієнт вказує час відходу до сну, час пробудження, кількість пробуджень за ніч, прийом лікарських препаратів, загальне самопочуття і ін.

Когнітивно – поведінкова психотерапія

Когнітивно – поведінкова психотерапія – це комплексний метод психотерапії, який включає в себе когнітивну терапію і поведінкову терапію. Когнітивна терапія спрямована на зміну негативних і нелогічних думок, переконань і сприйняття навколишнього світу пацієнтом. Поведінкова терапія спрямована на зміну режиму дня, способу життя, шкідливих звичок. Даний вид терапії застосовують при депресіях, тривожності, фобічних розладах, панічних розладах і т. д. В ході роботи з психотерапевтом пацієнт самостійно робить висновки і змінює свій образ думок і поведінку відповідно до отриманих інструкцій. Курс терапії становить від 4 до 6 сеансів протягом 2 – 4 тижнів.

 

Фототерапія


Фототерапія – це терапія порушень сну за допомогою світла від штучних джерел протягом певного періоду часу і в певний час доби, запропоноване лікарем. Потрапляючи на сітківку ока, світло впливає на певні клітини (irPGC), які, в свою чергу, посилають сигнал до відділу мозку, який регулює циркадні ритми. Світло – основне джерело інформації про час доби для організму. Перед сном пацієнт повинен уникати яскравого світла (включаючи світло від телевізорів, ноутбуків, смартфонів). А вранці за кілька годин до пробудження або безпосередньо при пробудженні застосовувати яскраве денне світло з наростаючою інтенсивністю.

 

Єлектросон

Електросон – лікування порушень сну шляхом впливу імпульсним струмом певної частоти і напруги на центральну нервову систему людини. Для проведення процедури пацієнтові надягають пов’язку на лоб або маску на очі, через які подають електричний струм. Електросон сприяє зниженню дії активуючої системи на головний мозок (відповідає за неспання) і підсилює дію гальмуючої системи (що відповідає за сон). Тривалість електросну спочатку становить 10 – 15 хвилин, а потім тривалість процедури збільшують до 40 – 60 хвилин. Процедуру проводять щодня або через день протягом 10 – 20 днів.

 

Фітованни

Фітованни – це метод фізіотерапії, що полягає в застосуванні ванни перед сном з додаванням відвару лікарських трав і / або ароматичних масел. Фітованни сприяють зняттю напруги, втоми, тривожності, полегшення больового синдрому і розслабленню.

 

Хронотерапія

Хронотерапія – це метод лікування порушень сну шляхом суворого регулювання режиму сну і неспання. Суть терапії полягає в поступовому підборі часу засинання і пробудження і надалі строгому дотриманні даного режиму. Хронотерапія сприяє розбудові циркадних ритмів людини та їх синхронізації з зовнішньою зміною дня і ночі.

Лікарська терапія порушень сну

Лікарську терапію призначають у разі неефективності проведеного немедикаментозного лікування, а також при тяжких порушеннях сну, що супроводжуються погіршенням якості життя пацієнта.

Лікувальні трави

Лікарські трави застосовують у вигляді відвару, таблеток і сиропів. Механізм лікувальної дії полягає в помірному заспокійливому єфекті, посиленны дії снодійних препаратів. Лікарські трави у вигляді відварів приймають протягом місяця, в таблетованій формі – 7 днів. При необхідності тривалість терапії збільшують.

Снодійні препарати групи бензодіазепінів

Бензодіазепіни (діазепам, алпразолам, зопіклон, еленіум) сприяють подовженню загальної тривалості сну, сприяють вкорочення фази повільного сну, усунення ходіння уві сні, розмови уві сні, нічних кошмарів і інших поведінкових розладів під час сну. Бензодіазепіни мають ряд побічних дій і обмежень (водіння транспорту, управління верстатами і т. д.). Тривалість терапії підбирають індивідуально – від декількох тижнів до декількох місяців.

Нейролептики


Нейролептики (аміназин, тизерцин) – це лікарські препарати, які використовуються при лікуванні порушень сну у пацієнтів з психотичними розладами. Нейролептики мають заспокійливий ефект, слабкий снодійний ефект, сприяють усуненню галюцинацій, марення, знижують занепокоєння, тривожність, страх, а також сприяють зниженню рухової активності, викликаючи розслаблення м’язів. Тривалість терапії нейролептиками становить від 1 до 3 місяців.

Антидепресанти

Антидепресанти (тразодон, прозак) нормалізують структуру сну, сприяють усуненню кошмарів, страху, тривоги.

Міорелаксанти

Міорелаксанти (мідокалм) сприяють розслабленню м’язів, зняття підвищеного тонусу м’язів. Тривалість застосування – 7 днів і більше.

Ксенонова терапія

Ксенон – це газ, який використовується в медицині,стоматології, анестезіології, психіатрії та ін. Ксенон сприяє нормалізації сну, а також усуненню тривоги, підвищеної збудливості, нервозності, синдрому хронічної втоми. Ксенонова терапія являє собою інгаляцію газу через лицьову маску. Курс терапії становить 10 сеансів.

Аналог людського мелатоніну

Мелатонін – гормон епіфіза, що регулює циркадні ритми людини. Препарати цієї групи регулюють цикл сон-неспання, мають заспокійливу і снодійну дію, сприяють прискоренню засипання, зменшення кількості пробуджень уві сні, адаптації організму до зміни часових поясів.

Психостимулятори

Психостимулятори (кофеїн, мезокарб) відносяться до психотропних лікарських препаратів, що володіють стимулюючою дією на центральну нервову систему. Сприяють підвищенню працездатності, усунення втоми і сонливості, прискоренню мислення і відповідних реакцій організму.

Комплекси вітамінів і мінералів

Комплекси вітамінів і мінералів сприяють усуненню дефіциту мінерів (натрію, магнію), що викликають судоми в м’язах.

 

У багатьох випадках лікування порушень сну, що проводиться сомнологом, доповнюється лікуванням інших фахівців – хірургів, стоматологів, психотерапевтів і ін.

18.09.2018
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(5 оцінок, в середньому: 5 з 5)