Гастроентерит

Гастроентерит –  захворювання шлунково – кишкового тракту. Виявляється він запаленням слизової шлунка і кишечника. У переважній більшості випадків викликається гастроентерит вірусами, такими як аденовірус, ротавірус і т.п., бактерії і паразити також викликають дану патологію. Попадання усередину хімікатів, навіть у вигляді деяких ліків, можуть також викликати розвиток запалення слизової кишкового тракту. Людина, котра захворіла не через зараження вірусами, не несе загрози для оточуючих, і навпаки, той, хто заразився, є джерелом зараження для інших.

Гастроентерит – серйозне захворювання, яке не можна ігнорувати або лікувати самостійно. Наприклад, в 1980 році зареєстрована страхітлива цифра загиблих від цієї патології людей – понад чотири з половиною мільйони! Сьогоднішня медицина виросла і з точки зору діагностики, і з точки зору лікування гастроентериту.

 

Симптоми гастроентериту

Симптоми гастроентериту типові для ряду кишкових інфекцій:

  • блювота;
  • розлад кишечника;
  • слабкість;
  • нудота;
  • болі різної інтенсивності в області живота.

Як самостійне захворювання гастроентерит майже невідомий. Зазвичай він розвивається на тлі інших кишкових проблем і є ознакою будь – якого іншого захворювання.

Прояви починаються раптово болями спастичного характеру, нудотою, блювотою і діареєю. Ці симптоми можуть супроводжуватися підвищенням температури, слабкістю і болями в м’язах. Пацієнти скаржаться на буркітливі звуки, здуття живота з мінімальним відходженням газів. Проносу може і не бути; домішок слизу і крові в калових масах зазвичай немає.

Гастроентерит часто буває наслідком таких бактеріальних інфекцій як дизентерія, сальмонельоз. Це можна визначити за зовнішнім виглядом стільця: він водянистий, містить кров і слиз, про частоту кажуть, що людина не встає з унітаза. Одним з провокаторів гастроентериту є ротавірус. Мікроорганізм дуже стійкий в навколишньому середовищі: довго живе в теплій воді, на овочах – близько місяця, у фекаліях – більше півроку. Методи захисту від цього вірусу очевидні: фільтрація і знезараження води, ретельне миття овочів, а також рук після відвідування туалету. На жаль, ротавірус може передаватися також повітряно – крапельним шляхом. Супутніми симптомами при ротавірусній інфекції є явища респіраторного ураження горла і носоглотки. Якщо не почати своєчасне адекватне лікування, наслідки можуть бути незворотними: сильне зневоднення організму, порушення кровообігу і припинення вироблення сечі.

 

 

Лікування гастроентериту


На жаль, етіотропної терапії, що попереджає гастроентерит, не існує, тому що причини його виникнення невідомі і можуть бути різними. Правильною первинною реакцією на ознаки гастроентериту буде обмеження спожитої їжі або повна відмова від неї в перші дні, до з’ясування причини і ступеня тяжкості захворювання. А рідини необхідно пити побільше, тому що її організм втрачає під час діареї з рідким стільцем і блювоти. Також для відновлення водно – сольового балансу в організмі рекомендується приготувати вдома сольовий розчин: розчинити столову ложку звичайної кухонної солі і дві столові ложки цукру в літрі кип’яченої води. Для відновлення балансу води і солі в організмі можна також використовувати готові аптечні сухі суміші для виготовлення розчинів – регідрантів. Будь-який фруктовий відвар або солодкий чай буде корисний для зневодненого організму. Вітається також кисіль і відвар шипшини. Щоб не викликати блювоту, рідину слід пити потроху, не більше 50 мілілітрів за раз, але часто.

Якщо помітно прогресивне погіршення стану, симптоми не проходять близько доби, необхідно терміново звернутися до лікаря за наданням допомоги в стаціонарних умовах.

Якщо виникло важке зневоднення організму, тоді прийому регідрантів з водою буде недостатньо. У такому випадку застосовується внутрішньовенний спосіб введення розчину глюкози, фізрозчину і т.п. Також подібні маніпуляції проводяться в разі ознак важкої інтоксикації.

У зв’язку з вимиванням поживних речовин і вітамінів організм страждає від ознак авітамінозу, тому вітамінотерапія є необхідною умовою лікування гастроентериту. Найчастіше вводяться вітаміни групи В, які приймаються всередину перорально або внутрішньом’язово. У домашніх умовах також рекомендується приймати полівітаміни в комплексах.

При запаленні слизової відбувається пошкодження її цілісності. Для її відновлення хворим прописують прийом обволікаючих засобів.

Ефект дають також фізіотерапевтичні процедури, такі як парафінові і озокеритові аплікації. Як наслідок гастроентериту, у хворих порушується мікрофлора кишечника, тому обов’язково призначення препаратів для її відновлення.

Антибіотики може призначати тільки лікар. До з’ясування причини гастроентериту це може виявитися абсолютно неефективним. Невиправданий або зайвий вплив антибіотиків на мікрофлору може бути згубним і викликати небажані наслідки.

 

Дієта при гастроентериті

Як вже зазначалося, кількість рідини повинна бути достатньою. Якщо є бажання, можна вживати трохи каші з рису, сухарів і бананів. Лікувальна дієта для хворих на гастроентерит спеціально розроблена під номером 4. Коли йде процес загострення, кількість їжі необхідно особливо обмежити. Порції повинні бути невеликими, продукти, а також пиття не повинні бути холодними.

Коли прояви захворювання зменшаться, можна додати кисломолочні продукти, каші на воді і овочі з м’якою клітковиною, а також фрукти, дієтичне м’ясо, рибу, сухарики з білого хліба. Доведеться відмовитися від жирного м’яса і птиці, такої як качка, жирної риби, бобових, кондитерських виробів з кремом, а також молочних продуктів з високим відсотком жирності, кава, газованої води і здоби.

 

Симптоми гастроентериту у дітей


У дітей відзначається гострий перебіг захворювання відразу після його початку. Самою легко вразливою віковою категорією є діти до трьох років. Часто джерелом інфекції для малюка до року стає мати, яка може бути безсимптомним носієм вірусу. Найбільше ризикують отримати гастроентерит малюки, чий імунітет знижений через штучне вигодовування, вроджену слабкості імунітету і т.п.

У дітей відразу виникає блювота і діарея. Якщо форма не важка, блювота може бути тільки один раз і навпаки, діарея може тривати до тижня. Рідкий стілець виходить до 6 раз на день. Супутнім загальним станом при гастроентериті є слабкість, нудота, біль в області пупка, головний біль і відсутність апетиту. Стілець, особливо у дітей, має рідку пінисту консистенцію з присутністю слизу, дуже смердючий і частий. Терміново необхідно викликати швидку допомогу, якщо у дитини температура вище 38 градусів, присутні домішки крові в блювотних і калових масах.

 

Лікування гастроентериту у дітей

Лікування призначається після встановлення причини виникнення патології. Призначаються в’яжучі та адсорбуючі препарати, при бактеріальному характері ураження – антибіотики. При лікуванні антибіотиками обов’язково прописують ферментовані препарати, такі як панкреатин, фестал тощо. Призначаються дезінтоксійні розчини, такі як регідрон. Обов’язковою залишається дотримання правил гігієни, а також порада не змушувати дитину їсти, якщо вона не хоче і не годувати силою.

03.03.2018
  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(5 оцінок, в середньому: 5 з 5)